Počasí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Počasí

#1

Příspěvek od igi »

Tak si sedím doma už asi mesiac, čakám až sa vyjasní, a furt nič. Tak som začal rozmýšľať, kedy je vlastne najlepšie vyraziť na pozorovanie. Veľmi často čítam názor, že po prechode studenej fronty je to eňoňuňo(rozumej:super). Ale kdesi na nete som narazil na tvrdenie, že planéty sa najlepšie pozorujú práve pred prechodom studenej fronty, pretože vtedy je najlepší seeing. Kedy a čo chodíte pozorovať vy?
Uživatelský avatar
JTyles
Příspěvky: 18
Registrován: 12. 11. 2003, 00:17

Počasí

#2

Příspěvek od JTyles »

Podle meho je nejlepsi pocasi asi kdyz:
prez den slunecni den muze byt i opar,na vecer se prizene letni bourka a naprsi a zachvili je vymetyno.To balim dalekohled a razim, jsou tak dobre podminky ze se na pozorovat i v MOSTE.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Počasí

#3

Příspěvek od Myzer »

igi napsal: Tak si sedím doma už asi mesiac, čakám až sa vyjasní, a furt nič. Tak som začal rozmýšľať, kedy je vlastne najlepšie vyraziť na pozorovanie. Veľmi často čítam názor, že po prechode studenej fronty je to eňoňuňo(rozumej:super). Ale kdesi na nete som narazil na tvrdenie, že planéty sa najlepšie pozorujú práve pred prechodom studenej fronty, pretože vtedy je najlepší seeing. Kedy a čo chodíte pozorovať vy?
Posledny mesiac par moznosti bolo, aj ked na pocitanie postacia asi aj prsty jednej ruky. ;D
Noci su teraz dlhe a niekedy sa nadherne vyjasni az neskor v noci alebo par hodin pred zaciatkom rana. Ked som bol este fanatik, tak som tieto moznosti vyuzival a vstaval som s vyhriatej postele :sleeping: aj po polnoci do 10 stupnoveho mrazu. Teraz ma to uz trochu preslo. :)

Neviem ci to je naozaj pravidlo, ale uz som si velakrat vsimol /vacsinou v lete/, ze tesne po prechode studenej fronty je seeing velmi zly. Teda viditelnost je urcite velmi dobra, ale hviezdy strasne blikaju a upokoji sa to az tak o pol dna alebo noci, co ale v lete uz zacina svitat.
A tom ze by seeing bol najlepsi pred burkou tazko povedat, skor myslim ze je to nahoda a meni sa z hodiny na hodinu, takze treba byt v strehu. ;)

Ja osobne toho moc nenapozorujem medzi obdobim november - marec, mam radsej tu druhu polku roka, aj ked noci su kratsie a treba byt dlho hore. :sleeping:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Počasí

#4

Příspěvek od FunTomas »

Myzer napsal:
Posledny mesiac par moznosti bolo, aj ked na pocitanie postacia asi aj prsty jednej ruky.
Ja si myslim, ze bohato postacia aj prsty ruky nejakeho stolara :finger:

Ten smajlik neber ako urazku ale ako obrazok stolara. :D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Počasí

#5

Příspěvek od GaN »

Na místní počasí má ten stolař ještě hodně prstů. Sečteno od počátku roku a přičteny dny, kdy je ve dne vidět jasnější místo na šedé obloze označující polohu Slunce.... no snad dnes (?) nebo věnovat se radioastronomii...
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Počasí

#6

Příspěvek od Medved »

Planety ukáží nejvíc detailů když je mírný zákal nebo opar či jak to nazvat, to znamená např v létě když tlaková výše s jasným počasím trvá 2-3, den. Zkrátka když je delší, ale zas né moc dlouhou dobu stabilní počasí. Důležité je bezvětří nebo jen slabý vánek. Po zlomu v počasí bývá většinou atmosféra neklidná silně turbulentí, ale průzračná čož je fajn pro deep sky objekty u kterých zas na rozlišení až tak nesejde, za toho oparu potom nejsou úplně OK. Málokdy bývá úplně jasná průzračná noc bez tetelení vzduchu a klidný vzduch bez vlhkosti=zákalu oparu v něm.
Jinak na co jiného hartusit než na počasí. Sucho je zle, povodně je zle, je tak nijak jak je teď (divně zataženo/odtaženo, ani +, ani -, ani vítr, ani klid) a taky se to nikomu nelíbí.
Pozorovat chodím co se zrovna dá a když je čas a chuť.

Zdar. :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#7

Příspěvek od MaG »

Myslím že Medvěd už to vše řekl nejlépe.

Pokud někdy zažijete dobrý seeing, zkuste o tom do tohoto tématu napsat ať porovnáme s jakým počasím souvisel.

V poslední době to opravdu vypadalo tak, že pozorovat se šlo vždy když bylo aspoň jasno. Kvalita oblohy byla různá, ale aspoň byly vidět hvězdy. Počasí si zaznamenávám, takže jen tak mimochodem (vypsány noci, kdy bylo skorojasno až jasno aspoň část noci):
7. - 10. 12., 18. - 19.12., 23. - 25.12., 5. - 6.1., 23. - 24. 1., 20. - 21. 2.
Suma sumárum je to za prosinec až únor 15 nocí

Povšiměte si, že od 20. 1. do 20. 2. nebylo jasno. Nejlepší noc byla až 17.2. (PJ)

Takže těch prstů bych za poslední měsíc opravdu moc nepotřeboval. Prosinec zde v Jablonci tradičně bývá lepší. 5 jasných nocí na měsíc je v průměru málo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Počasí

#8

Příspěvek od Prda »

eMartin napsal: Počasí si zaznamenávám, takže jen tak mimochodem
... 23. - 24. 1. ....
Povšiměte si, že od 20. 1. do 20. 2. nebylo jasno. Nejlepší noc byla až 17.2. (PJ)
Martine, kam si ty poznámky o počasí píšeš? Toto téma mě velmi zajímá (min. od té doby, co jsem zjistil, že za dané optiky má počasí na výsledek pozorování VELMI velký vliv ). Jestli na to máš nějaký systém nebo snad i SW vybavení, dej vědět. Svoje poznámky o počasí mám zatím pouze na papíře....
Tento rok bylo v Mikulčicích z hlediska pozorování planet excelentní počasí 23/24.1. (to jsem ale nemohl pozorovat a dodnes jsme z toho ), dobré bylo taky mezi 21:00 až 23:30 16.2.2004 (mám z té noci zatím můj nejlepší Saturn, lovil jsem jej mezi pásy mračen, které byly předvojem teplé fronty).

Ještě k počasí a na podporu postřehů Medvěda: Pokud je vysoký tlak delší dobu a ještě lépe převažuje-li severovýchodní suché proudění, pak je opravdu velká šance, že seeing se nepokazí nikde ve vyšších vrstvách atmosféry. Ovšem postupně začne sílit vliv oparu, smogu, bývají velké rozdíly teplot ve dne a v noci (platí celoročně). Tento vliv je ale minimální mimo město, ve vyšší nadmořské výšce a v místech, kde se nemá z čeho udělat mlha (já jezdím na jižní svah na Mikulčin vrch, cca 600m.n.m.) .

Prďa
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Počasí

#9

Příspěvek od GaN »

Tak trochu následující odkaz patří k počasí:
http://mujweb.atlas.cz/veda/comes/turbulence.doc
Uživatelský avatar
filomena
Příspěvky: 35
Registrován: 17. 01. 2003, 00:43

Počasí

#10

Příspěvek od filomena »

Misto poznamek na papiru by sel pouzit Budik je freeware a i jinak velice ku prospechu tady se naleza
fhttp://76house.wz.cz/main.php?id=portfolio&lng=czreeware
Uživatelský avatar
filomena
Příspěvky: 35
Registrován: 17. 01. 2003, 00:43

Počasí

#11

Příspěvek od filomena »

Chyba se stala tak je to spravne
http://76house.wz.cz/main.php?id=portfolio&lng=cz
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Počasí

#12

Příspěvek od Prda »

GaN napsal: Tak trochu následující odkaz patří k počasí:
http://mujweb.atlas.cz/veda/comes/turbulence.docJe to zajímavé, ale ve svém IE musím nejdřív navštívit http://mujweb.atlas.cz/veda/comes a potom se doklikat přes sekci dwonload až k souboru turnulence.doc. Jinak se mně furt zobrazovala nějaká stránka atlasu...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Počasí

#13

Příspěvek od MaG »

Co se mých poznámek týče, je to takový pouhý přehled počasí v Excelu. Max a min teplota a počasí při ní (vesměs to tedy vypoví o tom jak bylo v noci a přes den). Tady jsem to navíc zkombinoval s tím, kdy jsem pozoroval a co si prostě pamatuju :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Počasí

#14

Příspěvek od igi »

K tej fronte - cital som, ze pred prechodom je vzduch akuratne tepelne vyrovnany zo zemou a preto nevznika turbulencia. Po prechode pride studeny vzduch, ktory je sice priezracnejsi, ale od zeme sa silne zohrieva, cize turbulencia je velka a seeing tiez. Na vyssie vrstvy atmosfery to nema az taky vplyv, tam vplyva hlavne teren. Vraj este 100km za nejakou horou v smere po vetre je znacna turbulencia sposobena obtekanim tej hory. Takze treba si vybrat pozorovacie miesto podla toho. No a najvyssie nam to kazi tzv. Jet stream, ktory spozname tak, ze planeta sa tvari akoze je kludna, ale najjemnejsie detaily sa stracaju. Neviete niekto ci sa Jet stream vyskytuje aj nad strednou europou?
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Počasí

#15

Příspěvek od Medved »

K těm jet stream. Tak sem se dnes ráno díval na cloudynights v diskuzi http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... o=&fpart=1 jsou nějaké odkazy přičemž za nejlepší (dle zběžné prohlídky skutečně je) je označen http://www.wunderground.com/US/Region/US/JetStream.html dokonce se to na mě snaží mluvit po česku. Toš, tak.
Zdar. :hi:
Toš tak na světě...
Odpovědět