Astronomický kvíz

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Ludd
Příspěvky: 5
Registrován: 06. 01. 2014, 14:15

Astronomický kvíz

#1

Příspěvek od Ludd »

Ahoj,

dal jsem dohromady takový malý kvíz pro děcka o znalosti noční oblohy:

http://www.chovanec.com/tmp/astrokviz/kviz.html

a zajímalo by mně, jestli tam nemám nějakou vyloženou botu. Budu rád za všechny připomínky.

Díky

Luděk
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Re: Astronomický kvíz

#2

Příspěvek od Jan Vratny »

Hned prvni otazka me mate - mozna jen nemam dostatek znalosti, ale spis mi pripada, ze tam chybi informace o roce, ve kterem to ma byt. A nebo to tam je a ja neumim cist.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomický kvíz

#3

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl bych být příliš hnidopich, ale.:
č.1 asi by mělo být uvedeno, že se jedná o letošní rok. Pokud je ale na fotce první čtvrť, tak k té dochází už 5.III. během dne.
č-6 asi by mělo být nějak definováno, co se rozumí den / noc. Pokud to definuje viditelný západ Slunce, potom platí výsledek c)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomický kvíz

#4

Příspěvek od MaG »

Kdybych nepsal pravidelné přehledy dění na obloze, považoval bych č. 1 za obtížnou.
U čísla 6 cháu smysl buď tak, že úplněk mohu spatřit jak ve dne, tak v noci a nebo tak jak to chápe Milan. Takže to není ideální.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Ludd
Příspěvky: 5
Registrován: 06. 01. 2014, 14:15

Re: Astronomický kvíz

#5

Příspěvek od Ludd »

Ahoj,

díky za odpovědi!

U první otázky skutečně chybí, že se jedná o letošní rok. Doplním. Možná by to chtělo jinou otázku, aby byl kvíz použitelný i za nějaký čas ....

Šestou otázku zkusím přeformulovat. Co takhle: "Je možné, aby bylo na obloze zároveň vidět slunce a měsíc v úplňku?"
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomický kvíz

#6

Příspěvek od MilAN »

I tak je to problematická otázka . Pokud předpokládáme znalost co to je refrakce, je to jednoduché. Ale pokud ne, tak narazíme na odpověď " může být vidět 1/2 Slunce a 1/2 Měsíce " A předpoklad samozřejmě ideální horizont. A nebo " na horách bezzproblémů "
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomický kvíz

#7

Příspěvek od Zbych »

"Pro děcka" je dost široký pojem. Pro jaká děcka? První stupeň zš, druhý stupeň zš, pro lajky, pro děcka z astronomického kroužku. Co je smyslem kvízu? Výstup o znalostech dětí pro tebe, nebo děcka něco naučit (což je třeba smysl pro mne, když jim dávám kvízy), nebo jen pro zábavu, nebo...? To jsou docela důležité věci, pak se můžeme bavit o obsahu. Ale už třeba první otázka je celkem "nesmyslná."
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 219
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomický kvíz

#8

Příspěvek od alex »

Zbych píše:"Pro děcka" je dost široký pojem. Pro jaká děcka? První stupeň zš, druhý stupeň zš, pro lajky, pro děcka z astronomického kroužku. Co je smyslem kvízu? Výstup o znalostech dětí pro tebe, nebo děcka něco naučit (což je třeba smysl pro mne, když jim dávám kvízy), nebo jen pro zábavu, nebo...? To jsou docela důležité věci, pak se můžeme bavit o obsahu. Ale už třeba první otázka je celkem "nesmyslná."
Presne tak ;)
Nenašiel som v pokynoch informácie, aké pomôcky môžu použiť, napr. Stellarium... lebo 1. otázku by som bez e-mapy asi nevyriešil... jedine, že by som uvažoval o Veľkej noci, čo je 14. apríla, pár dní pred tým musí byť spln a týždeň (5 týždňov...) pred splnom prvá štvrť... Dúfam, že si nemal na mysli toto :o
A keď môžu použiť Stellarium a pod. tak všetky ďalšie odpovede je možné ľahko zistiť. Takže ja by som asi rozlíšil/rozdelil otázky podľa dovolených pomôcok.

Ale: aby odznelo aj niečo pozitívne:
- vlastné fotky sú super v tom, že ich deti darmo hľadajú na internete (google - hľadať podľa obrázka, skúsil som niektoré) - nenájdu ich :lol:

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Ludd
Příspěvky: 5
Registrován: 06. 01. 2014, 14:15

Re: Astronomický kvíz

#9

Příspěvek od Ludd »

Tak první otázku jsem výrazně zjednodušil, byla matoucí.

Cílová skupina jsou děti moje a mých kamarádů, různého věku, chodíme spolu na hory a občas koukáme na oblohu. Otázky nejsou úplně triviální, aby se zapojili i kamarádi. Účelem je hlavně pobavit, případně rozpoutat domácí diskuzi o praktické astronomii. Pokud si někdo kvůli hledání odpovědí začne simulovat ve Stellariu, budu jenom rád :-)

Šesté otázky (Slunce vs Měsíc v úplňku) bych se nerad vzdal, připadá mi taková hraniční a zajímavá. Pokud máte nápad, jak ji zformulovat lépe, budu vám povděčen.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomický kvíz

#10

Příspěvek od MilAN »

Bez znalostí atmosférické refrakce se na tu otázku nedá přeci jednoznačně odpovědět a bude to jen hádání. V podstatě jakékoliv těleso je přeci možno vidět současně se Sluncem, a to v jakékoliv pozici. Jedině, co tomu může bránit, je jasnost tělesa.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Astronomický kvíz

#11

Příspěvek od PetrK »

První otázka byla opravena elegantně, to jsem chtěl navrhnout.
Ad 6. K diskuzi. Úplněk nastane jen během zatmění Měsíce.

PS: Astronomický kvíz – Vyznáte se na noční obloze? Aneb HTML kvíz – Vyznáte se v Javascriptu? :D
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomický kvíz

#12

Příspěvek od MilAN »

PetrK píše: Ad 6. K diskuzi. Úplněk nastane jen během zatmění Měsíce.
A nov při úplném zatmění Slunce :)

Jenže ono se to definuje přesně naopak: zatmění Měsíce nastává jen tehdy, když je Měsíc v úplňku a zatmění Slunce jen tehdy, když je Měsíc v novu. Ale je to pouze jedna z podmínek !
Ale neodpovídáš na původní otázku :
6. Můžete na obloze vidět zároveň Slunce a Měsíc v úplňku?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomický kvíz

#13

Příspěvek od KpS »

6. Můžete na obloze vidět zároveň Slunce a Měsíc v úplňku?

Odpověď na tuto otázku je poněkud komplikovaná. Pokud by mělo odpovídat děcko, asi by mi stačila odpověď NE a to proto, že si uvědomilo, že protilehlé body jsou na obloze vůči mně a horizontu jako na houpačce. I k tomu je třeba mít jistou představivost a schopnost abstrakce.

Při přesné odpovědi je třeba vzít za základ definici úplňku. Ten nastává v okamžiku, kdy se geocentrické ekliptikální délky Slunce a Měsíce liší o 180°. Touto definicí se řídí tabelované časy úplňků. Refrakce obě tělesa zvedá, ale ještě důležitější jsou dva další faktory. V okamžiku tabulkového úplňku nepozorujeme z centra Země, ale z jejího povrchu. Projeví se tak paralaxa Měsíce, která má opačné znaménko než refrakce a u obzoru se oba vlivy z pohledu otázky č. 6 zhruba vykompenzují. Nejdůležitější zůstane třetí faktor a tím je ekliptikální šířka Měsíce, která se mění v rozmezí plus mínus pět stupňů. Pokud bude dostatečně velká a kladná, může se u nás stát, že uvidíme ještě celé zapadající Slunce a současně tabulkový úplněk až jeden či dva stupně nad východním obzorem.
Karel
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Astronomický kvíz

#14

Příspěvek od martin b »

První otázka je již OK, jen si nejsem zcela jist, zda dítě bude vědět, že stářím Měsíce se míní doba uplynulá od novu.

Jak už tu padlo, korektní odpověď na 6. otázku je poněkud komplikovaná. Každopádně bych tam nedával dohromady možnosti "Ne" a "Za určitých okolností ano", protože i odpověď "Ne" je pro tyto účely akceptovatelná, ačkoliv ne zcela korektní.
Napadá mě třeba varianta, zda lze Slunce a Měsíc v úplňku spatřit zároveň jedním pohledem ve smyslu, jestli je možné je vidět vedle sebe na obloze. Tam by šlo již celkem jednoznačně odpovědět "Ne", ale taky to není zcela ideální. Jen házím nápady.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomický kvíz

#15

Příspěvek od MilAN »

martin b píše: Jak už tu padlo, korektní odpověď na 6. otázku je poněkud komplikovaná. Každopádně bych tam nedával dohromady možnosti "Ne" a "Za určitých okolností ano", protože i odpověď "Ne" je pro tyto účely akceptovatelná, ačkoliv ne zcela korektní.
Nejen odpověď je komplikovaná. Ona to komplikuje i ta čeština. Protože na otázku ... může... je jediná správná odpověď ANO, (byť by to bylo i jen v jednom speciálním případě).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět