Zvětšení

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Zvětšení

#16

Příspěvek od Hadra »

Ted kolegyne zahlidla šot o horoskopech a rika mi " nevim co maji proti horoskopum, ja kdys si ho prectu tak dycky tu smulu mam" .... :rotflmao: fakt nedelam si srandu, jenom musim rychle psat at to nevidi.... no a az budu na dne, mozna se konecne priklonim k te vědě a budu ziskavat vedecke poznatky...hadejte jak, zajdu za odbornym astrologem. Cau :rotflmao:
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Zvětšení

#17

Příspěvek od HARi »

Ahoj,
už jsem sice zde jednou na téma astrologie reagoval http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... ;start=6#6, ale po přečtení tohoto tématu (sice o "zvětšeni" ???) mi to znovu nedá.

Nebýt astrologie, tak se tady nemáte o čem bavit.

Ahoj Michal
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Zvětšení

#18

Příspěvek od Pepek »

HARi napsal: Ahoj,
už jsem sice zde jednou na téma astrologie reagoval http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... ;start=6#6, ale po přečtení tohoto tématu (sice o "zvětšeni"  ???) mi to znovu nedá.

Nebýt astrologie, tak se tady nemáte o čem bavit.

Ahoj Michal
To máte naprostou pravdu, ale situace je taková, že tyto vědy se už před poměrně dlouhou dobou oddělily. Jediným důvodem, proč vůbec vznikla ASTROLOGIE, je ten stejný důvod, proč vůbec vznikla náboženství - prostě proto, že lidi nedokázali vysvětlit většinu jevů - tak je prostě přiřadili nějakému božstvu. A planety měly být řízeny božskou silou. Dnes už však ASTROLOGII a podlě mě ani žádné jiné nevědecké ideologie naprosto nepotřebujeme. To snad opravdu někdo těm žvástům o své budoucnosti a osudu věří? Jediné, co dnes potřebujeme, je věda a to, aby se dále rozvíjela.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvětšení

#19

Příspěvek od MaG »

Na téma astrologie doporučuji přejít na Harim uvedený odkaz. Na téma zvětšení pokračovat zde. I o to mu asi šlo.

Mimochodem viděl sem právě v krámě dalekohled Galaxy a moc bych za to nedal, že je to ten Pepkův - má zvětšení 25x a 525x jiná tam uvedena nebyla, tak to je prostě jasný Mimochodem nakupovat asi půjde už zas jen manželka, protože já bych tam asi byl schopnej jít s papírem a izolepou, na němž by stálo, že tento dalekohled se hodí pouze pro děti, jež chcete odradit od astronomie. Promiňte mi můj názor. Především ty Pepku, protože ty a ještě jeden můj kamarád jste ta skvělá výjimka, že někoho neodradí, ale naopak mu udělá dobrou službu. Ostatně jak ti už psala většina z nás, také jsme s něčím podobným přišli do styku nebo začínali.

Tak až se naučíš oblohu a tak, určitě také oceníš, že ses zatím měl aspoň čím koukat, i když nevím, co bych vybíral já, zda zvětšení a tudíž tento dalekohled, nebo "zmenšení" a tudíž triedr. Vyměnil bys dnes Saturn s prstencem za dobře viditelné deep-sky objekty? Myslím totiž, že již lépe chápu začátečníka, který se chce podívat aspoň na to, co je schopen najít - Saturn apod. a pzději si koupí triedr, když už ví, i kde najít ty deep-sky. Hodně zdaru a šťastnou ruku při koupi dalekohledů co nemaj zvětšení nad 500x :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Zvětšení

#20

Příspěvek od BiF »

Tak jsem se dnes ptal kolegy na "první dojmy" s novým dalekohledem. Jeho odpověď zněla:

"Tak jsem to složil, vyzkoušel a výsledek je ten, že to vypadá lépe než funguje. Když zkouším zaostřit (při zvětšení kolem 500x  ;) ), tak se to celé klepe, prostě hrůza. Zkoušel jsem se ve dne koukat na kleťskou anténu a viděl jsem jen rozmazaný pruh (ten pruh měla být anténa  ;D ). Určitě to ale bylo tím, že bylo špatné počasí ..."

