Nákup v zahraničí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Nákup v zahraničí

#61

Příspěvek od Dansemacabre »

Nechal jsem si přes ně něco posílat dvakrát - jednou z USA, podruhé z Tchaj-wanu. Objednávka v obou případech odeslána v pondělí a nejpozději za týden (v případě Tchaj-wanu už v pátek!) to bylo na české celnici, kde to pak leželo dalších 14 dní, než se mi to uráčili dát vědět nebo to byli schopní připravit k vyzvednutí.
Dodatek "or not delivered" je sice šlendrián, ale ber to tak, že v době kdy ti Ebay i Aliexpress garantuje vrácení peněz v případě nedoručení a posílá tisíce objednávek denně, není takový problém to pro nějakého pošťáka cestou ztratit, případně zabordelit a už nikdy nenajít. Tyhle velké firmy nemají kapacity na řešení každého ztraceného balíčku zvlášť a těch pár procent zásilek, které někdo otočí cestou, se jim v celkovém obratu s přehledem pokryje. Už se mi stalo i to, že jsem vyreklamoval nedoručené okuláry, dostal zpátky peníze (Aliexpress), a okuláry pak s měsíčním zpožděním přeci jen dorazily :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Nákup v zahraničí

#62

Příspěvek od peta62 »

Pokud se nepletu, jedna se o US Postal Service, americkou statni postu. Jednou jsem si pres ne sam posilal dalekohled v original baleni ve dvojite krabici. Ptali se mne na cenu, takze jsem naivne predpokladal, ze jde o pojisteni. Dalekohled prisel v jedne krabici, hledacek napadrt ( ale z nasi celnice ) a zjistilo se, ze on tu cenu napsal do cla, ktere se stejne neplatilo, pojisteno nebylo. Plus ( alespon tehdy, ale nemyslim si ze by se to zmenilo ) Staty mely vyjimku, ze za nic co slo ven nerucili, na rozdil od jinych zemi vazanych mezinarodni umluvou.
Takze zkracene zjistil bych si presne podminky nebo radeji vyuzil jinou i kdyz drazsi firmu.

Dansemacabre - slysel jsem od zamestnance jedne prepravni spolecnosti co pro nej znamenalo najit ztracenou zasilku rodicum, sam rikal ze nemit interni znamosti nemel sanci.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nákup v zahraničí

#63

Příspěvek od Cztwerec »

No něco takového je v podmínkách: neručíme za nedoručení a s USPS mají nějaký obchodní vztah, čili jen přes ně to mohu dostat k nám. Nic jiného neakceptují.

Takže tohle nechápu. Pokud ovšem renomovaná firma požaduje peníze předem předpokládám, že případnou reklamaci svého rozflákaného zboží vyplatí popř. nahradí...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nákup v zahraničí

#64

Příspěvek od Dansemacabre »

Měl bych dotaz/prosbu na uživatele Astrofóra: není tu náhodou někdo, kdo je teď v USA nebo Kanadě, nebo se tam během dvou až tří měsíců chystá a byl by ochotný přivézt do ČR CMOS kameru? Na rozbalené zboží bez dokladu by se nevztahovalo DPH a clo a přeci jen: rozdíl ceny ASI1600 mezi US a EU je opravdu značný.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Nákup v zahraničí

#65

Příspěvek od Regulus »

Na rozbalené zboží bez dokladu v takové výši se oficiálně clo a dph vztahuje, pokud je to zakoupeno v zámoří... Nevím jak by se případně celníkům vysvětlovalo že to dotyčný měl už cestou tam, k čemu by to měl? Jedině tam snad koupit rovnou i dalekohled :D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup v zahraničí

#66

Příspěvek od BiF »

@Dansemacabre: pokud mi dodáš letenku, tak jsem ochoten ti tam pro to zaletět...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Nákup v zahraničí

#67

Příspěvek od Homer »

Kolegové, využívám vlákna s tímto dotazem:
uvažuji o nákupu dalekohledu Meade v USA za pomocí některé z českých firem, zabývajících se těmito nákupy přímo ve Státech a zajišťujících zprostředkovaně i dopravu, proclení a platbu DPH.
Motivací k tomuto způsobu nákupu je jednoznačný a markantní cenový rozdíl v porovnání s nákupem u evropských dealerů této značky.

Prosím tedy Vás, kteří máte přímou, vlastní zkušenost s podobným nákupem dalekohledu ( ne nějaké drobnosti ), o případně doporučení jak to zařídit, kterou z firem k tomuto nákupu zvolit, jak zajistit odpovídající zabalení a maximalizovat bezpečnost dopravy, či o rady či tipy. Pokud uznáte za vhodné, klidně volte i SZ.

Předem děkuji.
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Nákup v zahraničí

#68

Příspěvek od billy »

Ja som využil spoločnosť Tatraship. Bol to síce len okulár, ale vyhol by som sa plateniu DPH aj za prepravu, pretože výsledná cena colného konania je clo + DPH zo sumy, ktorá je: cena tovaru + clo + cena prepravy, pokiaľ si to dáš poslať priamo z obchodu, kde nakupuješ. Takže, keď nakúpiš v rámci USA freeshipping, platíš dopravu len prepravnej spoločnosti a to osobitne, teda mimo colného konania. Navyše v mojom prípade mi hovorili, že sa stáva, že colníci si malé zásielky občas nevšímajú, čo sa aj stalo a platil som naozaj len za tovar v internetovom obchode a za dopravu prepravnej spoločnosti Tatraship. Prepravujú aj veľké zásielky (napr. autá). Podrobné informácie ti poskytnú a je možnoť s nimi hovoriť priamo cez Skype. Ich stránka http://www.tatraship.com/
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Nákup v zahraničí

#69

Příspěvek od Homer »

Billy:
děkuji za odpověď a tip. Do cesty se mi mezitím postavila náhoda v podobě upozornění kamarádova známého na inzerát v Bavorsku, kterým prodejce nabízel tentýž dalekohled (jen dřívější model) a to s montáží a pilířem. Já jsem potřeboval dalekohled, kamarád zase montáž. A tak jsme včera šťastně dorazili domů i s nákupem:-)...Pro příští potenciální nákupy příslušenství jsem další náhodou našel rovněž řešení.
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: Nákup v zahraničí

#70

Příspěvek od Spaca4y »

Pokud někdo uvažuje o nákupu v zahraničí, narazil jsem na jeden internetový obchod v Anglii: https://www.firstlightoptics.com
Udělal jsem nákup dvou okulárů Explore scientific a byl spokojen. Ceny o několik euro nižší než běžně v Německu. Stále je to ještě EU, takže clo se neplatí! Bohužel do cen obchodů v USA to má ještě daleko...
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#71

Příspěvek od zbignieww »

Standardni rtg zareni u celniku ( X- RAY ) neuskodi jemne elektroniky montaze - Star Adventurer . Jsem ponekud znepokojeny, s Polska cestovala ta montaz, ovsem peclive zabalena v puvodnim obalu, temer MESIC !!! Je tam razitko o rtg kontrole.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#72

Příspěvek od biker.fm »

Vyclivaci posta Praha, des a hruza. Staci si precist zkusenosti jinych odkaz 1, odkaz 2. A tady tady jsou zkusenosti dalsich a dalsich lidi.
Jde i o to, ze balicek cestuje v ramci EU (odesilatel je z EU) do CR (nejedna se tedy o vymerovani cla a DPH), stejne se musi pockat na tu jejich byrokracii. Je to tak i v okolnich statech aby prijemce cekal na svuj balicek mesic a vice ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#73

Příspěvek od zbignieww »

Stando ! Hlavne ne pres Warszawu a Prahu ! Zarucene minimum 2 tydny. Refrakturek LACERTA mel jsem 22 hodiny od zaplaceni synovcem v Polsku a to znamena, ze kuryr vyjel z Vidne nebo z Linzu jeste za tmy. U mne byl uz 10:30 pred barakem ! 22 hodiny a ne 22 dny . Stredovek. A temer detektyvku
by se dalo napsat, jak funguje postovni DEPO 72 v Ostrave. Mam dojem, ze nabirali tam lidi do prace s ulici na zachytku.
No, ale co s tim X-Ray a elektronikou ? Kdyby poskozovalo - tak nic by nefungovalo s Dalniho Vychodu nebo Ameriky ???
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#74

Příspěvek od biker.fm »

Pohyb v ramci EU, tedy ze zahranici do CR mi domu:
- UPS, v utery dopoledne kuryr prevzal balicek a ve ctvrtek po obede jsem mel zasilku doma
- Ceska posta, 2.12. balicek predan v zahranici na prepravu, 5.12. balicek predan do CR (skoncil na vyclivaci poste), dnes je 23.12. a vsem je jiste jasne ze balicek nemam.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#75

Příspěvek od juh »

Z krajín EU je doručenie obvykle do týždňa. Doteraz sa mi dva krát stalo, že ak som objednával niečo z Číny a odosialateľom bola adresa v EU, tak po mne chceli doložiť aj doklad o nadobudnutí tovaru s cenou kvôli limitom 22 € a 150 €. Raz som za objednávku, kde bol odosielateľ z UK, musel dokonca platiť DPH, čo som vtedy vôbec nechápal.
Mimo EÚ je to rôzne. Doručenie je od dvoch týždňov do dvoch mesiacov. Spočiatku chceli dokladovať aj prkotiny za pár €, dnes to už tak prísne neberú. S dokladovaním majú vlastné náklady, ak cena tovaru neprekračuje stanovené limity, nemajú nárok vymáhať poštovné za obsielku na dokladovanie ceny tovaru. Možno ich to stálo viac, ako na tom zarobili. Ak aj musím niečo dokladovať, tak len dostanem obsielku so žiadosťou o zaslanie dokladov. Zvyšok sa zväčša deje elektronicky. Prípadnú DPH, clo a ďalšie náklady platím pri preberaní zásielky. Nikam nechodím.
Čo sa týka rtg zariadenia, to by si asi nemohli dovoliť, aby tam púšťali také dávky, ktoré znehodnotia zariadenie. Ešte som nepočul, že by niekomu bola doručená poškodená elektronika z tohoto dôvodu. A to sa bežne sa zasielajú mobily, kamery, pamäťové médiá, ...
Odpovědět