Hvězdárny - kde jsou ?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 709
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Hvězdárny - kde jsou ?

#1

Příspěvek od janek950 »

Zdravím,

na stránkách http://home.tiscali.cz/cz288450/ najdete souřadnice řady českých hvězdáren, ať už velkých, malých, soukromých či zaniklých. Pomocí těchto souřadnic a GPS není pak zpravidla problém je najít.

Ačkoliv si myslím, že chyb tam je málo, určitá nejistota vždycky zbývá a to zvláště u některých míst. Chtěl bych proto požádat - kdo by měl chuť si prohlédnout místa, která tam jsou a dobře je zná, jestli by případně zkontroloval, že jsou identifikovaná správně a dal vědět.

A samozřejmě, pokud někdo zná hvězdárny, které tam uvedené nejsou, a má o nich nějaké informace, jestli by je nesdílel s námi všemi.

Nejsou na těch stránkách ještě zdaleka všechna místa, která si myslím, že by tam být mohla, protože o nich sice vím, ale nemohu je uspokojivě lokalizovat. A tak tam nejspíše budou další položky ještě přibývat.

Kromě toho tam najdete i odkazy, které se vám všem mohou hodit např. pro určování souřadnic a zdroje map pro pozorovací místa (vlákno je jinde na fóru).

A jestli si myslíte, že to je zbytečná práce - nenechte se mýlit. Řada míst má uváděné souřadnice chybné o v lepším případě o desítky, v horším o stovky metrů či kilometry. Zatím největší chyba byla asi 7 kilometrů. Příčiny jsou různé, ale to tu nebudu zatím rozvádět.

Zatím se mějte.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 709
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Hvězdárny - kde jsou ?

#2

Příspěvek od janek950 »

Zdravím,

kromě průběžného doplňování a opravování informací (na základě vlatních poznatků i s pomocí dalších jednotlivců - dík!) jsem také na výše zmíněných stránkách provedl jednu podstatnější změnu - a totiž prolinkování na detailní ortomapy dostupné na http://www.mapy.cz. Kromě toho byly upraveny odkazy na Geoportál tak, aby jejich ortomapa a topomapa měly stejnou (a oproti dřívejšku větší) velikost a daly se lépe porovnávat a určovat třeba nadmořská výška.

Vyměňuji si také informace s p.Štěpánem Kovářem, ale dokud nevyjde tiskem jím připravovaná Encyklopedie hvězdáren, nechci zatím výsledky, které jsou čistě jeho prací, publikovat, to by nebylo fér. Proto na mých stránkách najdete jen to, co jsem našel sám z veřejně dostupných zdrojů nebo mne upozornil někdo další.

To však neznamená, že už je známo všechno a jakékoliv informace (např. i historické snímky) jsou vítány. Nic by nemělo zapadnout ...

Mějte se.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Hvězdárny - kde jsou ?

#3

Příspěvek od Kunzov »

Chystá se "Astronomická mapa ČR", informuje o tom Jiří Dušek na stránkách www.astronomie.cz. Měla by zachycovat veřejnosti otevřené hvězdárny a podobné instituce. Tak přemýšlím, jestli není škoda, že nebude obsahovat i malé soukromé pozorovatelny a mrtvé hvezdárny. Když už se takový projekt dělá... A to nejen kvůli tomu, že se točím kolem jedné takové. Potěšilo by mě jako kupce takové věci, že by mapovala českou atronomii komplexněji.
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Hvězdárny - kde jsou ?

#4

Příspěvek od QQ »

Me dneska prisel od J.Duska (soude podle odesilatele) email, kde byl jen predmet "Astronomická mapa České republiky", v tele zpravy nebylo ani sluvko a jako priloha byl 3x stejny dotaznik v ruznych formatech. Tady http://www.obrazyramy.cz/public/formular.pdf je ten dotaznikovy formular.
Ani slovo vysvetleni, komentovani apod. Neco aspon trochu vzdalene pripominajici ono kouzelne sluvko ani nahodou. Dost silne mi to provedenim pripomina dotaznikou akci "statni" instituce  NIPOS jak jsem popisoval tady http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1140204786
Jeho mail jsem proto hodil do kose. Takove jednani nemam rad. Je to neslusne a arogantni.  

Nehlede na to, ze NIPOS (jak jsem tehdy zjistil) cerpal kontakty z podobne databaze, proto nechci byt jiz nikde radeji moc uvaden.
3J

Hvězdárny - kde jsou ?

#5

Příspěvek od 3J »

No, v textu dole pod čárou jsem napočítal dvakrát prosím ;D .

Ale podle formulace soudím , že je to pro věřejně přístupné zařízení a ne pro soukromé pozorovatelny.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Hvězdárny - kde jsou ?

#6

Příspěvek od voko »

No, to máš sice pravdu, ale na druhé straně nějaké (byť minimální) oslovení by rozhodně nebylo na újmu věci, vždyť to není tak složitá věc. Takto bude seznam o jednu instituci chudší.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Hvězdárny - kde jsou ?

#7

Příspěvek od QQ »

No, v textu dole pod čárou jsem napočítal dvakrát prosím  ;D .

To mas pravdu, aspon neco ;D
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Hvězdárny - kde jsou ?

#8

Příspěvek od SKYMASTER »

Ono je to hrazene z Penez sdruzeni HaP. Asi by je nezabilo tam dat radu soukromych hvezdaren s kontakty na lidi, kde se da domluvit treba i cela noc. Nepotrebuju vedet, ze v HK mame hvezdarnu, to vi kazdej trouba, ale to ze je tu kolem desitky mist, kde se mi budou venovat vice nez tam, by mne mozna zajimalo vice.

Takze se Jirky na rovinu zeptam, zda to mam vyplnovat nebo ne ;D
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Hvězdárny - kde jsou ?

#9

Příspěvek od Habl »

Ono je to skoro jedno, každý tvůrce zaručeně aktuálních
seznamů má svoji definici co dát do seznamu hvězdáren.
Ať je to Jeník nebo Jirka nebo Janek, vždy jsou kriteria rozdílná.
Pravdou je též, že aktuaulizované seznamy neexistují a nelehce se shání objektivní podklady.
Podstatné je co zajímá návštěvníka hvězdárny a co může
zařízení nabídnout a na jaké úrovni.
Pokud má zařízení aktualizované webové stránky může se
zájemce řadu věcí dozvědět. Samozřejmě , že to je o lidech ve vedení hvězdáren a jejich podmínkách.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Hvězdárny - kde jsou ?

#10

Příspěvek od VK »

Habl napsal: Ono je to skoro jedno, každý tvůrce zaručeně aktuálních
seznamů má svoji definici co dát do seznamu hvězdáren.
Ať je to Jeník nebo Jirka nebo Janek, vždy jsou kriteria rozdílná.
Pravdou je též, že aktuaulizované seznamy neexistují a nelehce se shání objektivní podklady.
Podstatné je co zajímá návštěvníka hvězdárny a co může
zařízení nabídnout a na jaké úrovni.
Pokud má zařízení aktualizované webové stránky může se
zájemce řadu věcí dozvědět. Samozřejmě , že to je o lidech ve vedení hvězdáren a jejich podmínkách.
Habl
Toto je podle mě velice rozumně napsané.

Zejména vyzdvihuji tvrzení, že vždycky všechno záleží na lidech. A do značné míry také na podmínkách - ovšem na lidech nejvíc.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Hvězdárny - kde jsou ?

#11

Příspěvek od MilAN »

V dotazníku je celkem jasně napsané, čeho se týká :
1. všobecně přístupná astronomická zařízení....Do této kategorie nespadá řada soukromých hvězdáren...
2. Astrononmické zajímavosti a kuriozity

Takže, pokud se nepovažujete za kuriozitu, tak nebudete v seznamu ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Hvězdárny - kde jsou ?

#12

Příspěvek od SKYMASTER »

No a to prave neni pravda a nebo je kazda soukroma hvezdarna kuriozitou (no ona asi svym zpusobe je) ;)

Na muj dotaz, zda to ma SKYMASTER vyplnit Jirka odpovedel:

"Ahoj, pokud se clovek alespon obcas docka otevrenych dveri, tak to
samozrejme vyplnte. Formular najdes na http://mapa.hvezdarna.cz

Zdravi JD"

Verim, ze se nebude zlobit, kdyz tu jeho odpoved uvedu. Takze kdo ma soukromou hvezdarnu, chce byt v seznamu a je otevreny pro verejnost aspon nekdy napr. po dohode, tak vyplnit a poslat.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Hvězdárny - kde jsou ?

#13

Příspěvek od Habl »

Na webových stránkách mám jasně uvedeno, že zařízení není přístupné veřejnosti i když mám občasné návštěvy,
především z řad amatérských astronomů a známých.
O registraci soukromé kuriozity neuvažuji.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Hvězdárny - kde jsou ?

#14

Příspěvek od VK »

Podobné dilema jsme řešili i v Astronomickém klubu Pardubice (Hvězdárna p. Ruprechta ve Stradouni).

Asi to Jiří Dušek trochu nešťastně formuloval.

Určitý přehled hvězdáren ale má i AKP na adrese http://www.astroklubpce.com/jb/jb-c-ph.htm . Je to seznam hvězdáren navštívených během Jízd na bicyklech. Zatím jsem tam ještě nepřidal hvězdárny navštívené letos, ale časem se to tam objeví.

V. K.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Hvězdárny - kde jsou ?

#15

Příspěvek od SKYMASTER »

Je kazdeho vec, zda se chce zaregistrovat ci ne. Jirka to primou odpovedi vysvetlil a ted uz bych asi nepokracoval v techto diskuzich.

Bud chci byt na seznamu s tim, ze mi nekdo zavola, ze ma zajem se mrknout a nebo ne.

Chapu lidi, kteri jsou uplne uzavreni, castecne uzavreni i ti co jsou otevreni. Pokud je to soukroma aktivita je to podle mne kazdeho vec.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Odpovědět