Opavská robotická hvězdárna

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Opavská robotická hvězdárna

#1

Příspěvek od Psion »

Dnes bylo ve zprávách o nově zbudověné hvězdárně v Opavské univerzitě, od dnešního rána budou usazovat kopuli, dalekohled už mají (asi Supra?):)

Mimochodem jsem narazil na tohoto výrobce : http://www.sincon.cz/sin_inst.html
Uživatelský avatar
prukajda
Příspěvky: 76
Registrován: 16. 01. 2004, 15:16

Opavská robotická hvězdárna

#2

Příspěvek od prukajda »

Dnes bylo ve zprávách o nově zbudověné hvězdárně v Opavské univerzitě, od dnešního rána budou usazovat kopuli, dalekohled už mají (asi Supra?)

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/s ... 51029.html
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Opavská robotická hvězdárna

#3

Příspěvek od MMys »

No, noviny to asi trošku nafoukly. Nevím sice přesně, co tam bude uvnitř, ale 3m kopuli a tomu úměrně velký dalekohled má slušná řádka nadšenců doma i u nás v ČR ;)

A možnost provozovat to vzdáleně je dnes celkem běžná a jednoduchá záležitost, kor když jsou na to peníze. 

Trošku mi hlava nebere, když už na to ta univerzita ty prachy získala, a nešlo o rekonstrukci stávajícího, ale stavbu nového, proč tu observatoř nepostavili někde dál, třeba v Beskydech, kde je alespooň trochu tma. Kor když to přeci plně robotizováno ;)  Takhle uprotřed města, navíc v aglomeraci Opava-Ostrava, v mśtě s pomalu největším světelným znečištěním, častou inverzí, smogem...

Tím to samozřejmě nehaním, osvěta a populariazace je dobrá. Ale je mi trochu líto těch blbě využitých financí.

Prostě holt univerzita chtěla hvězdárnu. Ale to není poprvé, ani naposledy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Opavská robotická hvězdárna

#4

Příspěvek od Howking »

Mám naprosto stejný názor. Prostě se jen blbě utratily prachy. Prestiž univerzity to nezvedne, protože ti co mají skutečně zájem o obor to vidí stejně jako ty a zbylého odpadu je plna kde jaká škola. Nejvíc mě pobavila představa děkana jak bude propojovat dso fotografii s uměleckou fakultou. :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Opavská robotická hvězdárna

#5

Příspěvek od Psion »

Tak univerzita utratila za poslední 2 roky ve stavebních pracích 200 mil., observatoř je kapka. Myslím, že to smysl dává, nejde přece o nějaké pěkné obrázky, to je to poslední, to si mohou pronajmout čas na iTelescope. Jen za AV techniku utratili letos 20 mil., tohle je sranda. Každá taková věc je dobrá, alespoň se na astronomii totálně ne.sere a i to využití pro vedlejší základní školu a i další školy je fajn.

Ještě nějaké obrázky

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... observator

Reportáž (50tá minuta)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... tudio-6-ii
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Opavská robotická hvězdárna

#6

Příspěvek od Homer »

"To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou" řekl feldkurát Katz.

Pokud by k tomuto rozhodnutí bylo přistoupeno s rozvahou těch, kteří staví z prostředků, které musí předtím sami vydělat, asi by to dopadlo jinak. Umím si představit samostaný objekt v lepší lokalitě, vybavené nikoliv malou kopulí ( podle mne nevhodnou pro pozorování veřejností či dokonce celých školních tříd ), ale něčím větším, se stálým pracovníkem ( či několika pracovníky ), vědeckým programem a vybavením. Pak by to mělo smysl - vědecká práce univerzity, doktorandi, studenti i veřejnost.
Obdobné zařízení jako toto bylo ( možná ješte je ) na střeše stavební fakulty ČVUT a bylo prakticky nepoužívané.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Opavská robotická hvězdárna

#7

Příspěvek od Psion »

Jenže v Opavě žádná hvězdárna není, tady mají být i dny vyhrazené pro veřejnost a řada výukových programů pro školy. Nechápu, proč by škola měla někde v horoucí pr.... stavět hvězdárnu, která ji vyjde na 20 mil. a ročně údržba a mzdy na dalších 4 mil., nesmysl.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Opavská robotická hvězdárna

#8

Příspěvek od Homer »

Mě se to operování s účastí veřejnosti zdá celkem účelové pro obhájení investic. 3,2m kopule je pro veřejnost malá, pro školní třídu skoro nepoužitelná. To je podle mne ten nesmysl.
No a sama univerzita by měla zvážit, zda se chce zabývat astronomickými disciplínami jako vysoká škola na současné úrovni poznání či ne. Pokud ano, pak by to mělo být podle toho řešeno, pokud ne, pak ať věnuje prostředky na jiné obory, kde bude moci vychovávat  nové absolventy na úrovni.
Univerzita přece nemá mít za úkol postavit jen další "lidovou hvězdárnu", to je bezesporu věcí místní samosprávy. A že to stojí peníze? Ano stojí, jako každá škola a její provoz, tak ať to má ale výsledky a smysl...A mzdy? Ty berou učitelé a další zaměstanci tak jako tak, ať jsou v tom či onom baráku, nebo je to jinak :)?
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Opavská robotická hvězdárna

#9

Příspěvek od hamr »

Koukal jsem na tu "reprtáž" o montáži hvězdárny a docela mě zaujalo jak Pat a Mat podložili ozubenou objímku (spodní pás) kopule na cihly (těmi zuby) a bušili do toho kladivem ::).
Kdyby si na ty cihly dali aspoň prkýnka????
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Opavská robotická hvězdárna

#10

Příspěvek od Homer »

Hamr: jo, ta informace mne inspirovala k tomu, abych si to taky přehrál...Kromě Pata a Mata za zády pana děkana mne upoutala jeho informace o "obrovském potenciálu" tohoto investičního počinu. Jak napsal MMys, tohle už má dnes leckterý amatér a obejde se to bez médií.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Opavská robotická hvězdárna

#11

Příspěvek od Psion »

Tahle diskuze mi silně připomíná diskuzi na iDnes, ostatní ponechám bez komentáře....
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Opavská robotická hvězdárna

#12

Příspěvek od Homer »

Psion: No, já kvalitu zdejší diskuze hodnotit nebudu. Využili jsme prostoru daného AF a vyjádřili své názory k předmětnému astronomickému počinu někoho třetího, do kterého nám nakonec nikomu nic není.
Pokud to zasadím do daného vlákna, dovolím si za sebe tipnout, že další lidová hvězdárna nevznikla...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Opavská robotická hvězdárna

#13

Příspěvek od Bill »

Mě se to operování s účastí veřejnosti zdá celkem účelové pro obhájení investic. 3,2m kopule je pro veřejnost malá, pro školní třídu skoro nepoužitelná. To je podle mne ten nesmysl.
Četl jsem tu zprávu Idnes - pochopil jsem to tak, že to bude robotický dalekohled, takže do kopule se asi nikdo vodit nebude.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Opavská robotická hvězdárna

#14

Příspěvek od Psion »

Homer: Vznikla "hvězdárna" pro lidi, to nelze popřít. Mě zarazilo, že někdo má snahu přiblížit dětem astronomii a na astronomickém foru je odezva ve stylu bulvárních novin, "to zase někdo vyhodil peníze a ještě určitě z toho něco ukradl." Jenom doufám, že to tady nečte děkan univezity.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Opavská robotická hvězdárna

#15

Příspěvek od Homer »

Psion: pro které lidi a zda i pro širokou veřejnost a děti hvězdárna na VŠ vznikla se ukáže časem. Jsem v tomto ohledu skeptický a tvrdím, že lidová hvězdárna nevznikla, to je vše.
Pokud je tato univerzita schopna investovat dle Vašich slov mnohamilionové částky a zároveň chce mít vědecké pracoviště, skutečně si umím představit pracoviště jiné - ergo kladívko veřejné prostředky investované lépe než se zde stalo. Ale souhlas - nejsem děkanem této školy a může mi to být šumafuk. Taky neznám všechny souvislosti. Ale rozumím tomu, že již slíbený kožich zahřeje :).

"to zase někdo vyhodil peníze a ještě určitě z toho něco ukradl." Ani Vás nebudu prosit, kde jste toto vyčetl a proč tímto způsobem reagujete přímo na mne. To je totiž krystalický bulvár, který tak kritizujete.
Odpovědět