zrážka 2 neutrín

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
martanmax
Příspěvky: 25
Registrován: 12. 05. 2018, 10:55
Bydliště: Prešov
Věk: 24

Re: zrážka 2 neutrín

#16

Příspěvek od martanmax »

Sajri píše:Elektrony s pozitrony srážel urychlovač LEP: https://en.wikipedia.org/wiki/Large_Ele ... n_Collider

Tunel CERNu, v němž dnes stojí LHC, byl původně vybudován právě pro LEP. Srážet elektrony s pozitrony je jednodušší, protože je k tomu třeba méně energie, a také se při tom méně energie uvolní. A z toho důvodu, když už z LEPu nebylo možno vyrazit žádnou další "novou" fyziku, začal se stavět LHC.
Anglickú wikipedii mi neukazuj, lebo po anglicky neviem nič. O to smutnejší je fakt, že sa ju v škole učím už 11ty rok.

Zrážať elektron a pozitron asi rozumiem prečo je jednoduhšie. Mne to logicky vychádza, že je to preto, že protóny sa navzájom odpudzujú a tie antičastice priťahujú. Alebo nie?
Okrem toho, v dnešnej dobe je ťažké chytať antičastice, nebolo aj toto jedným z problémov?
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: zrážka 2 neutrín

#17

Příspěvek od Sajri »

Urychlovač elektronů + pozitronů je jednodušší v tom, že oba protiběžné svazky lze urychlovat v jediném společném tunelu, protože mají opačné náboje. Pravda je, že je obtížné částice antihmoty zachytit a udržet v klidu, ale není těžké je vyrobit (v menších urychlovačích, na které byl/je LEP/LHC napojen). A v urychlovači není třeba držet částice v klidu, naopak hned po vyrobení se pošlou do urychlovačů a dál urychlují.

Elektron s pozitronem spolu anihilují za vzniku (pouze) fotonů elmag. záření jen v klidu nebo při pomalých rychlostech. Na to bychom ale nepotřebovali urychlovače. Urychlovač slouží k tomu, aby se těm částicím dodala co možná největší energie. Při srážce za vysokých rychlostí (energií) vzniká celá škála částic - v principu lze vyrobit částice, jejichž klidové hmotnosti m plynou z E = m c^2, kde E je energie srážejících se částic. Prostě se v tomhle případě energie mění na hmotu. Tak byl např. v urychlovači LEP vyroben Z-boson a určeny jeho vlastnosti.
Dokonce to vypadalo, že občas viděli už v LEPu i náznak Higgsova bosonu.

Protože hmotnost elektronů a pozitronů je velmi nízká, celková (kinetická) energie, na kterou byli schopni v LEPu je urychlit, byla mnohem menší, než energie, na kterou lze urychlit protony v LHC. To omezovalo škálu částic, které byli při srážkách schopni vyrobit.
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: zrážka 2 neutrín

#18

Příspěvek od Míra Pech »

Z-boson byl objeven v roce 1983 srážečem SPS (Super Proton Synchrotron), který dosud v CERNu běží. Zajímavé na něm je to, že při jeho uvedení se v něm srážely jen protony a až později ho přestavěli na srážení protonů s antiprotony.
LEP byl spuštěn až v roce 1989 a jeho provoz ukončen v říjnu 2000.
Odpovědět