Jak spocist misto za pomoci sextantu?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
noone009
Příspěvky: 2
Registrován: 29. 05. 2004, 16:04

Jak spocist misto za pomoci sextantu?

#1

Příspěvek od noone009 »

Cau, mam takovy problem. Mam zadano 13:02 (GMT) (sunce je nejvys) 9.5.2004 a ze je slunce 68,5° nad obzorem. A potrebuji spocist kde se mereny bod nachazi. Problem je ten ze jsem se o astronomiku nikdy nezajimal, takze nevim presne jak to urcit. Hlavne nevim kde zjistit polohu (pripadne natoceni osy) zeme vuci slunci v ten den, vim ze to bude asi v nejakych tabulkach, ale ty nemam a cas na to je shanet tez ne. Kdybych vedel kde zjistim toto, tak myslim ze se to spocitat necha snadno. Prosim pomozte. Diky
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Jak spocist misto za pomoci sextantu?

#2

Příspěvek od GaN »

Např.: http://www.geografie.webzdarma.cz/zo.htm
víc jsem poslal e-mailem
Uživatelský avatar
noone009
Příspěvky: 2
Registrován: 29. 05. 2004, 16:04

Jak spocist misto za pomoci sextantu?

#3

Příspěvek od noone009 »

Na mail mi zatim nic neprislo :'( Ja jsem zatim prostou uvahou dosel k tomu, ze delka bude 15,5° z.d. (z hodin) a uhel osy vuci slunci 78,926° (uvazoval jsem uhel pri slunovratu (doufam ze je 21.6.) 23,5°, ale nevim, jak moc je to presne). Z toho mi vyslo 38,926° s.s. Ale jak rikam je to jen teoreticka uvaha...neuvazuji prestupnost roku atp. takze to nebude moc presne. Pokud delam v te uvaze spatne prosim o opraveni. Z toho odkazu nejsem prilis moudry. Ale nejake pojmy se z toho nechaji pomerne dobre pochopit. Takze diky. Jeste jsem nasel nejaky java vypocet na: http://www.obloha.webzdarma.cz/azimut1.html ale nevim jaka je rektascenze hodin (tak trosku jsem nepochopil jeji definici). Thx
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Jak spocist misto za pomoci sextantu?

#4

Příspěvek od GaN »

v tabulkách najít deklinaci Slunce pro tento den ( http://www.obloha.webzdarma.cz/a_slun.html a zadat datum) = ca 17,3 a pak
zem.šířka = 90 - 68,5 + 17,3
ve hvězdářské ročence nalezneš pravé poledne tj. asi 11hod. 56.min světový čas je 13hod. 2min. což je podivné - měl by být 10:56 ???
jiný způsob:
musel by jsi počkat 12 hodin do půlnoci, odečíst místní hvězdný čas, který ukazuje malá ručička hodin, kterou tvoří zadní kola Velkého vozu (medvědice) s Polárkou. Pak odečteš tento čas od světového hvězd. času a výsledek v hodinách vynásobiš patnácti.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak spocist misto za pomoci sextantu?

#5

Příspěvek od MilAN »

Pro přibližný výpočet :
zeměpisná šířka :
podle vzorce, který uvádí GaN a pro deklinaci Slunce v poledne UT ............... 39° severní šířky
zeměpisná délka :
jestliže na 15°vých. délky nastává pravé poledne v 11:56:40 SEČ t.j. 10:56:40 UT a na zjišťovaném místě v 13:02 UT, je z rozdílu :2:05:20 zřejmé, že místo je na západ a to o 31,3° od 15°v.d. To místo má tedy délku 16,3° západní délky.
Ostatní všechny uváděné úvahy v příspěvcích směřují někam mimo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět