Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#46

Příspěvek od biker.fm »

Já jsem si před časem koupil HDD a žádné "výpalné" po mě nikdo nechtěl.  :-?Ach jo ... no to je jasne ze na paragonu vedle radku DPH a pod nebude dalsi radek s popisem Vypalne :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#47

Příspěvek od Maser »

Někdo dal na Eiffelovu věž světýlka zářící do noci a nazval to uměleckým dílem, za jehož reprodukci (třeba jako pohlednici) chce autor výpalné. Wikipedie umožňuje komukoli jakoukoli na ni nahranou fotografii si stáhnout a použít ji i komerčně (třeba jako pohlednici). Kdybych tu Eiffelovu věž vyfotil s těmi světýlky a nahrál to na Wikipedii, kdokoli by si tu fotku mohl stáhnout a použít ji (třeba jako pohlednici), aniž by platil autorovi světelné dekorace výpalné.

A v podobném smyslu: Facebook má v podmínkách použití, že jakákoli na něj nahranou fotografii může libovolně komerčně využít - rodinka se vyfotí před osvětlenou Eiffelovou věží, pochlubí se fotkou na FB, FB fotku použije v reklamě a autor světelné dekorace zuří, protože mu z toho nic nekápne.
Dík za vysvětlení.
Tady o tom taky píšou.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#48

Příspěvek od Maser »

Proc OSA chce za toto zbozi nejake penize ?zde
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#49

Příspěvek od ladis »

Ještě, že nejsou všichni lidé názorově jako ty, Maser, to by nám ten salám politici nakrájeli o dost rychleji! Otevři už prosím tě oči ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#50

Příspěvek od Jarous1 »


Ach jo ... no to je jasne ze na paragonu vedle radku DPH a pod nebude dalsi radek s popisem Vypalne :)
Tak pozor, "slušnější" prodejci to jako extra položku na faktury opravdu uvádějí  Samozřejmě ale ne pod názvem "výpalné", ale tak jak se má, čili "autorský poplatek"  ;)
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#51

Příspěvek od Maser »

Ještě, že nejsou všichni lidé názorově jako ty, Maser, to by nám ten salám politici nakrájeli o dost rychleji! Otevři už prosím tě oči ;)A jaký já mám názor, že soudíš o rychlejším krájení? Když tak přes SZ. ;)
Já se snažím mít otevřené oči, proto jsem tady nepsal ty emotivní výlevy vášně v reakci na ten neskutečnej blábol Davida Ježka v jeho blogu.
Místo toho jsem se snažil najít konkrétní informace, abych věděl na co přesně mám nadávat.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Kdy bude zpoplatněná astrofotografie?

#52

Příspěvek od pepah »

Pokusím se vrátit k astrofotografii. Čistě prakticky, pokud by prošlo omezení fotografií dle kritizovanáho návrhu, pak třeba tyto fotografie by mohly mít problém http://udalosti.astro.cz/?p=5638 . (snad se vyhneme debatě, jestli jde, či nejde o astrofotografie)
Krásný příklad fotografií konjukce nad ještědem, by se mohl stát případem požadavku na autorský poplatek. A pokud by na serveru byla třeba jen reklama, pokrývající byť jen část nákladů na provoz, nárok by v tomto zákoně oporu.
(Ano, vím, že se to netýká fotografování DSO bez pozemních objektů. To ale na omezení astrofotograie nic nemění.)

K debatě o "výpalném" OSA se ani nebudu vyjadřovat. :)
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Odpovědět