Jak se stát astronomem?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#31

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To Selene: já myslím, že bohužel ano, takto, pokud pozoruješ jenom pro sebe, můžeš dělat zápisky nebo se jenom tak dívat, ale záleží to na tobě....pokud budeš profesionál, tak budeš mít plán práce, který ale vůbec nebude zajímat, že venku je zatmění Měsíce nebo maximum Geminid, ty budeš mít v PC nějakou fotometrii planetek nebo komet a budeš to muset udělat ze zatmění neuvidíš nic, to je to....jinak tě ale neodrazuju od profesionální práce, kdysi sem taky přemýšlel o studiu astronomie a astrofyziky a pak kariéře vědce v oboru MPH nkde na Ondřejově, ale neudělal sem to, pro sebe naštěstí, ale pro ostatní v mé kůži by to možná bylo naneštěstí....jinak ti ale každopádně přeju mnoho štěstí..... :)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Selene
Příspěvky: 58
Registrován: 21. 11. 2004, 03:49

Jak se stát astronomem?

#32

Příspěvek od Selene »

To Algol77:
Ja fakt netuším, ešte nie som 100% rozhodnutá, ale môj problém je, že ja si sama seba neviem predstaviť niekde inde ako vo hvezdárni.Stretla som sa už mnohými názormi a dokonale ma poplietli. Ale to čo si písal, asi bude pravda... Skúste mi ešte poradiť, aj ostatní.
"Verejnosť často nechápe, čo za podujatie je veda. Mne to pripomína, akoby sme kráčali v Kolumbových šľapajách" Tod Lauer&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#33

Příspěvek od MMys »

Já ti nevím. Studovat samozřejmě daný obor můžeš, tím se celkem nic nezkazí, nakonec potom můžeš klidně ještě studovat i něco jiného, nebyla bys ani první ani poslední, s vystudovanými více školami :-)

Jinou otázkou je následné uplatnění, a hlavně, jeho finanční ohodnocení. Peníze samozřejmě nejsou všechno, ale bohužel finanční podmínky v této branži jsou u nás spíš podprůměrné. Takže sice budeš mít z tvého (resp. našeho) pohledu krásnou a zajímavou práci (možná), ale po finanční stránce to žádná sláva nebude...

Pak je druhá cesta, nějaké běžné, slušně hodnocené zaměstnání, takže si pak člověk může dovolit i poměrně drahé vybavení pro svého koníčka, i když to pak dělá jen pro svoji radost a za svoje peníze...

O tom co si budou v tomto případě myslet Tvoje kamrádky až se třeba budeš vláčet se 30cm dobsonem do polí, raději pomlčím, ale to je úděl nás všech. Na mě taky koukají v domě divně, když stěhuji ty svoje "roury a stojany" večer do auta, a ráno zpátky
;D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se stát astronomem?

#34

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl bych Tě odrazovat, ale profesionál -astronom- vědec se na oblohu  dalekohledem nikdy nedívá. To není totiž věda.
Zní to možná jako pomluva, ale  v nedávné době byl ondřejovský 2m dalekohled mimo provoz 11 let a na stelárním oddělení pracovalo několik desítek lidí. Největší vzrušení a zážitek nastal, když někdo večer vytáhl na louku starý Somet Binar.
Jiná situace jsou lidové hvězdárny - tam se však žádná věda nedělá a hlavní náplní je  průvodce hvězdárnou, programy a někdy i pozorováním pro veřejnost. Odměna je za to opravdu jako  pro průvodce.
Jde o to, co Tě na astronomii baví.  Ale svobodně se dívat po obloze podle chuti můžu skutečně asi pouze jako amatér.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak se stát astronomem?

#35

Příspěvek od Pepek »

Myslím, že je možný i kompromis - něco jako navrhoval MMys, tedy "civilní" zaměstnání a externí spolupráce s hvězdárnou. Některé hvězdárny mají i slušné vybavení a nějaké drobné vědecké výzkumy (tj. pozorování a měření, které někomu slouží k vědecké práci) provádějí. Např. u nás v Ostravě se provádí měření proměnných hvězd s tím, že spolupracují s Astronomickým ústavem AV ČR - prakticky tedy zaměstnanci a především externí spolupracovníci provádějí měření, částečně je vyhodnocují a posílají do AV ČR. Na jiných je to asi podobně. Takže vlastně stále amatérská činnost, ale alespoň s drobnou vědeckou činností.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se stát astronomem?

#36

Příspěvek od MilAN »

Dosti zásadní postoj, s kterým  i já souhlasím, zaujal  Jiří Dušek. Pokud někomu unikl tento příspěvek, je zde :
http://denik.hvezdarna.cz/2004/10/napadlo-mne.html

Vím, že to vždy pracovníky a spolupracovníky  hvězdáren pobouří, ale tady Jirka Dušek rýpl do vlastního "vosího" hnízda, a určitě mu nelze upřít, že ví, o čem píše.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#37

Příspěvek od Psion »

MilAN napsal: Nechtěl bych Tě odrazovat, ale profesionál -astronom- vědec se na oblohu  dalekohledem nikdy nedívá. To není totiž věda.
Zní to možná jako pomluva, ale  v nedávné době byl ondřejovský 2m dalekohled mimo provoz 11 let a na stelárním oddělení pracovalo několik desítek lidí. Největší vzrušení a zážitek nastal, když někdo večer vytáhl na louku starý Somet Binar.
Jiná situace jsou lidové hvězdárny - tam se však žádná věda nedělá a hlavní náplní je  průvodce hvězdárnou, programy a někdy i pozorováním pro veřejnost. Odměna je za to opravdu jako  pro průvodce.
Jde o to, co Tě na astronomii baví.  Ale svobodně se dívat po obloze podle chuti můžu skutečně asi pouze jako amatér.
Souhlas. Na 2m je nyní namontován nějaký bastl CCD kamery. Je vidět, že u nás se pořád dělá atronomie na koleně :-)
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak se stát astronomem?

#38

Příspěvek od Pepek »

MilAN napsal: Dosti zásadní postoj, s kterým  i já souhlasím, zaujal  Jiří Dušek. Pokud někomu unikl tento příspěvek, je zde :
http://denik.hvezdarna.cz/2004/10/napadlo-mne.html

Vím, že to vždy pracovníky a spolupracovníky  hvězdáren pobouří, ale tady Jirka Dušek rýpl do vlastního "vosího" hnízda, a určitě mu nelze upřít, že ví, o čem píše.
S čím plně souhlasím, je poslední věta - tedy že by každý výzkum měl být ukončen nějakou publikací - minimálně interní.

Ale je třeba si uvědomit, že pouhé provádění návštěvníků by podle mého názoru nenaplnilo poslání hvězdárny a zcela jistě by neuspokojilo ani její pracovníky. Navíc si nemyslím, že by o astronomii byl až takový zájem - polovina školáků, kteří na hvězdárnu jdou, to bere jako "ulití se" z vyučování. Návštěvníků dospělých také myslím není tolik. Takže hvězdárna by jen tak stála a chřadla, neboť by přežívala pro pár nadšenců. Rovněž si myslím, že spousta externistů chce nejen provázet návštěvníky, ale také mít možnost zapojit se do nějakého projektu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se stát astronomem?

#39

Příspěvek od MilAN »

Pepek napsal:
Ale je třeba si uvědomit, že pouhé provádění návštěvníků by podle mého názoru nenaplnilo poslání hvězdárny a zcela jistě by neuspokojilo ani její pracovníky.  Není přeci důvod, aby někdo platil uspokojování pracovníků . Ti tam jsou spolu s hvězdárnou od toho, aby uspokojovali návštěvníky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak se stát astronomem?

