Uplatnění astrofyziků

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Contemplator
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 11. 2014, 17:46

Uplatnění astofyziků

#46

Příspěvek od Contemplator »

Je to pre mňa veľmi dôležité, môžete mi neikto odpovedať ? Alebo neodpovedáte preto, že je hlúpa otázka... ? :-/
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Uplatnění astofyziků

#47

Příspěvek od Sajri »

Keď už sa to tu rozoberá z rôznych smerov, rád by som vedel, či existuje nejaké také zamestnanie ako  "popularizátor astronómie", ktorý by potenciálne pôsobil vo vzdelávacích inštitúciach a pod. Ako by som sa mohol k takej práci dostať? Bolo by to vlastne niečo ako Mgr. z Fyziky - teda klasický učiteľ na škole? Alebo?

Jednoducho by to nebol astrofyzik/vedec, ktorý by pozoroval ,zhromaždoval a analyzoval dáta a následne s nimi ďalej pracoval.
Exsituje, niečo takéto , alebo toto vykonávajú len tak bokom astrofyzici ?

Záleží na tom, co máš na mysli vzdělávacími institucemi, pokud školy, tak něco takového v téměř neexistuje. Pokud pojem vzdělávací instituce rozšíříme na "lidové" hvězdárny a planetária (dnes už se jim lidové neříká, ale mám na mysli právě ty hvězdárny, které neslouží vědě ale popularizaci, a těch je v ČR i SR většina), pak je to co hledáš právě tam. Pracovníci těchto institucí nemusejí mít zrovna vystudovanou astronomii (i když mít za sebou aspoň bakalářské studium astronomie je výhodou, aspoň pak nevykládají nesmysly ), často se rekrutují jen z řad nadšenců. Myslím, že dostat se k práci na takové hvězdárně vyžaduje především velké nadšení pro věc a malé nároky na plat.
Uživatelský avatar
Contemplator
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 11. 2014, 17:46

Uplatnění astofyziků

#48

Příspěvek od Contemplator »

Ďakujem za odpoveď, a ten plat bude asi nejaká minimálna mzda:/, že áno?
Uživatelský avatar
Michal Trneny
Příspěvky: 46
Registrován: 19. 06. 2009, 12:33

Uplatnění astofyziků

#49

Příspěvek od Michal Trneny »

Dělám co mě baví a naplňujeCo když je to naopak? Co když nás baví nebo naplňuje vše, co děláme?

Často se přistihnu, že mě baví i věci, o kterých jsem se to styděl přiznat. Třeba sbírání jablek na zahradě. Jak si můžu dovolit, aby mě to bavilo, když studuji matematiku a zajímám se o vesmír? No, vypozoroval jsem, že mě prostě baví úplně všechno, u čeho jsem myšlenkama na 100%.
A teď pozor! Nedávno jsem se procházel pod krásnou hvězdnou oblohou, protože jsem chtěl zase prožívat ten úžas z vědomí, jak je vesmír obrovský, bohatý, krásný, ... tak jako před 10 lety. A místo toho jsem se cítil nepříjemně, jako kdybych se do něčeho nutil. Hvězdy mi připadaly jako nezajímavé LED diody na nebesské sféře. Prostě jsem byl myšlenkama jinde, než ve vesmíru. A to se pak odrazilo na tom, co jsem prožil pod tou oblohou.

Musel jsem se podělit o tento postřeh, protože dnes z každé strany slyšíte: "Sny, vize, cíle, plány, úspěch, musí tě to bavit, musí tě to naplňovat, ..." ale není to těmi věcmi samotnými. Vesmír mě bavil ne kvůli tomu, že je to vesmír, ale kvůli tomu, že jsem se mu věnoval (pozoroval, kreslil, počítal, představoval si, ...).

Jak říká můj děda: "Chybami se člověk učí. Ale lepší je učit se z chyb těch druhých." Teď se můžeš poučit z těch mých a ptát se sám sebe: "Jak to můžu dělat jinak?". V "životopisu" http://www.michaltrneny.cz/michal/ jich najdeš požehnaně.   ;D
Michal Trneny
Uživatelský avatar
Astro-Sk
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 07. 2014, 10:02

Uplatnění astofyziků

#50

Příspěvek od Astro-Sk »

Tak po roku som späť.Prvý rok na gymnáziu mám úspešne dokončený ;D .No za ten rok som sa porozprával s niekoľkými slovenskými vedcami a astronómmi,takže mám nové informácie.Čo sa týka popularizovania astronómie dá sa na slovensku zamestnať,tento post je platený trošku menej než učiteľský.Čo sa týka poriadneho vedeckého postu sa na slovensku nedá zamestnať ak sa na ten post dostanete budete platený tak trošku lepšie.Takmer všetci mi odporučili prácu v zahraničí,totižto v dnešnej dobe je veľa ponúkaných prác v zahraničí a sú platené celkom dobre.Je dôležité vyštudovať dosť dobrú VŠ.Pamätajte si čím lepšiu školu vyštudujete tým by ste mali mať väčšiu šancu sa zamestnať.Veľa šťastia všetkým,ktorí pôjdu podobným smerom ako ja :)
Uživatelský avatar
Astro-Sk
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 07. 2014, 10:02

Uplatnění astofyziků

#51

Příspěvek od Astro-Sk »

Ahoj!
Zaujímalo by ma to ako vypadá bežný deň astronóma a astrofyzika.
Takisto chcel by som vedieť či existuje práca,kde sa skúma vesmír vo forme amatérskej astronómie.
Ďakujem
Uživatelský avatar
Astro-Sk
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 07. 2014, 10:02

Uplatnění astofyziků

#52

Příspěvek od Astro-Sk »

Ešte by som chcel dodať k tejto téme túto otázku:Akú prácu mali slávny fyzici ako Einstein,Tesla?Existuje práca,kde človek skúma fyzikálny svet a zároveň niečo sa snaží vynájsť?
Neskutočne ma baví fyzika a aj astronómia no neviem aká práca by bola pre mňa vhodná v týchto odboroch.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Uplatnění astofyziků

#53

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

tvé první otázce rozumím, neboť reálná práce vědce se dost odlišuje od všeobecných představ amatérů. Nicméně sám profesionálním astronomem nejsem a tak to nechám odpovědět někomu z nich co sem občas zabrousí.

Nicméně otázku na práci slavných fyziků z minulosti snad ani nemůžeš myslet vážně. Vždyť jsou o tom popsány stohy knih, a tisíce internetových stránek.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
https://cs.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein

Pokud si neumíš vyhedat ani takto široce dostupné informace sám, tak bych se na vědeckou kariéru moc neupínal ;).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Astro-Sk
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 07. 2014, 10:02

Uplatnění astofyziků

#54

Příspěvek od Astro-Sk »

Takto.. tie informácie som si už dávno vyhľadal. Ja som jednoducho chcel vedieť či to čo  je na internete je pravda proste si to potvrdit u bežných ľudí.Je to veľmi rozumné pýtať sa ďalších ľudí na ich názor,získavať informácie,ktoré na internete nenájdeš.Vedci majú tiež pohovory,vedci sa tiež pýtajú vedcov(a oni sú tiež ľudia) na ich názory.
Ja som sa nepýtal na wikipediu,ktorú mám vyguglenu za 3s.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Uplatnění astofyziků

#55

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

"Je dôležité vyštudovať dosť dobrú VŠ.Pamätajte si čím lepšiu školu vyštudujete tým by ste mali mať väčšiu šancu sa zamestnať."

A já sem si vždycky myslel, že je důležitý něco umět a ne jaký razítko je umístěný na diplomu ;)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
scibuff
Příspěvky: 147
Registrován: 19. 10. 2012, 13:19

Uplatnění astofyziků

#56

Příspěvek od scibuff »

Ja by som odporucil skontaktovat sa s ludmi ako Peto Veres alebo Eva Schunova, ktori z UK v Bratislave isli na University of Hawaii a pracovali s Pan-STARR-om. Peto odvtedy presiel do JPL ale Eva tam myslim stale je ... staci pozriet google
276P/Vorobjov
NEO (8) 2011 EB7, 2011 HD63, 2011 PW6, 2013 EP41, 2013 FC11, 2014 FG33, 2014 GF45, 2014 QP362
TNO (6) 2012 HH2, 2014 FP43, 2014 GE45, 2014 QF433, 2014 UH192, 2014 WT69
MBA (>1000)
Uživatelský avatar
Astro-Sk
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 07. 2014, 10:02

Uplatnění astofyziků

#57

Příspěvek od Astro-Sk »

Algol77
Samozrejme,že je ale dobra škola pomôže..
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Uplatnění astofyziků

#58

Příspěvek od Sajri »

"Je dôležité vyštudovať dosť dobrú VŠ.Pamätajte si čím lepšiu školu vyštudujete tým by ste mali mať väčšiu šancu sa zamestnať."

A já sem si vždycky myslel, že je důležitý něco umět a ne jaký razítko je umístěný na diplomu  ;)
Dobrou školu. Dobré školy se studují proto, aby člověk něco uměl. Špatné kvůli razítku.
Lukkee
Příspěvky: 6
Registrován: 28. 04. 2022, 20:22

Re: Uplatnění astofyziků

#59

Příspěvek od Lukkee »

Zdravím. Rád by som sa informoval o práci astronóma,astrofyzika. Momentálne navštevujem gymnázium a už dlhú dobu mám cieľ vyštudovať matfyz a mať takúto kariéru. Na druhú stranu mi ide aj o peniaze. A to ma odrádza. Neviem aká je šanca dostať sa na dobre platenú pozíciu v tejto oblasti. Viem, že také sú len v zahraničí, ale aká je reálna šanca, že sa na takú študent zo Slovenska alebo Česka dostane? Viete mi s týmto nejako poradiť? Za odpoveď vopred ďakujem.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Uplatnění astofyziků

#60

Příspěvek od hades »

Je to jako u jiných zaměstnání: makej a vyděláš si.
Ale dá se na to dívat i z jiného úhlu: Když tě bude práce bavit a hlavně naplňovat, tak ti nebude vadit že si nevyděláš.
Záleží to jen na tobě, co je pro tebe důležitější. A nebo zda budeš hledat nějaký rozumný kompromis.
edit: nedávno se tu řešila podobná otázka: viewtopic.php?t=33063
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět