Doporučuji odkaz

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#3496

Příspěvek od Beda »

Diagnostický a opravárenský servis pro elektronické komponenty teleskopů Meade LX200GPS, R, ACF apertur 8"-14". Je to sice opravdu z ruky - New Hudson, MI, USA, - ale vzhledem k "ochotě" a bezradnosti oficiálního evropského servisu a jejich astronomickým cenám ... :( může v "nouzi nejvyšší" pomoci. John odpoví na každý dotaz bez problémů přes Ebay :
https://www.ebay.com/itm/132475251368?s ... 1558.l2649
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#3497

Příspěvek od L@dis »

Zajímavý článek, který určitě stojí za přečtení.
Článek k stému výročí narození jednoho z velikánů československé astronomie.
http://www.komety.cz/clanek/cesky-astro ... aneb-mrkos
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#3498

Příspěvek od ok1in »

NGC 3201 z orbity...
Obrázek
https://www.nasa.gov/image-feature/godd ... by-gravity

Pokud je tu někde lepší místo kam to umístit (nenašel jsem), prosím o přesunutí...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Doporučuji odkaz

#3499

Příspěvek od Homer »

http://www.komety.cz/clanek/cesky-astro ... aneb-mrkos

Dle mého názoru se takto vzpomínka na 100 leté výročí narození jakékoliv osobnosti zkrátka nepíše...

Sice se dozvídáme o Mrkosovi kde se narodil, že chodil do školy, že astronomii studoval dálkově (!), o jeho dalším profesním životě. Od autorky článku se ale taky dozvídáme o nutnosti "velkého úklidu" Mrkosem nashromážděných dat, o tom, že optiku ke známé komoře vlastně nevybrousil ( "pouze" tu komoru prosadil a uvedl do provozu, což bych zmínil já ), že spolupracoval s dělníkem z papíren Erhartem ( nejhorší amatérismus... ), byl osobou podporovanou komunistickým režimem, cosi o falešné docentuře, že byl nesnášenlivým a kdovíjakým člověkem...

Předesílám, že jsem pana Mrkose nikdy nepotkal, na rozdíl od tehdejších manželů Tichých, ale druhou půlku článku bych si, být paní Tichou, odpustil, zvláště pak subjektivní hodnocení osoby, kterému je vzpomínkový článek dedikován a to minimálně proto, že pan Mrkos se už bohužel nemůže proti některým předmětným soudům ohradit, či je uvést do kontextu tehdejší doby. Odpustil bych si to rovněž z obyčejné lidské slušnosti...

Omlouvám se, ale tento doporučený odkaz jsem měl potřebu okomentovat.
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#3500

Příspěvek od L@dis »

Rozumím reakci..
Byl významnou osobností československé astronomie.
Nechci ho nějak pomlouvat ani obhajovat, ale jeho objevy jsou přesto vše úctyhodné..ať to bylo, jak to bylo...
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Doporučuji odkaz

#3501

Příspěvek od Homer »

Není třeba se ospravedlňovat - zveřejnění odkazu nebylo míněno ve zlém, to jsem pochopil :-).
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Doporučuji odkaz

#3502

Příspěvek od Ewers »

Já osobně nevidím na článku nic špatného. Paní ředitelka je vědeckou pracovnicí, nikoliv novinářkou nějakého bulvárního plátku lovícího senzace. S panem Mrkosem pracovala a ví dobře, jaký byl jako astronom i jako člověk. Že to napsala v den stého výročí jeho narození? Určitě chtěla jen uvést na pravou míru jaký vlastně byl, jak žil a jak pracoval a "demýtizovat " dosavadní povědomí o něm. Bez osobní záště a nenávisti. S nenávistí totiž žije jen debil a za toho paní Tichou určitě nepovažuji ;)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#3503

Příspěvek od Cztwerec »

Pravda dříve nebo později vždy vyjde najevo a pokud někdo nedokáže překročit svůj stín, ukáže jen svoji malost. Ostatně je to jedna z vlastností nás všech. Otázkou je, proč je to tak nešťastně interpretováno v toto výročí a za jakým účelem. Možnost dialogu totiž opravdu neexistuje... Na druhou stranu drtivá většina z nás pana Mrkose neznala abychom mohli tyto silné výroky posoudit. Hodně věcí mě přijde logických a taky nevím proč bych se chtěl nějakým způsobem z pozice paní Tiché "zahojit" zrovna teď, nebo kdo by na tom měl zájem. na žádnou konspiraci zevnitř nevěřím :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Doporučuji odkaz

#3504

Příspěvek od MilAN »

