Počasí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Počasí

#16

Příspěvek od vla »

Nevíte někdo nějaký odkaz na aktuální výšku oblačnosti, v současné době inverzí by to docela pomohlo.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#17

Příspěvek od MaG »

Hmm to je zajímavý náměť. Doposud jsem se orientoval jen podle snímků NOAA a podle toho, které kopce koukaj.

Jinak na ČHMÚ vydávaj nějaká aerologická data... Tady jsem to našel:
http://www.chmi.cz/meteo/oap/oap_adata.html

Teplotní inverze je tam dobře patrná (červená čára je teplota):
http://www.chmi.cz/meteo/oap/data/04120912/dsd100.gif
http://www.chmi.cz/meteo/oap/data/04120912/dsd500.gif


Bohužel je to pro Prahu a kdoví, jak se to projevuje jinde. Navíc tam nejsou vidět oblaky a tedy i jejich výška. No ale v kombinaci s NOAA to jistý obrázek dá..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Počasí

#18

Příspěvek od MilAN »

Slovenský ALADIN se přestěhoval na stránky :
http://w3.shmu.sk/plachtar/index.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Počasí

#19

Příspěvek od Pavuk_ »

Vyborna tema ako si vymenit skusenosti so ziskavanim predpovede pocasia.
Ked chcem vediet ake bude pocasie browsujem tieto sajty:
Mam ich na stranke v pravom paneli, tak aby som ich nasiel na kazdej podstranke:
Počasie On-line

Monitor bleskov CHMI
Družicové snímky CHMI
Predpoveď počasia pre Slovensko
Predpovedný model na 5 dni pre Európu
Predpoveď zrážok na 3 dni pre Európu
Predpoveď teploty na 3 dni pre Európu
Družicové snímky SHMÚ
Aktuálny snímok Európy (NOAA)

Zatial sa mi osvedcil tento postup:
prodpovedny model - je vytvarany myslim nejakou zakladnou NATO. Zatial ma nesklamal. Potom Druzicove snimky CHMI - super animacia, da sa odhadnut co bude na par hodin, ci sa blizi diera v mrakoch alebo pod. A nakoniec este checknem aktualny snimok NOAA.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#20

Příspěvek od MaG »

Musím se pochlubit s dnešním krásným ránem i dnem v Jablonci nad Nisou.

Ráno jsem šel do práce v mlhavém oparu. Bylo vidět, že jsme v inverzním mraku (bydlím 610 m.nm.), protože nad hlavou to bylo roztrhané a prosvítalo modravé nebe. Ale hlavně stromy byly nádherně bílé, ojíněné. Také vysoká tráva a uschlé květiny byly nádherně bílé. Toto bílé království jsem opustil autobusem do centra Jablonce, které je o 150 m níže. Už od výšky asi 580 m.nm. nebyly stromy pokryty bíle a naopak ale nebyla už mlha. Cestou do údolí a na sever se naopak ukázalo, že pouze jižní kopce nad městem jsou zahaleny do inverzních mraků, které jen v jednom místě přetékaly přes vrchol (právě v okolí Vrkoslavic). Takže jinak byla hradba mraků na jih od města a sahala pak až do Liberce. Další začínala směrem na Tanvald vedle Černé studnice.

Bylo to tak nádherné.... zkusil jsem to nakreslit.



Víceméně bylo tedy skorojasno. Jen nad východem a jihovýchodem byly vysoké cirry a zákal. Měli jsme tu prostě dnes nádherně jasno. Zdá se že hladina inverze je opravdu nízko, což lze vidět i na mém neumělém obrázku, kde mraky jsou světle šedě. Spodní základna končila cca v těch 600 metrech neboť jen tam se stromy ojínily. Dále horní základna nebude zas tak vysoko, vypadalo to tak na 700 - 750 m. Protože Maršovický vrch (něco přes 700) a Černá Studnice (asi 860) koukaly nad ní.

Tolik ke dnešku, porovnejte si to sami s průběhem aerologických dat z Prahy. Výška inverze, jak sem to kontroloval včera večer byla asi 850 m. Možná během noci ještě klesla.

No prostě tyto situace v Jablonci miluji. Zatím sem jich mnoho nezažil, ale vždy, když začíná inverzní oblačnost až na jižních kopcích, je to tu nádherný pohled kolem. Bohužel většinou se inverze přes ty nízké jižní kopce dostane a pak je tu zataženo až do Jizerek. Ale za nimi je pak většinou jasno na Frýdlantsku. Teď přesně vidím, co je vidět na Frýdlantsku při inverzi :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
LbA

Počasí

#21

Příspěvek od LbA »

Pavuk_ napsal: Vyborna tema ako si vymenit skusenosti so ziskavanim predpovede pocasia.
Ked chcem vediet ake bude pocasie browsujem tieto sajty:
Mam ich na stranke v pravom paneli, tak aby som ich nasiel na kazdej podstranke:
Počasie On-line

Monitor bleskov CHMI
Družicové snímky CHMI
Predpoveď počasia pre Slovensko
Predpovedný model na 5 dni pre Európu
Predpoveď zrážok na 3 dni pre Európu
Predpoveď teploty na 3 dni pre Európu
Družicové snímky SHMÚ
Aktuálny snímok Európy (NOAA)

Zatial sa mi osvedcil tento postup:
prodpovedny model - je vytvarany myslim nejakou zakladnou NATO. Zatial ma nesklamal. Potom Druzicove snimky CHMI - super animacia, da sa odhadnut co bude na par hodin, ci sa blizi diera v mrakoch alebo pod. A nakoniec este checknem aktualny snimok NOAA.


