Jak jste začali s astronomií?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Jak jste začali s astronomií?

#31

Příspěvek od Jan77 »

Článek v časopise Sedmička pionýrů o Petřínské hvězdárně.
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Jak jste začali s astronomií?

#32

Příspěvek od Howking »

Přes optiku. Ještě na základce jsem si z brýlových skel 65 mm průměr neobroušeného skla. Půl dioptrie má ohnisko 2m (muselo být dlouhé ohnisko aby nebyla tolik zřetelná barevná vada) Okulár typu ramsden ze dvou lup a díky dlouhému ohnisku slušné 40x zvětšení. Rozlišilo to Mizara jako dvojhvězdu. Srpeček Venuše. Jupitera s měsíčky a tak to začalo. Pak jsem dostal darem spoustu optiky od pana Žantovského a z toho různě skládal. Pan Ing. Vlček (myslím, že byl tehdejší předseda ČAS) mi poskytl parádní montáž a tubus a tehdejší  Ostravský optik Rinda mi daroval (za litr) své poslední zrcadlo 160/1200 na Newtona. (chvíli jsem byl i nejmladší člen ČAS :-D) Dělal jsme i demonstrátora na ostravské hvězdárně Pak jsem absolvoval praktika proměnek ve Ždanicích a v Třebíči a nakonec na proměnky na Atarku napsal i prográmek, se kterým jsem se dostal do státního kola SOČ a možná bych ji i vyhrál, kdyby nezradila technika a já ho mohl pořádně předvést. No a tím jsem vlastně přešel k IT, kterým se živím dodnes a po letech se vracím k Astronomii. Tehdejšího Newtona jsem prodal nějakému Janu Janíkovi z Opavy a už ani nevím, jak skončil.

Tady mám dokonce knihu, kterou jsem si začal psát na základce a pokračoval až skoro do maturity - nakonec jsem tam psal přednášky z akcí ve ValMezu :-)
[media]https://www.youtube.com/watch?v=JtPzfvlROCY[/media]
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

Jak jste začali s astronomií?

#33

Příspěvek od Dobycz1 »

Teda ta kniha je super nápad To muselo zabrat večerů :)
SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak jste začali s astronomií?

#34

Příspěvek od MaG »

Ta kniha je obdivuhodné dílo. Já jsem kdysi jen zlehka něco podobného dělal, že jsem si lepil fotky a dával k nim komentáře a pak to ukazoval lidem a povídal o vesmíru, co je zajímalo. Říkal jsem tomu Astronomické události a měl jsem štěstí na opravdu velké úkazy, jako byly velké komety nebo série zatmění. Naštěstí do pěti let jsem se dostal k přístupu na internet a tvorbě webu namísto těch desek, kam jsem vše přenesl a trochu to rozšířil. A ten web víceméně v jiné podobě přežil dodnes.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Jak jste začali s astronomií?

#35

Příspěvek od Howking »

No ta kniha vznikala mezi lety 1984-1988 - to byl internet ještě v nedohlednu v našich šířkách. Sice jsem se k němu (nejdřív k BBS-kám) dostal na výšce už snad v 91-tém, ale to mělo do www ještě hodně daleko. (jsem už dědek - i když si stále připadám na 15 :-D)
Odpovědět