Sluneční hodiny

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Sluneční hodiny

#31

Příspěvek od George_CZ »

Tak jsem dokončil ciferník k tátovi na chalupu ...Paráda, fakt zírám na parádní prácičku :o
3J

Sluneční hodiny

#32

Příspěvek od 3J »

Tak jsem dokončil ciferník k tátovi na chalupu
teď už jen dodělat stylus a můžou jít na zeď. Materiál opálové plexi tloušťky 10 mm .
Gravírovaná grafika vybarvena dvousložkovou akrylátovou barvou s přídavkem lepidla na plexi ( pro sichr ).
P.S. odchylka stěny 7°
takhle vypadají na fasádě
http://web.quick.cz/jarolim_josef/diptisky/179_7937.JPG
Uživatelský avatar
milan1960
Příspěvky: 823
Registrován: 10. 11. 2005, 21:38
Bydliště: Kopřivnice

Sluneční hodiny

#33

Příspěvek od milan1960 »

Pěkné.Vypadají jak bůhvijak starý originál.Opravdu se Ti povedly a vypadají jako z nějakého kamene. Milan
Canon EOS 400 D
Newton SkyWatcher 150/750 - na EQ-5
Schmidt-Cassegrain 127/1250 F 10 Multi-Coated optics CELESTRON Omni XLT 127
Kamerka ZWO A.S.I.120MC
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 218
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Sluneční hodiny

#34

Příspěvek od cieja »

Dvoudenní setkání přátel slunečních hodin se uskuteční 20.-21.10.2007 na hvězdárně Valašské Meziříčí.
Podrobnosti na  www.astrovm.cz , www.sundial.estranky.cz nebo  www.astroama.com .
Součástí je praktická ukázka konstrukce, přednášky a okružní jízda za slunečními hodinami.
Refraktor 150/750, Virtuoso SkyWatcher 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Sluneční hodiny

#35

Příspěvek od Jakub »

Tak jsem si jedny hodiny také "spočítal" a pověsil na zeď. Nejsou to přímo jižní, zeď má odklon 28°, což je patrné z číselníku.  Jsou cca 1,2 m na šířku. Vyrobeny jsou z folie a nalepené na 5mm komacelové desce. Toto provedení jsem volil prvak, neb je pro mě nejdostupnější a nejlevnější a druhak proto, že na jaře budeme dělat novou fasádu a pak uvidím jakou udělám finální verzi.
Nainstaloval jsem je v sobotu 6.9.2008 a během odpoledne a části nedělního dopoledne, kdy fungovaly, tak to vypadá, že jedou přesně jak kdyby byly řízené signálem z Frankfurtu. Pak se něco zaseklo a přestaly ukazovat ;-) Bohužel sem je nestačil nafotit na baráku a v týdnu jezdím domu až večer, kdy taky moc neukazují, takže foto až o víkendu.
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sluneční hodiny

#36

Příspěvek od Sasa3 »

Jakub napsal: Tak jsem si jedny hodiny také "spočítal" a pověsil na zeď. Nejsou to přímo jižní, zeď má odklon 28°, což je patrné z číselníku.  Jsou cca 1,2 m na šířku. Vyrobeny jsou z folie a nalepené na 5mm komacelové desce. Toto provedení jsem volil prvak, neb je pro mě nejdostupnější a nejlevnější a druhak proto, že na jaře budeme dělat novou fasádu a pak uvidím jakou udělám finální verzi.
Nainstaloval jsem je v sobotu 6.9.2008 a během odpoledne a části nedělního dopoledne, kdy fungovaly, tak to vypadá, že jedou přesně jak kdyby byly řízené signálem z Frankfurtu. Pak se něco zaseklo a přestaly ukazovat ;-) Bohužel sem je nestačil nafotit na baráku a v týdnu jezdím domu až večer, kdy taky moc neukazují, takže foto až o víkendu.

Nákres vypadá fakt hezky. Taky mám v plánu nějaké sluneční hodiny vyrobit na zeď baráku. Ale než se k tomu dostanu... Zatím hlavně nevím jakou techniku zvolit. S tou deskou a tou folií je to zajímavé řešení. Netušíš, jakou to má životnost? Co ty barvy. Nevyblednou na slunci?
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Sluneční hodiny

#37

Příspěvek od Jakub »

Je to tištěné na externí 5-ti leté folii a přelaminované UVčkem, takže by ty barvy měly minimálně 3 - 5 let být bez jakékoli změny (ověřeno na billboardech). Včera jsem ale objevil v Holešovicích krám se smaltem a snad i dělají cedule na zakázku. Měli již zavřeno ale pokusím se zjistit ceny. Smaltované by se mi líbily daleko více :-)
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Sluneční hodiny

#38

Příspěvek od caribic10 »

Jedním po VČ a v Kopidlně jsem si všiml slunečních hodin co jsou umístěné na SOŠ Zahradnické http://astro.mff.cuni.cz/~mira/sh/sh.ph ... &rec=61741 docela zajímavé 8)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Sluneční hodiny

#39

Příspěvek od ivanmsk »

Ozivime toto vlakno?
Jedny hodiny, na ktore som nahodou narazil na prechadzke v Devinskej Novej Vsi...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční hodiny

#40

Příspěvek od Beda »

na Seznam-zprávách je dnes zmínka a video o bezvěrovsých slunečních hodinách, které vznikly jako astronomická zajímavost v Manětínské oblasti tmavé oblohy na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje již v září 2014. Stín, který určuje čas, do krajiny vrhá vysílač Krašov vysoký 342 metrů. (jak jdou asi přesně ? ;) ). V každém případě jsou to největší sluneční hodiny u nás ! https://www.seznamzpravy.cz/clanek/u-pl ... cle-detail
Přílohy
sluneční hodiny v Bezvěrově.jpg
sluneční hodiny v Bezvěrově.jpg (96.93 KiB) Zobrazeno 3519 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sluneční hodiny

#41

Příspěvek od MilAN »

A tak máme největšího trpaslíka ( pardon, sluneční hodiny) na světě. Čím větší ptákovina, o to víc lidí i peněz se na to najde . Co na tom, že to má jen 5 číslic, co na tom, že to je v místech, kam nikdo skoro nepáchne. Ale dají se svolat novináři a filmaři a promluví vedení ČASu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Sluneční hodiny

#42

Příspěvek od zbignieww »

... a dalsi aktivitou obci bude zrejme snaha o umisteni v knize rekordu Guinnessa... :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sluneční hodiny

#43

Příspěvek od MilAN »

zbignieww píše:... a dalsi aktivitou obci bude zrejme snaha o umisteni v knize rekordu Guinnessa... :)
Zatím mají certifikát a bude to umístěno v České knize rekordů. To byla hlavní atrakce "představení"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční hodiny

#44

Příspěvek od Sajri »

MilAN píše:To byla hlavní atrakce "představení"
Tys tam byl? Nebo jen komentuješ jakousi reportáž z novin?
Jen aby bylo úplně jasno: největší zásluhu na celém projektu má autor myšlenky a místní (!) patriot Václav Sidorjak, který ani není členem ČASu. Co na tom, že ty hodiny vznikly u vysílače, který už tam stál. Co na tom, že je to skvělá myšlenka. Co na tom, že je to v Manětínské oblasti tmavé oblohy. Co na tom, že tohle může do těch míst naopak lidi přitáhnout a u místních zvýšit zájem o astronomii.
Hlavní je, že to může Milan nazvat ptákovinou...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sluneční hodiny

#45

Příspěvek od MilAN »

Sajri píše: Tys tam byl? Nebo jen komentuješ jakousi reportáž z novin?
Tak tu oblast znám dost dobře, možná že jsem tam byl vícekrát než někteří, kteří tady na můj názor budou plivat. Nebyl jsem tam teď při té realizaci,nemám informace z novin ale z obsáhlé foto dokumentace téhle oslavy od přímého účastníka. Neberu nikomu nadšení ani nikoho za realizaci nekritizuji. Takže doufám, že i já si mohu ponechat svůj názor na podobné akce.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět