Nová planeta v naší sluneční soustavě?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Oberon
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 01. 2016, 20:16

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#31

Příspěvek od Oberon »

Mohl by mi někdo ze zdejších fyziky a zákonů gravitace znalých vysvětlit, jakým způsobem by případná devátá planeta měla svým gravitačním působením dostat ta pozorovaná tělesa na jejich orbity? Jako laik bych očekával, že případná planeta by ta tělesa spíš měla natáhnout "k sobě" než "od sebe". A vůbec jak nějaké těleso může jiné "vykopnout" na silně excentrickou dráhu, případně zcela vyhodit ze Sluneční soustavy? Omlouvám se za možná úsměvné otázky, jsem amatér-pozorovatel, nikoli fyzik :)
We are the way for Cosmos to know itself. (Carl Sagan)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#32

Příspěvek od MaG »

No on se někdo najde, ale mohlo by jít prostě o rezonanci. Třeba Pluto je schopen být krátce i blíže než Neptun, ale vždy přesně tehdy, kdy tam Neptun není. Gravitace Neptunu způsobuje, že Pluto a další tělesa Plutinos obíhají přesně v rezonanci 2:3 (na dva oběhy Pluta vyjdou tři oběhy Neptunu). Dokážu si představit, že ze stejného důvodu objevujeme tělesa na protáhlých drahách, které jsou zrovna tam, kde není ta hypotetická planeta. Potom by to mohl být stejný princip. Výše uvedená čísla jsem psal zpaměti, snad jsem se moc nesekl.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#33

Příspěvek od stana85 »

Jiří Grygar v Meteoru o "deváté planetě"
http://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/ ... a--1578486
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#34

Příspěvek od Sajri »

Jiří Grygar v Meteoru o "deváté planetě"
http://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/ ... a--1578486
Grygar v závěru víceméně opakuje argumenty, které před pár lety použil již v jiném rozhovoru. Dovolím si k tomu jednu poznámku:

Družice WISE skutečně vyloučila velké planety ve vzdálených oblastech sluneční soustavy, jenže toto tvrzení má své meze: pro předpokládanou vzdálenost (~ 1200 AU) a její velikost (jako Neptun nebo menší) je tahle planeta právě na hranici detekční schopnosti WISE:
https://www.nasa.gov/sites/default/file ... raints.jpg
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#35

Příspěvek od Sajri »

Mohl by mi někdo ze zdejších fyziky a zákonů gravitace znalých vysvětlit, jakým způsobem by případná devátá planeta měla svým gravitačním působením dostat ta pozorovaná tělesa na jejich orbity? Jako laik bych očekával, že případná planeta by ta tělesa spíš měla natáhnout "k sobě" než "od sebe". A vůbec jak nějaké těleso může jiné "vykopnout" na silně excentrickou dráhu, případně zcela vyhodit ze Sluneční soustavy? Omlouvám se za možná úsměvné otázky, jsem amatér-pozorovatel, nikoli fyzik :)
To jsou otázky, na které se dost těžko odpovídá jednoduše a ještě navíc bez kreslení. Gravitační síla planety samozřejmě přitahuje všechna tělesa k sobě. Ale je třeba si uvědomit, že tam hrají roli ještě další dva vlivy: jednak pohyb těch těles, a pak to, že kromě planety tam působí ještě Slunce.

Když to hodně zjednoduším, tak planeta se o ta tělesa se Sluncem přetahuje. A když to zjednoduším ještě víc (je to jen příměr k něčemu, co si člověk představí snáz - není to přesná analogie toho, co se děje v případě gravitačních sil!): představme si pružinu položenou na hodně klouzavé desce stolu. Jeden konec je připevněn k desce, na druhém je závažíčko. Když za závažíčko vezmu, a přitáhnu, přiblíží se ke mě. Ale když ho pak zase pustím, začne na té pružině kmitat. Když za něj budu opakovaně tahat a povolovat, bude kmitat pořád. To je extrémně zjednodušená varianta toho, co dělá planeta (=já) s ostatními tělesy (na něž gravitačně=pružina působí především Slunce). To že se planeta periodicky přibližuje a vzdaluje od těch těles, způsobuje u nich oscilace na jejich drahách a v důsledku toho se ty dráhy mění (to, jak konkrétně, záleží na více faktorech).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#36

Příspěvek od dvader »

Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#37

Příspěvek od KpS »

Dávam si orbitu do Celestie a v podstate laborujem nad AscendingNodeDráha předpokládané Planety Devět je značně nejistá. Převzal jsem z internetu odhady pro dráhové elementy a jen tak pro zábavu jsem hledal co nejjednodušší způsob jak zobrazit celou trajektorii do hvězdné mapy. Planeta je tak daleko, že nějaké rozdíly mezi geocentrickou a heliocentrickou polohou jsou a dlouho asi budou zcela nepodstatné. Při pohledu ze Slunce je trajektorií hlavní kružnice. Ve stereografické projekci je obrazem jakékoliv kružnice znovu kružnice a ta se kreslí dobře. V této projekci jsem pro vytvoření hvězdné mapy v ekliptikálních souřadnicích použil SkyMap, další je jen záležitostí PhotoShopu. Zde je dráha Planety Devět.
Karel
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#38

Příspěvek od Lamid »

Zde je dráha Planety Devět.
Údaj Ω som na internete nenašiel.
Nakoniec som použil Ω 85°, ostatné parametre orbity sú z wikipedie.
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... =10#p61654

Vy ste použili Ω 95°.

Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#39

Příspěvek od Lamid »

Údaj Ω som na internete nenašiel.
Teraz sa pozerám na wikipediu, Ω bola doplnená.
https://en.wikipedia.org/wiki/Planet_Nine

Ω 102°?

Hypothesized Planet Nine
orbital period ~15,000 years
a ~700 AU
Perihelium~200 AU
Aphelium~1,200 AU
e ~0.6
ω ~150
i ~30°
Ω ~102°?
ω+Ω ~252°?
magnitude >22
diameter ~40,000 km
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#40

Příspěvek od Psion »

Zajímavé, jak se myšlenkou deváté planety, s hmotností 10-ti Zemí, zabývají už poměrně dlouhou dobu http://procproto.cz/veda-a-technika/ast ... e-planety/
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#41

Příspěvek od Lamid »

Autori študie Konstantin Batygin a Michael E. Brown zverejnili 20.1. grafy kde sa môže nachádzať Planeta 9.


Do uvedeného grafu-mapky som 2.2. doplnil súhvezdia a dráhu/žltá/ podľa wikipedie s Ω=85° Ω=128°/oprava/


14.2. Jason Higley dal predpokladané dráhy P9 /grafy autorov študie/ do mapy hviezd z Tycho 2 katalógu.

Link na stiahnutie /17 MB/
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#42

Příspěvek od KpS »

Nakoniec som použil Ω  85°Dráhu na mapě v příspěvku #36 jsem změnil. Nyní odpovídá hodnotě Ω=100°. Původně jsem použil na základě výše uvedených grafů hodnotu ještě vyšší. Nakonec jsem ji snížil díky jedné poznámce Browna o tom, že perihelium se nachází někde kolem rektascenze 16h.

Lamid: Na Vaší mapce není délka výstupného uzlu 85°. Je mnohem vyšší. Nemá jít o průsečík dráhy s rovníkem, ale s ekliptikou.
Karel
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#43

Příspěvek od Lamid »

Ďakujem za upozornenie. Dĺžka vzostupného uzla je v rovine ekliptiky, teda priesečník dráhy s ekliptikou. Opravím text.
Len pre zaujímavosť z Celestie Ω=85°, 95° a 100°/červená
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#44

Příspěvek od Lamid »

Pochválim planetárium SkytechX, kde sa dá jednoducho zadat dráha asteroidu a dať si vykresliť napr. 1000 rokov. Tu je obrázok ako prechádza Planeta 9 cez vlasy Bereniky okolo Arctura.

alebo cez Blížencov, Castor, Polux, 

Pekne to sedí s mapkou od KpS. 
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nová planeta v naší sluneční soustavě?

#45

Příspěvek od Psion »

To se bavíme v teoretické rovině, nebo někdo opravdu spočítal prvky dráhy na základě poruch ostatních těles?
Odpovědět