Nákup v zahraničí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 182
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Nákup v zahraničí

#1

Příspěvek od elessar »

Dobry den,

chcel by som sa spytat ci mate niekto skusenosti z nakupom astro vybavenia v zahranici - hlavne v ramci EU ale aj napr. USA. napr telescopes.com... atd.

zaujmali by ma problemy,
sposoby platby,
doba a cena dorucenia,
riesenia pripadnej reklamacie...

dakujem.
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Nákup v zahraničí

#2

Příspěvek od Konihlav »

Ahoj, v USA zalezi na prodejci, nekteri vyslovne neposilaji zbozi overseas, tedy do zamori - k nam do Evropy, zatimco nekteri se tvari ze ano, jen varuji ze to pujde pres celnici, kde clovek doplati clo a DPH a pak mu zbozi teprve vydaji...
Jestli dany prodejce prijima "international orders" je nejlepe zjistitelne pres FAQ, shipping rates, delivery options apod. Pokud je na web strankach nenaleznes, musis dat neco do kosiku a pak checkout a podivat se na moznosti doruceni a ceny za dopravu, kde treba u telescopes.com (nemam zkusenost) pisi:
Telescopes.com International Shipping Terms and Conditions
All international packages are subject to relevant duties and taxes. International customers are responsible for paying all duties and taxes. Duties and taxes will be assessed by your local government and are due to the shipping company at the time of delivery. A refusal of the shipment will result in return shipping charges which will be deducted from any refund.

For an approximation of the duties and taxes please visit http://www.export.gov/logistics/country_tariff_info.asp or call 1-800-USA-TRADE.

Je treba si zpocitat, zda se to vyplati.

Placeni nebyva problem, bud pres PayPal, nebo rovnou embosovanou platebni kartou (v CR casto oznacovanou jako kreditni, ackoliv je v podstate debetni).

Reklamace pri overseas nakupech jsem nezkousel, je treba se modlit ;-)
Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 182
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Nákup v zahraničí

#3

Příspěvek od elessar »

Dik za info,

Ty asi mas dake skusenosti s kupou v zahranici. pls mozes popisat co si kupoval, odkial si kupoval a co ta stali poplatky (tj vsetko okrem tovaru)?

co sa tyka sposobu pladby mne by najviac vyhovoval bankovy prevod... myslis ze je mozny?
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Nákup v zahraničí

#4

Příspěvek od Stratus »

elessar napsal: Dobry den,

chcel by som sa spytat ci mate niekto skusenosti z nakupom astro vybavenia v zahranici - hlavne v ramci EU ale aj napr. USA. napr telescopes.com... atd.

zaujmali by ma problemy,
sposoby platby,
doba a cena dorucenia,
riesenia pripadnej reklamacie...

dakujem.Ahoj, já jsem vloni kupoval okulár v astroshop.de, balíček přivezla PPL služba, platil jsem normálně v korunách při převzetí. Bohužel nepřišel přesně typ, který jsem objednával. I když na krabičce objednací číslo sedělo. Po e-mailové korespondenci vyplynulo, že to tak již mají od dodavatele. Obchod mi to kompenzoval tím, že poslal ještě jeden stejný zdarma. Což oceňuji, ale okuláry teď již kupuji zásadně v prodejně, kde si je mohu důkladně prohlédnout a případně "chytit" i nějakou tu slevu.
Navíc jak v Supře, ale i u jiných lze objednat co chceš a přebíráš v prodejně. Když uvidíš zřejmý kaz, tak to prostě nekoupíš. Podobně při optické závadě, kterou zjistíš až při pozorování (ale i zcela bez důvodu, prostě nevyhovuje Ti) můžeš normálně do 15 dní vrátit a dostaneš peníze zpět.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Nákup v zahraničí

#5

Příspěvek od Konihlav »

Zkusenosti mam sice hodne, ale co se tyce astro vybaveni jsem uplny novacek ;-)

Zatim jsem astro vybaveni kupoval sice pres Internet ale nechal si to dorucit na US adresu a tam osobne vyzvednul a privezl do CR. Prilezitostne mam tu moznost ;-)

Celkovy naklady a poplatky jsou pomerne velky, takze se to zas tak moc nevyplati, pokud nejde o hodne drahou vec (alespon kolem $3000) nebo pokud jde o tezkou vec - i nejlevnejsi posta (USPS) by napr. za dopravu 35kg krabice do CR chtela treba 900 USD viz http://ircalc.usps.gov/default.aspx?Mod ... &CID=10086
nebo jen
http://ircalc.usps.gov/

Dalsi z moznosti je, ze si to 1) nechas od nekoho privezt 2) nechas od nekoho znameho v US poslat jakoukoli postou s tim, ze do celni deklarace se napise xxx (vice pres SZ) a nemel by s tim byt problem. Vyhoda je, ze mnohdy mas dopravu z obchodu na US adresu znameho zdarma a pak si spoctes postovne pres USPS, FedEx, UPS apod. U baliku nad 1kg je treba vyplnit celni deklaraci. Vice na webu "post".
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Nákup v zahraničí

#6

Příspěvek od Konihlav »

Bankovni prevod je typ platby, ktere se snazim vyhnout jako cert krizi ! Je to nejhorsi mozny zpusob platby - je slozity (validace kodu banky), drahy, nekonecne dlouhy...
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Nákup v zahraničí

#7

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Zkušenosti s nákupem v USA mám pouze z hlediska dílů na auto, prozatím vše, co jsem si objednal, přišlo, přišlo v pořádku a přišlo to, co jsem si objednal...pokud dotyčná firma do zámoří věci posílá, nedovolí si (snad většinou) neposlat zaplacené a poptané zboží, mám takovou zkušenost...ale doprava je pak problém, leccos se s tím může stát, po hříchu většinou až v ČR, když vidím borce s PPL, jak s tím zachází.... >:(
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 182
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Nákup v zahraničí

#8

Příspěvek od elessar »

jj s USA su problemy... a co EU?
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Nákup v zahraničí

#9

Příspěvek od Stratus »

elessar napsal: jj s USA su problemy... a co EU?V EU žádné problémy, viz. můj příspěvek výše. Jen doprava přepravní službou se vyplatí asi jen pro větší objednávku. Druhý balíček přišel poštou, sice pomaleji (týden), ale je to levnější. Pro odesílatele to asi není moc pohodlné, ale na přání to tak pošlou.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Nákup v zahraničí

#10

Příspěvek od dvader »

Já jsem si v USA kupoval okuláry a další příslušenství přes tento obchod:
http://www.optcorp.com/

A vše fungovalo k mé naprosté spokojenosti. Platil jsem českou kartou přes internet a zboží mi dovezla kámoška, která tam zrovna byla.
S posíláním do Evropy tedy zkušenost nemám...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Nákup v zahraničí

#11

Příspěvek od voko »

Ano, mohu potvrdit, také jsem přes ně nakupoval (OPT). Problém je ale u nich v tom, že nelze koupit to, co nelze poslat "overseas", kvůli ochraně zámořských dealerů.
Je třeba ale nejdřív kontaktovat jejich pověřeného pracovníka mejlem a ten nákup schválí nebo napíše, že to a to nelze poslet za moře. Já jsem platil americkou kartou, takže s platbou našima kartama zkušenost nemám.
Ale mohu potvrdit i kladnou zkušenost s reklamací u nich, nepřišla mi jedna redukce, co jsem si u nich objednal a zaplatil a po reklamaci (pravda, chvíli to trvalo a pár mejlů jsme si vyměnili) mi ji zdarma poslali. Trochu složitější bylo dokazovat, že tam ta redukce nebyla, naštěstí na poštách mají přesné váhy a dokázal jsem (přes záznamy vah na průvodkách), že váha s redukcí by musela být o trochu větší. Komplikované to bylo tím, že i když jsem byl adresátem já, tak příjemcem pošty byla naše pošta (mám dojem že kvůli pojištění) a reklamovat se to muselo přes ni (resp. tu reklamaci jakoby museli vyřizovat oni).
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
mirec95
Příspěvky: 171
Registrován: 27. 09. 2007, 18:09

Nákup v zahraničí

#12

Příspěvek od mirec95 »

Ja som kupoval v USA Nagler a Parracpr a to som mal bez poplatkov, lebo tam bol tato na navsteve u kamarata :D.
C8N Newton 200/1000, triéder 12x45, CG-5 s motormi, Parracor visual
Uživatelský avatar
Hanus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 09. 2007, 21:33

Nákup v zahraničí

#13

Příspěvek od Hanus »

Ahoj, na Orion (telescope.com) si dej pozor. Nebali zbozi moc dobre.Ja jsem tam koupil nejake okulary a prisli je tak hozene v krabici s par pytlikama se vzduchem.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Nákup v zahraničí

#14

Příspěvek od Konihlav »

Hanus napsal: Ahoj, na Orion (telescope.com) si dej pozor. Nebali zbozi moc dobre.Ja jsem tam koupil nejake okulary a prisli je tak hozene v krabici s par pytlikama se vzduchem.No ja jsem u nich kupoval zatim prevazne osobne v obchode, nebot jsem ho mel hned u nosu.
Ted jsem si od nich objednal par filtru ve vyprodeji a napsali ze poslali 3 baliky se 3 vecma z 5ti v objednavce a nakonec prisel jeden balik a v nem vsechno. Takze trochu binec tam asi maji :-/ ale hlavne ze vse dorazilo.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nákup v zahraničí

#15

Příspěvek od michal.b »

Hanus napsal: Ahoj, na Orion (telescope.com) si dej pozor. Nebali zbozi moc dobre.Ja jsem tam koupil nejake okulary a prisli je tak hozene v krabici s par pytlikama se vzduchem.
Coz je obzvlaste pikantni, kdyz si za shipping+handling uctujou takovy palky (poslani okularu uvnitr USA 16.95 USD).
Odpovědět