Definicia astronomickej jednotky

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Definicia astronomickej jednotky

#1

Příspěvek od bzucino »

Ako je definovana astronomicka jednotka? Je to stredna vzdialenost Zeme od Slnka, ale ako ju vyjadrime pomocou vzorca? Jedna sa o casovu alebo suradnu strednu vzdialenost, popripade dajaku inu?
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Definicia astronomickej jednotky

#2

Příspěvek od A.K. »

Nevím, jestli to pomůže, ale ....

V encyklopedii od J. Kleczeka je psáno: AU je přesně definována pomocí třetího Keplerova zákona pro pohyb planet.

Ve třetím K. zákoně vystupuje a3 - tedy třetí mocnina velké poloosy oběžné elipsy planety - to asi víme všichni V encyklopedii je dále uveden vzorec:

n2a2=G2(1+m),

no a zde je právě ona délka velké poloosy planety, neboli AU v případě, že planetou bude Země. Stačí jen vyjádřit.

A teď můj problém, když jsem se snažil dosadit do vzorce jednotlivé parametry a vyjádřil hodnotu velké poloosy, rozhodně jsem nedostal AU :-/

co znamenají jednotlivé parametry ve vzorci:
n .... průměrný pohyb planety v radiánech za den
m .... hmotnost planety jednotkách Slunce
G .... gravitační konstatnta

za G jsem dosadil: 6,672x10-11N2m2kg-2

za n jsem dosadil: 2pi/365,256

no a za m: m=1/332 946

Mrkni na to (i ostatní kdo chcete) a poraď kde mam chybu. Určitě jsem ujel v jednotkách, nebo jsem si to zle interpretoval. Každopádně ten vzorec odvozený ze 3. Keplerova zákona by měl odpovídat, takže se držet spíše toho.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Definicia astronomickej jednotky

#3

Příspěvek od bzucino »

A.K. napsal:
Ve třetím K. zákoně vystupuje a3 - tedy třetí mocnina velké poloosy oběžné elipsy planety - to asi víme všichni V encyklopedii je dále uveden vzorec:

n2a2=G2(1+m),

no a zde je právě ona délka velké poloosy planety, neboli AU v případě, že planetou bude Země. Stačí jen vyjádřit.

A teď můj problém, když jsem se snažil dosadit do vzorce jednotlivé parametry a vyjádřil hodnotu velké poloosy, rozhodně jsem nedostal AU :-/
Problém je v tom, že správny vzťah je

n2a2=G2(1+m)M,

kde M je hmotnosť Slnka a m je hmotnosť planéty v jednotkách hmotnosti Slnka. Alebo G nie je gravitačná konštanta, ake Gaussova gravitačná konštanta (vyjadrenáv dňoch, AU a hmotách Slnka).

Ale je mi to teda jasné, 1 AU je priestorová stredná vzdialenosť Zeme od Slnka. Keď integruješ, integruješ cez súradnicu dx a nie cez čas dt.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Definicia astronomickej jednotky

#4

Příspěvek od A.K. »

Ještě jednu chybu tam mam - ve vzorci můsí být a3 přeci. Nevim proč píšu druhou mocninu, když předtím zmiňuju Keplerův zákon, ze kterého Gauss vyšel.

to bzucino:
to M jsem v literatuře nepostřehl, zřejmě chyba :-/ Ale nejsem astrofyzik, nebudu se v tom hrabat ;)

Tim G jsem samozřejmě myslel Gaussovu grav. konst., jak píšeš, někdy se zkrácené používá jen grav. konst. Ovšem mnohdy si to pak mnozí pletou z tíhovým zrychlením q.

Nemáš nějaký odkaz ohledně té integrace, resp. nějaké odvození při tom přechodu z Keplera na Gausse (když to tak nazvu)?
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Definicia astronomickej jednotky

#5

Příspěvek od bzucino »

jasne, musi tam byt a3. To som ani ja nepostrehol...

Ak pouzivas gaussovu sustavu jednotiek, tak je M rovno jednej, ale potom musi vyjst naozaj m=1/330 000 (hmotnost Zeme v hmotnostiach Slnka). Teraz z hlavy neviem kolko je g=k2 Gaussova gravitacna konstanta, ale n musis tiez udavat v rokoch, to znamena n = 2pi (teda aspon myslim).

Ohladom tej konstatny je daco v hacarovi, ak chces pozriem sa Ti na to, ak by o to islo, aj naskenujem a dam na web, ale az za tyzden, zajtra odchadzam mimo. Alebo ak si z Prahy, mozem Ti to ofotit.

Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Definicia astronomickej jednotky

#6

Příspěvek od A.K. »

bzucino napsal:
.... Ohladom tej konstatny je daco v hacarovi, ak chces pozriem sa Ti na to, ak by o to islo, aj naskenujem a dam na web, ale az za tyzden, zajtra odchadzam mimo. Alebo ak si z Prahy, mozem Ti to ofotit.
Jestli to dáš na ten web, tak bych se na to mrknul. Pokud nebudeš mít tu možnost, nic se neděje, tolik na tom netrvám a ani tomu tolik nerozumim Nejsem žádnej velkej matematik nebo tak něco, jen občas pátrám po informacích ....
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
kapo
Příspěvky: 66
Registrován: 16. 09. 2004, 23:49

Definicia astronomickej jednotky

#7

Příspěvek od kapo »

Aj ja by som mal zaujem o to naskenovane info..
Otazka : Potrebujeme AU definovat, ked pozname jej hodnotu? (Pravdaze ju este nepozname uplne presne, ale VT2004 tomu napomohla..) Neberte tu otazku prilis vazne.. Jedna sa len o uvahu.. :rockstar:
Slovak Organisation for Space Activities
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Definicia astronomickej jednotky

#8

Příspěvek od MilAN »

kapo8 napsal: Otazka : Potrebujeme AU definovat, ked pozname jej hodnotu? Jedna věc je definice AU : je to střední vzdálenost Země -Slunce  neboli délka velké poloosy dráhy Země=  délková jednotka.
Druhou věcí je možnost jejího stanovení : z gravitačního zákona (viz výše), z Keplerových zákonů , z  paralaxy Slunce, z drah přirozených i umělých těles, z přechodů Venuše...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Definicia astronomickej jednotky

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

kapo8 napsal: Aj ja by som mal zaujem o to naskenovane info..
Otazka : Potrebujeme AU definovat, ked pozname jej hodnotu? (Pravdaze ju este nepozname uplne presne, ale VT2004 tomu napomohla..) Neberte tu otazku prilis vazne.. Jedna sa len o uvahu.. :rockstar:Ja len tolko, ze VT2004 tomu nenapomohla a teda nespresnila. Akcia mala hlavne osvetovy vyznam.
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Definicia astronomickej jednotky

#10

Příspěvek od bzucino »

Na stranky

http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~bzucin ... konstanta/

som dal dajaky prispevok o Gaussovej konstante. Je to naskenovane z Hacara (zhruba rok 1960), ale myslim ze tym, ktori sa o tom chcu daco dozvediet, to pomoze.
Uživatelský avatar
kapo
Příspěvky: 66
Registrován: 16. 09. 2004, 23:49

Definicia astronomickej jednotky

#11

Příspěvek od kapo »

Pavuk_ napsal:
Ja len tolko, ze VT2004 tomu nenapomohla a teda nespresnila. Akcia mala hlavne osvetovy vyznam.
Pozri na vt2004, ak si bol zaregistrovany, a odoslal si udaje, tak ti vyhodi graf.. Pravdaze tam este chyba je, ale
je mensia, ako bola pred vt2004..
P.S. Ale pravda je taka, ze sa jednalo skor len o osvetu..
Slovak Organisation for Space Activities
Odpovědět