Výrobci kopule na zakázku

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Výrobci kopule na zakázku

#1

Příspěvek od HonzaStr »

Zdravím,
měl bych prosbu o radu. Sháním kontakty na firmy, které by byly schopné vyrobit na zakázku kopuli o průměru cca 6m. Jednalo by se o součást plánované rekonstrukce jedné nejmenované hvězdárny. Pokud všechno půjde dobře (nerad bych to zakřiknul), realizace by se měla uskutečnit v průběhu příštího roku.
Konstrukce kopule asi nejlépe "po staru", tj ocelovo-dřevěná nebo celodřevěná. Optimálně také s elektrickým pohonem.

Už vím o firmě Sincon z Turnova a také o p. Drbohlavovi.

Plus budu vděčný za případné reference (i těch mnou zmíněných) :-).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výrobci kopule na zakázku

#2

Příspěvek od Homer »

Těch subjektů, které jsou schopny postavit 6 m kopuli v profesionální kvalitě, bude asi jen pár. Je ovšem nutno počítat se značnou částkou. V případě mé 3,6m kopule jsem u jednoho ze zmiňovaných subjektů učinil poptávku a dostal ( cca rok 2005 ) neurčitou odpověď, že cena překročí 400 000,-Kč. V ceně nebyla měděná krytina a o kolik bude tato suma překročena, jsem z nich nevypáčil. Tipl jsem to celkově tak na 0,5 mil a tak jsem si ji za pomoci kamaráda a bývalého spolužáka klempíře udělal za zlomek této sumy...To je ale řešení pro soukromého majitele hvězdárny. Placené zaměstnance s panem ředitelem si v montérkách moc představit neumím :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výrobci kopule na zakázku

#3

Příspěvek od MilAN »

Pokud porovnáme s kopulí na hvězdárně v Teplicích, tak tam stála kopule od Sinconu v současné době 1,8 mil. Kč
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výrobci kopule na zakázku

#4

Příspěvek od Homer »

Souhlas - cena neroste s průměrem lineárně. Nevím kolik stála například kopule na Kleti od téže firmy a už je to nějaký ten rok, ale pro sebe jsem ti tipoval současnou cenu takovéto kopule 2 mil. a vidím, že jsem neprohádal :-).
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Re: Výrobci kopule na zakázku

#5

Příspěvek od HonzaStr »

Ano, Sincon je zřejmě suverénně nejdražší varianta, ale pravděpodobně taky nejlepší (i když, těžko říct). Realizovali toho (co se kopulí týče) spoustu - přinejmenším Teplice, Kleť, brněnskou Kraví horu (univerzitní 8m kopule).
Mimochodem, nádhernou dokumentaci včetně fotek z té posledně jmenované akce jsem našel tady:
http://astro.physics.muni.cz/observator ... struction/

Ty ceny jsou ale každopádně hodně (a řekl bych nepřiměřeně) vysoké... Patrně to bude především nedostatkem konkurence. Proto doufám, že se ještě někdo další ozve :-).

Jinak, co se týče té svépomocné stavby. Týká se to malé hvězdárny, která zrovna moc placenými zaměstnanci neoplývá (i když existují) :-). A to malinko jsou opravdoví nadšenci, kteří hvězdárnu před lety s velkým úsilím zachránili před jistou zkázou a dodnes ji všemožně opečovávají, takže nastíněný scénář u nás určitě neplatí. I "externích" nadšenců, schopných a ochotných, by se určitě pár našlo. Ale potíž je v tom, že takováhle zásadní a velká věc zrovna takhle nejde dělat... Potažmo, když je hvězdárna v majetku města. Musí to být provedené skutečně oficiální cestou - dodavatelskou firmou, vybranou na základě výběrového řízení atd.

P.S.: Pokud moderátoři usoudí, že by se vlákno lépe vyjímalo v sekci Astrotechnika/Ostatní, určitě se nebudu zlobit, když to přesunou. Došlo mi až dodatečně, že by to možná bylo lepší umístění... Ale tady je to zase aspoň více na očích ;-).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výrobci kopule na zakázku

#6

Příspěvek od Homer »

Umím si představit oficiální a přitom levnější řešení včetně částečné svépomoci. Předně bych obešel několik hotových kopulí a zdokumentoval vybrané vhodné provedení, poptal se na zkušenosti s tím, nechal si to předvést, potom případně ho dle potřeb doupravil.. To bych potom nechal nakreslit.
V dalším kroku bych soutěžil veřejnou zakázkou malého rozsahu ( do 2 mil.+ DPH ) malou truhlářskou firmu se zadáním výroby kopule dle dokumentace. Subdodávku zámečnických a klempířských prací by si vybraný subjekt jistě zvládl obstarat sám. Vybíral bych fajnovější firmu ( i jednotlivce ) se zkušenostmi například s dřevěnými schodišti, ti by toto zvládli nepochybně. Do podmínek soutěže dát využití místního zdroje pracovní síly ( specifikovat )jako pomocných dělníků a ocenit jak plnou dodávku, tak vyčlenit částečnou svépomoc, ať neplatíte za něco, jako Franto, tady to podrž, nebo tohle mi přines :-).
Za takovou zakázku by byli skutečně rádi a myslím, že by to nestálo tyhle peníze...
Naposledy upravil(a) Homer dne 08. 11. 2016, 18:21, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výrobci kopule na zakázku

#7

Příspěvek od MilAN »

Tak ono zase tolik klasických dřevěných 6m a dobře funkčních kopulí u nás tolik nenajdeš :)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 08. 11. 2016, 18:29, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výrobci kopule na zakázku

#8

Příspěvek od Homer »

Vím :-). Proto píšu poptat se, vidět to v chodu, ledasčemu se potom dá vyhnout. Je to pořád neskonale lepší než vymýšlet objevené věci, nebo si nechat radit bludy. Ale není to zase až takový zázrak, aby měl mít cenu rodinného domku.
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Re: Výrobci kopule na zakázku

#9

Příspěvek od HonzaStr »

Homer píše:Vím :-). Proto píšu poptat se, vidět to v chodu, ledasčemu se potom dá vyhnout. Je to pořád neskonale lepší než vymýšlet objevené věci, nebo si nechat radit bludy. Ale není to zase až takový zázrak, aby měl mít cenu rodinného domku.
Naprosto souhlasím a díky za tip :-).
Ale pořád doufám, že by se mohl najít někdo, kdo s tím už má zkušenosti, nestálo by to takovouhle raketu a přitom by to bylo s minimem problémů - během stavby a především po ní.
Jinak to nutně nemusí být celé dřevěné, skoro by se mi víc líbilo, kdyby to mělo ocelovou konstrukci (kostru). Bylo by to sice těžší, ale zase míň náchylné na kvalitu dřeva, vlhkost atd.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výrobci kopule na zakázku

#10

Příspěvek od Homer »

Ono se musí zvážit více aspektů, je to přece jen jiný případ než výroba kopule soukromé osobě. Nejen ono soutěžení spojené s kritérii a jejich váhami ( kdo je určí a zda optimálně ), ale i záruky, platební podmínky, zálohy, reference atd. Nevím, zda onen ředitel hvězdárny o tom může vůbec rozhodovat sám, či mu do toho vstoupí nějaký nadřízený ( a problematikou zcela nepolíbený ) subjekt, který stanoví Bůh ví co, především aby to bylo laciné, nebo i něco horšího...

Ale bylo by z logiky věci fajn mít předem jasno, co chcete, proč to chcete, z čeho to má být, rozsah dodávky, termín atp...
Co se týče materiálu: firmy používají dřevo kvůli snadnému obrábění, skládání žeber ze segmentů a jejich výrobě podle šablon. Vystačí si tak vlastně s jedním dvěma šikovnými truhláři a nějakým helfrem a kostra je na světě. S druhem dřeva se myslím asi nikdo netrápí, určitě by mělo být suché, kvalitní lepidla nejdou problém a povrchové ošetření taky ne. Ostatně na dešti to není.
Kovová kostra bude vyžadovat přesné stáčení profilů a při tomto průměru to asi nebude sranda. Ale to jsem už na tenkém ledě, nejsem strojař. My jsme to mordovali z hliníkových jeklů ( eliminace koroze ) a stáčení na prehistorické stáčečce podle plechových šablon a následné sváření nebyla sranda.
Tož tolik z mých vzpomínek :-).
Odpovědět