Jak jste začali s astronomií?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Jak jste začali s astronomií?

#16

Příspěvek od Maser »

Já jsem se k tomu dostal skrze kosmonautiku. Prohlížel jsem si tátovi knížky z fotkama Apolla a jednou jsem vzal triedr a díval se na Měsíc, kde že to asi přistáli. Vzalo mě to natolik, že jsem časem na obloze zkoumal vše a chtěl jsem větší dalekohled.  ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Jak jste začali s astronomií?

#17

Příspěvek od TH »

Ani přesně nevím, ale pamatuju si, že jsem v rozhlase poslouchal popularizační pořad Meteor. No a když na počátku osmdesátých let minulého století proběhly v televizi první díly Oken vesmíru dokořán, byl jsem astronomií pohlcen úplně. Bylo mi nějakých 10 nebo 12 let...
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
dady
Příspěvky: 4
Registrován: 06. 01. 2015, 17:48

Jak jste začali s astronomií?

#18

Příspěvek od dady »

Takže mna začala astronomia a hviezdy zaujimat na škole - astronomicky kružok a teraz po rokoch som si na to našiel znova čas ;)
SW 90/900 ,GSO200/1200
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Jak jste začali s astronomií?

#19

Příspěvek od Naburko »

Presne ako dady škola- astronomický krúžok na ktorý chodím už 3 roky
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Jak jste začali s astronomií?

#20

Příspěvek od 4Brunco »

Mna kamosi dotiahli na astrnomicky kruzok v Bratislave do PKO ked som mal asi 10 rokov. Oni s tym za par tyzdnov prestali a mne to nejak zostalo. Inak kruzok viedla pani doktorka Mastenova a bola uplne vpohode, zobrala nas na kopec vyletov na hvezdarne a tak, ktovie ako sa ma :)
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
cieja
Příspěvky: 226
Registrován: 27. 01. 2004, 23:07
Bydliště: Chlebičov

Jak jste začali s astronomií?

#21

Příspěvek od cieja »

Zní to dnes neuvěřitelně, ale u mne to byl pohled na hvězdnou oblohu, kterou jsem často vídával nad hlavou pár ulic od centra Havířova kde jsme tehdá bydleli. (1972).
Refr. 150/750, Refr. 57/800, Star Adventure GTi, SW Maksutov 90/1250, pozorovací domeček 2.2x2.3m
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jak jste začali s astronomií?

#22

Příspěvek od Cztwerec »

Ve škole - v knihovně. Četl jsem nějakou knihu o kosmonautech. Gagarin mě zaujal nejvíc. Byla tam jeho rozesmátá fotka, když ho vyloupli z Vostoku 1. Chtěl jsem být jako on... nakonec jsem se poprvé podíval na Měsíc a když jsem tam nahoru nikdy nedostal, chtěl jsem tomu tělesu být stále blíž než ostatní... To mi zůstalo dodnes.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak jste začali s astronomií?

#23

Příspěvek od MMys »

Takhle
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/autor.htm

(podotýkám, že je tomu skoro 30 let - to z toho textu není zřejmé)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Jak jste začali s astronomií?

#24

Příspěvek od stawq »

Já díky kometě Kohoutek  (1973 XII), která byla krásně vidět na vánoční obloze na přelomu roku 1973 a 74. Bojím se, že většina z vás ještě asi nebyla na světě.  :-[
Uživatelský avatar
czstanc
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 10. 2014, 22:37

Jak jste začali s astronomií?

#25

Příspěvek od czstanc »

Když sem byl ve třetí třídě ZŠ, vzali nás na hvězdárnu do Brna. .a do dnes jsem jim za to vděčnej .
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Jak jste začali s astronomií?

#26

Příspěvek od Giftmacher »

Byly to mapky hvězdné oblohy v časopisu ABC a kniha Chemie Fyzika Astronomie.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Jak jste začali s astronomií?

#27

Příspěvek od hamr »

Sám od sebe už jako "dorostenec" (kolem 20let), knížky, triedr.................
Vážněji už jako "odrostenec" (kolem 45let) po odstěhování na ves, koupě prvních dalekohledů, pokusy o focení, budování pozorovatelny.................
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2230
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Jak jste začali s astronomií?

#28

Příspěvek od juh »

Detstvo som prežíval v čase rozmachu kozmonautiky. Strašne som závidel všetkým tým, čo lietali do vesmíru a prechádzali sa po Mesiaci. Túžil som byť jedným z nich. Hltal som všetky články a knižky, ktoré sa týkali tejto tématiky. Až sa mi raz dostala do rúk kniha Svet chémie, fyziky, astronómie. Boli v nej obrázky z vesmíru, ktoré vzbudili môj záujem. Tuším tam bola aj mapa oblohy podľa ktorej som spoznal moje druhé súhvezdie Kasiopeju. Potom prišli na rad ďalšie súhvezdia. Prvý ďalekohľad som si spravil z okuliarových šošoviek a z malej lupy. Mal snáď viac optických vád, ako vôbec v dnešnej dobe poznáme. Montáž som mal pozbíjanú z drevených líšt a pospájanú z tenkého plechu. Pozorovať sa s tým dalo len za totálneho bezvetria. Kvalitná optika bola pre mňa príliš drahá, nemohol som si ju v tej dobe dovoliť. Neskôr sa začal plniť môj sen o lietaní, aj keď len ako záľuba. Astronómia išla v tej dobe bokom. Potom sa akosi všetko zmenilo, ale aspoň zlacnela optika, takže po čase som sa opäť dostal okľukou k astronómii.
btw Na Kohoutkovu kométu si pamätám. Keď ju objavili, bol som ešte dosť malý. V médiách o nej hovorili, že sa dá pozorovať pred východom Slnka. Hľadal som ju na oblohe vždy tesne pred východom Slnka. Nikdy som ju nevidel.
Uživatelský avatar
Astro-Sk
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 07. 2014, 10:02

Jak jste začali s astronomií?

#29

Příspěvek od Astro-Sk »

Na vianoce som si prial ďalekohlad.Dostal som tzv.department-store telescope ale zas nevedel som nič o kupovaní teleskopov.Síce to nebol najlepší dalekohlad stačil mi.Potom som sa ho rozhodol vybrať von pozorovať nočnú oblohu a tam to začalo.Doslova som sa zamiloval do vedy vtedy.Keď som našiel galaxiu v Androméde vyrazilo mi to dych aj,keď to bolo pre ostatných nič moc (však nebol to najlepší dalekohlad).Od vtedy som sa zmenil.Predtým ma proste nezaujímala fyzika a iné vedy ale po tomto som sa na tieto vedy začal inak pozerat.Začali sa mi páčiť.Zmenilo to aj smer môjho života,kebyže nenájdem záujem vo vede išiel by som aj na horšiu školu a pravdepodobne by som sa na ňu aj vykašľal.No to sa našťastie nestalo.. zmenilo mi to život táto veda bude mať vždycky moje uznanie totižto dokáže meniť ľudí...
Uživatelský avatar
SpaceDandy
Příspěvky: 1
Registrován: 18. 07. 2015, 15:43

Jak jste začali s astronomií?

#30

Příspěvek od SpaceDandy »

Já jsem jako malá prostě pozorovala oblohu a chtěla vidět, jak vypadá zblízka... Co si tak pamatuju, první "astronomický pozorování" jsem uskutečnila asi v šesti, kdy jsem pozorovala Měsíc dědovo triedrem ;D
Odpovědět