#40

Příspěvek od Pepek »

MilAN napsal:
Není přeci důvod, aby někdo platil uspokojování pracovníků . Ti tam jsou spolu s hvězdárnou  od toho, aby uspokojovali návštěvníky.
Neměl jsem na mysli stálé, ale externí pracovníky. Návštěvníků dle mého názoru není tolik, aby kvůli nim hvězdárny musely zrušit své vědečtější aktivity. Když se podíváte na program hvězdárny v Ostravě, tak zjistíte, že pro veřejnost jsou jen dva dny - středa a sobota - a polovina programů je neastronomických - jsou to hudební a jiné kulturní programy. Plus pořady pro školy, kam chodí děti v rámci vyučování a ne v rámci toho, že by chtěli. Já si myslím,že astronomii více prospěje, když ti, kdo o ni mají zájem budou mít možnost odborněji bádat s podporou stálých pracovníků, což jsou zkušení astronomové a také s často slušným vybavením.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se stát astronomem?

#41

Příspěvek od MilAN »

To> Pepek. Prohlédl jsem si ostravské stránky:
http://planetarium.vsb.cz/proxima.html
a myslím, že dávají víc než za pravdu Jirkovi Duškovi. Těch 35 napozorovaných křivek má samozřejmě svůj význam a hodnotu, ale je to 6 pozorování na osobu a rok. K čemu ta vzletná slova o vědeckém projektu a pod. Navíc pozorování končí rokem 2003 ?. Je to prostě 35 spolehlivých křivek, které eventuelně mohou k něčemu posloužit. Ale nehrajme si na vědu. Čím by potom byli amatéři, kteří takových pozorování nashromáždí několik desítek i více za rok, a vše si financují sami?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak se stát astronomem?

#42

Příspěvek od Pepek »

MilAN napsal: To> Pepek. Prohlédl jsem si ostravské stránky:
    http://planetarium.vsb.cz/proxima.html
a myslím, že  dávají víc než za pravdu Jirkovi Duškovi. Těch 35 napozorovaných křivek má samozřejmě svůj význam a hodnotu, ale je to 6 pozorování na osobu a rok. K čemu ta vzletná slova o vědeckém projektu a pod.  Navíc pozorování končí rokem 2003 ?. Je to prostě  35 spolehlivých křivek, které eventuelně mohou k něčemu posloužit. Ale nehrajme si na vědu. Čím by potom byli amatéři, kteří takových pozorování nashromáždí několik desítek i více za rok,  a vše si financují sami?
Je toho více - ta stránka hvězdárny není příliš často a kvalitně aktualizovaná - stránky http://ostrava.astronomy.cz/ by měly říci více. Já osobně s tím nemám nic společného (to je sice jasné z historie mých příspěvků na fóru, ale pro úplnost). Ano, já jsem řekl, že se jedná o amatérská pozorování, takže podle toho, jak má kdo čas. Je třeba si uvědomit, že ne každý je tak úspěšný ve své profesi, aby si mohl dovolit koupit drahé vybavení. A hvězdárna mu ho může poskytnout, tak proč ne. Tohle navíc není oficiální činnost hvězdárny, ale skupiny, která s hvězdárnou spolupracuje a pracovníci hvězdárny je podporují, což souhlasí s posláním hvězdárny jako instituce pro veřejnost. Oficiální činností jsou právě programy pro veřejnost. Ale pokud se podíváte, tak (jak už jsem napsal) spousta pořadů je neastronomických a dokonce naprosto nevědeckých. Myslím, že je to proto, že zájem veřejnosti o astronomii není takový, aby se vyplácelo sázet jen na astronomii. Proto jsou tam hudební a podobné programy.

Já osobně si myslím, že kdyby na hvězdárnách neběžel alespoň drobný "vědecký" (jiné slovo mě nenapadá), tak by hvězdárny zakrněly - téměř by nebyla nutnost vylepšovat vybavení ani odbornou stránku pracovníků. Bylo by to podobné jako učitelé na ZŠ. Ti také nemají nějakou enormní nutnost se dále vzdělávat, poněvadž informace dále poskytované dětem se léta nemění. Je jen na jejich dobré vůli. Spousta učitelů si 25 let vystačila s informacemi z dob svých studií.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#43

Příspěvek od MaG »

Hvězdárny v centru měst, i ty co maj to štěstí být více na okraji, by měly poskytovat službu především veřejnosti a teprve, když na to zbyde čas, pak by se měly věnovat "vědě". Jestliže vím, že např. v Budějovicích se nedalo prakticky přijít na večerní pozorování a teď slyším, že Ostrava má toto prakticky jen dvakrát týdně, pak se ptám, proč? Protože vysílá i jiné kulturní pořady? Od toho je to hvězdárna?

Pepek napsal: Bylo by to podobné jako učitelé na ZŠ. Ti také nemají nějakou enormní nutnost se dále vzdělávat, poněvadž informace dále poskytované dětem se léta nemění. Je jen na jejich dobré vůli. Spousta učitelů si 25 let vystačila s informacemi z dob svých studií.
Do učitelů na ZŠ bych se takhle nenavážel. Ono to není jednoduché. Časem zjistíš, že lidé jsou všude různí. Pochopil jsem však, že každý učitel se v současnosti musí snažit, minimálně vylepšovat vybavení, shánět učebnice, sledovat novinky. Těch pár, které ty máš na mysli nemůže zkazit můj celkový dojem z učitelů na ZŠ i SŠ.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#44

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

No já osobně jsem nakonec zvolil cestu slušně placeného zaměstnání (soukromý podnikatel v oboru projekce pozemních staveb) a astronomii dělám jako koníčka, vybral sem si pozorování meteorů, protože člověk může dělat "vědu", protože se ještě nepřišlo na to, jak nahradit pozorování meteorů roboty...jsem rád, že je to tak, baví mě to a lidi se taky na mě dívají všelijak, když na Červenohorském sedle objednáme hotel se třema hvězdičkama a pak jdeme na celou noc pozorovat ven v -15....ty obličeje, která dělá obsluha hotelu, jsou úžasné....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak se stát astronomem?

#45

Příspěvek od Pepek »

MaG napsal: Hvězdárny v centru měst, i ty co maj to štěstí být více na okraji, by měly poskytovat službu především veřejnosti a teprve, když na to zbyde čas, pak by se měly věnovat "vědě". Jestliže vím, že např. v Budějovicích se nedalo prakticky přijít na večerní pozorování a teď slyším, že Ostrava má toto prakticky jen dvakrát týdně, pak se ptám, proč? Protože vysílá i jiné kulturní pořady? Od toho je to hvězdárna?
No jo, ale ono více zájemců o astronomii není, proto tam asi dali i něco jiného, aby vyplnili prostor. Co je to služba veřejnosti? To, že se někdo podívá dalekohledem, řekne dobrý, a jde pryč? To přece je - víc není třeba. I tak se pozorování děje v pár lidech. Stejně planetárium. Navíc pozorování zajišťují nejen zaměstnanci, ale také externí demonstrátoři. A těm by se asi nelíbilo, kdyby se jim vzaly ony výzkumné projekty (ať už jsou jakékoliv). Tito jsou přeci ve skutečnosti také veřejnost, ale s hlubším zájmem. A mnohem lépe se slouží skutečným zájemcům.

Do učitelů na ZŠ bych se takhle nenavážel. Ono to není jednoduché. Časem zjistíš, že lidé jsou všude různí. Pochopil jsem však, že každý učitel se v současnosti musí snažit, minimálně vylepšovat vybavení, shánět učebnice, sledovat novinky. Těch pár, které ty máš na mysli nemůže zkazit můj celkový dojem z učitelů na ZŠ i SŠ.
Já se nenavážím do učitelů, ale do našeho školního systému, který děti nutí biflovat a šprtat. Ti učitelé se v tom systému vezou, i když některým, zejména starším, to vyhovuje. Vedl jsem již několik aktivit pro děti - od počítačových kroužků přes fotbalový oddíl. A jaké děti přicházejí? Našprtané, neschopné samostatného uvažování nad problémem. Tohle je výsledek českého školství.
Odpovědět