Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#31

Příspěvek od Howking »

Ekpyrotický model má už navržený experiment jak ho ověřit nebo vyvrátit. - jaký? Z těch dvou co znám to jeden dokáže takto určit, ale nedokážeme ho my (ještě asi hodně dlouho) - změřit spektrum prvotních gravitačních vln a druhý co se týče polarizace mikrovlného pozadí sice v případě existence dokáže podpořit inflační model, ale v případě neexistence o možné srážce (a tedy i vůbec existenci) bran neříká nic.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#32

Příspěvek od stana85 »

Ale říká srážka membrán vyprodukuje jiné spektrum gravitačních vln než inflace.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#33

Příspěvek od Howking »

To nepopírám, ale nefunguje to inverzně - jiné než inflační spektrum není důkazem srážky.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#34

Příspěvek od stana85 »

Asi je. Já si to nevymyslel.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#35

Příspěvek od Howking »

No já vím Ale přijde mi to jako když kámen hozený do rybníka vytvoří kruhové vlny a vítr rovné pak tvrdit že kruhové vlny jsou od kamene a rovné od větru.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#36

Příspěvek od stana85 »

Určitě to mají podložené výpočty. Jen tak by to netvrdili.
A když to uznal i prof. Kulhánek že je to možnost jak to ověřit. Dříve to odmínal s tím že je to neověřitelné a proto to není vědecká teorie.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
JosefN
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 09. 2016, 06:49

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#37

Příspěvek od JosefN »

Mám pro zdejší účastníky svůj osobní ( samozřejmě neprokázaný ) názor : Věda kosmologická říká, že Edwin Hubble pozoroval …,opakuji : pozoroval. A pak, pak až metodou rudého posuvu ve spektru prýý „zjistil“, že se vzdálené hvězdy, respektive galaxie, vzdalují od nás tím rychleji, čím jsou od nás dále. K tomuto moje poznámka : Myslím, že Hubble nezjistil vzdalování objektů, rychlosti, ale co „zjistil“ byl rudý posuv, to zjitil, nikoliv vzdalování objektů, jen rudý posuv. Rudý posuv pak Hubble v y h o d n o t i l. Opakuji : nezjistil „fakt“ o rychlostech, ale vyhodnotil pozorovaný „fakt rudého posuvu“ jako „fakt o rychlostech“….vyhodnotil ho „přirozenou logikou“, že důvodem rudého posuvu je ( a musí prýýýý být ) zvyšování rychlosti objektů jsou-li dál a dál od nás. Hubble tedy nepozoroval samotné vzdalování, ale vyhodnotil rudý posuv jako vzdalování. Jenže !!, rudý posuv se dá vyhodnotit i jinak než pouze jako změna rychlosti vzdalování. Např. rudý posuv z emitenta může být vysvětlen jako pootočení vlastní soustavy pozorovaného objektu vůči soustavě pozorovatele. Tak jak zde říká přispěvatel >stana85< že vesmír je zakřiven lokálně kolem objektů a jinak je plochý. Je-li to tak, že čp je zakřiven kolem objektu, kolem emitenta, pak vyslané záření než se vydá k nám na Zem, je nejdříve stočeno samotným křivým časoprostorem v blízkosti emitenta a pak letí rovně v prázdném mezigalaktickém prostoru k nám, a dorazí k nám do dalekohledů s rudým posuvem....a ten nemusí vypovídat o rychlosti emitenta.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#38

Příspěvek od MilAN »

Pokud těleso rotuje, tak z jedné strany zjistíme posuv ke kratší vlnové délce na na druhé k delší a není problém zjistit rychlost rotace a při stanovení rudého posuvu potom ve výpočtu toto eliminovat. . Rudý posuv potom vyjadřuje skutečnou rychlost tělesa.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#39

Příspěvek od Fugas_13 »

Z realneho hladiska nekonečno neexistuje ale keď sa na to pozriete ešte reálnejšie tak priestor musí byť nekonečný pretože neviem ako vy ale mozog mi nejako nevie spracovať informáciu že vesmír niekde končía a za ním nieje nič pretože v skutočnosti 90% vesmíru je tvorene ničím ...

A čo sa týka pozorovatelného vesmíru tak 90 mld ly je asi vela ale ak si zoberiete expanziu vesmiru tak hviezda vzdialena 13mld ly môže byť v skutočnosti vzdialena 26mld ly od nas ... asi tka nejako to vedci mysleli ... ale aj tak pozorovatelny vesmir v priemere 52 mld ly ... viac ani ťuk ... ale ja na expanziu moc neverím ... iba na gravitáciu ktorá je aj vedecky dokázaná a pôsobí na všetky telesá ...

Teoria velkeho tresku je vymysel ako aj vacsina nabozenstiev ktore hovoria o vzniku sveta ... je pravda ze nejako to vzniknut vsetko muselo ale ako ? to sa nikdy nedozvieme ... tak racej nespekulujme zbytocne pretoze vsetky zistenia ktore niesu podlozene realnm dokazom su iba teorie a nie fakty ... tolko z mojho pohladu
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#40

Příspěvek od billy »

To JosefN: obdivujem "tvoj" optimizmus, ako skonštatoval Werich po prečítaní Dobrého vojaka Švejka v novom vydaní s poznámkami. Stačí zameniť čitateľov za astronómov (prípadne astrofyzikov). Nakladateľstvá som už zamenil.
To Fugas_13: znovu Werich. Týka sa to síce hovoreného slova, ale význam je totožný: Ja, keď niečo píšem, tak to po sebe čítam, aby som nenapísal niečo, čo nechcem čítať.
Tak toľko z môjho pohľadu.
JosefN
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 09. 2016, 06:49

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#41

Příspěvek od JosefN »

to Billy : tvůj názor ti nelze vzít, máš na něj plné právo, ale...reagoval si na můj názor z "11. zář 2016 8:31:58" Werichem, což je jen ( zbytečné, velmi zbytečné ) literární tlachání, nikoliv reakce na položené otázky. I já dokáži "Werichem" odpovědět na tisíce smysluplných otázek od velkých, největších vědců. To umí každý. Takže Billy, příště lépe, ano ?
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#42

Příspěvek od mravecm1 »

Fugas_13 píše:Z realneho hladiska nekonečno neexistuje ale keď sa na to pozriete ešte reálnejšie tak priestor musí byť nekonečný pretože neviem ako vy ale mozog mi nejako nevie spracovať informáciu že vesmír niekde končía a za ním nieje nič pretože v skutočnosti 90% vesmíru je tvorene ničím
Môj osobný názor je taký, že nekonečno v reálnom svete/vesmíre naozaj neexistuje. A to v žiadnom ohľade, teda ani v prípade samotného priestoru. Nekonečno je len výplod ľudskej mysli. Moje chápanie konečnosti priestoru sa dá najlepšie pochopiť na príklade bubliny.

Ak by som bol maličký mravec pohybujúci sa po povrchu obrovskej bubliny, tak sa mi povrch tejto bubliny bude javiť ako nekonečný, pretože nech pôjdem ktorýmkoľvek smerom, nikdy nedôjdem na koniec (budem chodiť stále dokola). Táto bublina je ale iba 2-rozmerný povrch zakrivený v 3-rozmernom priestore. Ak budem túto bublinu nafukovať, jej povrch sa bude zväčšovať (analógia k rozpínaniu vesmíru), ale mne sa bude stále javiť ako nekonečný.

Skutocný 3-rozmerný priestor je podľa mňa podobný tejto bubline, ale je zakrivený vo viac ako troch dimenziách. Je ale uzavretý podobne ako táto bublina a ak by som sa pohyboval zdanlivo po priamke, tak aj napriek tomu budem chodiť stále dokola. Takže sa to javí ako nekonečno. Je to asi ťažko predstaviteľné, ale mne osobne to príde oveľa pochopiteľnejšie ako nejaká predstava nekonečna. Nekonečno nedáva zmysel ;).
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#43

Příspěvek od MilAN »

Mě vždy fascinuje argumentace někoho, žijícího v 3D prostoru, když argumentuje čtvrtým rozměrem, který si dovede představit ve svém 3D prostoru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#44

Příspěvek od mravecm1 »

Nuž niekto si to vie predstaviť a niekto zase nie. Čo k tomu dodať. Som rád, že ťa to tak fascinuje :)
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#45

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:... čtvrtým rozměrem, který si dovede představit ve svém 3D prostoru.
- bývá to dobré vodítko pro odhad dalšího směru a kvality debaty :-)
Odpovědět