barvy v dalekohledu

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
averbade
Příspěvky: 57
Registrován: 22. 01. 2007, 23:29

barvy v dalekohledu

#1

Příspěvek od averbade »

vím že vesmír je v menších astronomických dalekohledech černobílý(upřímnou soustrast :'( :'( :'() ale jsou vůbec ve větších dalekohledech barvy vidět? a jak dobře?
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

barvy v dalekohledu

#2

Příspěvek od Cassi »

Ahoj, jednou se tu již řešila barevnost deep-sky objektů. Diskuzi nalezneš ZDE: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 877;start=
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

barvy v dalekohledu

#3

Příspěvek od cocky »

Ahoj, jednou se tu již řešila barevnost deep-sky objektů. Diskuzi nalezneš ZDE: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ction=disp lay;num=1110753877;start=
V uvedené diskusi se řešila pouze barevnost mlhovin - hlavně planetárních. Nápadnější bývá barva u dvojhvězd - pokud se obě složky výrazně liší barvou. Nicméněje důležité si uvědomit, máme v oku různá čidla na jas a pro barvu, ta barevná jsou výrazně méně citlivá než ta na jas. Navíc je to hodně individuální - část populace je barvoslepá.


Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

barvy v dalekohledu

#4

Příspěvek od psmolly »

Dotaz byl jistě míněn na deep sky objekty. Takže stručně. Objekty vzdáleného vesmíru uvidíš opravdu jen černobíle. Snad jen ve velkých 400, 500mm dalekohledech někdo vidí u některých objektů náznak!!! barvy. Jiné je to u planet a hvězd. Saturn je žlutý, Mars oranžový atd. Hvězdy zase podle své teploty září na specifické vlnové délce a tedy v barvě. Od modré(nejteplejší) po oranžovou. Nápadná je barva výše uvedených dvojhvězd, kde je jedna složka třeba nazelenalá a druhá oranžová. Snad to takhle stačí ;)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Monika Ch.

barvy v dalekohledu

#5

Příspěvek od Monika Ch. »

No tak nazelenalou hvězdu asi neuvidí, jen kdyby to byl nějaký klam. Ve vesmíru zelené hvězdy nejsou. Ale jinak s těma dvojhvězdami je to pravda.
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

barvy v dalekohledu

#6

Příspěvek od Kubajz »

Monika Ch. napsal: No tak nazelenalou hvězdu asi neuvidí, jen kdyby to byl nějaký klam. Ve vesmíru zelené hvězdy nejsou. Ale jinak s těma dvojhvězdami je to pravda.
Právě že naopak,"nazelenalou" hvězdu má značnou šanci vidět,ikdyž žádná ve skutečnosti zelená není.Některé hvězdy se ale díky subjektivnímu zvýrazňování zraku skutečně nazelenale jeví,např jedna ze složek dvojhvězdy Algieba(gama Lva) se často jeví právě nazelenale(ale říkám,to neznamená že zelená je,jen se tak tváří!)
Jakub Kristek
Obrázek
Monika Ch.

barvy v dalekohledu

#7

Příspěvek od Monika Ch. »

Kubajz napsal:

Právě že naopak,"nazelenalou" hvězdu má značnou šanci vidět,ikdyž žádná ve skutečnosti zelená není.Některé hvězdy se ale díky subjektivnímu zvýrazňování zraku skutečně nazelenale jeví,např jedna ze složek dvojhvězdy Algieba(gama Lva) se často jeví právě nazelenale(ale říkám,to neznamená že zelená je,jen se tak tváří!)
Jojo, však já říkala, jedině kdyby to byl nějaký klam... ;)
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

barvy v dalekohledu

#8

Příspěvek od Kubajz »

Monika Ch. napsal:

Jojo, však já říkala, jedině kdyby to byl nějaký klam... ;)
Klam nebo jen úrava v mozku?Zrak(mozek) si subjektivně zvýrazňuje barvy kde kontrast není tak patrný.Výrazné je to právě u dvojhvězd,kde se nám mnohdy zdá jedna složka výrazně oranžová a druhá modrá(Albireo,Alamak).Přitom ten barevný rozdíl není zdaleka tak výrazný.Výsledný obraz je zkrátka způsoben úpravou v našem mozku,takový interní fotoshop :).Jinak barevně zajímavé jsou některé červené hvězdy,typicky mí Cephei(Errakis) nebo R Leporis.Barva vynikne lépe s dalekohledem(např u druhé jmenované,která je slabá).Ale barevnost mnohých hvězd vidíš již pouhým okem(oranžová Betelgeuze,Antares,Aldebaran,Arktur a další)
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

barvy v dalekohledu

#9

Příspěvek od michal.b »

