Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
JosefN
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 09. 2016, 06:49

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#61

Příspěvek od JosefN »

#58 od billy » úte 04. říj 2016 23:32:34
JosefN v tvojom príspevku #37 si nepoložil ani jedinú otázku, takže som na žiadnu nemohol reagovať.
O.K. Nepoložil jsem otázku a proto si nemohl na „žádnou“ otázku reagovat…O.K. No a ? Jediná reakcia od MilAN-a je konkrétna, kde píše, ako sa v spektre prejaví rotácia pozorovaného objektu,... Ani on neodpovídá na otázku, která položena nebyla. Reaguje na můj námět. Bohužel mě jeho protinázor neuspokojil. ( to je ovšem „můj problém“ ) Já tam říkal, navrhnul, že rudý posuv je „faktem pozorovaným“ a že tento fakt vyhodnocují lidé jako „rychlost tělesa“ a v této červené pozorované situaci jako vzdalování. A vznesl jsem domněnku zda „musí“ být rudý posuv vyhodnocován pouze a pouze jako rychlost vzdalování. Reakce pana MilAN, že rudý posuv se musí vyhodnotit jako rychlost vzdalování je proto, že když těleso rotuje, že se také zjevuje ten rudý posuv, to je dost málo uspokojivá odpověď na můj názor. ..a je teda možné ju eliminovať. Proč ? Reaguje teda na oznámenie tvojho názoru, aj keď pripúšťaš nepreukázaného. Reaguje, ale né na konkrétní můj názor. Moja reakcia sa týkala logiky tvojho uvažovania a z nej vyplývajúceho názoru, ktorý si v uvedenom príspevku prezentoval, a dala by sa vyjadriť otázkou: Ty si naozaj myslíš, že stovky, resp. tisíce astronómov/astrofyzikov, za desaťročia od objavu rozpínania vesmíru, jeho pozorovania a pokusov o čo najpresnejšie určenie Hubblovej konštanty,... Vůbec jsem neměl ve své řeči na mysli „výpočet-určení Hubbleovy konstanty“ , o tom nepadlo ani slovo. Já měl na mysli „lidské vysvětlení“ rudého posuvu : že to je podle lidí jen a jen z důvodů rychlosti ( vzdalování ) těles...doteraz neprišli na to, že sa mýlia? Neřekl jsem, že se vědci mílí, ale řekl jsem ( štiplavou otázku ): proč musí být rudý posuv nutně !! jevem a důsledkem rychlosti vzdalování těles ? A to ještě neznamená, že popírám poznatky vědců. Na OSLU pan Houser každý týden uveřejňuje článek ze světa kosmologie, astrofyziky, kde se vědci zabývají alternativními nápady k už prokázané vědě. Nikdo tyto, až bizarní šílené nápady vědců nezavrhuje posměchem nebo opovržlivě. ( ba často naopak )
JosefN
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 09. 2016, 06:49

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#62

Příspěvek od JosefN »

#59 od billy » stř 05. říj 2016 0:03:08
No vidíte, pane billy, Standardní model vesmíru je kolektivně všemi vědci uznávaný, ale stále se "to něho" navážejí i renomovaní vědci a hledají nové alternativy, nové možnosti, nové úvahy, ( o jiných vesmírech, o tom co bylo před vznikem vesmíru apod ) ...protože se jim "něco" nelíbí. To není nedůvěra ve vědu, to je přirozená lidská vlastnost : bádat a hledat, mít pochybnosti, alternativy. To není zcestnost. Já pamatuji, že před 20 ti lety vědci ( namátkou mě napadl J.Grygar ) striktně odmítali vůbec cokoliv uvažovat o tom "co bylo před gig-bangem" a že taková otázka je nesmyslem. A ještě o kousek dřív to doslova tvrdili všichni : vesmír vznikl "z Ničeho"a basta, vznikla veškerá pozorovatelná hmota a basta, vznikly veškeré zákony a basta ( i ty, které v prvních minisekundách po vzniku nebyly ještě třeba k použití...např. k výrobě syntetického kaučuku, akrylátu...apod. ).
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#63

Příspěvek od Fugas_13 »

Takže všetko vzniklo z ničoho a len tak z ničoho-nič začal plynúť čas ... ludia kašlite na to ... je to silnejšie ako my ... vesmir jednoducho je a takisto aj my jednoducho buďme a užívajme si všetky tie krásy ktoré nám ponúka ...
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#64

Příspěvek od Howking »

JosefN píše:To Howking 04. říj 2016 10:36:39 – Geometrie je očividně jiná kategorie než matematika. V matematice si lze představit n-tou mocninu, v prostoru nikoliv, nanejvíš tu dimenzi natřetí. Ale strunoví teoretici uvažují ( do Vesmíru ) o „svinutých“ dimenzích. Taky nám neřekli jak si máme „v geometrii“ představit více dimenzí jak tři. Přesto si myslím, že je více dimenzí nad 3 možná, jen to už nebudeme (nemůžeme) nazývat „geometrií“.
JosefN
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 09. 2016, 06:49

