Počasí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Počasí

#586

Příspěvek od Tulen »

a ještě Altocumulus Radiantalis, vycentrovaný na radiant roje přesně v maximu
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Počasí

#587

Příspěvek od Fugas »

...ono se to začalo tvořit už včera večer na hranicích z Polskem. Skutečně zajímavý jev...Docela by mě zajímalo vysvětlení nějakého odborníka...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Počasí

#588

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Nejsem odborník, ale pokusím se to vysvětlit po svém:
Výšková tlaková níže je docela normální jev. Tlakové útvary nemusí zabírat celý vertikální rozměr atmosféry. Zpravidla to tak bývá, ale občas se stává, že při zemi je tlaková níže a nad ní je ve vyšší výšce tlaková níže. Taková situace může způsobit špatné počasí (déšť, bouřky, ...), i když vám barometr ukazuje tlakovou výši a graficky předpovídá krásné počasí. Z tohoto důvodu je proto dobré při sledování předpovědních map prihlížet i výškové mapy (tlak v 850 a 500hPa). Pokud se na některé objeví tlaková níže, je pravděpodobné, že bude horší počasí, i když to tak podle přízemní mapy vůbec nevypadá.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Počasí

#589

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Podívejte se na dnešní synoptickou situaci. Od západu jde studená fronta a od východu teplá. Vypadá to, že se srazí někde nad Slovenskem. Vítr se s výškou mění o 180° (což je pochopitelné) a je vidět, jak se ten studený vzduch podsouvá pod ten teplý. Něco takového jsem asi ještě neviděl.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Počasí

#590

Příspěvek od caribic10 »

Před dnešním výjezdem na focení jsem sledoval radar CHMI...zaujala mě  bouřka kterou jsem se rozhodl z dálky vyfotit (nebo alespoň udělat animaci oblačnosti). No asi to bylo moc naivní, byla až moc daleko, takže alespoň malý foto report s dominantou našich Krkonoš.

zdroj CHMI.cz


Olympus E520, 22mm, 1/60s, f/7,1, ISO100


Sněžka 1602 m.n.m., Olympus E520, SkyWather 70/500, vzdálenost 51,05km


zdroj mapy.cz


Hezký večer bez mráčků, a hodně zdaru všem při večerním lovu  ;)
Kuba  :)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Počasí

#591

Příspěvek od Regulus »

Republiku máme v poslední době pěkně rozdělenou na poloviny s mraky (bouřkami) a jasným počasím I server CHMI díky bouřkám nestíhal a byla spuštěna nouzová stránka ...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Počasí

#592

Příspěvek od LaBa »

Republiku máme v poslední době pěkně rozdělenou na poloviny s mraky (bouřkami) a jasným počasím  :) I server CHMI díky bouřkám nestíhal a byla spuštěna nouzová stránka ...Nebola spustena... stranka vvv.chmi.cz bezi stale a dost dlho(ja viem o nej minimalne rok a velmi casto ju pouzivam v mobile)...
Inak kvoli vypadkom CHMI sa na internetoch strhla vasniva diskusia, kde ludia dost nadavaju na sluzby CHMI. Tu je reakcia CHMI  :)

A k vypadkom sluzieb: CHMI ma spusteny (v beta verzii) nowcasting.. Ten nefungoval uz v nedelu vecer. Vyzeralo to takto
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Počasí

#593

Příspěvek od LaBa »

Prispevky o tom, ze je stale zamracene, som zmazal (presunul do kosa). Toto nie je blog o tom ze proste bolo furt zamracene, a preto rozmyslam, ci si kupit (vacsi) dalekohlad, tu sa diskutuje o pocasi vseobecne :)
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Počasí

#594

Příspěvek od LaBa »

V tychto dnoch si juhozapad Slovenska uziva pravu zimu. V Bratislave a sirokom okoli je prava zimna kalamita. Zacina to pripominat kalamitu z roku 1987. Vtedy tiez zaciatkom januara bolo teplo (teploty nad nulou), v priebehu par dni sa ochladilo, navalalo cca 60cm snehu a potom udreli krute arkticke mrazy... Zatial na juhozapade Slovenska (ale aj v Madarsku, Rakusku a juznych Cechach intenzivne snezi).

V najblizsich dnoch maju zrazky pokracovat (vyzera, ze aj vo forme dazda) a potom sa ma radikalne ochladit. Tak uvidime.

