Objekty jizni oblohy

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Objekty jizni oblohy

#1

Příspěvek od KaPr »

Postestilo se mi a muj zamestnavatel mne vysila na konferenci na jizni polokouli. Chtel jsem se sice pripravit i na nejake to pozorovani, ale nestiham. Ma nekdo nejaky velmi zajimavy typ, co bych si na jizni obloze nemel nechat ujit ? Zatim mam v planu brat jen mechanicky fotoaparat (star trails, kratke sirokouhle expozice oblohy, mlecna draha, atd.) a triedr. Vic mi asi rodina nepovoli.
KaPr
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Objekty jizni oblohy

#2

Příspěvek od Dominik »

KaPr napsal: Ma nekdo nejaky velmi zajimavy typ, co bych si na jizni obloze nemel nechat ujit ? Zatim mam v planu brat jen mechanicky fotoaparat (star trails, kratke sirokouhle expozice oblohy, mlecna draha, atd.) a triedr. Vic mi asi rodina nepovoli.
Na tvojom mieste by som si zobral aj ETX70 však to nieje tak veľké, nie?
Urcite su najdu nejake suhvezdia ktore tu neuvidíš. Neviem čo by si si nechcel nechať ujsť, či aj nejaký úkaz presne v to obdobie čo tu nebude vidieť alebo niečo iné rozhodne sa pozri na web či niečo nebude.
Kedy tam pôjdeš?
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 200
Registrován: 31. 08. 2004, 14:21

Objekty jizni oblohy

#3

Příspěvek od Standa »

Mily KaPr-iku,

zkus se podivat na tenhle odkaz- mozna te bude inspirovat.

http://obloha.webzdarma.cz/jih.php

S.

P.S. Nezapomen po navratu sdelit zazitky a ukazat fotky ;-)
triedr 8x30 a 8-20x50, SW 80ED, Vixen VC200L, Vixen R200SS na AZ-EQ6, Maksutov-Cassegrain 127/1500, 3D tištěný spektroheliograf a spektrograf, hvězdárna ScopeDome 3M, Dobson 355/1700
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Objekty jizni oblohy

#4

Příspěvek od KaPr »

Dominik napsal:

Na tvojom mieste by som si zobral aj ETX70 však to nieje tak veľké, nie?

....

Kedy tam pôjdeš?


ETX sice neni velke, ale krome vyhody navadeni a udrzovani neposkutuje az zas tak velkou vyhodu proti dobremu triedru. Vyhody se objevi az v kombinaci s pocitacem a CCD. Tady ovsem zacina potiz, neb muj notebook ma odvarenou baterku ....

Letim uz zitra (Sydney) a mam jeste pripravit prednasku, takze opravdu nestiham ....

mezi zajimave objekty radim urcite LMC SMC, jizni kriz, na komety nebudu moct tahat dalekohled, promenky snad nemaj cenu, kdyz je clovek uvidi jen jednou v zivote, nejake ty deep sky si vyskrabu z nejakeho softwaru. Moje otazka spis zni, jake ukazy tam budou v pristich dvou tydnech, ktere bych eventuelne mohl videt ..

Diky za snahu ..
KaPr
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Objekty jizni oblohy

#5

Příspěvek od KaPr »

Standa napsal: Mily KaPr-iku,

zkus se podivat na tenhle odkaz- mozna te bude inspirovat.

http://obloha.webzdarma.cz/jih.php

S.

P.S. Nezapomen po navratu sdelit zazitky a ukazat fotky ;-)

Diky Stando ! Uz tam hledam ... a snad i nachazim ...
KaPr
MiSo
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 11. 2005, 20:25

Objekty jizni oblohy

#6

Příspěvek od MiSo »

Ahojte.

No ja keby som mal taku možnosť ako KaPr tak by som si na južnej oblohe pozrel ako prve Veľky a Malý magelanov mrak. ;)
Newton 114/900 &&Trieder 8x21&&Digital Olympus C-5060 Wide zoom&&Kamera Sony 0,8 Mpix
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Objekty jizni oblohy

#7

Příspěvek od psmolly »

Což je vlastně to samé jako LMC a SMC, jak psal KaPr. ;D Samozřejmě nic ve zlém :)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
MiSo
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 11. 2005, 20:25