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#65

Příspěvek od JosefN »

od Fugas_13 » stř 05. říj 2016 22:13:49
Pane Fugasi, tak z toho nebuďte tak rozčarovaný. Prostě žijeme v době kdy ještě věda neví všechno. Nebojte, vydržte, jednou na to vědci prijdou. Kdyby jsme už měli Teorii Všeho a věděli všechno, byla by to nuda kdyby nebylo co objevovat. Hej ?
- Já mám svou hypotézu o tom, za kterou jsem byl málem ukamenován, a vzpamatovávám se z toho dodnes. Můžete se na ní podívat, zde http://www.hypothesis-of-universe.com/index.php?nav=aa ... nebo zde http://www.hypothesis-of-universe.com/index.php?nav=b ..nebo kdekoliv. Teprve ve Třesku se rozběhl čas, prostor ( původně nehybný nekonečný ) se začal ze stavu nesmírné křivosti rozpínat, ( pěna se mění na méně hustou pěnu ), nastala posloupnost geneze hmoty od nejméně složité ke složitější a složitější až ..až k DNA, atd.
Fugas_13
Příspěvky: 44
Registrován: 25. 09. 2016, 18:03
Bydliště: Nitra
Věk: 30

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#66

Příspěvek od Fugas_13 »

Začnem čítať po večeroch možno ma to nejako nasmeruje pretože už pár rokov mi nedá spať myšlienka že by čaa mohol začať plynúť v určitom bode pred ktorým nebolo nič a tal ďalej teoria velkeho tresku+ expanzia a všetky tie veci ohladom nekonečnej hustoty ...

Ale na druhej strane prečo nie ... nejaka super hmota ktora je tvorena iba častocami bez volneho priestoru tak by sme mohly dosiahnúť akurát nejaké maximum v hustote a ktovie možno toto maximum je podmienkou vzniku supernovy ale celý vesmír v 1 častici s neuveritelnou teplotou vyvracia všetky zákony vzhladom k tomu že niektore častice sú nestlačitelné ... ale fakt že častice v priestore vznikajú a zanikajú by mohol vysvetlovať tú expanziu ...

Čiže velký tresk môžeme brať ako reťazovú reakciu ... takže z neznámej príčiny vznikla v ničom nejaká častica tá zahriala priestor okolo seba a začali vznikať nové čaatice ... keďže vesmír ešte neexistoval tak nastalo niečo ako vyrovnanie tlakov a to spôsobilo expanziu ... a ďalej ma už nič nenapadá ...
Canon EOS 1200D + 18-55mm 4,5f
Sky-Watcher BK 609 EQ1
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#67

Příspěvek od MMys »

Fugas_13: Uznávám, že toto téma je jedno z těch, kde se vyskytují příspěvky diametrálně odlišné úrovně od různých členů, ale tomu, co jsi nyní napsal, nerozumím prakticky ani slovo. Pro mě to nemá hlavu ani patu (a asi nejen pro mě). Kde jsi prosímtě tu fyziku studoval, a s jakým výsledkem ?

Jestli tu hodláte pokračovat diskuzi v takovémhle stylu, tak je to asi zralé k zamknutí, alespoň dočasnému. Protože jinak z toho zachvíli vznikne nějaký další flame.

Chci tím jenom naznačit, že než k nějakému tématu chci přispívat a diskutovat, tak bych si měl také něco relevantního nastudovat. Jinak to totiž nedává smysl.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost vesmíru neodpovídá jeho stáří...

#68

Příspěvek od Psion »

Určitě se můžeme dostat i k tomu, zda fyzika je to, co stvořilo vesmír :)
uzi
Příspěvky: 6
Registrován: 07. 01. 2018, 15:02

solidni interaktivni vysvetleni 4D

#69

Příspěvek od uzi »

MilAN píše:Mě vždy fascinuje argumentace někoho, žijícího v 3D prostoru, když argumentuje čtvrtým rozměrem, který si dovede představit ve svém 3D prostoru.

The Fourth Dimension od vývojáře Drew Olbrich
https://itunes.apple.com/cz/app/the-fou ... ?l=cs&mt=8

Ma dobre hodnoceni a jde to na iPhone 4S / iPad2 a novejsi... Vice v popisku apky...

Jinak vesmir mohl vzniknout nejakou kvantovou fluktuaci. Vzhledem k tomu, ze reliktni zareni je vsude okolo, je otazkou, jaky ma vesmir vlastne tvar
Odpovědět