Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#1

Příspěvek od Janek »

Nevím, zda to není poplašná zpráva, ale v dnešním naruby obráceném světe už se nedivím ničemu:
http://diit.cz/blog/evropsky-parlament- ... verejnosti
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#2

Příspěvek od biker.fm »

[ot] Jak to rict slusne ? ... zadne slusne slovo me nenapada. Predpis na spravne zahnuti okurek uz mame, tak se jde dal. [/ot]
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#3

Příspěvek od gunaroid »

Pokud je mi známo, tak je to trošku jinak, nemá jít o zákaz fotografování, ale zákaz použití fotografií pro komerční účely. Fotka z dovolené by tedy sama o sobě nevadila. Trošku háček je v prostém zveřejnění na Facebooku, kde uživatel (někdy nevědomky) předává práva na svoje fotky i pro komerční použití a tím se vlastně dostává do křížku s tímto plánovaným výmyslem. BTW není to až taková novinka, fotografování některých staveb ve Francii (např. Eiffelovky v noci kvůli autorským právům na osvětlení ::) ) pro komerční účely už je zakázáno delší dobu, akorát teď to chtějí zobecnit a zavést plošně.

Každopádně podle mě je to chujovina a s autorským právem se to jako vždy přehání.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#4

Příspěvek od elon254 »

Vzdušné je mimo místo trvalého pobytu realita.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#5

Příspěvek od biker.fm »

Tady zase z toho bude tak akorat zivna puda pro spolecnosti typu OSA a pod. Co me treba vytaci, ze se musi platit "vypalne" za kapacitu (treba kdyz si kupuji HDD) i kdyz tam mam jen sve soukrome data.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#6

Příspěvek od dvader »

Trošku to vysvětluje Neff zde:
http://www.digineff.cz/clanek/tvorba/eu ... m-prostoru

Ale v každém případě to je opět euroblitka! A to, že návrh je od frantíků, mne nepřekvapuje - tahle země decimuje Evropu čím může. :'(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#7

Příspěvek od Psion »

Ještě by to toho měli zahrnout chráněné památky a krajinné oblasti, jako duševní vlastnictví národa....., ani bych se nedivil.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#8

Příspěvek od Homer »

Nebojte, není všem dnům  konec. Už jste jistě mnozí zaregistrovali, že pokud koupíte jakékoliv zařízení technicky uzpůsobené k poslechu rozhlasu, musíte automaticky platit - ať posloucháte či ne. I takovou právní normu naši volení zástupci přijali...Z tohoto úhlu pohledu lze čekat cokoliv. Je to jako když Ferenc a Lorenc v pohádce Stará bambitka přemýšleli co ještě zdanit.
Nicméně v otázce astrofotografie jsem mírným optimistou - tvůrcem Vesmíru není žádný pozemšťan. I když umím si představit sociopata, který se za něj prohlásí :).
Uživatelský avatar
Beny9700
Příspěvky: 29
Registrován: 25. 11. 2013, 20:43

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#9

Příspěvek od Beny9700 »

Nebojte, není všem dnům  konec. Už jste jistě mnozí zaregistrovali, že pokud koupíte jakékoliv zařízení technicky uzpůsobené k poslechu rozhlasu, musíte automaticky platit - ať posloucháte či ne. I takovou právní normu naši volení zástupci přijali...Z tohoto úhlu pohledu lze čekat cokoliv. Je to jako když Ferenc a Lorenc v pohádce Stará bambitka přemýšleli co ještě zdanit.
Nicméně v otázce astrofotografie jsem mírným optimistou - tvůrcem Vesmíru není žádný pozemšťan. I když umím si představit sociopata, který se za něj prohlásí :).
No ono stačí platit poplatek OSE za každé záznamové zařízení na které si chci uložit vlastní fota či videa. Připadám si jako usvědčený pirát >:(

A poplatek za astrofoto? Cena bude úměrná počtu vesmírných objektů zachycených na fotografii. Čím lepší rozlišení, tím vyšší cena ... :D

Já už ten svět nechápu, poplatek z každého h...., uprchlíci, chrastění zbraněmi, atd. naše civilizace je již odsouzena k zániku.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#10

Příspěvek od biker.fm »

Já už ten svět nechápu, poplatek z každého h...., uprchlíci, chrastění zbraněmi, atd. naše civilizace je již odsouzena k zániku.
JJ, je to tak. Zde jsme ale na foru o astronomii a vse co s tim souvisi, politiku bych sem radeji netahal. Na to jsou jine servery.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#11

Příspěvek od MMys »

krajinné oblasti...
v USA už jsou dál, chtěli od r. 2015 zavést poplatek za focení krajiny u profesionálních fotografů (jak se ale rozliší, že ?). A co je vlastně krajina, když tam bude jen kousek lesa a nad ním obloha ? Svět se pos.al.  Tohle už fakt nemá obdoby. Jestli to prošlo, nevím. Zdá se, že snad ne.

http://theantimedia.org/the-government- ... of-nature/
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#12

Příspěvek od Miloš Hroch »

Pánové já myslím, že tohle všechno řešíte zbytečně. Přijde doba a nebude to trvat dlouho, kdy si dovedu představit, že bude třeba zákaz vycházení po 22 hodině. Protože v noci máte chrápat, abyste mohli čile ráno nastoupit do práce a odvádět daně, ze kterých je placená tahle banda hňupů.

Verze B) je taková, že si budete moci zaplatit buď jednorázovou proustku, nebo třeba roční paušál a pak budete moci chodit ven libovolně, ale třeba jen do hyper- super- a jiných marketů, ne třeba do lesa, protože ovčan, ze kterého nepadají zlaťáčky je k ničemu. Vybírat to bude jediná soukromá firma, kterou zvolí stát, no a tu firmu bude vlastnit nějaký papaláš z vlády. Ferenz a Lorenc, to už není k smíchu, to už je realita, jen pochybuju o tom, že tyhle někdo vyžene nebo zabásne. Takže asi tak ...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#13

Příspěvek od Psion »

Já myslím, že OSA půjde stejnou cestou jako u HDD a DVD apod., prostě se bude platit poplatek z každého prodaného fotáku (tedy i telefonu), kterým lze "nahrávat" autorské dílo.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#14

Příspěvek od biker.fm »

... OSA ... poplatek z každého prodaného fotáku ...Jo a az zjisti ze existuji CCD kamery (ktere nejsou jen tak nejake ty fotaky), tak ty budou spadat do jeste "drazsi" kategorie vybirani vypalneho.

Jsem si vzpomnel jak ta jedna pani rikalaL "Ja bych vsechny ty internety zakazala". Ta veta vseobecne hodne znama :)
Ja bych to mirne pozmenil: Ja bych vsechny ty OSY zakazal.

Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#15

Příspěvek od LKamarad »

Tuhle celou debatu jsem vlastně inicioval někdy převčírem já (po skypu, po telefonu .... apod).

Na valný hromadě Asociace Profesionálních Fotografů se správní rada snažila prosadit lobby do sněmovny, že pouze jejich (kvalifikovaní) členové budou smět prodávat svoje fotky a nabízet fotografické služby. Pro ostatní to bude zakázaný (nějak podobně to už funguje např. v Německu) .... "Členskej příspěvek" tam už stoupnul na 4000 ročně a mám chuť se na ně vysrat, ikdyž mám jako jeden ze 2 Čechů nejvyšší evropskej titul - je to banda zoufalců .....  ;D

Ona už ta šikana fotografů je obsažena např. v leteckým zákoně ... s dronem (třeba s pověšenou cihlou) můžeš celkem volně lítat jako s modelem, ale jakmile tam místo cihly pověsíš foťák, tak už sou to letecký práce a potřebuješ na to piloťák jako na jumbo a platíš nevratnou kauci 50000 ročně, abys mohl fotit ..... jinak pokuta až 5 mega ... a nemusej tě načapat při lítání - stačí někde publikovat fotku z dronu a máš problém  :-?

Tohle všechno "vylepšování" světa mají na svědomí "spolky vyvolených", který mají potřebu "měnit svět k lepšímu" a nejčastěji argumentujou "bezpečnostní" .... předepisujou ostatním, co směj a nesměj dělat, i když jim o to nikdo nestojí, ale zároveň se jim nikdo není schopen (nebo se nechce) postavit. Tyhle spolky tvoří "stáda", kde se roděj a utvrzujou naprosto zcestný myšlenky  :-/

Abys vůbec směl do přírody, tak si budeš muset u certifikovaný agentury s předstihem "koupit zážitek" a "atestovanej průvodce" tě vezme na vejlet .... bude ti sčítat počet fotek, který si udělal a podle toho pak dostaneš konečnou fakturu ... Samozřejmě ke všemu bude nutná lustrace, napíchlej chip a lékařský potvrzení způsobilosti, ne starší 14 dnů (to už před 10 lety chtěli v Namibii k povolení procházky v přírodě, delší než 8 hodin) ....  :D

Člověk je od přírody stvořenej pro boj na život a na smrt (k eliminaci konkurence = přírodní výběr) a pokud je tomu uměle po delší dobu zamezeno, tak propuká "globální psychická porucha" a agrese se přesouvá do jinejch rovin ....

A teď něco konkrétního, co se už bohužel stalo:
Prakticky všechny kvalitnější místa, kam se lze dostat s autem a rozložit si astrotechniku, jsou už zablokována, uzavřena závorou či zavalena. Na Šumavě v místech, kde jsem pořídil nejlepší astrofotky, je nyní totální nechytačka, a mne už nenapadá, kam se (pod trochu slušnou oblohou), zvláště v zimě "zašít" a v klidu celou noc moct fotit..... :-[

Ale ono je to jak s tou žábou, pod kterou pomalu ohřejváš vodu až ji uvaříš ... nevyskočí, ikdyž může (pokud jí hodíš do horký vody, tak vyskočí a zachrání se) ... a za pár let tu máme totalitu horší jak za bolševika, ale ozdobenou "demokracií a nekonečnou péčí o bezpečnost a blaho jedince".... :P

www.horolezec.cz/uschovna/Valna_hromada_AF.jpg
Odpovědět