Uplatnění astrofyziků

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Uplatnění astofyziků

#31

Příspěvek od Michal1 »

Já bych mu tu astrofyziku tak nevymlouval. Kdyby se měl podobnými radami řídit každý, žádní astrofyzici by nebyli. Na Matfyzu ukončí magisterské studium astrofyziky každý rok 1-3 studenti. V Brně je to tak 10x víc. Mám zprávy, že v Brně hodně lidí od astrofyzik odejde. Když se pak na doktorském studiu snaží a mají výsledky v podobě článků, pak je naděje na sehnání zaměstnání docela vysoká. Je však nutné počítat s tím, že seženou práci jen v zahraníčí. To k tomu prostě patří. I pro sehnání trvalého místa v ČR je téměř vyžadováno, aby člověk měl za sebou alespoň rok práce v zahraničí.

Programovat je skoro jedno v čem začneš. Je pořeba akorát se naučit programovacímu způsobu myšlení. Když se naučíš jeden jazyk, pak není těžké se naučit další. V astrofyzice se nejčastěji používají Fortran a C, protože programy psané v těchto jazycích běží rychle. Pro zpracování dat se také často používá Python. Matlabu bych se pro začátek vyhnull. Je jako droga. Jednou ho vyzkoušíš a programování ve všem ostatním ti začne připadat jako hrozná otrava. Umožňuje sice rychle programy vytvářet, ale pak programy běží pomalu (až na speciální vyjímky). Pak je rozdíl, jestli běží výpočet týden nebo 4 týdny. Nakonec třeba zjistíš, žes v programu máš chybu a musíš výpočet spustit znovu.

A ještě tu nezaznělo: Uč se dělat s Linuxem!
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Uplatnění astofyziků

#32

Příspěvek od MilAN »

Já ji také nikomu nevymlouvám. Jen je dobré vědět, jaké je situace, o kolik míst astrofyziků se budou studenti ucházet a tím pádem vědět, že v matematice, fyzice, logickém myšlení, programování, jazycích musím být stoprocentní, abych tu šanci měl. Pokud mi z toho něco chybí nebo na něco z toho opravdu nemám ( a to zjistím asi už na té střední škole) tak je dobré svůj vývoj a vzdělání zaměřit jiným směrem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Astro-Sk
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 07. 2014, 10:02

Uplatnění astofyziků

#33

Příspěvek od Astro-Sk »

Já ji také nikomu nevymlouvám. Jen je dobré vědět, jaké je situace,  o kolik míst  astrofyziků se budou studenti ucházet a tím pádem vědět, že v matematice, fyzice, logickém myšlení, programování, jazycích musím být stoprocentní, abych tu šanci měl.  Pokud mi z toho něco chybí nebo na něco z toho opravdu nemám ( a to zjistím asi už na té střední škole) tak je  dobré   svůj vývoj a vzdělání zaměřit jiným směremJe Microsoft Visual Studio Express 2013 for Web dobrý C compiler?
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Uplatnění astofyziků

#34

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Viselo to nahoře, nečetl sem to celý, ale co už - tak snad jenom letem světem...

Ten starý inzerát na AGO, četl si to celý, že jedná o "technického pracovníka-pozorovatele", což je ekvivalent odborného pracovníka na hvězdárně? Tudíž zde SŠ vzdělání dostačuje - jinak mohl bych ti o této pozici, konkrétně na AGO dlouho vyprávět, pokud by si měl zájem - co je náplní práce:-)

A stran znalostí matematiky a fyziky - kdysi dávno na SŠ, ve třídě zaměřené na tyto vědy jsem patřil k těm nejzdatnějším - nicméně pozdější porovnání mých znalostí a hlavně schopností s absolventy MatFyzu mě následně donutilo stáhnout ocas mezi nohy a zalézt do nory - doufám, že rozumíš tomu, co ti píšu:-)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Uplatnění astofyziků

#35

Příspěvek od MMys »

Pokud to myslíš s MatFyz-em vážně, zapomeň rychle na windows Pár matfyzáků znám, a ať jsem vlezl kam vlzel, všude vládnul Linux. Takže by bylo dobré se začít postupně orientovat v něm.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Uplatnění astofyziků

#36

Příspěvek od Rudohor »