Objekty jizni oblohy

#8

Příspěvek od MiSo »

jaj nevšimol som si prepačte. :'(
ja keby som šiel tiež na južnu pologulu tak by som si určite nechcel nechat ujsť LMC A SMC . :D
Newton 114/900 &&Trieder 8x21&&Digital Olympus C-5060 Wide zoom&&Kamera Sony 0,8 Mpix
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Objekty jizni oblohy

#9

Příspěvek od voko »

Měl jsem tu možnost pobývat asi týden na jižní polokouli a pokud mohu poradit, vem si akorát triedr a nějaké mapky (kvůli váze a objemu do letadla). Pokud ti to přesvětlená obloha v Sydney dovolí, budeš mít toho tolik k pokoukání, že na nějaké systematické pozorování stejně asi nebudeš mít dost času a věř, že je čím se kochat a napoprvé jen tak brouzdat po obloze. Už jenom ten pocit mít v zenitu Jižní kříž je něco úžasného a jenom v jeho okolí je toho tolik nového k vidění, že oči z triedru nesundáš. Mně dělalo docela problém identifikovat severní souhvězdí, jsem zvědav, jak se s tím vyrovnáš. Pokud budeš mít možnost, zajdi si někam na pláž, vem lehátko a koukej se. Omega Centauri je krásně vidět i okem a vůbec mléčná dráha kolem Eta Carinae ...
Přeji hezké počasí, ať z toho něco máš!
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Objekty jizni oblohy

#10

Příspěvek od KaPr »

Tak jsem tu, hlavou dolu, ale zatim nic: uz treti den chlejsta. Zatim jsem jen zjistil, kde jsou svetove strany (trochu malo) ... No, doufam, ze se to jeste zmoudri. Nakonec jsem vzal i to ETX ...
KaPr
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Objekty jizni oblohy

#11

Příspěvek od karel.mokry »

KaPr napsal: Tak jsem tu, hlavou dolu, ale zatim nic: uz treti den chlejsta. Zatim jsem jen zjistil, kde jsou svetove strany (trochu malo) ... No, doufam, ze se to jeste zmoudri. Nakonec jsem vzal i to ETX ...
Zkus aspon Observatory - kousek od "harbour bridge". Otevreno tusim 9-17 ci tak nejak. Mel jsem na prohlidku jen asi deset minut (nezjistil jsem si predem oteviraci dobu gr...), ale maji tam pekne stare dalekohledy. Na nocni show se musis predem prihlasit.
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Objekty jizni oblohy

#12

Příspěvek od Maros »

No tak uz len drzat palce nech sa vycasi,aby si mal aj nejaky vyzualny zazitok z juznej nocnej oblohy.
P.S.Nebudes mat problem nastavit etx na juznej pologule:-)?
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Objekty jizni oblohy

#13

Příspěvek od KaPr »

Pocasi se nemoudri, o observatoru v "The Rocks" vim, chystam se tam v patek. ETX neni problem prepnout na jizni polokouli. Zatim vsechny zdravim.
KaPr
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Objekty jizni oblohy

#14

Příspěvek od KaPr »

Tak jsem zase zpet v Evrope. Pocasi se nakonec umoudrilo :Da ja mel moznost po dobu nekolika hodin obdivovat krasy jizni oblohy. Bylo to nezapomenutelne! Dnes dam vyvolat film, ktery jsem naexponoval (bohuzel jen typ 5-15min "star trails". Zamerij jsem se hlavne na souhvezdi Krize, Lodniho kylu, Plachet, Mouchy, Mecouna a samozrejme samotnych LMC a SMC. Kdyz jsem chtel jeste vyfotit Orion, ktery byl "naopak", dosel mi film. Ted jeste musim zpetne identifikovat, co jsem vlastne v ETX videl. U nekterych veci jsem si jist (napr. 47Tuc, Tarantule ;)), u nekterych ne ???, ale mam je zatim cerstve v pameti. Skoda jen, ze mi nevysla navsteva v nekterych z hvezdaren. Naplanovane pozorovani na observatori "The Roks" v Sydney jsem musel kvuli tropicke bouri zrusit. >:(Jakmile dostanu fotky, neco oskenuji a dam sem nejaky ten link.
KaPr
MiSo
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 11. 2005, 20:25

Objekty jizni oblohy

#15

Příspěvek od MiSo »

Tak to muselo byť úžastné , ten pohľad na orinon dole hlavou a7 Tucane LMC + SMC. už sa teším na fotky :D

MiSo
Newton 114/900 &&Trieder 8x21&&Digital Olympus C-5060 Wide zoom&&Kamera Sony 0,8 Mpix
Odpovědět