jaké zvětšení

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
poul
Příspěvky: 30
Registrován: 15. 12. 2004, 19:42

jaké zvětšení

#1

Příspěvek od poul »

:toilet: :toilet:Kdo poradí?
Prošel jsem poměrně dost stránek a zatím jsem se nikde nedozvěděl jaké jsou vhodné zvětšení pro pozorování planet a jaké pro Deep-Sky.
Toto jsem neodvodil ani ze stránek věnovaných afokálnímu focení (jednou je při zvětšení 45x měsíc vidět celý a podruhé při údajném zvětšení 45x je ho vidět méně než 1/4.
Chystám se koupit Celestron 70/900 zv. 45x,90x okuláry asi 50°(cenově bohužel moje maximum 4500,- jen na nenáročné občasné koukání) je vhodné ještě nějaké jiné zvětšení?
Jak uvidím Planety při zvětšení 45x -vejde se ještě měsíc celý??, co uvidím při 90x :toilet:
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

jaké zvětšení

#2

Příspěvek od vla »

Mrkni na stránky Pavla Mráze, v oddílu výpočty najdeš vše potřebné, je to ta třetí výpočetní tabulka, dosadíš hodnoty své optiky a vyjde ti zorné pole systému. Maxim . vhodné zvětšení by mělo být asi 140x, ale uvidíš sám jestli to budeš potřebovat, okulár můžeš dokoupit vždycky.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

jaké zvětšení

#3

Příspěvek od pana »

Měsíc má na obloze velikost 0.5 obloukového stupně. S tvým okulárem 50 stupňů a zvětšením 45x budeš mít skutečné zorné pole 1.1 stupeň (50/45). Tzn., že se ti tam vejde 2x. Celé zorné pole ti zabere při tom zvětšení 90x. Při tom zvětšení 90x už planety v pohodě uvidíš. Nebudou sice nijak velké, ale na druhou stranu čím větší zvětšení použiješ, tím víc klesá jasnost objektu a tím víc se projevuje neklid vzduchu, atmosféry atd., takže ono to max. vhodné zvětšení 140x použiješ opravdu jen vyjímečně. Ale hlavní pásy na Jupiteru nebo Saturnovy prstence detekuješ i při tom zvětšení kolem 50x. Pro deep-sky objekty se používá různé zvětšení. Na velké galaxie, difůzní mlhoviny nebo otevřené hvězdokupy potřebuješ hlavně velké zorné pole aby se ti tam vešly celé (nejlépe širokoúhlý okulár) a proto malé zvětšení. Naopak třeba na planetární mlhoviny nebo kulové hvězdokupy už se používá vetší zvětšení, protože tyto objekty jsou plošně malé.
Každopádně doporučuji přečíst 2 výborné články od Pavla Cagaše se Zlínské astronomické společnosti "Jak kupovat dalekohled" a "Jak používat dalekohled".
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

jaké zvětšení

#4

Příspěvek od VK »

A já bych si zase dovolil doporučit skriptum Klabazňa, J.: Vizuální optické soustavy III. - dalekohledové optické soustavy, Univ. Palackého Olomouc 1991.

Z tohoto a dalších pramenů čerpám také já ve své "Souvislosti fyziologické optiky s amatérskou astronomií" (http://astroklubpce.unas.cz/clanky/sfoaa/sfoaa.htm).

V. K.
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Lze v cechach pouzit zvetseni 300-600x pri dobsnu D 300'mm

#5

Příspěvek od Pavel kraus »

astronomove z liberecka za vinikajicich podminek to docela bezne pouzivaj pri dobrem sein takze muzu na planety v cesku u dobsnu 300mm uzit i 600x zvetseni nevim
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lze v cechach pouzit zvetseni 300-600x pri dobsnu D 300'mm

#6

Příspěvek od MilAN »

To je otázka nebo konstatování ?
Ty jsi někdy byl na pozorování, kdy se použilo regulérně zvětšení 600x v Jizerských horách ? A co to je za termím : používají běžně ? To běžně je 2x do roka nebo jak ? Možná by stálo za to, psát o svých zkušenostech,- pokud takové zvětšení používáš, tak o tom napiš. Ale zkus, prosím, psát i trochu s gramatikou, pokud možno ucelené věty a ne nekonečný tok písmen a slov.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Lze v cechach pouzit zvetseni 300-600x pri dobsnu D 300'mm

#7

Příspěvek od Pavel kraus »

Maximalne jsem pouzil 300x a to vijmecne u dobsnu 300 ,proto jse ptam ze astromove z liberecko u dobsnu 400 v jizerkach ci alpach bezne i 600x tak se trochu divim prominte
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Lze v cechach pouzit zvetseni 300-600x pri dobsnu D 300'mm

#8

Příspěvek od Karell »

Jakým jazykem to proboha píšeš? Když ti to červenou vlnovkou podtrhne slovo znamená to, že tam máš nějakou chybu. Tak alespoň to neignoruj, tohle je strašný...
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Lze v cechach pouzit zvetseni 300-600x pri dobsnu D 300'mm

#9

Příspěvek od Pavel kraus »

Mne to cervene nic neukazuje ale chapu cestina mi moc nesla a s pocitacem to taky neumim omlouvam se
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Lze v cechach pouzit zvetseni 300-600x pri dobsnu D 300'mm

#10

Příspěvek od Lvíčátko »

Když to tak chceš vědět: Zvětšení se odvíjí od ohniskové vzdálenosti, nikoliv od průměru. Většinou se udává dvojnásobek průměru jako maximální zvětšení, tedy v té 300 by teoreticky šlo použít i 600x. Ovšem tohle všechno je jenom teorie, to nejdůležitější je SEEING.

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 71#p380471

Tady můžeš vidět jak např. Artabaran nebo Cztwerec používají 300x zvětšení.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: jaké zvětšení

#11

Příspěvek od Artaban »

Lvíčátko píše:Tady můžeš vidět jak např. Artabaran nebo Cztwerec používají 300x zvětšení.
Jakube v tom to případě, to upřesním. Jedna věc, je hodnotit seeing a druhá, jaké zvětšení se používá nejvíc. Když napíšu, že je hodně dobrý seeing a že tam mám přes 300x( mám 330x) tak to znamená, že objekt takové zvětšení ještě dobře unese. Někdy takové zvětšení opravdu používám, ale častěji spíš trochu menší. Pokud pořebuju vytěžit hodně detailů, tak zvětšení bude takové, kdy bude ještě dobrý kontrast a pak zaleží na objektu. Jupiter potřebuje trochu menší zvětšení a Mars se dá často osolit víc atd. No a zvětšení kolem 2D každý dalekohled taky nedá s dokonalou kresbou a tomu je zvětšení taky třeba přizpůsobit. Taky tedy záleží na průměru dalekohledu a jeho optické kvalitě.
Prostě i za špica seeingu nemám jen zvětšení 300x, ale spíš trochu menší.
Ta velká zvětšení 300x - 600x moc využití nemá, ale třeba na dvojhvězdách a planetárních mlhovinách o hodně malém úhlovém průměru, někdy ano.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: jaké zvětšení

#12

Příspěvek od Pavel kraus »

Dekuji za upresneni velkeho zvetseni
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: jaké zvětšení

#13

Příspěvek od mino07 »

zdravim vas v okoli nitry je tak jasna obloha ako ked sa potopil titanic a ja hladam tu kometu a nic .ani pred velkym vozom ani nikde okolo.ani volnym okom ani triedrom ani teleskopom z okularom apex 22x a ma bit v suhvezdi rysa...ale kde je rys ved to je take suhvezdie nenapadne ze ..hviez ako maku.ako to viete najst?orion plejady a pod.to vidi kazdy.tak som si aspon vychutnal sirius.artaban ak si tu kupil som ten deklik aku dieru tam vyvrtam?100mm nebude vela?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: jaké zvětšení

#14

Příspěvek od Artaban »

mino07: Kometa, je sice celkem jasná, ale pro začátečníka asi málo jasná. Můžeš použít tuhle jednoduchou mapku.https://heavens-above.com/comet.aspx?ci ... 270&tz=CET
Můžeš použít hvězdy z Vozky a Velké medvědice. Kometa, se nachází asi na půl cesty od Vozky a V. medvědice. Triedrem pomalu zametej v těch místech. Nejlépe je, si triedr o něco opřít a možná zahlídneš málo jasný obláček. V těch místech nic jiného tak jasného není. I ve velkém dalekohledu dej co nejmenší zvětšení.
PS: To zaclonění prostě zkoušej. Když bude 100mm hodně, tak udělej 80mm. Menší ale asi nemá zase cenu, jak jsem už psal minule. Stačí to zkusit s tvrdším papírem, nebo tak něco.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: jaké zvětšení

#15

Příspěvek od L@dis »

Jak píše Karel, triedrem je stále dobře pozorovatelná jako jasnější mlhavý obláček.
Dost se tu honí mraky. Občas se ale vyfouká v mracích díra a právě takovou jsem ji triedrem 10x50 před chvílí viděl.
Pomalu zametej podle mapky a opravdu tam je :-)

V rysovi je i 38P Stephan-Oterma, ta je ale slabší. Okolo 10 mag.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Odpovědět