Astrofoto pro Wikipedii

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Astrofoto pro Wikipedii

#1

Příspěvek od jpapez »

Ahoj,
našel jsem zde 85 odkazů na Wikipedii. Občas se mi podaří přeložit nějaký článek o astronomických objektech pro českou Wikipedii a stává se mi, že k zajímavému objektu chybí kvalitní a výstižná fotografie. Někde třeba fotografie chybí úplně. Nejsem astrofotograf, takže sám s tím nic nezmůžu. Najdu tady někoho, kdo by se se svými úlovky rád podělil se čtenáři Wikipedie na celém světě, případně kdo hledá inspiraci, co ještě vyfotit? Nechci z toho dělat obchod, ale s nadsázkou můžu říct "dodejte fotku a já dodám článek" ;)
Pepa
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#2

Příspěvek od Vabra »

Ahoj Pepo,

Myslím, že se téměř nikdo z místních nebude bránit zveřejnění svého snímku ke tvým článkům.
Ale doporučil bych ti jiný postup. Pokud budeš chtít ke svému článku nějaký obrázek příslušného objektu, najdi si jej zde na AF nebo na spřátelených http://www.astrofotky.cz a domluv se s konkrétním autorem...

měj se,
Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#3

Příspěvek od jpapez »

Ahoj Pavle,
díky za odpověď. Potíž je v tom, že třeba z těch pěti objektů, na které jsem odkazoval, jsem zde našel jenom fotky Ramínka, které je celosvětově oblíbený objekt. Samozřejmě se dá položit dotaz do vyhledávače, ale to u těchto objektů taky není žádná výhra. Jsou jiné fotogenické objekty, ale mě v tomto případě zajímají spíš ty rádoby obyčejné. Kolik astrofotografů asi tak večer napadne, že by vyfotili třeba zrovna NGC 3626 nebo překvapivou NGC 2169, která by si taky zasloužila lepší fotku? :roll: Když už fotit, tak radši nějaký dech beroucí snímek. :) Takže asi spíš opravdu hledám toho, kdo je otevřený novým možnostem. Já mu dodám důvod k tomu, aby vyfotil jeden z těch objektů, které zrovna neměly to štěstí, že by je vyfotil Hubble :D Tím důvodem bude, že si jeho snímek prachobyčejného objektu (včetně jména autora) pravděpodobně prohlídne mnoho lidí na celém světě.
Pepa
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#4

Příspěvek od MilAN »

Já tedy nevím, dle jakých kritérií vybíráš objekty, o kterých píšeš do Wiki. Třeba, co je zrovna tak zajímavého na NGC 2169 ? A co si představuješ, že by vzniklo jiného, pokud by to vyfotil někdo ze zdejších fotografů ? Vždy to bude jen otevřená hvězdokupa, menší či větší podle přístroje, kterým byla focena a podle toho, v jakém ji autor dá měřítku. Je dost projektů, kde jsou vyfoceny všechny katalogizované objekty, nejen z katalogu NGC-namátkou třeba http://www.ngcicproject.org/ nebo http://www.astrosurf.com/benoit/ngc.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#5

Příspěvek od jpapez »

Díky za reakci, MilANe. Pro první článek jsem si vybral Collinder 399, protože mě uchvátila. Pak jsem projel Caldwellův katalog, který popisuje "zajímavé a jasné objekty, které nezapsal Messier". Na NGC 2169 je zajímavý například její tvar, je to popsáno v tom článku. Fotka je tam jediná a neostrá. Takže kdyby to vyfotil někdo jiný, je tam prostor pro zlepšení. Ano, je dost projektů, kde jsou automatizovaně a černobíle vyfoceny všechny objekty. Ale to se nedá srovnávat s tím, když fotce někdo přidá umělecký záměr. Víš, co tím myslím?
Pak je třeba spousta zajímavých objektů popsaných od Michala Kodriše: http://hvezdnouoblohou.wz.cz/
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#6

Příspěvek od MilAN »

jpapez píše: Fotka je tam jediná a neostrá.
Promiň, podle mě je fotka dobrá, přiměřeně ostrá .Samozřejmě, vždy to lze vyfotit jinak.
----
Proč tyhle objekty nenajdeš zde na AF ? Protože fotografům nepřipadají nějak zvláštní a něčím zajímavé.Vždy tam bude jen shluk hvězd, na jejichž vyfocení není potřeba příliš extra vybavení , lze je vyfotit jednoduše krátkou expozicí a skoro za jakéhokoliv počasí . A žádným postupem se z nich neudělá něco zvláštního, čím by měly upoutat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#7

Příspěvek od jpapez »

A protože fotografům nepřipadají nijak zvláštní a zajímavé a lze je vyfotit skoro za jakéhokoliv počasí, tak je skoro nikdo nefotí. Přece to může udělat každý na světě, tak jaké je to hrdinství. Třeba ta NGC 2169. Kdokoli ji může vyfotit a podívat se na ni i malým dalekohledem. Ale i krátký článek o ní poví spoustu zajímavých věcí, jak je daleko, jak je asi stará, jaké obsahuje hvězdy či dvojhvězdy, případně začátečníkovi řekne, že by se na ni mohl podívat i se svým menším dalekohledem. Pak to přestávají být tečky na obloze, už to má příběh. ;) Já sám se k ní často vracím, to číslo 37 se na obloze jen tak nevidí.
Ještě se vrátím k těm volně dostupným fotkám z různých přehlídek. Mnohdy nevypovídají o tom, co můžeme vidět v dalekohledu. Už se mi stalo, že jsem takhle na fotce uviděl hvězdu, která tam podle mapy neměla být. Že by supernova? :o Omyl, byl to infračervený snímek, takže ve viditelném spektru byla hvězda výrazně slabší. Takže i když mají některé články pěkné infračervené nebo rentgenové obrázky, další ve viditelném spektru by jim prospěl.
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#8

Příspěvek od MilAN »

já vím, že se svými názory bych sem neměl ani psát :)
Ale astronomové si chodí pro informace do jiných zdrojů než je Wiki. Chápu, že pro spisovatele jsou zajímavé právě ty příběhy, ale astronom si hledá informace spíše v datech. Ne, že by si nepřečetl i nějaký příběh, ale nehledá v tom zdroj informací. Pro to, abych našel a věděl, jak vypadá třeba ta NGC 2169, kde je, jak veliká, jaké má hvězdy, jak je daleko.... k tomu mu slouží různá PC planetaria, katalogy a podobně. Může si předem nasimulovat podle svého dalekohledu jak zorná pole, tak i dosah svého dalekohledu, vytisknout si eventuálně i mapu a jít pozorovat.A pokud ho zajímají fotografie, najde je buď jakou součást těch planetárií, nebo na oblíbených stránkách se snímky nebo si je nechá vyhledat Googlem. Ono součástí pozorování je i ta příprava pozorování, často v tomhle našem koníčku zabere i více času, než to "pozorování". A podobné toje i u fotografování. Prostě, pokud to je můj koníček, stavím se k tomu aktivně, vyhledávám, připravuji se, pozoruji nebo fotografuji , vyhodnocuji a podle povahy svojí i toho výsledku i publikuji. Naproti tomu návštěvník hvězdárny potřebuje dostat ten příběh a pak mu je ukázáno něco z toho. A podobně to vidím s astronomií a Wiki.
Nic z toho není samozřejmě špatně, každý z těch přístupů je pro jinou skupinu lidí. A pro každou z těch skupin je něco jiného zajímavé
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#9

Příspěvek od jpapez »

To ovšem neznamená, že astronomové nechodí na Wiki. To jsem hned v úvodu nastínil 85 odkazy ze zdejšího fóra na Wiki. A aby bylo kam odkazovat, píšu články. A na ně potřebuju fotky.
Těmi příběhy jsem nemyslel řecké báje a pověsti, jako spíš to, v jakém prostředí hvězdokupa, mlhovina či galaxie vznikala, proč tak vypadá apod. Ne, že by na to neexistovala jiná literatura, ale Wiki je v tomto ohledu velmi jednoduše dostupná.
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#10

Příspěvek od PetrK »

Na známé věci, které neznám používám často Wikinu. I když mám na počítači Stellarium a další programy a na stole knižní atlasy. Wiki je často pohodlnější a zajímavá přestože tam není zdaleka tolik informací jako ve specializovaných knihách.
Děkuji všem, kteří články tvoří. Líbí se mi i báje a pověsti o souhvězdích, planetách a jejich měsících. Kromě fotek DSO bych tam rád viděl také kresby, které lépe vystihují co je v teleskopu vidět, ale chápu, že ty je ještě složitější najít.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#11

Příspěvek od jpapez »

Aby téma nezapadlo, trochu ho oživím. Není tu někdo, kdo by chtěl vyfotit třeba NGC 2506, jednu z nejstarších známých otevřených hvězdokup, která obsahuje stovky hvězd a je teď v zimě dobře vidět? :)
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#12

Příspěvek od Bill »

Ta je dokonce i trošku pěkná - dají se najít povedené fotky. Nechceš zkusit raději kontaktovat autora nějaké povedené?
U nás je nejvýše 30st nad obzorem...

Obrázek
M:736 750 113
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#13

Příspěvek od jpapez »

Nejsi první, kdo mně nabádá, ať sám najdu nějakou povedenou fotku a spojím se s autorem. Přesto si myslím, že pokud vytvořím seznam objektů k vyfocení, může to být pro někoho zajímavé. Jeden fotograf už se mi ozval :) Mimochodem, to je fotka z Antilhue - Chile, že? Je fakt pěkná.
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#14

Příspěvek od jpapez »

Seznam je dostupný na tomto odkazu. Postupně ho budu rozšiřovat. Když se zadaří, tak i zkracovat :D
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Uživatelský avatar
jpapez
Příspěvky: 31
Registrován: 01. 07. 2014, 12:07

Re: Astrofoto pro Wikipedii

#15

Příspěvek od jpapez »

První článek, který dostal nový obrázek požádáním autora o svolení, je zde: NGC 654. Autor je ze Španělska.
Sky-Watcher 254/1200 dobson; 2" GSO 30 mm 68°, 2" ES 9 mm 100°; triedr 10x50
Odpovědět