Sluneční hodiny

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
3J

Sluneční hodiny

#16

Příspěvek od 3J »

Habl napsal: Již delší dobu mám číselník pro sluneční hodiny s zimním a letním časem 600 x 400 mm. Nenabízím. Příští rok je umístím na chajdu po provedení fasády.  



Habl
Na obrázku je vidět že nejsou čistě jižní , ale že tam určitý odklon je. Pokud jsi to kontroloval in natura přiložené na zeď , pak není důvod aby kecaly . Však je to i nejjednodušší metoda konstrukce, podle ročenky či jinak stanovit rozdíl mezi slunečním a středním časem a pak každou hodinu udělat na zdi podle stínu stylusu čáru. Pozor tyčka vrhající stín (stylus?) ale vždy musí být rovnoběžná se zemskou osou , stejně jako RA osa u paralaktiky - to bývá nejčastější chyba při domácí konstrukci, svádí to dát tyčku kolmo a svisle na zeď.

P.S. Drobná chyba na nich přece jen je. U nás je jen SEČ a SELČ - středoevropský čas a středoevropský letní čas. Zimní čas SEZČ byl u nás v historii použitý jen jednou a to od 1. prosince 1946 do 23. února 1947. viz například http://www.kalimera.cz/je_zimni_cas_opravneny.html
Takže vhodnější by byli nápisy Léto a Zima, ale to už jsem pedant jak V.K. Normální nepostiženec si toho vůbec nevšimne.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Sluneční hodiny

#17

Příspěvek od Habl »


Na obrázku je vidět že nejsou čistě jižní , ale že tam určitý odklon je. Pokud jsi to kontroloval in natura přiložené na zeď , pak není důvod aby kecaly . Však je to i nejjednodušší metoda konstrukce, podle ročenky či jinak stanovit rozdíl mezi slunečním a středním časem a pak každou hodinu udělat na zdi podle stínu stylusu čáru. Pozor tyčka vrhající stín (stylus?) ale vždy musí být rovnoběžná se zemskou osou , stejně jako RA osa u paralaktiky - to bývá nejčastější chyba při domácí konstrukci, svádí to dát tyčku kolmo a svisle na zeď.

P.S. Drobná chyba na nich přece jen je. U nás je jen SEČ a SELČ
Ten odklon od jižního směru byl nařízen stavebním povolením, protože jednotlivé objety dodržují stavební
čáru a 16° odklon jsem si nemohl dovolit.

Ten zimní čas samozřejmě opravím.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
3J

Sluneční hodiny

#18

Příspěvek od 3J »

Jsou fakt hezký to je malba ?
nebo smalt ?


i tak tu geometricko konstrukci
odhaduji na cca 1,5 m v šířce
( teda POKUD JSI POUŽIL stejnou metodu )
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Sluneční hodiny

#19

Příspěvek od Habl »

To je malba na keramickou desku a glazura. Protože tuto desku není dobré připevnit na současnou konstrukci chatky provedu zateplení polystyrenem a nato omítku, včetně uchycení desky na hmoždinky.
P.S. Pauzák mám ještě smotaný. Máš pravdu, je tak dlouhý jako já.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
3J

Sluneční hodiny

#20

Příspěvek od 3J »

Sluneční digitálky bez tranzistorů, integráčů, baterek a solárních článků ?
Že to je blbost ?
Kdo nevěří ať tam běží
http://www.digitalsundial.com/product.html
Já na to čumím jak nevěřící Tomáš :o
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sluneční hodiny

#21

Příspěvek od MMys »

To fakt nemá chybu :o
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
nicram1
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 07. 2006, 22:53

Sluneční hodiny

#22

Příspěvek od nicram1 »

Je to fakt "bomba" také dačo som ešte nevidel !!!
???
ďodep.
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5

NiCram - Comp
Uživatelský avatar
fooggyy
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 12. 2006, 21:45

Sluneční hodiny

#23

Příspěvek od fooggyy »

Nové fórum o slunečních hodinách zde:

http://aldebaran.cz/forum/viewtopic.php?p=8828#8828
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 218
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Sluneční hodiny