Zhrnutie kalamity v roku 1987 je tu http://weather_dt.blogy.in-pocasi.eu/V_ROKU_1987_UDRELA_NA_SLOVENSKU_KRUTA_ZIMA_SO_SNEHOVOU_KALAMITOU_-1263325269.html a tu http://meteoforum.e-pocasi.cz/historick ... -t796.html

Tak uvidime ako sa to bude dalej vyvijat....
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#595

Příspěvek od Cztwerec »

Docela by mě zajímalo jak slovo kalamita, nebo hodně sněhu vnímáte na Slovensku, Moravě a jinde než my tady v Praze. Opět se mi smál můj kolega v práci (pochází z Jeseníku), no jo pražáci maj zase kalamitu! Narodil jsem se v Praze a nikdy jsem neslyšel žádný povzdech na sníh, ikdyž zde před pár lety bylo tolik sněhu že padali tramvajová vedení a z Řep kde jsem bydlel - a že jediná smysluplná doprava do centra je odtamtud tramvají - se nedalo nijak dostat než na běžkách. Spíš naopak máme do práce skvělou výmluvu! Naopak bych si velmi rád jednou užil pořádnou zimu i v Praze, ikdyž nelyžuji a mám radši jaro.

Vnímám to tak, že prostě Praha je živé město, pokud zde napadne sníh, nedojedete včas do práce, je to starost i pro MHD či veřejné služby. A stačí i pár centimetrů A tak je to stejné všude. Problém je když to nastane pro 200 000 obyvatel jednoho většího města než pro 20 obyvatel města/vesnice menšího. Pokud se moje otázka netýká současného počasí, prosím o smazání nebo nakopnutí, dík!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Počasí

#596

Příspěvek od LaBa »

Poviem takto. Vcera Bratislava zazila totalny kolaps. Niekde nesla tepla voda, niekde nesla elektrina. To, ze nefungovala MHD, to je celkom bezne. Tam sa aj vykolajila elektricka (zasypane vyhybky a tak)
Dnes vplyvom silneho vetra (a snezenia) neboli schopne opustit Bratislavu vlaky.
Vcera neprijimalo lety ani bratislavske letisko ani letisko vo Viedni. Toto vsetko vyssie vymenovane snad splna kriteria kalamity :)

Inak som sa pozrel na synopticke a predpovedne synopticke mapy a urcita podobnost s kalamitnym pocasim v roku 1987 tam je. Tak preto som to tu dal. Som zvedavy, ako sa to cele bude vyvijat.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#597

Příspěvek od MaG »

Ono se často vyčítá Pražákům, že při 5 cm sněhu je to pro ně kalamita. Proto jsem za ten příspěvek někoho z Prahy, kdo vnímá 15 cm jako normální věc, rád. Na druhou stranu ty komentáře mě utvrdily v myšlence, že původ toho posměšku nás z hor je ten, že v Praze ani Bratislavě se s takovým spadem prostě nepočítá. Jak jinak si vysvětlit, že v Jablonci není problém ani po celonočním spadu 30 cm sněhu. (není problém = dostanu se do práce i MHD i tramvají). Bydlím tu něco přes deset rpků takže jsem už trochu místní mentalitu pochopil. Poznámky o kalamitě mě ale při pohledu na zprávy přišly silně přehnané. Je to prostě o vnímání toho pojmu. Záleží kdy to spadne (15. října), kolik spadne (110 cm jsem tu už zažil 15. března)..

Přeju co nejmíň starostí se sněhem a co nejlepší počasí, až bude na obloze něco zajímavějšího než M0, alias puchejř (úplněk) :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#598

Příspěvek od Cztwerec »

Díky Martine, jsem rád, že jsi to pochopil, já s tvým vysvětlením souhlasím. A jinak těch úplňků si ve svém životě neužijeme také neomezené množství, važme si i toho, Prahák zdraví Jablonec! ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Počasí

#599

Příspěvek od MilAN »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 062420/0#0][splithere][/link][splithere_end]

Chat o současném počasí tu opravdu nebude.!!!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#600

Příspěvek od MaG »

Pokud se otočí vítr k jihu, tak bych na jasno ve Veselí o víkendu moc nesázel. Bál bych se něčeho jako inverzní charakter počasí, ale třeba to tak nebude. Taky už doufám ve změnu, i při úplňku se dá leccos dělat, když člověk neviděl nebe tak dlouho.

Když chat ne, pak OK, chápu však frustraci uživatele Matyas a byl jsem prostě více tolerantní :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět