Súhvezdia od Andromedy po Žirafu

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu

#1

Příspěvek od Eryn »

Zdravím astrofotografov,

Možno si niekto z pamätníkov fóre rozpomenie, že pred zhruba 10 rokmi som na tomto fóre spomenula, že píšem knihu o súhvezdiach. Neuveriteľné sa stalo možným a po dvanásťročnej práci je prvá verzia tejto knihy dokončená. A hoci ešte nemám zmluvu, úprimne verím, že o niekoľko rokov by mohla byť aj vydaná. Šance na publikáciu nepovažujem za zlé, nakoľko mám na konte už dve vydané knihy. Zaručiť publikáciu však nemôžem.

Na vás sa obraciam s prosbou o poskytnutie fotografií do tejto knihy. Časť fotografií už mám, pochádzajú od NASA, ESO a iných licenčne slobodných zdrojov. Stále je to však málo. Preto budem vďačná za akúkoľvek ochotu prispieť do obrazovej výbavy tejto publikácie.

Za poskytnuté fotografie nemôžem dávať nijaký honorár. Dostatočnou satisfakciou pre autora by mala byť publikácia jeho práce, samozrejme, s uvedením autora (v zozname obrázkov) v knižne vydanom diele. Každý publikovaný autor navyše dostane PDF verziu knihy zdarma a to aj v prípade, ak sa ju nepodarí vydať na papieri. Vyhradzujem si právo výberu z ponúknutých fotografií bez udania dôvodu.

Aké fotografie by to mali byť? V astrofotografii sa nevyznám, technické parametre preto nechávam bokom. Slovne musí ísť o vizuálne príťažlivú, farebnú, kontrastnú, ostrú fotografiu jasne zobrazujúcu objekt, ktorý je na nej. Kniha je o objektoch mimo Slnečnú sústavu, znázorňuje výhradne hviezdy a deep-sky. Prednostne mám záujem o tieto objekty:

-Cih (gama Cas) s okolitými hmlovinami,
-Kembleova kaskáda v Žirafe,
-dvojhviezda Izar v Pastierovi alebo akákoľvek iná pekná vizuálna dvojhviezda v Pastierovi,
-dvojhviezda Alamak (gama And)
-dvojhviezdagama Delphini
-hviezdokopa M 29 alebo M 39 (je jedno, ktorá z nich),
-Mizar A a B (prípadne aj s Alcorom),
-Tarazed (gama Aql) s blízkou hmlovinou Barnard 142/143
-Tmavá trhlina v Orlovi,
-planetárne hmloviny NGC 6772, NGC 6803 a NGC 6804 – aspoň jedna z nich
-gama, delta alebo epsilon Equulei
-Hyády + Aldebaran farebne
-Hviezdokopy NGC 1931 a IC 417 (najlepšie oboje na jednej snímke, ale vystačím si aj s jednou z nich, je jednou s ktorou)
-Betelgeuze farebne

Zoznam bude priebežne aktualizovaný! Môžete ale ponúknuť akýkoľvek ďalší príťažlivý astronomický objekt. Veľkú šancu na publikovanie majú astrofotografie menej známych objektov (kde je tiež nižšia pravdepodobnosť, že ho mám pokrytý licenčne voľnou fotkou), veľkoplošné snímky rozsiahlych hmlovinových komplexov a fotografie skoro akýchkoľvek (farebných) dvojhviezd a viacnásobných hviezd.

Ak chcete vedieť viac o mojej knihe (do čoho idete), pozrite moju stránku http://www.adhara.sk/?page_id=141. Na konci nájdete aj linky na vybrané kapitoly z tejto knihy, v ktorých je text takmer v konečnej podobe vrátane všetkých doteraz zohnaných obrázkov.

V prípade záujmu alebo akýchkoľvek otázok ma kontaktujte.
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#2

Příspěvek od Eryn »

Ďakujem za ochotu všetkým, ktorí ponúkli svoje snímky, aj keď neboli využité. Knižka Súhvezdia od Andromedy po Žirafu po rokoch odkladov napokon vyšla, cez Slovenskú ústrednú hvezdáreň.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#3

Příspěvek od Tharos »

Čistě ze zvědavosti jsem si objednal zde představenou knihu a včera mi dorazila.

Balíček byl podezřele těžký a po jeho rozbalení jsem celou věc pochopil. Ono se totiž vůbec nejedná o nějakou brožuru typu atlas do kapsy, ale o úchvatnou encyklopedii. Nedalo mi to a položil jsem ji na váhu: má lehce přes dva a půl kilogramů. 😊

Rozsah toho díla mě ohromil a na první pohled i kvalita. Eryn, díky za takový počin! To je prostě skvělé, mít takovou knihu v knihovně. Vyrobil jsem jí tam čestné místo mezi atlasy od Karkoschky a Rükla, v těsném sousedství Saganovek. 😊

Všem doporučuji.
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 173
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#4

Příspěvek od Míra Pech »

Tak jsem si ji taky zkusil objednat. No snad to nějak projde. Pokud je pravdivá tato informace u emailu: "Tento údaj použijeme len na komunikáciu pri problémoch s Vašou objednávkou." tak nevim, jak mi pošlou údaje k platbě.
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 595
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#5

Příspěvek od palkog »

Posielaju to vacsinou na dobierku. Ale da sa dohodnut aj na platbe prevodom - staci napisat na suhlib@suh.sk
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#6

Příspěvek od hades »

Bylo by možné sem dát pár fotografií jak ta kniha vypadá?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2236
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#7

Příspěvek od juh »

Nie sú náhodou ukážky z tej knihy už v odkaze z prvého príspevku? Majitelia knihy môžu potvrdiť, alebo vyvrátiť, či kniha obsahuje to isté, ako je v tom odkaze.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#8

Příspěvek od hades »

No já bych raději foto fyzické knihy, nalistovat pár stran a vyfotit.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#9

Příspěvek od Tharos »

Eryn mi snad promine porušení autorských práv a diváci odlesky od svítidla nad stolem, papír je křídový… 🙂

20240126_225019.jpg
20240126_225019.jpg (1.79 MiB) Zobrazeno 1378 x
20240126_224941.jpg
20240126_224941.jpg (2.52 MiB) Zobrazeno 1378 x
20240126_224927.jpg
20240126_224927.jpg (2.45 MiB) Zobrazeno 1378 x
20240126_224905.jpg
20240126_224905.jpg (2.65 MiB) Zobrazeno 1378 x
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#10

Příspěvek od PetrŠ »

Tak to si objednám.
Tady dole jsou velké ukázky částí knihy: https://www.adhara.sk/?page_id=8325
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#11

Příspěvek od hades »

Tharos: díky, to fakt vypadá impozantně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#12

Příspěvek od Franta62 »

Opravdu skvělá knížka, která by měla mít své místo v knihovně každého zájemce o astronomii. Doporučuji přesunout celou tuto diskuzi-vlákno o knížce do sekce "Software, literatura..." Myslím, že si to zaslouží. Navíc běžný čtenář astrofora, který se sem vrací sporadicky 1-2x týdně, by odkaz na takovouto knížku v sekci "Všeobecná diskuze" určitě nehledal. Sám jsem po 3-dnech uvažoval, v kterém vlákně vlastně odkaz byl. Za případný přesun předem děkuji.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4147
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledám astrofotografie do své knihy

#13

Příspěvek od biker.fm »

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu jako by byla novym a lepsim vydanim Oblohy na dlani od E.Pitticha a D.Kalmancoka. Byla to ma jedna z nejoblibemejsich knih a hodne casto a rad jsem si v ni listoval a hltal informace v ni napsane. Uz se tesim na nove listovani ;-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Súhvezdia od Andromedy po Žirafu

#14

Příspěvek od Eryn »

Vďaka za reklamu a všetky priaznivé komentáre. :-) Áno, kniha je skutočne rozsiahla, nie náhodou som ju písala devätnásť rokov (s prestávkami), aj keď veľa času som trávila prepisovaním toho, čo som nespracovala dobre alebo čo jednoducho za tie roky zastaralo.

Áno, je to taká nová Obloha na dlani, len bez planét a tých ďalších tém Oblohy na dlani, zato s o to väčším rozsahom na súhvezdia. :-) Dala som si záležať na tom, aby kniha obsahovala každú jednu hviezdu a DS objekt z Oblohy na dlani, plus veľa ďalších.
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 595
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Súhvezdia od Andromedy po Žirafu

#15

Příspěvek od palkog »

Kniha po fyzickej stranke (rozmery, hmotnost) pripomina napr. knihu Vesmir od Martina Reesa. Ale po obsahovej stranke je na uplne inej urovni. Tu by som skor prirovnal k anglickym kniha ako Planetary Astronomy alebo Luna Cognita... Teda mnozstvo viac-menej aktualnych informacii o vsetkych objektoch na oblohe mimo Slnecnej sustavy - hviezdy, hmloviny, hviezdokopy, galaxie. Casto su uvedene aj nejake zaujimavosti, ktorymi je dany objekt vynimocny. Skratka v knihe je vsetko, co by ste chceli vediet o suhvezdiach a objektoch v nich ;) Zaroven tam nie je zbytocne dlhy teoreticky uvod nesuvisiaci uplne s problematikou (ako v inych podobnych knihach).
Urcite odporucam. A ked este zoberiem do uvahu cenu, za ktoru ju SUH predava, tak pomer cena/vykon je jednoducho neuveritelny :D Za rovnaku cenu zvyknu knihkupectva ponukat tenku knihu maleho formatu, kde su kazdemu suhvezdiu venovane 2 strany. A tu je to velka kniha, ktora ma takmer 600 stran plnych textu bez zbytocneho mnozstva obrazkov.
Jedina nevyhoda je to, ze to rozhodne nie je prirucny atlas, ktory budem zo sebou nosit do terenu ;)
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Odpovědět