Vzpomínka na Josefa Bartošku

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Vzpomínka na Josefa Bartošku

#1

Příspěvek od Jan77 »

Přátelé,ačkoli je toto můj první příspěvek,fórum již nějaký čas sleduji jako pasivní uživatel a čerpám z něj nepřeberné množství ze všech možných Vašich příspěvků a zkušeností. Dosud jsem nic nepsal,jednoduše prostě nemám,čím bych fórum obohatil z vlastních poznatků nebo zkušeností. Učinil jsem tak až nyní,u příležitosti smutného výročí. Dovolil jsem si požít titulek z článku na Astro.cz,kde autor píše krásný článek o panu Josefu Bartoškovi z Královéhradecké hvězdárny.

http://www.astro.cz/clanky/ostatni/vzpo ... to%C5%A1ka

Dnes je to devět let,co navždy odešel ve věku,který byl setsakramentsky nízký a ještě dnes mohl rozdávat humor a radost všem okolo. Bohužel jsem jej osobně nikdy nepoznal, ale jako kluk jsem psával na Hradeckou hvězdárnu zvídavé dopisy a vždy se strašně těšil na veselé a vtipné dopisy od pana Bartošky.Vždy k tomu přiložil i nějaké obrázky či pohlednice,jednou poslal i diafilm. Dodnes,na prahu čtyřicítky, na něj vzpomínám a lituji,jak je to někdy nespravedlivé,že si Pánbůh k sobě takovéto lidi bere k sobě tak brzy...
Byl bych rád,kdyby ti z Vás,kteří jste jej znali nebo s ním spolupracovali,sem přidali nějakou pěknou vzpomínku nebo historku o tomto neobyčejném člověku.
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Vzpomínka na Josefa Bartošku

#2

Příspěvek od Homer »

Děkuji za tento příspěvek a vzpomínku na Pepíka Bartošku. Znal jsem ho osobně z občasných návštěv hradecké hvězdárny, byl vždy v dobré náladě, připraven odpovídat na dotazy, pomoci radou. Vzpomínám na jeho úžasný bicykl, pokud dobře pamatuji zn. Ukrajina, s širokým koženým sedlem na pérech, na historky které vypravoval.
Jednou vyprávěl, jak na Silvestra s partou obrážel známé a alkohol, kterým byl častován, lil do termoforu umně ukrytého pod kabátem "na potom". Touto pohonnou směsí´poté častoval kamarády...Vzpomenu si na to vždy, když vidím film "Fešák Hubert" :).
Pepíka jsem vždy rád viděl.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vzpomínka na Josefa Bartošku

#3

Příspěvek od MilAN »

S Pepíkem jsme projezdili stovky kilometrů.Většina z nás si ho pamatuje v této výzbroji- dámské kolo Lady bez převodů  s nezbytnými doplňky



V té krabici od vařiče na nosiči  vozil vždy nějaké rekvizity a převleky- od kouzelnického pláště a čepice až po různé šaškovské převleky nebo lékařské  vyšetřovací pomůcky ... A zatím co my jsme se třeba na náměstí občerstvovali, on si začal s  vážnou tváří dobírat  v nějakém převleku kolemjdoucí - většinou to odnesla nějaké dáma.  Vždy dovedl do svých kousků zapojit všechny kolem
S velkým zaujetím vykládal mládeži o astronomie a s humornou formou se dostal přes jakékoliv složité téma.
O Pepíkovi je těžké vyprávět nějaké  humorné epizody  - on tím žil stále a zapojoval do toho celé okolí.
P.S.: takhle vybaven jel i na zatmění Slunce do Rakouska, protože jeho Trabanta s přidrátovanýma dveřma by tam nepustili. A číst popis jeho cesty i forma, jakou to popisoval - to byl neopakovatelný zážitek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Vzpomínka na Josefa Bartošku

#4

Příspěvek od Jan77 »

Nádhera to kolo! A sandále na nohou :)
Díky za Vaše vzpomínky!
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
Odpovědět