Mne sa osvedcili stranky na www.wetterzentrale.de
(pozor ale ked pouzivate EXPLORER,.... :o)

Potom kontrola aladinu na shmu strankach
a nakoniec fotky z NOAA
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#22

Příspěvek od MaG »

Inverze v těchto dnech výrazně poklesla. Kdyby to vydrželo, nejsou Geminidy bez šance. Nevíte někdo víc, jak se to asi bude vyvíjet s výškou inverzní vrstvy v závislosti na tlakovém poli?
Nebo proč se inverze snižuje? Je to tím, že se den po dni prokousává teplý vzduch do studeného v údolích?

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#23

Příspěvek od MaG »

Pokračuji v miniseriálu fotografií. Dnes ráno jsem to zažil poprvé v životě. Je to nádhera. Inverzní oblačnost klesala po východu Slunce a tak jsem mohl fotit na modrém pozadí.


Dům kde bydlím. Jablonec nad Nisou - Vrkoslavice


Detail antény - výřez z foto 10x zoomem. Jehličkovitá námraza je nádherná.


Detailní pohled do trávy se zbytky sněhu.


Můj asi nejoblíbenější záběr už znáte.. opět ty samé a stejně fotogenické stromy.


Moje oblíbené panorama - pohled na louku směr na východ.


Tak tohle je ta slavná inverzní oblačnost. Konečně jsme nad ní (u baráku o 50 m níž je ale mlhavo :-)


A jestlipak jste někdy viděli, jak se vrchní vrstva ryhle pohybuje? Pokus o animaci. Časový odstup snímků je 5 sekund.

Detailní snímky na vyžádání zašlu, asi by to chtělo nějakou galerii tak snad časem...

P.S. neumíte někdo poradit, jak složit snímky do panoramatu aby nebyly vidět přechody? MMys? :-)

Díky za reakce. Vím že počasí je k vzteku a moc vám tohle nepomůže, ale chtěl jsem vám něco přinést až domů... dá se říct, že od čtvrtečního večera je v Jablonci hezky, ale u mě doma býváme na kraji té inverze a jsou tu mlhy, občas už jsme ale taky venku a svítí mi sem nádherně sluníčko. Kdybych Geminidy neviděl kvůli dece nevadí. Tohle ráno a předchozí noc mi to vynahradily...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
LbA

Počasí

#24

Příspěvek od LbA »

Fiha...
Velmi pekne fotky :o
Tu na dolniakoch (BA a okolie) je len smog a teploty nad nulou...
http://www.weltderwolken.de/wolken/gnied01.htm
Skus sa pozriet aj sem... Tu su nadherne fotky...
BTW je tam aj krasny atlas oblakov
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Počasí

#25

Příspěvek od Myzer »

Ako vidiet z fotiek, pekne prostredie, jasna obloha. To je radost tam pozorovat. ;)

Snad to jasno pride aj sem, aby sme zase po dlhom case videli i my nejaku tu hviezdu.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Počasí

#26

Příspěvek od A.K. »

MaG napsal: Pokračuji v miniseriálu fotografií....Martine, pokračuj i nadále. Je to opravdu nádhera.:nod: Už aby i k nám dorazil nějaký ten sníh, i když Polabská nížina je na tom vždy bledě :-/
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#27

Příspěvek od MMys »

MaG napsal:
P.S. neumíte někdo poradit, jak složit snímky do panoramatu aby nebyly vidět přechody? MMys? :-)

S kompaktem je to trochu potíž, protože vinětuje. Samozřejmě to jde, ale je to práce. Nejdřív si musíš udělat (třeba v PS) masku podle vinětace tvého objektivu při daném ohnisku, a pomocí ní vyrovnat jas snímku. Pak teprve použiješ nějaký SW na skládání, co vyrovná zkreslení objektivu a podobně. Obráceně (nejdřív složit a pak zahladit přechody) to jde blbě. Já ke skládání používám Pixmaker Pro (www.pixaround.com) C..ck si někde najdeš, pokud ne, dej vědět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#28

Příspěvek od MaG »

Jo díky. Zatím na to testuju Panorama Factory - je to česky a tak uvidm co z toho bude. Díky... ručně by mi to vyhovovalo víc, pokud to podá lepší výsledky...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
wolfy

Počasí

#29

Příspěvek od wolfy »

Na skladani je hodne dobry Hugin:http://hugin.sourceforge.net
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Počasí

#30

Příspěvek od HonzaS »

MaG:

Co se tyka skladani panoramat tak jsem na zacatku pouzival PanoramaFactory. Problem byl v tom, ze se u neho neda nastavit moc veci.

Casem jsem presel na PTAssembler, coz je software stejneho typu, nicmene pri prvnim spusteni te mozna odradi velke mnozstvi nastaveni (automaticka kompozice neexistuje). Pri spravnem nastaveni dokaze korigovat veskere chyby snimku (jasy, vinetace, zkresleni objektivu, aj.)

podivej se na www.tawbaware.com
Prohledni si PTAssembler. Je tam i vice docela zajimavych programu vcetne galerie obrazku, ktere jsou fakt pekne.


Zde je tutorial, aby sis to nemusel instalovat.
http://www.tawbaware.com/ptasmblr_tutorial.htm

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Odpovědět