A nedá si říct a nedá si říct.
Fra :hi:

P.S. Přidal k tomu i pár sprostých slov, ale ty se zde neodvažuji zveřejnit :nono:
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Zvětšení

#21

Příspěvek od Frenk »

Tak jsem se dnes ptal

Ale že má výdrž ,kluk jeden :rotflmao:
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Zvětšení

#22

Příspěvek od Pepek »

MaG napsal: Na téma astrologie doporučuji přejít na Harim uvedený odkaz. Na téma zvětšení pokračovat zde. I o to mu asi šlo.

Mimochodem viděl sem právě v krámě dalekohled Galaxy a moc bych za to nedal, že je to ten Pepkův - má zvětšení 25x a 525x jiná tam uvedena nebyla, tak to je prostě jasný Mimochodem nakupovat asi půjde už zas jen manželka, protože já bych tam asi byl schopnej jít s papírem a izolepou, na němž by stálo, že tento dalekohled se hodí pouze pro děti, jež chcete odradit od astronomie. Promiňte mi můj názor. Především ty Pepku, protože ty a ještě jeden můj kamarád jste ta skvělá výjimka, že někoho neodradí, ale naopak mu udělá dobrou službu. Ostatně jak ti už psala většina z nás, také jsme s něčím podobným přišli do styku nebo začínali.

Tak až se naučíš oblohu a tak, určitě také oceníš, že ses zatím měl aspoň čím koukat, i když nevím, co bych vybíral já, zda zvětšení a tudíž tento dalekohled, nebo "zmenšení" a tudíž triedr. Vyměnil bys dnes Saturn s prstencem za dobře viditelné deep-sky objekty? Myslím totiž, že již lépe chápu začátečníka, který se chce podívat aspoň na to, co je schopen najít - Saturn apod. a pzději si koupí triedr, když už ví, i kde najít ty deep-sky. Hodně zdaru a šťastnou ruku při koupi dalekohledů co nemaj zvětšení nad 500x :-)
No, já to dnes vidím takhle. Tenhle dalekohled za pár korun (zvěštšení 525x jsem nikdy nevyzkoušel) mě jenom pobídl k uvažování o nákupu něčeho většího a lepšího. Rozhodně mě zvětšení neohromilo, takže používám jen to doporučené nebo o něco větší (okulár 4 mm poskytuje 175x, což je o něco více než doporučené, ale dá se s tím koukat - bohužel např 6mm není ve výbavě). Astronomie mě baví snad odjakživa, byť jenom teoreticky, tedy čtením knih a sledováním pořadů o astronomii. Ale teď jsem se rozhodl, že zkusím prakticky. A když jsem viděl tenhle dalekohled opravdu za pár šlupek, tak jsem ho koupil s tím, že se vůbec naučím pracovat s dalekohledem. A taky jsem cosi viděl. Nyní tedy uvažuji o něčem lepším. Není to o tom, jestli něco vyměním za něco, ale o tom, že to rozšířím.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zvětšení

#23

Příspěvek od MP »

Pepek napsal:

Rozhodně mě zvětšení neohromilo, takže používám jen to doporučené nebo o něco větší (okulár 4 mm poskytuje 175x, což je o něco více než doporučené, ale dá se s tím koukat - bohužel např 6mm není ve výbavě).Pokud je to stejna sedesatka, jako mam ja ( asi ano - skoro vsechny jsou stejne, od Synty, jen prodavane pod ruznymi znackami za ruzne ceny ), tak jde z krytu zenitoveho zrcatka vyndat takova plastova vlozka a pak tam pasuji 1.25" okulary. Takze si k tomu muzes koupit i nejaky slusnejsi okular, ktery pozdeji vyuzijes s jinym, vetsim dalekohledem. Zkousel jsem to s Vixenem LV 6mm a planety to ukazovalo docela hezky, mnohem lepe, nez s originalnimi 0.96" Huygensovymi okulary.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Zvětšení

#24

Příspěvek od Pepek »

MP napsal:
Pokud je to stejna sedesatka, jako mam ja ( asi ano - skoro vsechny jsou stejne, od Synty, jen prodavane pod ruznymi znackami za ruzne ceny ), tak jde z krytu zenitoveho zrcatka vyndat takova plastova vlozka a pak tam pasuji 1.25" okulary. Takze si k tomu muzes koupit i nejaky slusnejsi okular, ktery pozdeji vyuzijes s jinym, vetsim dalekohledem. Zkousel jsem to s Vixenem LV 6mm a planety to ukazovalo docela hezky, mnohem lepe, nez s originalnimi 0.96" Huygensovymi okulary.

U mého zrcátka tohle bohužel nejde - vše je spojeno. Talže tady asi cesta nevede, ale možná by byl nějaký adaptér. 0.965 okulár již kupovat nemíním, protože bych to později asi nevyužil. Ale jen tak mimochodem, když je redukce z 2" na 1.25", není taky z 1.25" na 0.965"? Abych nemusel kupovat všechny okuláry hned nové.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zvětšení

#25

Příspěvek od MP »

Pepek napsal:

Ale jen tak mimochodem, když je redukce z 2" na 1.25", není taky z 1.25" na 0.965"? Abych nemusel kupovat všechny okuláry hned nové.
No prave v ruznem prislusenstvi k tem levnym dalekohledum byvaji ty plastove redukce ( opravdu to z toho vystupu zrcatka nejde vyndat ? ) Mozna bych doma mezi starym harampadim nejakou nasel, ale nejsem si jisty ( takovy kus plastove trubky asi sezenes leckde ) . A upozornuji, ze ty okulary moc dobre nejsou a asi by sis s nimi novy dalekohled dost znehodnotil. Jsou jeste pouzitelne pri f/11.7, co ma ta sedesatka, ale pri vetsi svetelnosti by byly na nic.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Zvětšení

#26

Příspěvek od Pepek »

MP napsal:
No prave v ruznem prislusenstvi k tem levnym dalekohledum byvaji ty plastove redukce ( opravdu to z toho vystupu zrcatka nejde vyndat ? ) Mozna bych doma mezi starym harampadim nejakou nasel, ale nejsem si jisty ( takovy kus plastove trubky asi sezenes leckde ) . A upozornuji, ze ty okulary moc dobre nejsou a asi by sis s nimi novy dalekohled dost znehodnotil. Jsou jeste pouzitelne pri f/11.7, co ma ta sedesatka, ale pri vetsi svetelnosti by byly na nic.
1. Vyndat to opravdu nejde, je to jeden kus. Ale kdybyste něco našel a byl ochotný poslat, tak bych se nezlobil (samozřejmě na prodej za rozumnou cenu)
2. Já vím,co jsou ty okuláry zač, ale když si uvědomím,že dám za dalekohled třeba 7000,tak už třeba nebudou peníze na nějaké okuláry,nebo možná 1, což je dost málo.Tak aspoň pro začátek,ať můžu aspoň nějak koukat s více zvětšeními.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zvětšení

#27

Příspěvek od MP »

Pepek napsal:
1. Vyndat to opravdu nejde, je to jeden kus. Ale kdybyste něco našel a byl ochotný poslat, tak bych se nezlobil (samozřejmě na prodej za rozumnou cenu)
Kdyz nahodou neco najdu, dam vedet. Rozumna cena za to je 0,-Kc. Je to opravdu jen asi 2cm kus plastove trubky s vyrezem, kterym prochazi aretacni sroubek z pouzdra zrcatka ( ani vlastni sroubek to nema ).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Zvětšení

#28

Příspěvek od Pepek »

MP napsal:
Kdyz nahodou neco najdu, dam vedet. Rozumna cena za to je 0,-Kc. Je to opravdu jen asi 2cm kus plastove trubky s vyrezem, kterym prochazi aretacni sroubek z pouzdra zrcatka ( ani vlastni sroubek to nema ).


Jinak, jaké okuláry jsou již použitelné? Opět myslím za rozumnou cenu, ne za dvacetinásobek ceny toho dalekohledu, ale které bych pak využil i u toho plánovaného dalekohledu.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zvětšení

#29

Příspěvek od MP »

O tom uz se tu leccos psalo, zkus projit starsi clanky. Zalezi take na svetelnosti dalekohledu : do f/12 je pouzitelne vsechno, vcetne tech Huygensu, do f/6 vsechny "bezne" okulary, z nichz jsou nejlevnejsi asi ruzne varianty Kellneru ( vcetne SMA apod. ), pro vetsi svetelnosti se z levnejsich okularu pouzivaji hlavne Plossly. Ale v posledni dobe se objevila spousta slozitejsich a pritom levnych okularu od SkyWatcheru, zkus se podivat treba na http://www.celestron.cz/SKYWATCHER/sp_s ... r.php#OKUL.
Nejlepsi je nejaky si pujcit a vyzkouset s vlastnim dalekohledem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Zvětšení

#30

Příspěvek od lubomir »

no s takými ktorý sa hádajú o veciach z oblasti do ktorej sa skutočne rozumiem si nazvyknem všímať
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Odpovědět