Mimozemské civilizace

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel_K
Příspěvky: 97
Registrován: 13. 11. 2006, 19:08

Mimozemské civilizace

#166

Příspěvek od Pavel_K »

Právě jsem se s dalšími pokusil srovnat vývoje Sluneční soustavy a zatím známých extrasolárních systémů a trochu mi z toho vyšlo, že naše soustava je poměrně výjimečná z několika důvodů. Pro vývoj stabilních forem života nesmí být hvězda moc variabilní (Slunce cca 0,5%), tzn okolní planety musí být na kruhových drahách a poměrně daleko. Na druhou stranu v blízkosti hvězdy se nejprve tvoří plynné planety typu hot-Jupiter a na nich je život nemožný. Vzdálenější planety jsou více kamenné, ale musí být tak blízko, aby irradiace byla tak velká, že nevznikne jen zmrzlá planeta. Tam se taky život neutvoří. A v těchto 2 bodech se Slunce hodně liší od obvyklých hvězd. Tedy prošlo nepříliš častým, ale možným procesem, který redukuje potenciální pravděpodobnost na zlomky. Osobně mi z toho vychází, že někde život skutečně existuje, ale bude hodně řídký. Jestli 1 na galaxii nedovedu odhadnout.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mimozemské civilizace

#167

Příspěvek od MMys »

Tím byl ovšem myšlen život podobný našmu pozemskému (založenému na vodě a organických uhlovodíkových sloučeninách).

Ale život může být přeci úplně jiného charakteru, za naprosto odlišných podmínek, v jiných časových i prostorových měřítcích... Ale to je spíš na filozofii než astronomii.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pavel_K
Příspěvky: 97
Registrován: 13. 11. 2006, 19:08

Mimozemské civilizace

#168

Příspěvek od Pavel_K »

MMys napsal:

Ale život může být přeci úplně jiného charakteru, za naprosto odlišných podmínek, v jiných časových i prostorových měřítcích... Ale to je spíš na filozofii než astronomii.
Souhlasím. Z filozofického pohledu může být každá výměna energií životem. Z tohoto pohledu žije každá soustava od svého zrodu až po zánik. Stejně tak žije každá hornina. Na Zemi je tento "život" docela rychlý a za nějakých deset miliónů let se z vyvřeliny stane sediment a metamorfit atd. Právě díky médiu - vodě a atmosféře.
Uživatelský avatar
palino.o
Příspěvky: 30
Registrován: 16. 01. 2007, 22:59

Mimozemské civilizace

#169

Příspěvek od palino.o »

To sú nanajvíš dohady...to sa nedá len tak povedať, veď ľudská noha nevkročila ďalej ako na Mesiac :-/ a my sa tu bavíme o iných galaxiách. ;)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2873
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Mimozemské civilizace

#170

Příspěvek od Homer »

No to už jsme ale od mimozemských civilizací hodně daleko :). Téma začalo civilizacemi a životem, tak jak tomuto pojmu rozumíme běžně.
Za základní otázku považuji to, zda je život na Zemi opravdu vyjímečný a jedinečný - tedy jediný ve vesmíru, nebo zda připustíme, že život může vznikat ( a vzniká ) i jinde.
Pokud připustíme, že ano, musíme v druhém kroku vzít v úvahu ČAS v jednotkách miliard let a prostor min. v desítkách sv.let a zkusit si představit, jaká je pravděpodobnost, že se v časoprostoru potkají dvě tak vyspělé civilizace, že se dokážou vzájemně vůbec registrovat.
Pokud zároveň nepopustíme fantazii příliš navolno a nezačneme se stroji času a nadsvětelnými rychlostmi, pak je na místě podle mého velký skepticismus. Homer
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Mimozemské civilizace

#171

Příspěvek od MP »

Homer napsal:
Za základní otázku považuji to, zda je život na Zemi opravdu vyjímečný a jedinečný - tedy jediný ve vesmíru, nebo zda připustíme, že život může vznikat ( a vzniká ) i jinde. Ale to prave velmi zavisi na tom, jak volne si zivot definujeme. Pokud budeme trvat na organickem zivote zalozenem na bunecne strukture atd., proste kopii toho naseho, tak je pravdepodobnost velice mala. Pokud budeme hledat neco podobneho lidem, je temer nulova - vzdyt i na Zemi jsou lide vyznamnym zivocisnym druhem posledni milion let, to je proti napr. dinosaurum jen smesna anomalie. Ale kdyz trochu uvolnime kriteria, zacne pravdepodobnost rychle stoupat. Jak ukazuji soucasne technologie, funkcni systemy mohou pracovat i na uplne jinych principech a proc by nekde nemohly prevzit vyvoj a mnozit se a expandovat samy ?

Jenze vsechny takove systemy "lidskych rozmeru" budou mit stejna omezeni z hlediska casu a prostoru a tudiz jejich vliv bude z hlediska vesmiru velmi lokalne omezen. Pokud patrame po inteligenci, ktera se ve vesmiru skutecne muze projevit, hledejme neco, co se meri v rozmerech galaxii a vyviji v casovem horizontu miliard let. Kdo vi, treba na to cely zivot koukame ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2873
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Mimozemské civilizace

#172

Příspěvek od Homer »

.Hmmm, já se raději sám pro sebe budu držet formy života jak jej známe :). Tedy alespoň jeho základních atributů. Prohlásit, že život je vše co projevuje výměnu energie, jak zde už někdo vyslovil, nené podle mne možné. Pak je životem prakticky vše i neživot :)
Jako kluk jsem hltal stohy sci-fi románů, ale na inteligentní oblaka, myslící oceány či louže mazutu se mi nějak ty hranice života rozšiřovat taky nechce.
Já si myslím, že pokud nalezneme někde život, bude velmi pravděpodobně organický. Jak budou případní myslící tvorové vypadat je lhostejné - to nemění nic na situaci.Co se týče člověka a dinosaurů ( nebo trilobitů, jak kdo chce... ) tak člověka bych rozhodně nedával stranou. Je jen jednou z forem života, ať si o něm myslíme co chceme. Od šimpanze nás dělí cca 4% jiné genetické výbavy, od dinosaurů to bude možná 25% ale rozhodně ne 80%...Proto je důležité chápat život, kde je život, tam podle mne při dostatku času musí přijít i inteligence v nějaké formě......Mysterium spočívá v životě jako takovém, nikoliv v jeho formě.
No a kdo se podívá na geologické hodiny Země uvidí, že i ti "dávní" dinosauři zde byli vlastě velmi nedávno. Podívejte se na délky trvání archaika, proterozoika, paleozika a mezozoika.ˇ Homer
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2873
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Mimozemské civilizace

#173

Příspěvek od Homer »

To T2B46:
Mohu poprosit o specifikaci, v čem je moje tvrzení urážlivé? Nerozumím tomu. Homer
3J

Mimozemské civilizace

#174

Příspěvek od 3J »

To: T2B46
Ano ten film jsem viděl též a také se mi líbil. Sci-fi je můj oblíbený žánr.
Ale celé mi to připadá trochu nereálné Roswell a podobné aférky.
Pitva mimozemšťana natočená na film , který se začal vyrábět o deset let později, Tvary lodí , vlastně talířů odpovídající tehdejším komiksům, nikoliv však současné znalosti fyzikálních zákonů ( airodynamiky aj.) To už radši uvěřím že vláda US vyhlásí restituce a do roku 2050 vrátí pozemky původním majitelům , vlastně obyvatelům ;D, než že se jí to dařilo a daří úspěšně tajit před celým světem s SSSR a Čínou v čele.
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Mimozemské civilizace

#175

Příspěvek od eastman »

T2B46 napsal:
Jedna teorie tvrdí, že vlády to popírají proto, aby zabránily případné panice. To by ale bylo dávalo smysl koncem třicátých let, kdy rozhlasová hra Orsona Wellese o přistání Marťanů zpanikařila půl Ameriky. Ne ale nyní, kdy snad už milióny lidí tvrdí, že UFO viděli, a podle průzkumů mínění většina veřejnosti je o jejich existenci přesvědčena

Lidi už o tom povědomí měli, protože H.G. Wells napsal Válku světů v roce 1898. Orson Welles si to vypůjčil a v RKO natočil tento námět jako rozhlasovou hru. Ale že jde o hru řekl jenom na začátku. Opozdilci to neslyšeli a dokonce došlo i na sebevraždy. Myslím, že dneska Hollywood vystrašil lidi tak dokonale, že by to možná bylo ještě horší No a co by teprve dělali Sluneční lidé nebo jak se jmenují ;D
Každopádně nechápu, proč by sem lítali tak dlouho a pořád nic. Navíc bych chtěl vidět tu mašinku, která by dokázala odhalit jaderný výbuch na planetě. I když chápu, že by to mohlo být dokladem vyspělosti.
To 3J: Pepo, já myslím, že ten film byl z 50. let, ne?
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Mimozemské civilizace

#177

Příspěvek od janek950 »

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerik ... vedci.html
co to asi bude  8-)Světelná křivka je velmi neobvyklá - to je základ.
Originální článek si můžete přečíst >>ZDE<<.
A řadu dalších odkazů najdete shrnutých v referencích na Wikipedii.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Mimozemské civilizace

#178

Příspěvek od Dansemacabre »

nějak se s tím roztrhnul pytel... :D
http://www.independent.co.uk/news/world ... 98576.html
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Mimozemské civilizace

#179

Příspěvek od Artaban »

nějak se s tím roztrhnul pytel...
Jenže podobných najdeš na netu pytel. Údaje z teleskopu Kepler, to je úplně něco jiného. Tím se zabývaj astronomové a né nadšenci UFO.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Mimozemské civilizace

#180

Příspěvek od Dansemacabre »

Je fascinující, jak z tvrzení "s největší pravděpodobností to NENÍ výtvor jiné civilizace" udělají na většině českých stránek přesný opak:

http://zahranicni.ihned.cz/c1-64757560- ... ni-bytosti - astroBlesk! Denně k dostání i na vašich obrazovkách!

oproti tomu zlatý Forbes... http://www.forbes.com/sites/ethansiegel ... wasteland/


ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět