Ztracené hvězdárny?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ztracené hvězdárny?

#46

Příspěvek od VK »

Radek napsal:
Bohužel nemám zase tolik času, abych se v nějaké koncepci na užití té dotace zavazoval dělat na hvězdárně např. nějaký odborný program a obávám se že nemám možnosti zajistit ani úplně obyčejná pravidelná pozorování pro veřejnost. Mám to z domu na hvězdárnu 25 km, přes týdern jsem úplně mimo rodnou hroudu na škole, takže  to vidím jen na občasné víkendové nájezdy. Druhý kolega se vytasil s tím že na rok jede na Nový Zéland.  Na takový provoz mi asi z EU nic nekápne  :-/
Tento problém není ojedinělý. V. K.
vah

Ztracené hvězdárny?

#47

Příspěvek od vah »

Jmenuji se Václav Honejsek a nehodlám sem dávat kopii občanky, jen pro tvé potěšení. Stránky nemám, protože nejsem "exibicionista", nevím co k tomu víc dodat.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Ztracené hvězdárny?

#48

Příspěvek od Habl »

Milan napsal: Jen namátkou : chybí fungující hvězdárna v Mladé Boleslavi, Turnovská hvězdárna zdárně funguje min.15 let, Liberec nikdy nestavěl hvězdárnu... ::)

Pokud se ovšem podíváme do seznamu astronomických
institucí zjistíme že tam figurují i jiné nesmysly např.
Astronomická observatoř E.Helyho a třeba i soukromá hvězdárna autora tohoto textu. Co je vlastně hvězdárna?
Moje hvězdárna byla původně označena jako pozorovací
domeček, žel po intoleranci mnoha autorů příspěvků jsem ji označil též jako hvězdárnu a byla postavena již v roce
1983.
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ztracené hvězdárny?

#49

Příspěvek od VK »

A jsou tam i další nesmysly, jako např. dvojjediné instituce - kdo není místní a nezná perfektně místní situaci, nemůže to odhalit. Jedná se o většinu dvojic hvězdárna - astronomická společnost. Co to je ta astronomická společnost?

Může jít o:
1. Účelové sdružení několika ambiciózních jedinců (nebo, řekněme, astronomů-amatérů, aby se někdo neurazil; stejně se asi urazí), kteří si touto cestou zajistili exklusivní nebo aspoň lepší posici na příslušné hvězdárně.
2. Skutečně dvojjedinou organisaci, která aby měla právní výhody rozpočtové organisace i občanského sdružení, existuje ve dvou formách a je tvořena stejnými lidmi - pouze z formálního hlediska třeba není totožný ředitel hvězdárny s předsedou společnosti, bývají však důvěrnými přáteli.

Jedná se o využití, případně zneužití právního stavu. Hranice mezi využitím a zneužitím je v tomto případě těžko postižitelná.

V seznamu se pak objeví 2 astronomické instituce na místě jediné reálné. Součet astronomických institucí je pak zkreslený a nelze jej korigovat bez důkladného projití celého seznamu (a bez znalosti místních poměrů VŠUDE).

Šlo by to ošetřit sofistikovanějším strukturováním seznamu.

V. K.
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Ztracené hvězdárny?

#50

Příspěvek od Kunzov »

Chtěl bych upozornit na nově vzniklé (a stále ještě vznikající) stránky znovuzprovozněné hvězdárny v Brodku u Přerova:

http://www.brodek.wz.cz
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1831
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Ztracené hvězdárny?

#51

Příspěvek od aquarius »

Pěkná ztracená hvězdárna je i v centru Ostravy na dohled od nové radnice.
Ještě v 1980 fungovala.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ztracené hvězdárny?

#52

Příspěvek od VK »

O staré hvězdárně v Ostravě se zmiňuje kniha Gajdušek - Kozelský - Polášek: Technologie výroby amatérské astronomické optiky a mechaniky, http://zeus.asu.cas.cz/astrooptika/Gajd ... zelsky.pdf .

V. K.
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Ztracené hvězdárny?

#53

Příspěvek od Kunzov »

Omlouvám se za neznalost, asi jsem dnes "objevil Ameriku", ale na ČT24 právě běžela reportáž o soukromé hvězdárně v Husinci, kde tamní astroamatéři dostali z fondů EU údajně něco kolem půl milionu korun. Tak mě to zaujalo, ale nikde na netu nic moc o téhle hezké hvězdárně nenacházím. Nemáte k tomu někdo něco?
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Ztracené hvězdárny?

#54

Příspěvek od Lightsscope »

Mame. Ta hvezdarna je uvedena na http://www.astro.cz
3J

Ztracené hvězdárny?

#55

Příspěvek od 3J »

Už jsem tu reportáž našel
je to tady: http://www.ct24.cz/vysilani/?id=158322& ... 805&datum=
je to zajímavé a je vidět že to jde. Ale po takové dotaci se už vyplňování dotazníku statistického úřadu nevyhnou.
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Ztracené hvězdárny?

#56

Příspěvek od Hajs »

tak to jim gratuluji, asi se tam nekdy vyrazím podívat ..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ztracené hvězdárny?

#57

Příspěvek od MilAN »

je to zajímavé a je vidět že to jde.Až budeš 8 let starostovat a s novým starostou založíte společnost....
----------------------------------------
To byla pouze odpověď na otázku 3J.

Pokud jde o vlastní hvězdárnu, lze pouze obdivovat velké úsilí, velký kus práce i investovaných prostředků vlastních do velmi pěkné hvězdárny, do přístrojového vybavení nejříve vlastních, dnes i veřejných. A hvězdárně lze jen přát, stálý zájem a dlouhý bezproblémový chod ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Ztracené hvězdárny?

#58

Příspěvek od Homer »

Před 5-ti lety jsem tuto hvězdárničku navštívil - pěkná, soukromá, koncipovaná jako hvězdárno-chata či chatohvězdárna ( jak kdo chce ) s posezením, rybníčkem, sousední oboru s daňky ve vlastnictví bratra majitele, příjemný a ochotný majitel...
Uvnitř byla myslím 30-ka Cass od Drbohlava včetně jeho kovářsky vyrobené montáže. V té době dle slov majitele občasně používána pro pozorování okolí městečka a sem-tam i směrem vzhůru.
Od té doby docela sofistikovaný pokrok-musím uznat...Starostenská praxe je znát - jak vedení města tak majitel rozhodně nemohou prodělat. Pokud z toho časem nebude opět soukromá záležitost a spotřebované veřejné prostředky ( vězte, že i "evropské" peníze jsou součástí rozpočtu ČR ) budou sloužit veřejnosti, bude vše OK a pak to bude ukázka cesty pro řadu dalších...Pokud ne, pak to bude ukázka cesty pro řadu dalších rovněž Homer
Uživatelský avatar
Petr_C
Příspěvky: 63
Registrován: 20. 06. 2006, 15:53

Ztracené hvězdárny?

#59

Příspěvek od Petr_C »

Ví někdo jaké jsou parametry toho nového dalekohledu v Husinec u Prachatic? Díval jsem se na : http://www.astro.cz/insts/detail.phtml?cislo=102
a ještě to tu není aktualizováno.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ztracené hvězdárny?

#60

Příspěvek od MilAN »

Je tam  16" LX200R Ritchey-Chretien, v provedení EQ

Foto a popis  ze stránek dodavatele :

http://www.atc-astro.cz/Meade/Gps/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět