To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#16

Příspěvek od MilAN »

Boha bych sem vůbec nepletl, toho astronomie vůbec nepotřebuje.Promiň , nikde jsem nepsal o Bohu. Psal jsem o víře. Psal jsem, že všechna náboženství si s těmi uvedenými otázkami dovedou poradit a dovedou je svým věřícím lidem vysvětlit.
A tvůj přístup je jaký ?
Vesmír vznikl naráz. Z ničeho, V čase a prostoru, který neexistoval.
A naráz, v jediném okamžiku tu bylo vše: :čas, prostor, energie a hmota a několik prostorů.
Tohle víme ? Nebo jsme tuto konstrukci vytvořili a teď jí věříme , protože to neumíme jinak ?. Náboženství se pohybuje naprosto na stejné úrovni. Jsi zrovna tak věřící, který si ve své nadřazenosti nad ostatními věřícími myslí, že ví. Ale on jen věří

Víš, je jednoduché sepsat nějaké poznatky o vesmíru na papír. Problém bude, pokud to, cos na ten papír napsal, budeš muset někomu říkat. Protože v ten okamžik budeš muset odpovídat na otázky, které jsou v mém předcházejícím příspěvku napsány tučně.
To byla moje konkrétní připomínka. To, že bych za základní poznatky považoval něco jiného, co by určitě měl každý člověk znát, by bylo na jinou debatu a už by se netýkalo tvého textu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#17

Příspěvek od Majkl »

Milane na otázku kdo, kdy a z čeho existuje v současnosti jediná správná odpověď : NEVÍME ! Pokud někdo tvrdí že to ví, tak lže ať je to kdokoliv.
Ano, mnohá náboženství znají na tohle odpověď, ovšem jde o pouhé fantasmagorie. Je to lež. Neví to stejně tak jako nevěřící. S jejich výkladem se spokojí pouze hlupáci.
Nevíme jak vesmír vznikl, nevíme proč vznikl a nevíme kdo nebo co jej stvořilo. Můj přístup je stejný, já to prostě nevím ani netuším. Proto také o tom v mém textu není ani zmínka. Ano lidé se mě ptají i na takové otázky, které máš tučně. A já jim na ně odpovídám pokaždé stejně a správně - NEVÍME....
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#18

Příspěvek od Majkl »

Ještě jednou vás žádám aby jste se už nevyjadřovali k tomu jestli to má nějaký význam něco takového sepsat. Rady tohoto typu jsou pro mě bezcenné. Vím proč jsem to psal a vím, že svůj význam to mít bude. I kdyby jen pro pár jedinců.. Není to má ješitnost, mám téměř 20 let astronomických zkušeností a bavím se o vesmíru s lidmi. Není to žádnej přešlap. Text jsou holá astronomická fakta. A násilně to někomu nutit taky nehodlám. Kdybych chtěl násilně to lidem nutit asi bych uvažoval o multivizuální a multismyslové laserové projekci tohoto textu v centru velkoměsta na oblohu.... O to mi fakt nejde.... Jen tak mimochodem pokud budete naprostý laik, za jak dlouho myslíte, že se k těmto základním astronomickým poznatkům na internetu doberete ? Jsem si to zkusil - zadal jsem do vyhledávače "Vesmír". Úžasná spousta čtení, až to člověka unaví. Je to velmi zdlouhavé. Prostě jako nejelementárnější přehled poznatků o vesmíru mi ten můj text přijde užitečný. Jako alternativa k tomu všemu co třeba na internetu najdete. Jasně obrázek vydá za tisíc slov, pak už by se to ale začínalo podobat knížce, kterých je spousta. Pokud už něco takového na internetu v češtině existuje dejte mi vědět - nevím o tom. Jsem rád, že jste na to reagovali, šlo mi ale opravdu o věcnou kritiku obsahu. Říkal jsem si že by bylo dobré to vyladit s kolegy astronomy. Pokud nemáte připomínky k obsahu můžeme toto téma uzavřít ať se zbytečně nerozčilujete. Hlavně klid hoši, nejde o život....
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#19

Příspěvek od KEPLER2013 »

pro Majkl:

cituji:
"Jen tak mimochodem pokud budete naprostý laik, za jak dlouho ......"

Jako laik ten tvůj text ani nedočtu, protože je text pro laika nesrozumitelný a těžce nezáživný, na netu si najdu informace určitě srozumitelnější a záživnější,

cituji:
"Neví to stejně tak jako nevěřící. S jejich výkladem se spokojí pouze hlupáci."

Uvědomuješ si, že touto větou urážíš bezdůvodně tisíce lidí?

Zamysli se nad sebou!
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 247
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#20

Příspěvek od Rudohor »

"Domníváme se, že vesmír vznikl před necelými 14 miliardami roků při události, kterou jsme nazvali velký třesk. Od té doby se neustále rozpíná a objekty již na úrovni skupin galaxií se od sebe neustále vzdalují. Vesmír se však nerozpíná lineárně, ale zrychleně."

Prve tri vety a stacilo. Ja by som uz dalej necital, frekvencia nevysvetlenych pojmov vysoko presahuje kriticku hranicu 1 pojem na 1 vetu.
Ak sa nechces bavit o vyzname, nema zmysel bavit sa ani o obsahu. Obsah textu sa vzdy musi prisposobit cielovej skupine posluchacov a ucelu, ktory ma u nich text dosiahnut.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#21

Příspěvek od MilAN »


Ano, mnohá náboženství znají na tohle odpověď, ovšem jde o pouhé fantasmagorie. Je to lež. Neví to stejně tak jako nevěřící. S jejich výkladem se spokojí pouze hlupáci.
Chlapče, je dobré si uvědomit, že   velké část, ne-li většina těch vědců, co tvoří   současné  moderní, tebou použité  poznatky a teorie   o vesmíru, patří mezi  hluboce věřící. :)
P.S.:
Hlupáky vidím jinde.
Často mezi ně patřili vykladači marxistického "vědeckého" materialismu, k jehož šíření se u nás budovaly a financovaly státem "lidové" hvězdárny .Proto jsou často dnes tam, kde jsou .

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#22

Příspěvek od deneb »

Ano, mnohá náboženství znají na tohle odpověď, ovšem jde o pouhé fantasmagorie. Je to lež. Neví to stejně tak jako nevěřící. S jejich výkladem se spokojí pouze hlupáci.
Jednou na ČT24 byl v Hyde parku farář Zbigniew Czendlik, na otázku vzniku vesmíru řekl: "V bibli je že vesmír stvořil Bůh. Jak ho stvořil, mi musí říci věda." Jako mnohá jiná zla nevytvořilo náboženství, ale člověk, který se za něj schováva a své hlouposti tak šíří. Vědec se řídí objektivními fakty a Bůh mu v tom určitě nevadí. Jenom lidská hloupost a omezenost.
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#23

Příspěvek od Ulkesh »

Dospelí ľudia a hádate sa o náboženstvách...
Chcieť od ideológií, či už tých religióznych alebo materialistických, aby uspokojivo zodpovedali otázky týkajúce sa pôvodu vesmíru je to isté, ako chcieť získať tieto odpovede prostredníctvom rozhodnutia súdu či hlasovania v parlamente (je to naozaj to isté, len o úroveň nižšie v hierarchii štruktúr riadenia.)
Ideológie už z princípu nie sú schopné objektívne hodnotiť realitu - na to ani nemajú slúžiť, skôr naopak, ak mi rozumiete.
Hlupáky vidím jinde.
Často  mezi ně patřili  vykladači marxistického "vědeckého" materialismu, k jehož šíření se u nás budovaly a financovaly státem  "lidové" hvězdárny .Proto jsou často dnes tam, kde jsou . Toto obdobie by som tiež nezatracoval. Jednak tie hvezdárne neboli úplne na škodu a za druhé, aspoň sa propagoval vedecký prístup a snaha a racionálne pochopenie sveta, hoci popri zhubnej čisto materialistickej filozofii. Rovnako zhubné však bolo aj náboženské ponímanie v štýle "nechápať a veriť". Materializmus vs. Náboženstvo sú dva nezdravé extrémy, hoci každý z nich má v niečom pravdu (bez prímesy pravdy sa žiadna lož nepredá) - aby si ľudia mohli vybrať "až" z dvoch možností, ako sa to často robí.
Je totiž jasné, že aj to, čo nemožno odvážiť, zmerať... objektívne existuje. To, že to nemožno odvážiť na váhe, však neznamená, že to nemožno rozumom pochopiť, skúmať a potom aj využívať. To som už trochu odbočil, nehnevajte sa...
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#24

Příspěvek od vla »

Autor tématu zde vyádřil přání téma uzamknout, moderátoři, myslíte, že na to má právo? Jestli ano, tak mu prosím vyhovte. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Rigel
Příspěvky: 29
Registrován: 17. 10. 2005, 19:22

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#25

Příspěvek od Rigel »


Majkle, myšlenka vyjádřit (shrnout) v několika větách základní znalosti z astronomie je určitě zajímavá, bohužel při dnešní úrovni poznání nereálná.
Přesto jak jsi chtěl, vyjádřil bych se k obsahu:
- pokud to má být pro laiky a zejména děti, tak bych ubral cizích slov - např. lineární, konstantní, exoplanetární, rotační periody, ...... a nepouštěl bych se do podrobností (zrychlené rozpínání vesmíru apod.)
- průměr Místní skupiny galaxií bych viděl spíše na 10 mil. sv.r.
- dvojhvězdy (a vícenásobné systémy) tvoří většina hvězd ve vesmíru (>70%)
- otázka vzniku života je zahalena tajemstvím, takže tvrdit, že jeho existence na jiných tělesech je velmi pravděpodobná mi nepřijde nejšťastnější (navíc je to spíše téma biologie než astronomie)
DOBSON SW 200/1200, refraktor SW 100ED triplet (100/1000), setové okuláry 25 a 10 mm, Baader Hyperion 17mm a 10mm, Baader Ortho Genuine 7mm, TS HR planetary 5mm; triedr 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#26

Příspěvek od MilAN »


Drtivá většina hvězd udržuje na své oběžné dráze planety.  Množství z nich ovšem putuje vesmírem i volně, bez svých mateřských hvězd. Ve vesmíru je několikanásobně více planet než hvězd. Planet velikostně podobných naší Zemi jsou jen v naší Galaxii řádově miliardy.    
Opravdu si myslíš, že je některé z těch tvrzení věrohodně dokázané, aby  to patřilo k základním vědomostem ?
Je to předpokládáno jako fakta, přesto, že se jedná o dost velkou aproximaci našich kusých vědomostí. Pouze spekulace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#27

Příspěvek od Matyas »

Také si myslím, že některé z těch věcí jsou spíše více či méně pravděpodobné domněnky, chtělo by to ubrat textu, pokud to jde, tak se úplně vyvarovat cizích slov,, dal bych tam opravdu základní věci,
myslím, že je to dobrý nápad, ale stejně ty, co nemají nějaký alespon
minimální vztah k astronomii, tak si řeknou:,,Co nám je do nějakých hvězd"?
Samozřejmě kdyby se to povedlo, tak by se mohla zlepšit informovanost o světelném znečistění a dalších problémech a kdyby se o tom vědělo, tak by se to mohlo i lépe řešit,
můj názor,
Matyas
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#28

Příspěvek od Stanislavxyz »

Majkl: Pominu řeči o věřících a vrátím se k prvním dvěma příspěvkům. Některé velmi dobré připomínky už tu padly- spousta cizích slov, spousta velice těžko uchopitelných informací, velmi nepopulární forma. Pokud si toto vůbec někdo přečte, za týden si vzpomene pouze na zlomek těch informací...
Podle mě je tam především mnoho - pro obyčejného člověka, laika- naprosto neužitečných informací. Informací které mu nikdy k ničemu nebudou, jakési teorie, byť možná správné. Běžnému člověku může být (a je) zcela jedno jestli je vesmír starý 14 nebo třeba 20 miliard let. Naopak tam nejsou popsány zcela elementární informace o Zemi, Měsíci, případně Slunci a pod. Fáze měsíce, střídání ročních dob, zatmění a jiné věci které jsou součástí našeho života. Přijde mi daleko užitečnější když má "obyčejný člověk" alespoň trochu pojem o těchto věcech, než když ví že vesmír se nerozpíná lineárně... Taky si myslím že je to zajímavější, vliv Měsíce na Zemi může vidět na vlastní oči, na rozdíl od třeba temné energie, což je dost abstraktní pojem...

Taky si myslím že by mělo být jasno koho a kde má text informovat. Chceš ho vyvěšovat na ulici, nebo předčítat členům astro-kroužku? Tomu určení se musí přizpůsobit forma (která ale určuje do značné míry i obsah).

PS: Naše pozice ve vesmíru je velmi výjimečná a zajímavá! Žádnou podobno se zatím nepodařilo objevit. A hned tak se to ani nepodaří.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
gal
Příspěvky: 42
Registrován: 30. 08. 2007, 01:14

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#29

Příspěvek od gal »

Majkl napsal :
Ano, mnohá náboženství znají na tohle odpověď, ovšem jde o pouhé fantasmagorie. Je to lež. Neví to stejně tak jako nevěřící. S jejich výkladem se spokojí pouze hlupáci.

Ono je zajímavé,že takový fyzici,jako jsou A.Einstein,který prohlásil "Kdo si myslí,že jsem ateista,nepochopil nic z mého učení",nebo J.Grygar,který se veřejně hlásí k víře v boha a tvrdí "Věda bez víry je slepá a víra bez vědy je chromá", že to jsou,ale hlupáci,co?
SC305/3050,MC90/1250,Chromosfericky teleskop 90/1250,Navigator 1,StellaCam3.&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

To nejdůležitější o vesmíru na jedné stránce

#30

Příspěvek od MilAN »


Průměr Slunce činí přibližně 1,4 milionu kilometrů. Patří k nadprůměrně velkým a hmotným hvězdám ve vesmíru.To přeci není vůbec pravda. Slunce patří hmotností mezi malé, rozměry a svítivostí patří v HR diagramu mezi hvězdy hlavní posloupnosti a to spíše k menším hodnotám


lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět