Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel Fido
Příspěvky: 4
Registrován: 18. 07. 2014, 11:43

Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

#1

Příspěvek od Pavel Fido »

Zdravím, jsem amatér a pracuji jako dobrovolník pro lidi se zrakovým postižením a toto je prezentace vyrobených planet v hmatovém provedení pro lidi se zrak. postižením. Viz. Odkaz. Před nějakým časem jsem viděl na internetu takovýto, ale venkovní model sluneční soustavy. Protože je to pro moje klienty nedostupné, tak jsem si vyrobil svůj model. Už jsem ho s úspěchem i otestoval v praxi. Ale na začátku r. 2014 jsem se zaposlouchal do přednášek pana Jiřího Grygara a tak i když jsem astronomický laik tak jsem k modelu přidal i info o hvězdách, vzdálenostech atd.
Vás lidi, kteří se astronomií zabýváte již dlouho prosím o kontrolu informací, které tam píšu, abych tam neměl nějaké nesmysly, hlavně v té části o velikosti hvězd. Něco jsem našel na internetu, něco v knihách z knihovny a teď mnohdy nevím, odkud jsem tu informaci vzal.
Předem děkuji za vaše hodnocení Pavel Fido.
P.S. ve starších albech mám tento model i s testem, který ale nyní nebudu používat.

pavelfriedl1@seznam.cz

http://pavelfido.rajce.idnes.cz/Vesmirn ... hodnoceni/

Uživatelský avatar
Pavel Fido
Příspěvky: 4
Registrován: 18. 07. 2014, 11:43

Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

#2

Příspěvek od Pavel Fido »

P.S. No teď koukám, že tam občas mám i nějaký překlep :-(
To zjistím i sám.
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

#3

Příspěvek od Jan Vratny »

Je to supr napad, i pro "laiky" se zdravyma ocima to musi byt prima pomucka, jak si ty vzdalenosti predstavit, a neco malo se dovedet.. Moc se mi to libi!

Za me trocha te konstruktivni kritiky, po prvnim rychlem pruletu:

- na ISS svaly atrofuji kvuli nulove gravitaci, ne kvuli vakuu.
- pokud je povrch Mesice rozpraskany, nebude to kvuli meteoritum, ty tam nadelaly kratery, praskliny jsou jineho (spis "geologickeho"? Nekdo me jiste opravi/doplni) puvodu.
- ve staroveku byla znama precese zemske osy (aspon nas to tak ucili ve skole)
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
izirajder
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 03. 2014, 10:40

Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

#4

Příspěvek od izirajder »

protože ve vakuu (na ISS) svaly človeka rychle slábnou?
to snáď nemyslíš vážne :)

Moje pripomienky: Zrakovo postihnutí majú veľmi dobre vyvinutý hmat, preto by som viac dbal na povrchové vyhotovenie. Napr. Jupiter by som spravil z gumenej lopty, nech je pekne guľatý a nafúkol by som na požadovaný rozmer. Pripradne by som lepiacou páskou spravil rovníkové pásy a veľkú škvrnu, pre lepšiu predstavivosť.
Text by som zjednodušil a vynechal by som niektoré veľké čísla. To si ajtak nezapamätajú. Písať presný počet obyvateľov je tiež hovadina, zaokrúhlil by som na stovky miliónov. Svetlo zo Slnka dorazí na Zem za 8 minút - to si vie každý ľahko predstaviť. ...

Ak by si mi to poslal v textovej forme .txt alebo .doc tak sa ti na to lepšie pozriem.
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

#5

Příspěvek od Maser »

Pavel Fido

Ten počet obyvatel sice můžeš vyjádřit bez zaokrouhlení, ale v momentě kdy to číslo dopíšeš, tak už není aktuální.

Ten výčet ve vesnici se sto obyvately se i moc nezdá. Už jen v USA bude víc než 70mil. lidí, kteří vlastní pořítač. Co potom Evropa, J. Korea, Čína atd.

Mars je pokryt především impaktnímy krátery. Těch sopečných je minimum. A bylo by dobré se zmínit, že na Marsu je největší štítová sopka a obrovský kaňon.

A vakuum není výraz pro kosmický prostor. Vakuum je vzduchoprázdno, z čehoš vyplývá, že by v něm astronauti moc dlouho nepřežili, snad jen pár sekund.


Tvá snaha je chválihodná, líbí se mi to. Některé věty jsou trošičku zavádějící, ale laik to nepozná.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Pavel Fido
Příspěvky: 4
Registrován: 18. 07. 2014, 11:43

Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

#6

Příspěvek od Pavel Fido »

Zdravím, no jo to vakuum :| to musím opravit, to mi nějak vůbec nedošlo. Ale všem děkuji za reakci, jsem opravdu amatér, vlastně nemám ani dalekohled a vím prakticky jen to co jsem napsal do tohoto mého "elaborátu". S výrobou planet, byl docela problém, obcházel jsem různá hračkářství, domácí potřeby a hyper...megamarkety a měřil jsem všechny míčky a kuličky... Uran a Neptun jsem sehnal asi 2dny před akcí, vše bylo malé nebo velké.

Dnes a zítra jsem v práci, tak na opravy textu se vrhnu až zítra odpoledne.
Všem díky za odpovědi i za vydrž nad čtením mého výtvoru, Pavel Fido.
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

#7

Příspěvek od Vykuk »

Máš tam ode mě soukromou zprávu - styděl jsem se být první. Pro přečtení si klikni úplně nahoře na stránce. V.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Pavel Fido
Příspěvky: 4
Registrován: 18. 07. 2014, 11:43

Vesmírná stezka, prosím o zhodnocení a kontrolu

#8

Příspěvek od Pavel Fido »

Všem děkuji za odpovědi, opravil jsem to "vakuum" i ty další drobnosti, některé hodnoty tam asi nebudu dávat, např. ten paprsek, když to vidím na obrázku tak to chápu, ale až se mě na to někdo zeptá, tak bych byl asi mimo. Přímo na tu akci si vezmu s sebou nějakou literaturu (co nevím, to najdu).
O molitanu jsem taky přemýšlel (v jednom hypermarketu jsem nakoupil hromadu mycích houbiček, že to na to použiju), ale pak to vyhrála "pevná verze". Přeci jenom musí to vydržet nejen cestu, ale i počasí a zatěžkávací test=děti. (Akce se účastní i průvodci a jejich děti).
Díky této činnosti mě to docela chytlo, nějaký začátečnický dalekohled si koupím, ale o tom tady je už dost vláken.
Pavel Fido.
Odpovědět