Compiler na vyuku programovania v C by som doporucil GCC. Bezi aj pod Windows (najpohodlnejsie ako sucast mingw), ale silne doporucujem s tym nezacinat a hned od zaciatku Windows zahodit. Odhliadnuc od akejkolvek astronomie, na programovanie v C sa hodi nejaky moderny POSIX-ovity operacny system, napriklad GNU/Linux, ktory ti tu uz doporucili. Visual Studio ta bude nutit pouzivat vela nestandardnych specialit, ktore mimo Windows nedavaju ziaden zmysel. Zdarma verzia Visual Studia je velmi chudobna a az pochopis, ako ta obmedzuje a zdrzuje, bud budes musiet zaplatit dalsie neprijemne a zbytocne peniaze, alebo prejst na nieco ine. Samotny Windows hrozne pomaly a tazkotonazne spracuva chyby v programoch (chyby budes robit kazdu chvilu).
Po par mesiacoch alebo roku kazdodenneho programovania mozno budes chciet prejst na C++. Vtedy je cas prestat pouzivat GCC a zacat pouzivat Clang. Ma ovela citatelnejsie chybove hlasky. Hlasky z GCC pri preklade C++ su naprosto nezrozumitelne.
Fortran ako prvy programovaci jazyk nedoporucujem. Inokedy mam obavy doporucit aj C. C vyhovuje maximalne jednej tretine zaciatocnikov, pre ostatnych je nestravitelne. Ale ked chces na matfyz, tak na to mas, neboj sa a chod na to.
Knihy nekupuj, zatial aj tak nevies, ktore budu mat pre teba zmysel. Mas pristup k internetu, dobrych anglickych materialov je vela. Dobrych ceskych a slovenskych az tak vela nie je, ale to ta nesmie obmedzovat. Anglictina je zaklad.
Uživatelský avatar
ShiTzu
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 10. 2014, 14:04

Uplatnění astofyziků

#37

Příspěvek od ShiTzu »

Mým velkým snem a možná nesplnitelným je stát se astronomkou, vystudovat výšku..
Jenže matiku nezvládám, fyziku celkem ano fyziku mám na 1-2 ale matiku tak 3-4 :PP O astronomii se zajímám asi tak cca 2 roky a jsem do ní blázen.
Jsem nyní v deváté třídě a chci jít na kuchař číšník :PP ale chtěla bych si udělat nástavbu(maturitu)-nevím jestli na ni mám a jestli ji dám:P
Jinak jsou mé známky podle mě celkem dobré sem tam dvojky, pár jedniček,.. a jedna trojka ze zeměpisu jinak ok.
Kde výšky s tímto oborem najdu? Jaké jsou podmínky přijetí a na co se zaměřují?
Myslím, jaké předměty tam jsou?
Myslíte, že to mám zkusit? :)
Děkuji za rady :)
Uživatelský avatar
Tomas38
Příspěvky: 62
Registrován: 15. 06. 2014, 13:16

Uplatnění astofyziků

#38

Příspěvek od Tomas38 »

ahoj, jako astronom-co? I když znáš souhvězdí jako ''svoje boty'' a s dalekohledem najdeš ''vše'', tak to není zaměstnání. Nejspíš by to chtělo gympl (rozhodně ne kuchař-číšník) a pak jít studovat matfyz. Jsem taky v deváté tř. z M mám 1, z F taky 1 ale na matfyz si vážně moc netroufám...
Poraďte někdo jiný, kdo má s tímto zkušenosti, nebo víte co a jak.
Já osobně s tím zkušenosti vážně nemám, a proto si nevšímejte mé rady.
Mimochodem taky bych chtěl být astrofyzik-profesionál... ::) tudíž mně zajímá toto vlákno
Sky Watcher Dobson 8'' 200/1200, Celestron PowerSeeker 60/700
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Uplatnění astofyziků

#39

Příspěvek od Rekmarik »

Ahoj !

To jaký máte známky na základní škole a jak vám tam jde matematika nebo fyzika není určující a asi jen ten kdo vás dobře zná, může radit na co máte talent a na co třeba trochu méně..
I z učnáku lze pokračovt k maturitě a pak na VŠ - taková byla i moje cesta.
Určitě je dobré mít pár splnitelných snů pár nesplnitelných a do zálohy nějaké další :)

Neublíží čtení knih na téma co vás baví populárně naučných nebo třeba i odbornějších .. člověk může být zapaleným astronomem nebo pozorovatelem noční oblohy a živit se uplně něčím jiným .. prostě to mít jako koníček - a to taky není vůbec špatné !

Nenechte si vzít sny jen na základě známkování na školách - realita je komplikovanější a za velkým cílem stojí vždycky hoodně práce a odříkání... ale stojí to za to.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Uplatnění astofyziků

#40

Příspěvek od MilAN »

Já bych se dotyčných zeptal, co si představují pod tím : být astronomem , být astrofyzikem.
Je to tu už vícekrát uváděné : jedná se z velké části pouze o matematiku, o matematické modelování spojené s programováním. Ta astronomie ( tedy to, co doposud považujete za astronomie - to je koukání, fotografování a čtení knih o astronomii) tam je jen tak orientačně - okrajově.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Uplatnění astofyziků

#41

Příspěvek od Homer »

Nic proti snům i když lepší jsou vize či chcete-li reálné cíle. Základním faktorem je umět vyhodnotit, čeho mohu reálně dosáhnout a čeho už skutečně ne. Většina lidí ( kromě malých dětí a slabomyslných jedinců ) chápe, že nikdy neuběhnou 100 metrů podobně rychle jako Bolt, neporazí v tenise Federera...Podobně  by měl člověk umět reálně zvážit, zda má schopnosti vystudovat astrofyziku, jelikož i k tomu má předpoklad dle Gaussovy křivky normálního rozdělení pouze velmi malý zlomek populace. I inteligence či talent k čemukoliv jsou náhodně se vyskytující jevy.
Další námět ke zvážení je možnost nalezení pracovní pozice v tomto oboru, když už člověk toto vzdělání získá a v neposlední řadě je uvědomit si, kolik se ( alespoň zde v Čechách ) za takovouto odbornost platí a zda nakonec nebude lepší být dobrým kuchařem a tohle si nechat na volné chvíle...
Uživatelský avatar
Contemplator
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 11. 2014, 17:46

Uplatnění astofyziků

#42

Příspěvek od Contemplator »

Určite choď na to AStro - SK aj ktokoľvek iný, pokiaľ si pre to zapálený. Ja som dostal do svojich 15 rokov iba veľmi málo podnetov, ktoré by vo mne vzbudili túžbu pre štúdium astronómie a astrofyziky, ktoré by taktiež stačili , keby boli rozvíjané a podnecované. Žiaľ, počítačové hry ma vtedy silno premáhaly a sám od seba som preto nežiadal ale hlavne nehľadal žiadne (praktické) príležitosti. Mimo to, moc mi nešla matematika, ktorá bola z časti zanedbávaná už na ZŠ - (nevravím že som prepadával) , a ďalej aj na gymnáziu, kďe sa mi do 3. ročníka znechutila. Vtedy somsa rozhodol, že budem maturovať z biológie a fyziky , ktorá ma nadmieru fascinovala, no mal som nedostatky v matematickej časti.....Sad Za ten 1 rok seminára fyziky som sa dozvedel to, čo som sa mal za 3 na gympli... Popri tom som pozeral všetky dokumenty o vesmíre, ktoré som len našiel, pretože ma bavili viac než čokoľvek iné zo školy, a veľmi dobre sa mi pamätali. Zmaturoval som, išiel na VŠ zameranú na biológiu ,a teraz stále rozmýšlam, že skúsim ukončiť štúdium a prestúpiť na UK v BA alebo MUNI. Ako keby som sa "prepolarizoval". Stále ale neviem, či by som ako potenciálny astronóm bol prospešný, pretože by som sa už odteraz musel doučiť VEĽKÚ časť matematiky, ktorá je nevyhnutným a hlavným komponentom tochto odboru, hoci mám znalosti z fyziky a som pre astronómiu zapálený. Neustále rozmýšľam nad tým, či mám ostať pri vášnivom a neprofesionálnom poznávaní vesmíru, alebo preletieť celú matiku odznova a ísť cestou profesionála. Stále je to pre mna aktuálna dilema, a z toho čo píšeš si myslím, že ťa to skutočne baví, a ak si zdatný v matematike, fyzika by ti mala ísť od ruky.

Všetko záleží na prostredí v ktorom si vyrastal a v ktorom sa v súčasnosti nachádzaš alebo nachádzať budeš.
Uživatelský avatar
pivkacik
Příspěvky: 3
Registrován: 27. 10. 2014, 13:22

Uplatnění astofyziků

#43

Příspěvek od pivkacik »

Budem pisat z osobnej skusenosti. Studovat na vyske fyziku, matiku a astronomiu je super, cloveku to da nesmierne mnoho. Ist dalej na doktorandske, venovat sa vede, mat hobby, za ktore vas platia je vynikajuci pocit.Pocit splnenia detskych snov.
Potom pride vytriezvenie, ked treba platit ucty, vydavky. Na slovensku je astronomia,ako skoro kazda veda,nenormalne podvyzivena,a to sa netyka len platov, ale aj pristojovej techniky a grantov.Najhorsie je to vsak s ludmi.
Par rad mladym:
- profesionalny chlebik astronoma (vedca) je uplne iny ako amatersky a to si treba uvedomit hned na zaciatku
- uz na vyske, alebo aj skor, treba sa zacat zaujimat o vedu,fyziku,astronomiu AKTIVNE
- kontakty su cesta ,cim viac ich clovek ma, obzvlast tych v zahranici, tym vacsia sanca je,ze uspeje
- zo Slovenska zdupkat co najskor v ziadnom pripade tu neostavat, uz Cechy su omnoho lepsie nez tu
- kazdu ponukanu sancu treba chytit za pacesy a ist za nou, aj s frajerkou alebo manzelkou
- netreba zufat, fyzik, matik, ci astronom sa vo vseobecnosti nestrati ani v IT svete, takze moze hned presedlat na informatiku  :)
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Uplatnění astofyziků

#44

Příspěvek od LaH »

Ze strojvůdce čekatele parních lokomotiv jsem se po jejich zrušení a po vojně stal majitelem diplomu z MFF UK. Kdo má s MFF nějakou zkušenost tak patrně potvrdí, že to byla a asi i je dost volná, ale hooodně drsná škola pro hodně samostatné jedince nejen v M a F a teď i informatice, ale i v organizaci života. Na základě pozdější rodinné zkušenosti se domnívám, že FJFI ČVUT je pro neúpěšné matfyzáky docela dobré útočiště. To berte jako tajný, ale vyzkoušený tip.
Píši to proto, že astronom/astrofyzik je podle mne hlavně velmi široce vzdělaný a až později specializovaný fyzik. A znalost třeba všech souhvězdí nazpaměť je asi to poslední, co opravdu potřebuje ...
K těm jazykům - samozřejmě hlavně dobrou angličtinu!!
A jestli jako OS Linux, OS/400 nebo WIN či Android, ... je podle mne pro začátek jedno. Tedy pokud se nevyvíjejí RealTime aplikace apod. Důležitá je schopnost formulovat algoritmy a navrhovat datové struktury, jedno v čem. Pro samotný vývoj SW potom asi C++, je to dostatečně obecný jazyk a kdo chce být astrofyzikem, ten to zvládne snadno a je to dobrý základ i pro jiné jazyky. Pro úvodní krůčky se ale C++ samozřejmě nehodí.
Bez velkých snů nejdou postupnými kroky dělat velké věci!
To jsem se rozkecal, sorry.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Contemplator
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 11. 2014, 17:46

Uplatnění astofyziků

#45

Příspěvek od Contemplator »

Keď už sa to tu rozoberá z rôznych smerov, rád by som vedel, či existuje nejaké také zamestnanie ako "popularizátor astronómie", ktorý by potenciálne pôsobil vo vzdelávacích inštitúciach a pod. Ako by som sa mohol k takej práci dostať? Bolo by to vlastne niečo ako Mgr. z Fyziky - teda klasický učiteľ na škole? Alebo?

Jednoducho by to nebol astrofyzik/vedec, ktorý by pozoroval ,zhromaždoval a analyzoval dáta a následne s nimi ďalej pracoval.
Exsituje, niečo takéto , alebo toto vykonávajú len tak bokom astrofyzici ?






Odpovědět