Mimozemské civilizace

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Mimozemské civilizace

#136

Příspěvek od KaoS »

Eryn napsal:

Keď sa ja pozriem na nočnú oblohu, vôbec sa mi nerobí problém myšlienka, že sme možno vo vesmíre sami. Stačí sa len pozrieť na hviezdy, pomyslieť si na ich obrovskú horúčavu a smrtiace žiarenie, na tú práznotu a chlad medzi nimi, predstaviť si tie divoké sústavy extrasolárnych planét, ktoré ich obiehajú...a mám veľký problém predstaviť si, že život je ešte vôbec niekde vo vesmíre, nie to ešte v Galaxii. Náš pokojný kútik vo vesmíre zvaný Zem je zázrak. Iste, väčšina ľudí má problém predstaviť si, že v nikde inde v celej veľkej Galaxii život nie je. Prečo? Pretože na Zemi je život všade! Kdekoľvek, od rovníka až po póly je to tu prepchaté životom. Ale len preto, že si niečo nevieme predstaviť, neznamená to, že to neexistuje. Ja si napríklad neviem predstaviť štvrtý priestorový rozmer. Je to teda dôkaz toho, že neexistuje? Určite nie. Keď bude človek posudzovať vesmír len z vlastných skúseností, ďaleko sa nedostane. Ja som raz napríklad mala prednášku v triede na tému vesmír a dostala som sa až k veľkému tresku. Spolužiaci mi hneď položili laickú otázku: "Čo bolo pred Veľkým treskom?"
"Nič, pretože neexistoval čas."
"Veď to sa nedá predstaviť!"
A skrátka tomu odmietli veriť. Máme aj my odmietnuť veriť, že sme vo vesmíre sami len preto, že sa to nedá predstaviť? Potom môžeme odmietnuť aj Veľký tresk...existenciu metagalaxie...existenciu Galaxie...pretože to všetko je nad ľudskú predstavivosť.
Krásně řečeno, taky mívám podobný myšlenkový pochody když se do tohohle vesmíru v noci koukám. Jen s tím životem, ten jestli bude jinde v naší galaxii, tak asi dál než dohlédneme pouhm okem hvězdy.

Jinak musím polemizovat s názorem, že život se vyvinul mimo zemi, přecijen na Zemi byly podmínky a bylo by to rychlejší ... kde jinde v našem okolí by se mohly zárodky života rozvinout? Než by sem doletěly trvalo by to třeba miliardy let a pak je problém s tím, že by asi nebylo dost složitých atomů na tvorbu organického života. Takže si myslím, že život zde vzniknul.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Mimozemské civilizace

#137

Příspěvek od css94381672 »

Eryn napsal: Iste, väčšina ľudí má problém predstaviť si, že v nikde inde v celej veľkej Galaxii život nie je. Prečo? Pretože na Zemi je život všade! Kdekoľvek, od rovníka až po póly je to tu prepchaté životom. Ale len preto, že si niečo nevieme predstaviť, neznamená to, že to neexistuje.souhlasím, ale jen nezapomeň, že to platí i pro stoupence "sterilního vesmíru" ;)

jinak problém s 'pouhou představou', že jsme zde sami, nemám, protože z pragmatického hlediska mi je to popravdě řečeno putna, jestli ano nebo ne. Věřím sice, že časem budeme schopni detekovat život v jiných soustavách, ale bohužel si myslím, že nebudeme nikdy schopni kontaktu, stejně jako mimozemšťani nebudou nikdy schopni kontaktu s námi... (protože tomu budou bránit fyzikální a biologické zákony)

...pro mě je těžké připustit myšlenku, že tu jsme sami proto, protože by to (pro mne) znamenalo, že místo jako Země je ve vesmíru jediné, což by (při víře v platnost fyzikálních zákonů) ukazovalo na jedinečnost pramračna, z kterého slun. soustava vznikla. U takového mračna nás však zajímají jen tři věci:
a) hmotnost
b) chemické složení
c) jeho okolí
připustit jedinečnost v kterékoliv z těchto tří možností je pro mne opět nepřípustné, protože by to znamenalo pořušení teorií chaosu, příp. fraktální geometrie (samozřejmě zde je nenulová pravděpodobnost, ale je to stejné jako věřit, že projdu zdí...to také nelze zcela vyloučit...)

proto, pokud věřím teoriím pravděpodobnosti a vůbec celé vědě, docházím k tomu, že někde ve vesmíru je (a dokonce i někde v Galaxii) nějaké místo s podmínkami, které panují na Zemi. No a pokud život nevznikl zcela náhodně a spontálně a nebylo to dílo boží...všady, kde jsou vhodné podmínky, tam je i život...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Mimozemské civilizace

#138

Příspěvek od Achernar »