Pred dvema tydny jsem se hned zvecera jako prvni dival na M42 na tmave obloze (bortle 3) a byla zcela zretelne nazelenala. Ve 150mm dalekohledu. Driv mi to neprislo nijak napadne, ale ten vecer to bylo zcela zrejme. Stejne tak jsou zelene / modre i nektere planetarky, ostatne to uz tu stejne probihalo (viz Cassiho link). Jenom je nutne mit napameti, ze kdyz se v teto souvislosti mluvi o barve, jde o nadech, rozhodne nelze cekat zadnou brcalove zelenou. Take je zajimave srovnat tu M42 s barevne neutralni M31 (ma podobnou jasnost) - je mnohem jednodussi si vsimnout rozdilu v barve nez barvy samotne, stejne jako u tech dvojhvezd.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

barvy v dalekohledu

#10

Příspěvek od MilAN »

Monika Ch. napsal:

Jojo, však já říkala, jedině kdyby to byl nějaký klam... ;)Spektrální klasifikace nemá jen  jen typy, ale i podtypy ! (proč by tam neměla být zelená ?)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

barvy v dalekohledu

#11

Příspěvek od VK »

Barevnosti se věnuje například Mikulášek a Pokorný v Záludných otázkách z astronomie nebo Dušek, Gazdyl, Hollan v Báječném světě hvězd aneb jak se stát hvězdářem.

Barevně můžeme vidět hvězdy s jasností -1 až +3 mag. Jasnější jsou už tak jasné, že je vidíme jako bílé. Slabší jsou už zase tak slabé, že je vidíme jen pomocí tyčinek (skotopické vidění).

U plošných objektů - tj. objektů, u kterých je jasnost vázána na plochu - záleží nejen na průměru objektivu, ale také na zvětšení dalekohledu. Všeobecně je v mlhovinách tak málo světla, že prakticky mlhoviny jako barevné nevidíme.

Ta tmavě zelená barva nebo nádech je často pozorován u planetárních mlhovin; také u planety Uran. Nedočetl jsem se, proč. Může to (podle mě) souviset s tím, že oko je nejcitlivější na zelenou popř. žlutozelenou barvu.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

barvy v dalekohledu

#12

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:

Ta tmavě zelená barva nebo nádech je často pozorován u planetárních mlhovin; také u planety Uran. Nedočetl jsem se, proč. Může to (podle mě) souviset s tím, že oko je nejcitlivější na zelenou popř. žlutozelenou barvu.


Vždyť ty planetárky ve visuálním oboru skoro jinde nezáří

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

barvy v dalekohledu

#13

Příspěvek od VK »

Jenomže řada z nich nemá dostatečnou jasnost, aby bylo možné je vidět barevně. Samozřejmě ty, které jsou jasné dostatečně (při určitém průměru objektivu a zvětšení), tak u těch je to potom jasné. Ty vidíme jako zelené proto, že září v zelené oblasti viditelného spektra.

V. K.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

barvy v dalekohledu

#14

Příspěvek od Achernar »

Ze svych zkusenosti mohu rici nasledujici - napisu to, co mam overene, nikoli to, co jsem slysel ci cetl.
-Barevne jsou samozrejme dvojhvezdy, nektere dosti zretelne a at mi kdo chce co chce rika, jsou i zelene.
- spolehlive barvy ukazuji planety - Merkur i Venuse jsou zarive bile, Mars oranzovy s bilou cepickou a tmavsimi oblastmi, Jupiter ma barev vic, ale v zasade je takovy zlutobezovy, Saturn zluty s tmavsimi oblastmi a tonalne a jasnosti odlisenymi prstenci. Uran je modry a Neptun zeleny /zabijte mne, kdo to vidi naopak/.
- zatim se tu, pokud vim, nemluvilo o tom, ze barvy jsou videt i na Mesici - priblizne v stredu jeho kotouce je oblast, ktera je olivove zelena, nektera mista jsou do fialova, jina do zluta, ale ta zelena je nejvyraznejsi.
- u mlhovin jsem zatim spolehlive barevne, tedy opakovane a s jistotou potvrzenou jinym pozorovatelem(v obou pripadech nehvezdarem bez jakychkoli zkusenosti) videl jen dve: zelene sviti tzv Kocici oko v Draku, prakticky presne ekliptikalnim polu a modre sviti tzv. Modra snehova koule. Obe sviti dosti vyrazne a jsou i dosti jasne. Nic vic jsem zatim barevne nevidel. Pro uplnost podotykam, ze vse je dle pozorovani 140mm refraktorem.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

barvy v dalekohledu

#15

Příspěvek od michal.b »

Nekde jsem slysel, ze Mars ma "lososovou" barvu Myslim, ze je to docela trefny popis jeho barvy v dalekohledu. Okem mi pripada normalne oranzovy. Na Mesici jsem tedy po barvach nepatral, obvykle se na nej koukam az na konci pozorovani a pak jsem rad, kdyz mi nevypali vsechny cipky, natoz abych zkoumal barvu ;D
Odpovědět