Proč je Jupiter bílá tečka?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ludd
Příspěvky: 5
Registrován: 06. 01. 2014, 14:15

Proč je Jupiter bílá tečka?

#1

Příspěvek od Ludd »

Když pozorujeme planety na noční obloze pouhým okem, jeví se jako bílé tečky. Mars je lehce do červena, ale třeba Jupiter se zdá být čistě bílý, i když ve skutečnosti na něm bílá není převládájící barvou. Proč tomu tak je?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Proč je Jupiter bílá tečka?

#2

Příspěvek od Artaban »

Ludd: Vítej na AF. No já nevidím Jupiter čistě bílej a to ani když je vysoko na obloze.  Každý má citlivost na barvu v noci trochu jinou. A ten Mars je spíš oranžovočervený.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Proč je Jupiter bílá tečka?

#3

Příspěvek od Rekmarik »

Proč tomu tak je?
A nemůže to být tím, že Jupiter je oproti Marsu výrazně jasnější (mv-2,7) odráží zkrátka víc světla a tak ho vnímáš jako výrazně světlejší bod ?

Uživatelský avatar
Ludd
Příspěvky: 5
Registrován: 06. 01. 2014, 14:15

Proč je Jupiter bílá tečka?

#4

Příspěvek od Ludd »

Řekněme, že sedím v raketě půl miliónu kilometrů od Jupitera. Kochám se modrými a hnědými barevnými pruhy, rozhodně nevidím zářící kouli. Pak zařadím zpátečku a začnu se vzdalovat. Jupiter se bude zmenšovat, až jej uvidím jako tečku. Ta tečka bude velmi jasná, téměř bílá, možná s určitým barevným nádechem.
Nemá to třeba něco společného s odlišným vnímáním jasu a barev pomocí tyčinek a čípků v oku?
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Proč je Jupiter bílá tečka?

#5

Příspěvek od Rekmarik »

Ta tečka bude velmi jasná, téměř bílá, možná s určitým barevným nádechem.
Nemá to třeba něco společného s odlišným vnímáním jasu a barev pomocí tyčinek a čípků v oku?
Při vzdalování se od velkého světelného zdroje bude do tvého oka dopadat míň světla a tvoje oči se budou těmto světelným podmínkám přizpůsobovat - změní se tvoje citlivost vnímání barev právě díky rozdílenému zapojení několika druhů čípků a tyčinek - během té adaptace na tmu se maximum vnímání spektrání citlivosti posune od 550nm na nějakých 505nm vlnové délky, utlumena je funkce barvocitlivých čípků a citlivost přebírají tyčinky.
Nevím jestli to lze vztáhnout i na pozorování Jupitera z dálky, ale barvy kratších spekter se za tmy jeví světlejší.

Rozhodně je vnímání barev značně individuální i za normálního denního světla.
Při pozorování světelného bodu v dálce bude hrát roli tvého subjektivního vnímání barvy také pozadí a to není vždy uplně tmavé. (v tomto případě to asi nebude hrát tak podstatnou roli)


Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Proč je Jupiter bílá tečka?

#6

Příspěvek od Lukina »

A rekl bych,ze je to i dost o cviku s mozna i 'pameti'. Ja jsem treba na zacatku taky vse vnimal jako bilou...
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Proč je Jupiter bílá tečka?

#7

Příspěvek od Rekmarik »

A rekl bych,ze je to i dost o cviku s mozna i 'pameti'.

taky si myslim -
když vezmeme například světelné zdroje o různé barevné teplotě .. jsem si myslel že led diodové osvětlení k vánočnímu stromku co mám je víceméně bílé než jsem v obchodě vyzkoušel jiné a to
o dost studenější světlo .. takže mi to mozek rychle přehodnotil na "žlutou" ;)
Uživatelský avatar
Pagi
Příspěvky: 93
Registrován: 06. 12. 2013, 08:17

Proč je Jupiter bílá tečka?

#8

Příspěvek od Pagi »

Aby toho nebylo málo, mé oko vidí Jupitera jako nezpochybnitelně žlutého :)
Oly OM-D E-M1 mark ii, Nikon Prostaff 3s,
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proč je Jupiter bílá tečka?

#9

Příspěvek od MilAN »


Při vzdalování se od velkého světelného zdroje bude do tvého oka dopadat míň světla a tvoje oči se budou těmto světelným podmínkám přizpůsobovat

Při vzdalování bude plošný jas kotouče Jupitera stále stejný - oči se nepotřebují žádné změně jasu přizpůsobovat

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Proč je Jupiter bílá tečka?

#10

Příspěvek od Rekmarik »

Při vzdalování bude plošný jas kotouče Jupitera stále stejný - oči se nepotřebují žádné změně jasu přizpůsobovat
Ale bude se zmenšovat a když se podívám na noční oblohu a na Jupitera tak moje oči se přizpůsobí nejen plošnému jasu kotouče Jupitera, ale také celkovému jasu v mém zorném poli.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proč je Jupiter bílá tečka?

#11

Příspěvek od MilAN »

Já ti rozumím, ale v dalekohledu na téže noční obloze bude barevný , zatím co v témže dalekohledu na denní obloze bude bílý :)
Nejedná se spíše tedy o fyziologický jev ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Proč je Jupiter bílá tečka?

#12

Příspěvek od Rekmarik »


Nejedná se spíše tedy o fyziologický jev ?
Teď nerozumím jak to myslíš, jako fyziologický jev můžeme chápat celý ten proces našeho zrakového vnímání s jeho mechanismy a nejen po stránce optických a biochemických přenosů informace, ale také interpretace mozku kde hraje roli zkušenost, a jistě třeba také emoce únava atd - když to vezmu obšírně.

Pokud je tam nějaký patologický činitel, nějaká porucha - pak se to vnímání bude měnit.
Rozhodně to beru jako fyziologický jev, a pokud vnímáme barvu Jupitera jako pozorovatelé rozlišně - je to v rámci nějaké variabilní odchylky.

Ale tak jsi to asi nemyslel - mimochodem já se ještě na Jupitera ve dne dalekohledem nedíval tak si to nedovedu představit - ztráta kontrastu při vysokém jasu okolí ? (přesvětlená atmosféra)?
Odpovědět