Ja se nepovazuju za vedce, vlastni mi neni ani zadny pragmatismus, ostatne nejsem taky zadny ateista. Myslim si, ze jakkoli je mozne se na tuhle otazku divat ocima vedce a dat si pred sebe na stul vsechna racionalni a meritelna fakta, musime se na to podivat i filosoficky a - ac se to mnohym nebude libit - i teologicky(velmi zjednodusene lze rici, ze je to veci viry) Nebudu rozebirat detailneji sve uvahy v poslednich dvou zminenych oblastech, ale na konci mi z toho vychazi, ze zivot je i jinde. Na otazku, jak hojne se vyskytuje ovsem uz odpovedet nedovedu. Ne snad tedy, ze by na ni mohl kdokoli nejak odpovedet, ale nejsem schopen ani nazoru.
Jak uz jsem rikal - nejsem ateista a tak mi nestaci znat chemicke slozeni, fysikalni podstatu, hmotnost atd, nutne se ptam i po smyslu. A otazka po smyslu existence cloveka - a tedy i zivota, jak jej zname - se meni na uplne jinou otazku, zacneme-li pocitat s existenci dalsich, jinych zivotu. A to jeste nerozlisuji mezi variantou, je-li krome nas jen jeden dalsi zivot, ci je-li jich vice.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Mimozemské civilizace

#139

Příspěvek od KaoS »

Já bych to bral z toho pohledu, že život k vesmíru patří, jsme jeho součástí a jsme to co se z něho vysráželo. Nikde ve vesmíru není nic jediné, třeba jeden magnetar, jedna nerotující černá díra. Některé objekty jsou ve vesmíru vzácné, ale přechází kontinuálně do dalších, proto život i když třeba mírně odlišný a vzácný by taky neměl existovat jen na jednom místě.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Mimozemské civilizace

#140

Příspěvek od mkcz »

Nechci se opakovat, neboť už jsem svůj názor tady před časem na toto téma prezentoval (http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 9;start=15) a tady http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 9;start=30 ale myslím, že taktéž naše podvědomá touha najít život někde jinde ve vesmíru je poněkud iracionální a jednou by mohla být i nebezpečná nám samotným pokud nebude korigována racionálním uvažováním. Já vím, že to teď mohlo znít někomu ošklivě, ale je třeba si uvědomit, že život je selektivní a na kontakt s jinými formami života (pokud k němu vůbec někdy dojde) může jednou lidstvo také doplatit. Riziko je obrovské; stačí kontakt člověka s neznámou bakterií či virem z nějaké planety a je konec. A to nyní nechci spekulovat nad vědomým jednáním jiného inteligentního života, které může být pro nás zhoubné nebo naše jednání pro něj....
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Mimozemské civilizace

#141

Příspěvek od Majkl »

Nedá se dnes odpovědět na to, jestli mimozemšťani existují nebo ne. Pokud vám někdo tvrdí že existují,nevěřte mu. Pokud vám někdo tvrdí že neexistují,nevěřte mu. Chybí totiž jakékoliv důkazy. Ve vesmíru máme nejméně stovky miliard galaxií, v každé z nich desítky až stovky miliard hvězd a pozorování nasvědčují tomu,že i srovnatelné množství planet. Jsme ve vesmíru jediní? Ikdyž množství planet tomu příliš nenahrává- já bych si to moc přál abysme byli jediní. Experiment ( nebo záměr či náhoda) zvaná život se na na planetě Zemi totálně nepovedl. Pokud je to práce boha- jak tvrdí věřící- tak to byl asi pěknej primitiv- a následky jeho činů trpí život už miliardy let. Proto stále nemůžu pochopit jak někteří lidé ho mohou uctívat- zřejmě jde o jejich neinteligenci nebo slabost- případně se kombinují oba tyto jevy jak jsem se sám mnohokrát přesvědčil. Proč se jeden člověk narodí krásný a zdravý a druhý škaredý a nemocný? Proč je na světě tolik utrpení a bolesti? Proč je svět tak špatně nastavenej? Na různých konkrétních PROČ by člověk mohl položit stovky otázek. Nedávno mi jeden misionář řekl, že bůh trestá lidi za jejich hříchy. Zeptal jsem se ho jakej hřích může mít dvouměsíční dítě který zemře při bombardování ve válce. Nedokázal odpovědět... Proč tohle všechno píšu? Pokud objevíme inteligentní život jinde ve vesmíru- bude to pro mě den smutku. V ten okamžik totiž bude jisté, že i oni se setkávají s bolestí, zármutkem, nespravedlností na své planetě. I tam se oni rodí a umírají. Samozřejmě život většiny z nás není jen zármutek a bolest. Většinu lidí baví život se vším co k němu patří ale přesto spousta utrpení a nespravedlnosti na téhle planetě se nedá přehlížet. U mimozemšťanů to v tomhle směru nebude jiné. Nechci aby to vyznělo jako že ze mě mluví nějaká osobní zášť- to v žádném případě. Jen nemůžu přehlížet horší stránky tohoto světa za který my lidé ve větší části nemůžeme. Není důvod se domnívat že jinde ve vesmíru se rodí samí zdraví a krásní mimozemšťánci spokojeně si žijící. Takže abych to zhrnul- myslím si, že utrpení na Zemi je více než dost, pokud objevíme mimozemšťany můžeme si být jisti, že je ho plnej vesmír. Ale hledejme je ( radši pasivně- pokud chceme přežít-ikdyž možná se pletu- třeba budou natolik vyspělí, že budou vůči nám mírumilovní ). Chtěl jsem jen nastínit trošku jinej pohled na tuhle věc. Až budou v SETI bouchat špunty od šampaňského a titulní stránky novin plnit články o objevu mimozemské civilizace, zkuste se taky zamyslet nad tím, jak asi naši vesmírní kolegové žijí... Doufejme,že aspoň o trošku líp než my.
Uživatelský avatar
nnexus
Příspěvky: 67
Registrován: 05. 09. 2006, 02:35

Mimozemské civilizace

#142

Příspěvek od nnexus »

to: Majkl

No, myslím, že tohle je hodně pesimistický příspěvek. Ano, souhlasim, že je svět nespravedlivý, ale rozhodně ne v takové míře, abychom strčili hlavu do písku a nic nedělali. Za většinu nespravedlnosti si stejně můžeme sami (viz tvůj příklad s dvouměsíčním dítětem) a já osobně jsem na setkání s mimozemskou civilizací (jestli někdy to setkání vůbec bude) velmi zvědav. Neříkám, že se na něj těším nebo netěším, ale když se pokaždý v noci dívám na oblohu a představuju si, co všechno se tam může skrývat, tak tahle zvědavost, kterou má člověk od narození (a rozhodně je to jedna z nejlepších vlastností lidí), přebíjí tu někdy až velmi krutou nespravedlnost.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Mimozemské civilizace

#143

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Vložím něco svého negativismu do této debaty...mimozemské civilizace existují, zcela určitě, jak psal Kaos, nic není v jednom kuse, vše se někde opakuje...ALE!!! Pokud jsou založeni na stejném principu, podstata jejich existence je založena na stejných základech jako naše, pak pokud jsou vyspělejší jako my, je dobře, že nás ještě nenašli, nepotkali nebo se námi nezabývali...pokud se totiž budou chovat podobně jako lidstvo, tak by se nám to nemuselo až tak líbit... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
pacal
Příspěvky: 98
Registrován: 27. 05. 2006, 16:17

Mimozemské civilizace

#144

Příspěvek od pacal »

Majkl,Majkl toto čo si napísal je snáď najhorší postoj čo môže byť.
(Nedá se dnes odpovedať na to, či mimozemšťani existují nebo ne. Pokud vám někdo tvrdí že existují,nevěřte mu. Pokud vám někdo tvrdí že neexistují,nevěřte mu. Chybí totiž jakékoliv důkazy.)

Dôkazov je práve strašne veľa len ich nehorázne ignoruje tzv. ofic. veda!!!!
Veď keď opisy mimozemšťanov,ufo kontaktov z dôveryhodných historických zdrojov (Liber Prodigorum-Július Obsequinus -4.st. n.l., práce Tita Lívia, Domesday chronicle z 12.st., Tuliho rukopis z 14.st.p.l., Kniha Henochova 6.st.p.l.,....zápisky Alexandra Veľkého,....) opisujú presne techn. vybavenie korábov, odevy, let,...UFO zhodné s dnešnými pozorovaniami a Tí stredo-starovekí ľudia si tech. veci nemohli v tej dobe vycucať len tak z prsta, tak máme hodnoverné dôkazy o existencii UFO!!!!!!
Keby matematici stále len pochybovali či 1+1=2 tak dodnes by sme nemali násobilku, delenie, integrály!!!!!! lebo by sme sa stále len hádali či výsledok je 2,....
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Mimozemské civilizace

#145

Příspěvek od Majkl »

Pacale ano-Ufo existuje a většina z nás ho už určitě viděla( já za deset let pozorování oblohy už třikrát). O Ufo nelze pochybovat. Ale o mimozemšťanech stále ano. Neříkám že nejsou, neříkám že jsou. Já to prostě nevím a chtěl bych to vědět. Ikdyž jsem ty rukopisy o kterých píšeš nečetl-myslíš že to je definitivní důkaz existence mimozemšťanů? Víš jaký obrovský peníze se vynakládají na nalezení důkazu že existují? Víš kolik lidí po tom touží přinést nezvratný důkaz? Proč ho stále nemáme? Snad všichni chceme znát pravdu.
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Mimozemské civilizace

#146

Příspěvek od Maros »

pacal napsal: Majkl,Majkl toto čo si napísal je snáď najhorší postoj čo môže byť.
(Nedá se dnes odpovedať na to, či mimozemšťani existují nebo ne. Pokud vám někdo tvrdí že existují,nevěřte mu. Pokud vám někdo tvrdí že neexistují,nevěřte mu. Chybí totiž jakékoliv důkazy.)

Dôkazov je práve strašne veľa len ich nehorázne ignoruje tzv. ofic. veda!!!!
Veď keď opisy mimozemšťanov,ufo kontaktov z dôveryhodných historických zdrojov (Liber Prodigorum-Július Obsequinus -4.st. n.l., práce Tita Lívia, Domesday chronicle z 12.st., Tuliho rukopis z 14.st.p.l., Kniha Henochova 6.st.p.l.,....zápisky Alexandra Veľkého,....) opisujú presne techn. vybavenie korábov, odevy, let,...UFO zhodné s dnešnými pozorovaniami a Tí stredo-starovekí ľudia si tech. veci nemohli v tej dobe vycucať len tak z prsta, tak máme hodnoverné dôkazy o existencii UFO!!!!!!
Keby matematici stále len pochybovali či 1+1=2 tak dodnes by sme nemali násobilku, delenie, integrály!!!!!! lebo by sme sa stále len hádali či výsledok je 2,....Dnes je veda o hodny kus dalej ako bol Alexander Velky..a kadejaky predpotopny ludia..Ziadne priame dokazy niesu..je teoreticka moznost,vyplivajuca aj z vyskumu,ale...to je vsetko!!!
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Mimozemské civilizace

#147

Příspěvek od Krupp »

.je teoreticka moznost,vyplivajuca aj z vyskumu,ale...
Ta pravděpodobnost, že život vznikl v celém obrovském vesmíru pouze a jenom tady jna Zemi je podle mně nemožně malá. Myslím, že planety s podmínkami pro vznik života nejsou výjimkou, ale (byť i málo častým) pravidlem. Dále už je jen otázkou času, jak rychle a v jaké formě nějaký ten život vznikne. Takže: myslím, že ve vesmíru musejí být nějaké druhy života (nejsíše primitovního - bakterie, viry). Ale na to, že by sem k nám něco zeleného inteligentního létalo (a ještě zkoumalo a unášelo lidi ;D ;D) opravdu nevěřím..... prozatím ;)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2874
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Mimozemské civilizace

#148

Příspěvek od Homer »

Přátelé, osobně chápu úvahy o mimozemských civilizacích za zajímavé duševní cvičení, ale nic víc. Bohužel, ať sneseme na hromadu co chceme - od filozofie, přes religionalistiku až po kosmologii, budeme vždy vycházet se současného stupnš poznání. Úplně stejně, jako generace vědců před námi dovozovaly zcela vážně závěry, kterým se směje dnes malé dítě. Stejně se nám budou smát na několik desítek let.
Poznámku k vývoji života na Zemi - vycházím z publikovaných poznatků. které mohou být časem revidovány - viz výše.
Dle současných poznatků odborníků uplynula geologicky mnohem kratší doba od ztuhnutí povrchu Země po objevení se prvních stop života v podobě jednobuběčných struktur ( cca 800 mil. roků ) než doba, která byla potřebná k objevení se prvních vícebuněčných struktur. To je ovšem velmi zajímavé zjištění, neboť to generuje několik otázek : je snažší vznik života jednobuněčného, než jeho modifikace vícebuněčná?
Nebo platí hypotéza panspermie a jednoduchý život bl na Zemi zavlečen, kde se dlouho aklimatozoval a poté expandoval?
Další poznámka : v úvahách nezapomínejte na pravděpodobně velmi omezené trvání civilizace proti existenci solárního systému či chcete-li podmínek na planetě umožňující život. Je problém se potkat nejen v prostoru, ale i v čase a myslím, že to je stejně velký problém. Bylo zde psáno o miliardách galaxií. Všichni víme, že čím vzdálenější, tím starší historii sledujeme. Kdo ví, jak je to s případným životem v současnosti a zda se nebudou vyvíjet mnéhé další životy daleko po naší civilizaci a existenci naší Země.
A to se už nepouštím do paralelních vesmírů, více rozměrů atd. Platí proto to, co uvádí na začátku : dobrá debata k dobrému vínu :-))) Homer
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Mimozemské civilizace

#150

Příspěvek od g »

Jiří Dědeček: Některé problémy v přípravě mimozemských bytostí.
-....A co říci závěrem? Inu, snad jen tolik, že chutně upravený Marťan s knedlíkem je pádnou odpovědí škarohlídům, kteří hlásali, že setkání s kosmickými civilizacemi nepřinese lidstvu nic dobrého!!!
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět