Mimozemské civilizace

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Mimozemské civilizace

#1

Příspěvek od css94381672 »

Hledal jsem téma o mimozemských civlizacích a životě ve vesmíru...a nenašel jsem - zdá se mi to poněkud podezřelé (že byste to tady ještě neprobírali ?!) no -

v poslední době se objevily velice příjemné zprávy:

1)

"V posledních týdnech podobným způsobem padlo i jiné 'dogma'. Už od 17. století většina astronomů tvrdošíjně hlásá (vycházeje z dostupných faktů), že polovina, ne-li celé dvě třetiny všech stálic ve vesmíru žije v párech a nebo dokonce vícenásobných systémech. Slunce je pak v tomto směru velkou výjimkou."

...nyní se ukazuje, že 70% všech hvězd žije osamoceně

2)

Byl odhalen původ záhadného rtg pozadí. Dřív vědci mysleli, že rtg pozadí má na svědomí, plyn, který je výbuchy supernov zahříván a produkuje rtg záření, jenže tady byl problém takový, že máme příliš málo supernov (P.S. statisticky připadá 1 supernova na 50let). Nyní již zjistili, jak to je. Zdrojem jsou jednak kataklyzmatické proměnné (1/3), jednak aktivní koróny (2/3). U kataklyzmatických proměnných je bílej trpaslík, kterej obíhá kolem normální hvězdy a vycucává z ní matroš, kterej se v akrečním disku kolem trpaslíka zahřívá a září v rtg. Aktivní koróny vznikají opět v binárních systémech vzájemnou interakcí složek - v tomto případě normálních hvězd. Počet kataklyzmatickejch proměnnejch odhadují na milion, počet aktivních korón na miliardu (...což se mi tedy zdá poněkud v rozporu s tou 1/3 a 2/3...ale na http://www.physicsweb.org/articles/news/10/3/2/1 jim to evidentně problémy nečiní...), cóóž - ukazuje, že v počet hvězd v galaxii byl velmi podhodnocen.

tak. Tak, a nyní si dosadím do Drakeovi rovnice a vysvětlím proč; snažil jsem se brát v úvahu zdravý rozum a poslední údaje, nicméně v mnoha parametrech to jde těžko. Zajímalo by mne, co si o tom myslíte (a případně proč), takže hlasujte (a případně piště).

Tak, a nyní pan Drake...
(rovnice má více zápisů)

[glb]N = R · Fp · Ne · Fe · Fl · Fi · Fc · L[/glb]

R = počet vzniknuvšich hvězd za rok --- tedy 7 +/-3. Vzhledem k tomu, že se nyní zjistilo, že hvězd je v galaxii více, než jsme se domnívali, beru vrchní hranici, čili 10
Fp = prozatím (k 3.3.2006 - zdroj - http://vo.obspm.fr/exoplanetes/encyclo/encycl.html)je známo 147 planetárních systémů s 171 planetami. Neustále jsou objevovány další a menší (jak se technika zdokonaluje). Nicméně hlavní argument, proč si myslím, že planetární systém bude mít minimálně 95% všech hvězd, je teorie vzniku hvězd... Nenapadá mě jiná možnost likvidace zbytků protoplanetárního disku než jeho odfouknutí silným hvězdným větrem nějaké masivní hvězdy - těch je však jen pár procent. 70% hvězd je však ve vícenásobných systémech, co vylučuje možnost vzniku stabilní soustavy. Dávám tedy 60%.
Ne = průměrný počet planet v planetárním systému - dejme tomu 7?
Fe = podíl planet s vhodnými podmínkami pro život. Dle astránek BOINC optimistické astronomické odhady hovoří o 25%...já bych teda takovej optimista rozhodně nebyl. Chemické složení si myslím že není problém, ale aby byla planeta v příhodné vzdálenosti od hvězdy, to si nemyslím, že je moc pravděpodobný - dávám max 0.5%
Fl = podíl planet, na kterých život skutečně vznikl. Tak, tady dávám nekompromisných 100%, jelikož jsem nekompromisný ateista. Jestliže beru vážně pány Oparina, Darwina a pod. - a vůbec, na ně se můžu vykašlat - jestliže nevěřím, že jest něco mezi nebem a zemí, z příhodných podmínek pro život jasně plyne jeho vznik dle fyzikálních, chemických a biologických zákonů.
Fi = podíl planet, na kterých se vyvinul inteligentní život. Vznik inteligentního života z neinteligentního je za příhodných podmínek opět 100%, nicméně musíme uvažovat nejrůznější kosmické katastrofy. Na naší planetě jsou poměrně vzácné a rozvoji života příliš nevadí, ale my máme Jupitera, který většinu bordelu vychytá. Tudíž dávám 25%
Fc = podíl planet s inteligentním životem, schopným vyvinout technologie mezihvězdné komunikace - to již nemění počet civilizací, který chci zjistit -> 100%
L = doba, po kterou je civilizace detekovatelná - vzhledem k tomu, že chci zjistit počet všech civilizací, dosadím dobu, po kterou je přítomna na své planetě. Vycházeje ze Země, plus minus 5 miliard let trvalo, než civilizace vznikla. Za předpokladu, že musela probehnout již nejedna generace hvězd, aby vyrobily všechny potřebné prvky nutné pro vznik inteligentního života...řekněme, že první hvězdné soustavy s dobrými podmínkami pro vznik života začaly vznikat miliardu let před naší slun. soustavou...takže první civlizace se zde objevily též před miliardou let... tedy 1 000 000 000

výsledek? N = 52 500 000 ....čili na každé 7 600-sté hvězdě máme civilizaci...
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Mimozemské civilizace

#2

Příspěvek od alex.sky »

css94381672 napsal:
1/ planetární systém bude mít minimálně 95% všech hvězd, je teorie vzniku hvězd...  Dávám tedy 60%.
2/ Ne = průměrný počet planet v planetárním systému - dejme tomu 7?
3/ Fe = podíl planet s vhodnými podmínkami pro život... - dávám max 0.5%
4/ Fl = podíl planet, na kterých život skutečně vznikl. Tak, tady dávám nekompromisných 100%,... pro život jasně plyne jeho vznik dle fyzikálních, chemických a biologických zákonů.

Opieram sa len o svoje pocity - na základe rôznych názorov rôznych ľudí, tak prosím Vás, neberte to vážne. Inak si myslím, že v tomto smere sú aj tak len dohady.

1/ poznáme rôzne typy hviezd, s rôznou životnosťou, povrchovou teplotou, stabilitou... Podľa mňa to bude oveľa menej
2/ počet planét? Zdár sa mi, že mnohé hviezdy majú príliš veľké planéty na to, aby strpeli okolo seba až toľko ďalších, takže: 2-3?
3/ Vhodné podmienky? Zem disponuje:
- kontinentálnym driftom - po ich okrajoch s vulkánmi, ktoré zabezpečujú cirkuláciou minerálov. Na Marse to vždy chýbalo
- cirkuláciou vody (úžasné množstvo vody!)
- optimálnou vzdialenosťou od Slnka, od stredu Galaxie
Takže podľa mňa to bude hlboko pod 1:milión
4/ Počul som, že fyzikálne zákony sú nekompromisné: materiál v priestore (v kvapaline a vôbec, hocikde) má tendenciu sa rozplynúť do homogénnej štruktúry, presnejšie do bezštruktúrnej formy, čoho je presným opakom štruktúra hmoty vo vesmíre. Podľa mňa teda pravdepodobnosť vzniku vesmíru vôbec sa = 0. Z toho zas ale vyplýva výsledok Tvojich výpočtov: 0 planét so životom vo VESMÍRE. Keďže ale vieme, že aspoň 1 takáto planéta existuje, všetko je inak. Pre mňa z toho vyplýva jediný záver: inteligentné svorenie. Keď ovšem tento môj záver zarátam do výpočtov, dostanem výsledok: vo vesmíre to hemží životom.
O počtoch je zbytočné hovoriť, lebo ak nevieme presne, koľko je galaxií vôbec vo vesmíre, tak sa to nedá odhadnúť. Predstaviť sa to určite nedá, výpočty nám vychádzajú dosť extrémne, skratka:
SÚ VŠADE.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mimozemské civilizace

#3

Příspěvek od MilAN »

Zatím byly objeveny planety s hmotností Jupitera a výše - trochu divoké podmínky pro život. Byl bych trochu opatrnější  s odhadem počtu hvězd s planetami, vhodnými pro život.
................
Ze 170 exoplanet dedukovat, že 95% hvězd bude mít planety je dost odvážná spekulace , ne? I když ji logicky zdůvodňuješ
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Mimozemské civilizace

#4

Příspěvek od MIZ »

MilAN napsal: Ztím byly objeveny planety s hmotností Jupitera a výše - trochu divoké podmínky pro život. Byl bych trochu opatrnější s odhadem počtu hvězd s planetami, vhodnými pro život.Ale jen proto, že menší planety ještě neumíme objevovat. Musíme počkat na další vývoj pozorovacích technik.
IMHO planet je hafo všude, s životem to už bude velmi slabé a s vícebuněčným už vůbec, tipuji jen tak desítky inteligentních civilizací v Galaxii.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
opejcha
Příspěvky: 121
Registrován: 16. 08. 2005, 00:17

Mimozemské civilizace

#5

Příspěvek od opejcha »

MilAN napsal: Ztím byly objeveny planety s hmotností Jupitera a výše - trochu divoké podmínky pro život.
To není tak docela pravda - viz třeba http://www.astro.cz/clanek/2297. V mikročočkách je budoucnost :)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Mimozemské civilizace

#6

Příspěvek od VK »

css94381672 napsal: Hledal jsem téma o mimozemských civlizacích a životě ve vesmíru...a nenašel jsem - zdá se mi to poněkud podezřelé (že byste to tady ještě neprobírali ?!) no -

v poslední době se objevily velice příjemné zprávy:

1)

"V posledních týdnech podobným způsobem padlo i jiné 'dogma'. Už od 17. století většina astronomů tvrdošíjně hlásá (vycházeje z dostupných faktů), že polovina, ne-li celé dvě třetiny všech stálic ve vesmíru žije v párech a nebo dokonce vícenásobných systémech. Slunce je pak v tomto směru velkou výjimkou."

...nyní se ukazuje, že 70% všech hvězd žije osamoceně

2)

Byl odhalen původ záhadného rtg pozadí. Dřív vědci mysleli, že rtg pozadí má na svědomí, plyn, který je výbuchy supernov zahříván a produkuje rtg záření, jenže tady byl problém takový, že máme příliš málo supernov (P.S. statisticky připadá 1 supernova na 50let). Nyní již zjistili, jak to je. Zdrojem jsou jednak kataklyzmatické proměnné (1/3), jednak aktivní koróny (2/3). U kataklyzmatických proměnných je bílej trpaslík, kterej obíhá kolem normální hvězdy a vycucává z ní matroš, kterej se v akrečním disku kolem trpaslíka zahřívá a září v rtg. Aktivní koróny vznikají opět v binárních systémech vzájemnou interakcí složek - v tomto případě normálních hvězd. Počet kataklyzmatickejch proměnnejch odhadují na milion, počet aktivních korón na miliardu (...což se mi tedy zdá poněkud v rozporu s tou 1/3 a 2/3...ale na http://www.physicsweb.org/articles/news/10/3/2/1 jim to evidentně problémy nečiní...), cóóž - ukazuje, že v počet hvězd v galaxii byl velmi podhodnocen.

tak. Tak, a nyní si dosadím do Drakeovi rovnice a vysvětlím proč; snažil jsem se brát v úvahu zdravý rozum a poslední údaje, nicméně v mnoha parametrech to jde těžko. Zajímalo by mne, co si o tom myslíte (a případně proč), takže hlasujte (a případně piště).

Tak, a nyní pan Drake...
(rovnice má více zápisů)

[glb]N = R · Fp · Ne · Fe · Fl · Fi · Fc · L[/glb]

R = počet vzniknuvšich hvězd za rok --- tedy 7 +/-3. Vzhledem k tomu, že se nyní zjistilo, že hvězd je v galaxii více, než jsme se domnívali, beru vrchní hranici, čili 10
Fp = prozatím (k 3.3.2006 - zdroj - http://vo.obspm.fr/exoplanetes/encyclo/encycl.html)je známo 147 planetárních systémů s 171 planetami. Neustále jsou objevovány další a menší (jak se technika zdokonaluje). Nicméně hlavní argument, proč si myslím, že planetární systém bude mít minimálně 95% všech hvězd, je teorie vzniku hvězd... Nenapadá mě jiná možnost likvidace zbytků protoplanetárního disku než jeho odfouknutí silným hvězdným větrem nějaké masivní hvězdy - těch je však jen pár procent. 70% hvězd je však ve vícenásobných systémech, co vylučuje možnost vzniku stabilní soustavy. Dávám tedy 60%.
Ne = průměrný počet planet v planetárním systému - dejme tomu 7?
Fe = podíl planet s vhodnými podmínkami pro život. Dle astránek BOINC optimistické astronomické odhady hovoří o 25%...já bych teda takovej optimista rozhodně nebyl. Chemické složení si myslím že není problém, ale aby byla planeta v příhodné vzdálenosti od hvězdy, to si nemyslím, že je moc pravděpodobný - dávám max 0.5%
Fl = podíl planet, na kterých život skutečně vznikl. Tak, tady dávám nekompromisných 100%, jelikož jsem nekompromisný ateista. Jestliže beru vážně pány Oparina, Darwina a pod. - a vůbec, na ně se můžu vykašlat - jestliže nevěřím, že jest něco mezi nebem a zemí, z příhodných podmínek pro život jasně plyne jeho vznik dle fyzikálních, chemických a biologických zákonů.
Fi = podíl planet, na kterých se vyvinul inteligentní život. Vznik inteligentního života z neinteligentního je za příhodných podmínek opět 100%, nicméně musíme uvažovat nejrůznější kosmické katastrofy. Na naší planetě jsou poměrně vzácné a rozvoji života příliš nevadí, ale my máme Jupitera, který většinu bordelu vychytá. Tudíž dávám 25%
Fc = podíl planet s inteligentním životem, schopným vyvinout technologie mezihvězdné komunikace - to již nemění počet civilizací, který chci zjistit -> 100%
L = doba, po kterou je civilizace detekovatelná - vzhledem k tomu, že chci zjistit počet všech civilizací, dosadím dobu, po kterou je přítomna na své planetě. Vycházeje ze Země, plus minus 5 miliard let trvalo, než civilizace vznikla. Za předpokladu, že musela probehnout již nejedna generace hvězd, aby vyrobily všechny potřebné prvky nutné pro vznik inteligentního života...řekněme, že první hvězdné soustavy s dobrými podmínkami pro vznik života začaly vznikat miliardu let před naší slun. soustavou...takže první civlizace se zde objevily též před miliardou let... tedy 1 000 000 000

výsledek? N = 52 500 000 ....čili na každé 7 600-sté hvězdě máme civilizaci...
Na tohle téma a s využitím stejného vzorce byla na jaře 1998 přednáška na setkání SMPH ve Veselí n. M. Interpretace vzorce byla ovšem poněkud jiná. Sice vycházelo, že nejstarší civilisace srovnatelná s naší by mohla být až 1 miliardu let starší, než my, ale vycházelo podstatně méně těch planet se životem, prakticky v jedné galaxii průměrně jedna jediná. Nepamatuji si podrobnosti - v čem se ty vývody lišily. Ale ten výsledek si pamatuji.

V. K.

P. S.: Také hraje roli spektrální typ hvězdy. Nesmí být příliš hmotná, ani příliš málo hmotná.
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

Mimozemské civilizace

#7

Příspěvek od Jan »

Upozorňuji na nedopatření, které se asi vloudilo do ankety:
znění druhé odpovědi v pořadí není jednoznačné,
neboť obsahuje dvě vzájemně se vylučující možnosti.

Další odpovědi napovídají předpokládanou četnost výskytu života v naší Galaxii. Velký rozsah v připouštěné kvantifikaci však naznačuje, že vhodně vybranými (nebo opomenutými) hypotetickými argumenty a přiřazením různého stupně pravděpodobnosti těmto argumentům, si lze zdůvodnit kterékoliv odpověď.

Troufám si říct, že (zatím) o naší Galaxii víme příliš málo, takže na otázky ankety můžeme odpovědět pouze domněnkami a odhady. Je však oprávněná naděje, že v dohledné budoucnosti asi jednoho desetiletí budeme moci odvědět přesněji na základě pozorovaní novou generací vesmírných dalekohledů a spektrometrů specializovaných na průzkum planet jiných sluncí.  
   
Zdraví
Jan



Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Mimozemské civilizace

#8

Příspěvek od Eryn »

Aj ja som dosť skeptická, čo sa týka možnosti mimozemského života v Galaxii. Dokonca som o tom napísala takú úvahu na 4 strany, čo všetko musí nejaká planetárna sústava spĺňať, aby sa v nej mohla utvoriť inteligentná civilizácia. Už som ju začala šíriť medzi laikmi, hlavne medzi takými, čo každý deň očakávajú, že im pristane na streche lietajúci tanier... :D

Okrem iného tam úvádzam, že Zem je výnimka z Titius-Bodeho pravidla. Ak Titius-Bodeho pravidlo platí aj v iných slnečných sústavách, potom je ešte menšia šanca, že v iných sústavách bude život...pretože ten život vlastne nemal byť ani v Slnečnej sústave.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mimozemské civilizace

#9

Příspěvek od MilAN »

Eryn napsal: Okrem iného tam úvádzam, že Zem je výnimka z Titius-Bodeho pravidla. Proč Země ?
Nesedí tam Pluto a dost i Neptun.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
3J

Mimozemské civilizace

#10

Příspěvek od 3J »

:D Použiju citát i když už nevím koho " Pokuď je lidstvo ve vesmíru samo, tak je to plýtvání materiálu"
a to příroda-bůh ( ať si každý dosadí ) přece nedělá !
Druhá věc je zda je reálný kontakt.
1) Technicky - pro velké vzdálenosti :P
2) Morálně - víme jak dopadli méně vyspělé kultury při kontaktu s vyspělejší jen tady na matičce zemi.

>:( Amerika - Kolik je indiánu na prériích ? Kdo je poslední INKA ?
Čína se zhroutila do rudé díry po válce Boxerů - okupaci "kulturní a vyspělé" evro-Us civilizace .
Indočína - Větnam to samé .....
Austrálie - ještě v 1/2 20 století nepovažovali domorodce za dostatečně vyspělé pro výchovu a jejich děti násilím umisťovali do ústavů
a tak dále.....

Je lidstvo dostatečně vyspělé pro styk s MIMOZEMSKOU kulturou ?
Dovedete si představit co by se stalo ?

Jestli měl Deniken pravdu tak, podle mě,každý emzák co nás uviděl tak pelášil domů pryč oď těch primitivů......... :-/

Jak by dnes dopadlo lidstvo, kdy by se skokem dostalo na technologickou úroveň, kde by lidská práce pozbyla smysl. Kde by ty nejlepší mozky nebyli sto pochopit vědecké teorie a mimozem. technologie ?
Asi jako severoameričtí indiáni v rezervacích na konci 19 století - upíjeli by jsme se k smrti beze smyslu vlastní existence.

Proto každá m.civilizace, která bude vyspělejší (kulturně ne technicky, ale ono to má souvislost)
nedopustí, aby jsme se o ní dozvěděli dřív, než si přestanem dělat do kalhot a odhodíme pleny.

Já se zatím za lidstvo stydím :'( a netoužím po Kontaktu .......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Mimozemské civilizace

#11

Příspěvek od MP »

Mel bych jeden naivni, ale podle meho nazoru klicovy dotaz :

Co je to mimozemska civilizace ?

Pokud si predstavujeme zelene muzicky s tykadylkama, kteri staveji letajici talire, nebo tvory prakticky shodne s nami, tak takove asi ve vesmiru nenajdeme. Pravdepodobnost, ze by ta slozita chemie zafungovala nekde stejne a nahodne vytvorila neco, jako DNA pozemskych tvoru, je dost mala. Jenze je to pro "civilizaci" potreba ? Vzdyt organizovany system muze fungovat i na uplne jinych principech, treba anorganickych. A muze pracovat v uplne jinych meritkach, pokud jde o prostor a cas.

Kdyz to prezenu : co kdyz je cely Vesmir jen takovym detatkem, narozenym pri Velkem tresku a je treba soucasti nejake "civilizace" ? Do vinku jako genetickou vybavu dostal prirodni zakony, ktere vyuziva k tomu, aby se udrzel pri zivote, nez drive nebo pozdeji dospeje ke svemu zaniku. Jaky je smysl jeho existence, jeho "zarazeni ve spolecnosti" asi nikdy nepochopime. A z hlediska takove "civilizace" na Zemi zadny zivot neni - je to jen smitko prachu, na kterem probihaji podivne chemicke procesy.

Nebo jinym smerem : v urcitych podminkach mohou snaze nahodne vznikat a propojovat se elektronicka hradla, nez nase elektrochemicke nervove bunky. Pokud by takto ciste darwinovsky nahodne vznikl organizovany system, schopny se sam rozsirovat, "myslel" by rychleji a s vyssi spolehlivosti a opakovatelnosti procesu. A my bychom pro nej nebyli zivot, ale jen chemicka kontaminace.

Takovych blaznivych uvah je mozne produkovat tisice. Takze znovu :

Co je to mimozemska civilizace ?

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Mimozemské civilizace

#12

Příspěvek od mkcz »

Obávám se, že tady nám vzorce a různé interpretace moc nepomohou. Všechno to jsou pouhé spekulativní postupy. I když by existovaly planety vhodné pro vznik života tak, jak ho známe z planety Země, tak to neznamená, že tam nějaký bude. A vzdálenosti jsou možná více limitujícím faktorem než samotný počet vhodných planet. Co s tím, že někde může být život, když ho třeba nikdy nezjistíme ?
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Mimozemské civilizace

#13

Příspěvek od voko »

Já myslím, že se na možnost existence mimozemských civilizací díváte příliš úzce. Zkuste se oprostit od pouze materialistického a trojrozměrného pohledu na věc a otevřou se vám další "stupně volnosti" možností jejich existence.
Ale to už je hodně popuštěná uzda fantazie a patřilo by to pak už spíš do sféry filoszofie...
I když MP se od toho v úvaze o vesmíru, coby děťátku narozeném při velkém třesku ve svém příspěvku už trochu oprostil.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Mimozemské civilizace

#14

Příspěvek od mkcz »

voko napsal: Já myslím, že se na možnost existence mimozemských civilizací díváte příliš úzce. Zkuste se oprostit od pouze materialistického a trojrozměrného pohledu na věc a otevřou se vám další "stupně volnosti" možností jejich existence.
Ale to už je hodně popuštěná uzda fantazie a patřilo by to pak už spíš do sféry filoszofie...
I když MP se od toho v úvaze o vesmíru, coby děťátku narozeném při velkém třesku ve svém příspěvku už trochu oprostil.
A máte nějaký reálný důvod k optimismu ?
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Mimozemské civilizace

#15

Příspěvek od voko »

To není o optimizmu nebo pesimizmu, jen se tím rozšíří možnosti.

A hledat reálný důvod v tak abstraktní otázce je podle mě irelevantní.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Odpovědět