#24

Příspěvek od cieja »

Odkaz na fotogalerii z výletu maďarských přátel slunečních hodin: http://galeria.mcse.hu/main.php?g2_view ... emId=12553
Bohužel toliko maďarsky. :D
Refraktor 150/750, Virtuoso SkyWatcher 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
HonzaM
Příspěvky: 46
Registrován: 29. 05. 2006, 17:51

Sluneční hodiny

#25

Příspěvek od HonzaM »

O digitálních slunečních hodinách uvažuju už rok - a zase pozdě.
Základní problém je v tom, jak udělat materiál, který má v každém směru jinou "průhlednost", chcete-li "děrovanost". Lineární štěrbiny jsou o něco elegantější, ale stejně si to těžko představuju.
Kdyby se takové hodiny udělaly vychylovací o analemu, tak by šlo jít s přesností až ke 2 minutám!
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 259
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Sluneční hodiny

#26

Příspěvek od KaPr »

Nenapisu zde nic objevneho, jen se chci trosicku pochlubit. Pres vikend u nas bylo pomerne hezky a tak jsem vyrobil pomoci programy shadows za zdatne ucasti moji petilete dcerky slunecni hodiny, ktere jsme umistili v zahrade. Dcerka se na ne chodila co chvilku divat a porad se ptala jak to ze to funguje. Byla z toho cela pryc a v pondeli jsme to museli vzit do skolky, aby to ukazala kamaradkam. Budeme tedy muset vyrobit nove ... Udelalo mi to radost.
KaPr
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 218
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Sluneční hodiny

#27

Příspěvek od cieja »

A fotku náhodou nemáš?KaPr napsal: Nenapisu zde nic objevneho, jen se chci trosicku pochlubit. Pres vikend u nas bylo pomerne hezky a tak jsem vyrobil pomoci programy shadows za zdatne ucasti moji petilete dcerky slunecni hodiny, ktere jsme umistili v zahrade. Dcerka se na ne chodila co chvilku divat a porad se ptala jak to ze to funguje. Byla z toho cela pryc a v pondeli jsme to museli vzit do skolky, aby to ukazala kamaradkam. Budeme tedy muset vyrobit nove ... Udelalo mi to radost.
Refraktor 150/750, Virtuoso SkyWatcher 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 218
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Sluneční hodiny

#28

Příspěvek od cieja »

HonzaM napsal: O digitálních slunečních hodinách uvažuju už rok - a zase pozdě.
Základní problém je v tom, jak udělat materiál, který má v každém směru jinou "průhlednost", chcete-li "děrovanost". Lineární štěrbiny jsou o něco elegantější, ale stejně si to těžko představuju.
Kdyby se takové hodiny udělaly vychylovací o analemu, tak by šlo jít s přesností až ke 2 minutám!Na stránkách http://www.digitalsundial.com/Instructions.pdf je manuál sice v angličtině ale třeba pomůže.
Refraktor 150/750, Virtuoso SkyWatcher 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
3J

Sluneční hodiny

#29

Příspěvek od 3J »

Tak jsem dokončil ciferník k tátovi na chalupu

teď už jen dodělat stylus a můžou jít na zeď. Materiál opálové plexi tloušťky 10 mm .
Gravírovaná grafika vybarvena dvousložkovou akrylátovou barvou s přídavkem lepidla na plexi ( pro sichr ).
P.S. odchylka stěny 7°
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Sluneční hodiny

#30

Příspěvek od Kojaro »

Tak jsem dokončil ciferník k tátovi na chalupu

teď už jen dodělat stylus a můžou jít na zeď. Materiál opálové plexi tloušťky 10 mm .
Gravírovaná grafika vybarvena dvousložkovou akrylátovou barvou s přídavkem lepidla na plexi ( pro sichr ).
P.S. odchylka stěny 7°Ten ciferník se ti fakt povedl, nádhera!
Už delší dobu uvažuju, jak si taky něco podobného spáchám na chalupě, zatím tam je víc jiné práce,ale jednou...
KOvář JAROslav
Odpovědět