Planetária v ČR

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Planetária v ČR

#1

Příspěvek od Regulus »

Po zběžném pátrání jsem zde na AF nenašel pořádné vlákno zaměřené na tuzemská planetária (jestli tu je, tak prosím o přesun a smazání první části mého příspěvku  :D ), tedy komentáře, zkušenosti s programy, upozornění na zajímavé akce apod. No a to je až s podivem a taky škoda, zvláště pak v tomto období kdy počasí nepřeje a pod umělou kopulí je tak jediná šance vidět hvězdnou oblohu...

Brněnské planetárium (http://www.hvezdarna.cz/) bylo v letech 2010-2011 zrekonstruováno a je to znát. Vstupní hala i expozice v ní se mi líbí. Na začátku listopadu bylo navíc otevřeno nové Digitárium (tedy jakýsi systém projektorů a reprodukce zvuku a taky nové sedačky ). Navštívil jsem pořad "Astronaut", (v poslední době dost úspěšný, vyplatí se rezervovat vstupenky), který se skládá ze dvou částí - Prohlídka podivuhodných míst Sluneční soustavy (pořad má původ v ČR) a samotný Astronaut (zahraniční). Po technické stránce se obraz chvilkama trošičku sekal či hůře vykresloval detaily ale nebylo to nic hrozného. První část hodnotím kladně, projekce na kopuli je velmi působivá a člověk si opravdu připadá jako v kosmické lodi. Naopak samotný Astronaut, až na pár světlých okamžiků, nic moc - obraz vypadal dost "uměle"  (jako z pc hry) a dost času to bylo spíše jako zábava pro děti...

Jinak nové má být i samotné projekční planetárium v hlavní kopuli, ale zatím není v provozu, tak jsem zvědav, co v budoucnosti nabídne.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Planetária v ČR

#2

Příspěvek od Cassi »

Kdyz uz jsi nakousl Brnenske planetarium, tak zareaguji. Mel jsem take moznost videt porad Astronaut v digitariu (v ramci 45. konference o vyzkumu promennych hvezd, minuly tyden). Vicemene souhlas s Regulem.

Ja se navic trosku kriticky vyjadrim k simulaci nocni oblohy, ktera by mela prezentovat to, co je videt na nocnim nebi pouhym okem. Mlecna draha je v novem digitariu vystrizena z fotografie, takze vypadala nejak takto. Na obloze byly i pouhym okem neviditelne mlhoviny, jako Kalifornie (dokonce barevne - take vystrizene z fotografie). Jasne hvezdy byly trosku vetsi kotoucky. Simulace, ktera mela simulovat nocni oblohu, tak jak ji lze videt okem mi (jakozto aktivnejsimu pozorovateli) z vyse uvedenych duvodu pripadala dost kycovita To klasicka projekce byla na tom s vernosti oblohy o neco lepe - bodovejsi hvezdy, M31 jako flicek, Mlecna draha realnejsi (nevystrizeno z fotografie s dlouhou expozici). Ale myslim, ze nove digitarium je prinosem. Predevsim oproti klasickemu planetariu dava nove moznosti projekce, treba tesny prulet kolem Saturnu apod. (to bylo docela pusobive).

Jinak nové má být i samotné projekční planetárium v hlavní kopuli, ale zatím není v provozu, tak jsem zvědav, co v budoucnosti nabídne.Tohle jsem nepochopil. V ktere kopuli? Krom digitaria (ktere se nachazi v miste puvodniho velkeho planetaria) maji jeste mensi kopulku s klasickym ZKP-1.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Planetária v ČR

#3

Příspěvek od Regulus »

Tohle jsem nepochopil. V ktere kopuli? Krom digitaria (ktere se nachazi v miste puvodniho velkeho planetaria) maji jeste mensi kopulku s klasickym ZKP-1.
Myslel jsem tu hlavní, prostě přímo v té místnosti digitária. Jsou tam dva projektory které promítají ony pořady. No a uprostřed je nějaké nové planetárium (přístroj), údajně z Japonska, který ale ještě není v provozu.
Jinak přebuzené Mléčné dráhy jsem si všiml taky. Ale přičítám to právě tomu, že to bylo promítáno v rámci Astronauta těmi projektory a nikoliv planetáriem, věřím, že to by zobrazilo oblohu líp.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
kokca
Příspěvky: 2
Registrován: 25. 11. 2013, 15:23

Planetária v ČR

#4

Příspěvek od kokca »

Co se týče Brněnského planetária, mě se líbí že na jejích stránkách lze dělat astrokurz http://www.hvezdarna.cz/astrokurz/ lze tu udělat certifikát. Kurz se skládá ze dvou částí pozorovaní okem a s dalekohledem.
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Planetária v ČR

#5

Příspěvek od Vykuk »

Co třeba Plzeňské 3D Planetárium v Techmanii ?
http://www.techmania.cz/info.php?mn1=38 ... planetariu
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Planetária v ČR

#6

Příspěvek od Jacquess »

Pokud jste u nás v 3D planetáriu byl, budu rád za reakci :)
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
vladaman
Příspěvky: 94
Registrován: 03. 04. 2013, 14:55
Věk: 58

Planetária v ČR

#7

Příspěvek od vladaman »

V Liberci se staví Planetárium. Bude otevřeno cca v dubnu.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Planetária v ČR

#8

Příspěvek od Zbych »

Pokud jste u nás v 3D planetáriu byl, budu rád za reakci :)
Do Techmanie se chystám s oddílem v březnu, ale ještě nevím na co, musím se v nabídce ještě zorientovat.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetária v ČR

#9

Příspěvek od MaG »

V Liberci se staví Planetárium. Bude otevřeno cca v dubnu.
Zrovna se chystám s jejich šéfem na schůzku, jak bychom mohli přispět k jeho programu. Bude otevřeno v nové IQLandii a myslím, že se tam dostanu hned kolem otevření, tak poreferuju.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Planetária v ČR

#10

Příspěvek od Zbych »



Zrovna se chystám s jejich šéfem na schůzku, jak bychom mohli přispět k jeho programu. Bude otevřeno v nové IQLandii a myslím, že se tam dostanu hned kolem otevření, tak poreferuju.
Doufám, že to bude už jen lepší než v pražském planetáriu :-). Před lety jsem byl s dětmi na programu v pražském na egyptském příběhu... hrůza! Stejný charakter obrázků, postav, nezapamatovatelné názvy osob, promítali obrázek Dunajské delty z výšky - sám jsem měl v první chvíli co dělat, abych poznal o co jde. A to byl program pro malé děti! Taky ten pořad tam dlouho nevydržel.

Teď jsme byli s dětmi a jedním rodičem znovu v domnění, že už se úroveň zlepšila. Výsledek? Děti se nudily a rodič; "to bylo hrozné."

Anička a nebešťánek apod. tam běží už dlouhá léta.

Viděl jsem na netu už před mnoha lety záběry z planetárií po celém světě (a taky byl evidentně ve starém planetáriu na hudebním pořadu Pink Floyd na Floridě v USA) a tak mohu trochu porovnávat.

Jestli je to pražské jedno z nejmodernějších na světě, tak jsou jeho možnosti zcela nevyužité!!!
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Planetária v ČR

#11

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Pokud se tobě, nebo i dalším lidem nelíbí pražské planetárium a máte trochu času a chuť prudit lidi, nebylo by podle mě vůbec špatné se zamyslet nad tím, jestli je na něm něco konkrétního špatně a ptát se nadřízených orgánů (což je tedy především kulturní odbor magistrátu), proč tomu tak je. Nedělal bych si nějak zásadní naděje, že to někam povede, ale když se bude zajímat víc lidí ... Témata k zamyšlení by třeba mohla být, zda je možné zde získat odpovědi na otázky ohledně astornomie a diskutovat osobně s fundovaným astronomem, nebo zda jde jen o glorifikované kino (ovšem pobírající tučnou dotaci z veřejných financí).

Mám pocit, že bych měl v tomto případě asi volit slova pečlivě, pokud vystupuji pod svým skutečným jménem, tak bych se omezil na konstatování, že můj osobní dojem, založený jen na informacích z druhé ruky (v planetáriu jsem nebyl možná 15 let, znám teyd jen zážitky jiných lidí, kteří tam byli), je, že kvalita populariazce vědy není v pražském planetáriu až zas tak velkou prioritou. Ale samozřejmě mohu mít zkreslené informace.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetária v ČR

#12

Příspěvek od MaG »

V pražském planetáriu jsem byl s dětmi dvakrát a oba pořady byly pěkné, ale žádný dechberoucí zážitek jsem si tedy neodnesl, takže já bych byl vůči tomu neutrální. Pozitivně hodnotím interaktivní výstavu v předsálí.

Podle mého soukromého názoru by nejlepší pořady mělo mít Brno a to především díky lidem, kteří to tam mají na starosti. Ostatně naznačují to i četné ukázky na Youtube.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Planetária v ČR

#13

Příspěvek od MilAN »

Pokud jste u nás v 3D planetáriu byl, budu rád za reakci :)Snad později, mám to trochu z ruky :)
Ale rád bych se spíš něco dozvěděl. Vzhledem k tomu, že Techhmánia je ryze komerční podnik, a slyšel jsem, že se používají pouze komerční ( kupované) programy, rád bych se tedy dozvěděl, jesli je tomu tak a zda-li je možné tedy tvořit a presentovat vlastní programy a zda to děláte.
Díky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetária v ČR

#14

Příspěvek od MaG »

Milane pokud je Techmania stejná jako to co se chystá v Liberci, tak určitě mohou dělat vlastní programy. Otázka je, jestli na to maj lidi. V Liberci například plánují pořad, kde si diváci budou moci sami určit, co chtějí "navštívit".
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 630
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Planetária v ČR

#15

Příspěvek od Jacquess »

To Milan, MaG: Hlavní filmy jsou zatím kupované (efekty, vizualizace a témata mimo astronomii jsou zatím mimo naše možnosti), ale máme i vlastní pořady na astronomická témata např. obloha apod. chystá se i tvorba živých povídání, možností je opravdu hodně.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Odpovědět