Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#271

Příspěvek od MilAN »

Tak ona to byla "hvězdárna a planetarium " pouze institucionálně. Dlouhou dobu už není planetárium a ještě déle hvězdárna ( pokud jsou ještě pamětníci). Jako instituce měla poměrně rozsáhlou činnost. Jenže vznikem Techmánie se začal osud "Hvězdárny a planetária Plzeň" asi definitivně naplňovat. Prostě : dva kohouti na jednom smetišti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#272

Příspěvek od MaG »

Tak obecně se dlouhodobě jevila spolupráce astronomů a Techmánie jako neplodná a nevím čím, většinou je to o lidech. Ale řeknu jednu věc. Zaznělo tam něco o rozdílném pohledu na náplň práce a něco o popularizaci. Jestli jsem dobře pochopil, že nechtějí, aby jejich hlavní náplní byla popularizace, pak tomu se podivila především moje žena, z čehož usuzuju, že se nemohou divit. Taky bych je zrušil, když chtěj dělat i vědu. My taky nemáme hvězdárnu a planetárium a děláme, co nás baví a někdy i celkem dobře.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#273

Příspěvek od Rekmarik »

Nenašel jsem vhodnější vlákno pro svůj dotaz, snad mohu zde

Měl jsem příležitost se u nás v Třebíči zúčastnit tzv. projekce na kouli
(Alternátor)
Pro ty kdo neví, jedná se o projekční kouli, která je zavěšena v prostoru a pomocí několika kamer se na ni promítá/projikuje obraz - například povrch planet a pod. ale i třeba normální film/pořad.
Druhou kouli mají v Plzni (Techmánie)

Možností jak tuto technologii nebo způsob projekce využít je celá řada, musím se ale přiznat, že po shlédnutí jedné takové prezentace (byl jsem i se synem 5 let) mě výsledný dojem spíše zklamal - nechci to tu příliš pitvat proč - velkou měrou se ale na celkovém zážitku podílela spíše průvodkyně projekce (dost možná to byl jen záskok za někoho, kdo astronomii rozumí)

Zkrátka já bych moc rád věděl, jaké máte zkušenosti vy ostatní astronadšenci s touto projekcí na kouli - líbí ? zaujalo to vaše děti ? Za hodně peněz málo muziky ? hodně muziky ? :-/
Přišlo mi škoda, že taková projekce na kouli není zároveň zfůzována současně s projekcí v kopuli (nevím jak to lépe napsat, nejspíš to technicky ani nejde provést a nebo by to bylo příliš drahé)
Díky za reakce.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#274

Příspěvek od MilAN »

Pavle , přeci víš, co asi dělala HaP Plzeň. Chápu, že pro vyspělejší amatéry -navenek- nemá asi žádná hvězdárna nějaký obrovský přínos. Ale pro laickou veřejnost, a hlavně školy a letní tábory a pro vzdělávání a vedení k základům odborné práce tuhle činnost nikdo ničím nenahradí- a určitě to nenahradí za 160 - 180 Kč zakoupený komponovaný program v Techmánii (tu naopak lehce nahradí sledování programů v TV.)
A tak, pokud tu kdokoliv napíše, že by je za činnost, kterou provuzují, zrušil , tak mě to nadzvihne. (a to mám k činnosti lidových hvězdáren dost kritický přístup)
To, že si město zruší instituci, která ho stojí pár mil. Kč - a která systematicky pracuje s mládeží a místo toho investuje milióny do komerčníhího kina, taky o něčem svědčí. Je to podobné, jako kdyby město, které má galerii, zrušilo LŠU . Také by umělci byli pro, jako tady astronomové ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#275

Příspěvek od Pavebo »

Milane, sice mám na věc HaP Plzeň versus Techmania podobný názor, ale i tak je jasné, že osobní útoky sem prostě nepatří. EDIT, smazána věta.

No a to je taky ten drobnej důvod, proč sem raději nechodím diskutovat, abych se náhodou o sobě něco nepříjemnýho nedozvěděl.




Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#276

Příspěvek od Tramvajak »

To Rekmarik: Dobry den,

vami spominany podnik jsem nevidel, ale s par prateli (v ramci jednoho letniho zabavniho podniku) delame projekce na ruzne tvarovane plochy a krivky. Vetsinou se jedna o abstraktni graficke efekty a tudiz to nesnese srovnani s preciznost vyzadujici astronomicke reprodukce. Nicmene to vidim jako levnou cestu jak na temer libovolnou plochu, projekci projektorem zreprodukovat temer jakoukoliv grafiku.
Zobrazovaci moznosti projektoru stejne jako vypocetni schopnosti programu pocitajici prislusne transformace obrazu, silne rostou.
Verim ze jiz brzy bude mozno "věrně" zobrazit celou oblohu na povrch koule. Samozrejme je to levnejsi varianta klasickeho planetaria a tomu odpovida i kvalita.
Duvera v budoucnost ve mne vsak zustava. T.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#277

Příspěvek od Jacquess »

Nenašel jsem vhodnější vlákno pro svůj dotaz, snad mohu zde

Měl jsem příležitost se u nás v Třebíči zúčastnit tzv. projekce na kouli
(Alternátor)
Pro ty kdo neví, jedná se o projekční kouli, která je zavěšena v prostoru a pomocí několika kamer se na ni promítá/projikuje obraz - například povrch planet a pod. ale i třeba normální film/pořad.
Druhou kouli mají v Plzni (Techmánie)

Možností jak tuto technologii nebo způsob projekce využít je celá řada, musím se ale přiznat, že po shlédnutí jedné takové prezentace (byl jsem i se synem 5 let) mě výsledný dojem spíše zklamal - nechci to tu příliš pitvat proč - velkou měrou se ale na celkovém zážitku podílela spíše průvodkyně projekce (dost možná to byl jen záskok za někoho, kdo astronomii rozumí)

Zkrátka já bych moc rád věděl, jaké máte zkušenosti vy ostatní astronadšenci s touto projekcí na kouli - líbí ? zaujalo to vaše děti ?  Za hodně peněz málo muziky ? hodně muziky ?  :-/
Přišlo mi škoda, že taková projekce na kouli není zároveň zfůzována současně s projekcí v kopuli (nevím jak to lépe napsat, nejspíš to technicky ani nejde provést a nebo by to bylo příliš drahé)
Díky za reakce.

Jedná se o projekční systém Science On A Sphere, je takový digitální glóbus, v ČR jsou dvě - v Třebíči a u mě v práci v Techmanii, Brno. Na projekční kulovou plochu se promítá pomocí 4 projektorů. V práci máme několik pořadů pro školy a veřejnost - o planetách, měsících a pak třeba o potravinách z celého světa.

Pro veřejnost je to velmi dobrá ukázka, návštěvníci jsou spokojeni, máme sál i jako relaxační záležitost.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#278

Příspěvek od Jacquess »

, tak mě to nadzvihne. (a to mám k činnosti   lidových hvězdáren dost kritický přístup)
To, že  si město zruší instituci, která ho stojí pár mil. Kč - a která systematicky pracuje s mládeží a místo toho investuje  milióny do komerčníhího kina, taky o něčem svědčí. Je to podobné, jako kdyby město, které má galerii, zrušilo LŠU . Také by umělci  byli pro,  jako tady astronomové ?
Vztah mezi HaP Plzeň a Techmanií je složitý a na delší diskuzi. každá organizace má jiný směr a zaměření, ale obě instituce jsou zaměřeny na popularizaci astronomie.

V Planetáriu jsou projekce jak ze zakoupených filmů, tak i za našich vlastních, jak krátkých tak i dlouhých pořadů. Pořady mají různé tématické zaměření, ale o nelze říct, že projekci nahradí sledování programů v TV - projekce 2D/3D, informace, kvalita a podání plus expozice zaměřená na vesmír.
Cena za návštěvu je adekvátní.
Označení "komerční kino" je trochu nepatřičné. :)
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#279

Příspěvek od Pavebo »

Pro ty z vás, kteří chcete mít trochu představu o zaměření ( a nejen) obou organizací, stačí se podívat na výroční zprávy:

H+P Plzeň: http://www.hvezdarnaplzen.cz/o-nas/vyrocni-zpravy/

Techmania: http://techmania.cz/fw_lang/cs/category/vyrocni-zpravy/


Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#280

Příspěvek od Homer »

Už se mi nějak klíží oči ale přesto jsem z nostalgie ke starému Malečkovi, který mne kdysi dávno učil ve Valmezu na PSA a poté taky jako plzeňák v Plzni řediteloval ( a taky jsem tam strávil druhý rok vojny ), na ty poslední výroční zprávy mrkl.
Je to z mého pohledu jednoduše nesrovnatelné. Popelka a hýčkaná princezna. Už grafika, sponzoři a partneři ledasco napoví. U Technomanie mne upoutal ( pokud se nyní o půlnoci dobře dívám ) v aktivech 50 mil.dotací a v pasivech 50 mil. krátkodobého úvěru. Nevím, zda tomu může jakákoliv běžná lidová hvězdárna konkurovat, resp. pokud takové peníze dostane, tak asi ano...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#281

Příspěvek od MilAN »

Bohužel, činnost, kterou zajišťovala HaP, a na níž město ušetří 3,5 mil. Kč, Techmánia s rozpočtem 15x větším, ničím nenahradí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#282

Příspěvek od Homer »

Ano, proto patří uznání těm, kteří dokáží ze země vydupat to, co dokázali například jičínští. Vzít desítky milionů veřejných prostředků a zkonzumovat je umí kdejaký hňup. Vybavit hvězdárnu za cca 1 mil. včetně atypické montáže na míru vyžaduje onačejší fištrón a tah na branku...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#283

Příspěvek od MilAN »

No, zrovna ten Jičín  těch miliónů měl dost--cca12
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#284

Příspěvek od Homer »

To je pravda - ovšem v kopuli ve vybavení hvězdárny skončil milion jeden. Za ostatní se pořídila demolice domku co byl vedle kopule, nová stavba s terasou, okolní venkovní úpravy, vnitřní vybavení, výsadba a pokud se nepletu i ty včelí úly a hmyzí hotel :-).
Mám úctu k Janu Palachovi i k jeho památce, ale není to tak dlouho, co se zástupce min.kultury holedbal, že za cca 28 mil. zrekonstruují jeho rodný domek a pořídí v něm jakousi stálou expozici. Podotýkám, že ukázali domek o šíři jedné místnosti, přízemní, s nepatrnou zahrádkou...To pro srovnání...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#285

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 730727/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Odstranil jsem příspěvky s osobními útoky a příspěvky na tato útoky reagující.
Odpovědět