Všechno to, o čem se píše v článku, je všeobecně známo ( a pokud někomu ne, nevím, jestli zrovna každý stojí o to , znát tyhle mezilidské vztahy).
Články k nějakému výročí se píší většinou proto, vyzdvihnout přínos daného člověka= důvod, proč psát a vzpomínat.
Proto nějak nechápu důvody, proč.p- Tichá má nutnost psát takový článek. Snad jen proto, že kdykoliv přišla řeč na jejího předchůdce, vždy se debata z její strany vyvíjela tímto směrem . V článku ke 100. výročí mi to přijde celkem nevkusné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Doporučuji odkaz

#3505

Příspěvek od hamr »

EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#3506

Příspěvek od L@dis »

12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4113
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučuji odkaz

#3507

Příspěvek od biker.fm »

Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Doporučuji odkaz

#3508

Příspěvek od juh »

Supernova v galaxii NGC 613 zachytená amatérskym astronómom Viktorom Busom (neľakajte sa, nejde o novú supernovu, je to staršieho dáta).
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Doporučuji odkaz

#3509

Příspěvek od astar »

K příspěvku 3500.
Náhodou kdyby nebylo toho dělníka z papíren (Erharta), tak by na Kleti žádná observatoř nestála !!!!
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Doporučuji odkaz

#3510

Příspěvek od LKamarad »

K příspěvku 3500 8-)

Já jsem mezi lety 1982 - 1988 poznal Mrkose dost dobře. Stejně dobře jsem poznal i jeho "úhlavního nepřítele" Viléma Erharta a jeho bratra, fotografa Josefa (specializoval se na focení hub) ...... A dokonce jsem měl tu možnost (a využil jsem jí) celý den se probírat soudními spisy (Mrkos se snažil Viléma totálně zničit!). V tom článku je spousta pravdy ale i jednostranného pohledu. To, že byl Mrkos černá duše (a spal v černejch peřinách), že vždy když se večer vracel na Kleť z komoušský schůze v Budějovicích, tak potom strašně blil ....... Vím, že Erhartovy žebrovaný zrcadla stála za hovno - Jedno 50cm jsem měl (dal mi ho Mrkos, ať si ho vyzkouším, co je to za shit - a měl pravdu - vybrousil jsem přesnou sféru a za půl roku bylo do vrtule .....
Zažil jsem spoustu komických situací i Mrkosovejch paranoidních stavů (jednou jsem odrážel jeho agresivní záchvat pomocí pohrabáče :lol:
Dobře znám i jeho hlavní pracovní sílu na Kleti - Zdeňku Vávrovou (..... něco bych tu napsal, ale trochu se bojím - mohl bych se jí dotknout :) ,
stejně jako Madlu Mahrovou (Zdeňka jí opravdu neměla ráda - jednou když jsme spolu šli lesem poblíž hvězdárny, tak pravila cosi jako "Víte Láďo, co tam doktor (tak mu říkala) s Madlou dělá .... já to ani nemůžu vyslovit .... a dostává za to stále nějaký zvláštní odměny a má vyšší plat než já ... to já jen tvrdě pracuju a nemám nic" ..... :D
Zdeňka dostávala téměř pravidelně s periodou cca 14 dnů výpověď .... a když pak Mrkos (často i se mnou) jel do Prahy, tak mi říkal, ať si všimnu, jak, až pojedeme skrz Veselí nad Lužnicí, bude číhat u vrat svýho domečku a zrovna náhodou povede kolo přes cestu kudy budeme projíždět .....
A tak se taky stalo. Zoufalá Zdeňka zatáhla Mrkose k sobě domů, aby mu ukázala, jak jsou chudí a jak se stará o svou nemocnou matku .... A sám velký Mrkos se nad ní slitoval a opět jí přijal do služby ..... atd atd atd .....
Mám odtamtud i dost autentickejch fotek (podobný asi nikdo jinej nemá - v tom jsem u něj měl jakýsi privilegium). Byl jsem již v té době horolezcem a občas jsme se spolu bavili o lezení v Tatrách - Mrkos byl jistou dobu i docela schopnej horolezec.
Dalo by to materiál na knihu! Byl to dosti paranoidní magor, ale zároveň i zvláštní, silná a zajímavá osobnost - tím se ho ale nechci zastávat, neb pro ty, kteří neměli sílu a schopnost se mu postavit, byl skutečně nebezpečným člověkem (alfa samec, nesnesl konkurenci) .... Ale tak to u silných osobností bývá pravidlem .......

Kvok(cvok)
AMEN
Odpovědět