Jak se stát astronomem?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se stát astronomem?

#16

Příspěvek od MilAN »

Je hezké to mít logicky rozškatulkováno a moci kolem toho filosofovat, jen to nedovede odpovědět na jednoduchou otázku : Kdo je  profesionál ?  kdo je  amatér?  a kdo jsou Ti ostatní ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#17

Příspěvek od Psion »

VK napsal: To MilAn:

právě to prapůvodní se snažím lépe popsat pomocí svého rozdělení se zahrnutím POSTOJE jako důležitého faktoru.

To Psion:

nechybí 1021 skupin, jsou skutečně jen 4.

No vida a máme tady definici, které nesnese jakoukoli upravu, tedy můžeme ji poslat do "světa" jako jedinou možnou a přípustnou :-)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jak se stát astronomem?

#18

Příspěvek od VK »

No vida a máme tady definici, které nesnese jakoukoli upravu, tedy můžeme ji poslat do "světa" jako jedinou možnou a přípustnou

To jsi řekl Ty. Já nic takového netvrdím. Dovolím si jenom poznamenat, že proces ověřování hypotéz nevypadá tak, že někdo řekne "to asi neplatí, protože si mi to nelíbí" a ono to jako začne platit o něco méně... tak takhle opravdu ne. A nic ve zlém.

V. K.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#19

Příspěvek od Psion »

VK napsal:

To jsi řekl Ty. Já nic takového netvrdím. Dovolím si jenom poznamenat, že proces ověřování hypotéz nevypadá tak, že někdo řekne "to asi neplatí, protože si mi to nelíbí" a ono to jako začne platit o něco méně... tak takhle opravdu ne. A nic ve zlém.

V. K.

Přesně tak jak říkáš, proces ověřování hypotéz je takový, že musí platit pro všechny nalezené možnosti. Jestliže je hypotéza založena na konečném počtu možností a nepřipouští jinou, pak je někde chyba nebo ne  ???

Ale nic ve zlém, toto téma je neustále rozebíráno dokola, takže bych to nechal na jiné fora a ne astronomická Pravda je, že vysvětlení může být mnoho, proto to ponechávám profesionálům  ;D

Jako příklad uvádím článek a následnou diskuzi :

http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=1486
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se stát astronomem?

#20

Příspěvek od MilAN »

Psion napsal:

Ale nic ve zlém, toto téma je neustále rozebíráno dokola, takže bych to nechal na jiné fora a ne astronomická Pravda je, že vysvětlení může být mnoho, proto to ponechávám profesionálům  ;D
Souhlasím s Tebou a myslím, že bychom se na našem fóru měli radši věnovat astronomii.
Že v tom nemá jasno ani Ministerstvo kultury :
http://www.mistnikultura.cz/mk/mk2004_12.pdf
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jak se stát astronomem?

#21

Příspěvek od VK »

To Psion:
Přesně tak jak říkáš, proces ověřování hypotéz je takový, že musí platit pro všechny nalezené možnosti. Jestliže je hypotéza založena na konečném počtu možností a nepřipouští jinou, pak je někde chyba nebo ne ???

Není. Zkusím to vysvětlit na příkladu. Druh Homo sapiens sapiens má dvě pohlaví: mužské a ženské. Je to konečný počet a jiné možnosti nejsou (různé genetické poruchy a anomálie nepočítám). A je někde chyba? K rozmnožování to přece stačí a funguje to někdy od starohor.

To Psion + To MilAn:

oba vaše odkazy mě samozřejmě zajímají, s chutí si je hned přečtu. :nod:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#22

Příspěvek od Psion »

VK napsal: To Psion:

Není. Zkusím to vysvětlit na příkladu. Druh Homo sapiens sapiens má dvě pohlaví: mužské a ženské. Je to konečný počet a jiné možnosti nejsou (různé genetické poruchy a anomálie nepočítám). A je někde chyba? K rozmnožování to přece stačí a funguje to někdy od starohor.

No comment :-X
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se stát astronomem?

#23

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:
Druh Homo sapiens sapiens má dvě pohlaví: mužské a ženské. Je to konečný počet a jiné možnosti nejsou . A je někde chyba? K rozmnožování to přece stačí a funguje to
No, konečně téma vhodné pro Všeobecnou diskusi !(teď jen nevím, jestli pro amatéry nebo profesionály ?)
Je vidět, že už dlouho nebyla jasná obloha  ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Jak se stát astronomem?

#24

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Astronomem se stane člověk, když vzhlédne na oblohu a to co tam uvidí, se mu zalíbí natolik, že bude tyto pohledy stále častěji vyvolávat...pak začne číst, vzdělávat se, vymezí si pole působení, protože zvládnout všechno se už dneska nedá...není důležité, jestli má školu specializovanou nebo jinou (sám mám VŠ stavební), ale je důležité, jestli to dělá ze svého srdce či ne...pokud ano, vydrží u toho celý život, pokud ne, omrzí ho to...takže jsem astronom amatér, trávím ročně kolem 300 hodin pozorováním meteorů, baví mě to, ale nechtěl bych být placeným profesionálem, protože pak by to pozbylo svého kouzla, kouzla jasných nocí bez počítačů a každodenní rutiny....to je moje zpověď.... :bounce:
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Selene
Příspěvky: 58
Registrován: 21. 11. 2004, 03:49

Jak se stát astronomem?

#25

Příspěvek od Selene »

Súhlasím s tým,čo napísal Algol77 o ceste ako sa človek stane astronómom, u mňa to bolo podobné. Ale nesúhlasím celkom s tým, že keď je niekto profesionálom, nebude to už "to pravé orechové". Ja napríklad rozmýšľam o štúdiu astronómie a myslím, že by to mohlo byť celkom zaujímavé. Aj keď, treba priznať, že na Slovensku je žalostne málo možností pre profesionálov
z tejto oblasti. Ale keď to niekoho baví natoľko, že si jednoducho nevie pomôcť...
"Verejnosť často nechápe, čo za podujatie je veda. Mne to pripomína, akoby sme kráčali v Kolumbových šľapajách" Tod Lauer&&
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Jak se stát astronomem?

#26

Příspěvek od Hadra »

Vira v omezenost moznosti ubiji kreativitu a predstavivost. Mnozi vi, ze hodne objevu ma na svedomi sada tvurcu pro ktere nekonecno neni konecnou hranici. :(. proste kdybych choval prasatka doma v chlivku 40 let a byly vsechny cerne a vsichni ostatni meli taky cerne - muze priletet z marsu oranzove a je po hypoteze(a to neni preci spatne), avsak nepocitat s tim jako s moznosti prinasi zklidneni a jistotu jenz je lidskym bytostem blizka.
... :hi: at uz se vyjasni se suchym mrazem,pruzracnym vzduchem, s nadechem uberu neco z rozechvele vrstvy, snizim seeing a budu cekat na oranzove prasatko :D
ahoj...
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jak se stát astronomem?

#27

Příspěvek od VK »

To Selene:

Právě "pro tebe" byl napsán článek Jiřího Grygara v Kosmických rozhledech Speciál 2003 (většinu tohoto speciálu tvoří právě tento článek). Myslím, že to lze najít na URL http://kr.astro.cz .

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jak se stát astronomem?

#28

Příspěvek od VK »

To Psion, MilAn:

Je škoda, že jste to vůbec nepochopili. Ale by asi nebylo k ničemu, zapomeňte na to...

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak se stát astronomem?

#29

Příspěvek od MilAN »

Účelem diskuze je přeci vyměnit si svobodně názory, ne někoho přesvědit. Četl jsem i Tvoji definici v Tvé bakalářské práci. Je to Tvůj názor a já ho mám prostě jiný. A s tím snad můžeme v naprostém klidu diskuzi ukončit. Nebo se objeví další , jiný názor...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jak se stát astronomem?

#30

Příspěvek od VK »

Účelem diskuze je přeci vyměnit si svobodně názory, ne někoho přesvědit. Četl jsem i Tvoji definici v Tvé bakalářské práci. Je to Tvůj názor a já ho mám prostě jiný. A s tím snad můžeme v naprostém klidu diskuzi ukončit. Nebo se objeví další , jiný názor...
Jsem rád, že moji bakalářskou práci někdo čte Ta definice už neodpovídá mému dnešnímu názoru. Když jsem to psal, vycházel jsem z jakéhosi ideálu, tradovaného v tehdejší ASHK - či spíše jsem ten ideál opsal (svými slovy). To, co tam připisuji amatérovi, patří zčásti do profesionality. (nicméně ta definice byla napsána hlavně pro pracovníky Katedry optiky, kteří se o astronomii přímo nezajímají, do jisté míry také k ospravědlnění tématického rozsahu atd., to pozadí je složitější)

Ale to skutečně není to důležité, co dělá astronomii. :)

V. K.
Odpovědět