Ztracené hvězdárny?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
vah

Ztracené hvězdárny?

#31

Příspěvek od vah »

VK napsal:
Jen tak mimochodem, když už jsem u těch peněz, podívej se na téma "Dalekohledy"/"Robotický dalekohled FRAM", rozjela se tam diskuse o penězích a o tom, jestli mají víc peněz amatéři, nebo lidové hvězdárny. Možná se pobavíš ;)

Vláďa

Vláďo, libí se mi, že necháš lidi bavit se na "svůj účet" :). Když se podívám na vybavení lidových hvězdáren, tak bych brečel. Staré dalekohledy, které jsou mnohdy poškozené, nebo opticky zastaralé. Poměrně slušně vybavená hvězdárna Prostějov má techniku hodně zastaralou a o nějakám 300mm Ritchey-Chretien se jim může jenom zdát - přestože u nás je již vlastní několik amatérských astronomů - nebudu jmenovat. Taktéž SBIG 10XME nebo 2000XM má u nás více lidí, nevím kolik jich vlastní lidových hvězdáren. To že jsou vybaveny alespoň nějakou technikou, za to mohou vděčit 20-50 let starým investicím. Díval jsem se několika dalekohledy v menších hvězdárnách a obraz byl mizernější než v běžném 200mm Newtonu do 20 tisíc i když takový dalekohled by dneska stál milion a více. Bohužel opticky je ale "out" a všude řeknou - nemáme peníze na něco jiného, jsme rádi, že máme na topení a elektriku.
Je samozřejmě dobře, když město dá peníze na rekonstrukci budov a dalekohledů, ale málokdy dostanou peníze na nákup nové techniky (viz třeba Zlín). Kdyby stát věnoval hvězdárnám peníze na vybavení za které lze pořídit 1km dálnice, byly by vybavené až po střechu pěknou technikou.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ztracené hvězdárny?

#32

Příspěvek od VK »

Tak si přečti článek Jiřího Duška Křemíkové prokletí české astronomie. Nebo se podívej na toto fórum. Je tady přes 1200 uživatelů. Kolik z nich má tolik peněz, jako Tebou zmiňovaných 5 lidí? A jak těch 5 lidí jmenuje? Jestli mi ještě jednou odpovíš, že jejich jména jsou tajná, tak s Tebou končím, Anonyme.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ztracené hvězdárny?

#33

Příspěvek od MilAN »

VK napsal: Tak si přečti článek Jiřího Duška Křemíkové prokletí české astronomie. V. K.Ale to už je jen historie, to snad ani dnes necituj. Z toho už toho moc pravda není.
A vybavení a stav našich hvězdáren : je to opravdu spíš technické muzeum. Navíc, a to je daleko závažnější, v žalostném stavu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vah

Ztracené hvězdárny?

#34

Příspěvek od vah »

Jejich jména tajná nejsou, ale těch 5 lidí na forum občas chodí, mezi nimi i Skymaster. Vždyť se stačí podívat na stránky ostatních astronomů typu MMys, MP, Alien a zjistíš, že tito lidé investovali do vybavení za poslední rok dohromady stovky tisíc a to říkají, že jim chybí finanční prostředky a asi mají pravdu. Stačí zajít na stránky amatérských astronomů typu Bardon apod. a domyslíš si cenu jejich vybavení.

K anonymním jménům - je naprosto jedno zda budu mít uvedno jméno Václav Honejsek z Hodonína, je to jen další anonymní nic neříkající jméno a jak se říkávalo - "jména hloupých na všech sloupích."
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Ztracené hvězdárny?

#35

Příspěvek od MP »

vah napsal: Vždyť se stačí podívat na stránky ostatních astronomů typu MMys, MP, Alien a zjistíš, že tito lidé investovali do vybavení za poslední rok dohromady stovky tisíc a to říkají, že jim chybí finanční prostředky a asi mají pravdu.Kdyz ono to zdaleka neni jen o penezich. Kdyz clovek doplnuje/vylepsuje sve vlastni vybaveni, ma k tomu trochu jiny pristup. A spoustu veci si udela sam. Co jsem investoval za posledni rok ? Presny pohon montaze nebyl nejlevnejsi, ale vlastnorucne a peclive jsem jej zabudoval do stavajici montaze, takze to vyslo levneji, nez nova montaz a je to, podle dosavadnich zkusenosti, presnejsi, nez vetsina prodavanych "kompletu". Megreze jsem koupil, APO triplet vyrobit neumim, ale jen OTA bez montaze, hledacku, hranolu i
okularu. Kompatibilitu s mym stavajicim vybavenim jsem si zajistil sam ( jen par presnych adapteru jsem si nechal vyrobit ve fotoservisu za par stovek ). Podobne je to s Canonem EOS 20D. Misto kupovani "fotografickeho" Newtona jsem prestavel ten, co mam doma uz par let. Stacil novy presny vytah a trocha prace. CCTV kamery jsem si vyrobil z tech "bezpecnostnich", cca 5000 za kus. Halda elektroniky pro napajeni, chlazeni a hlavne ovladani kamer i fotaku je vyrobena bud vlastnorucne, nebo Martinem Myslivcem ( autoguider ). A pritom stale i s novym vybavenim pouzivam sve starsi dalekohledy i objektivy - staram se o to, aby vsechno se vsim bylo kompatibilni. Nevyhodim ani "hypermarketovy" achromat 60/700 - je z nej pointacni dalekohled. A muj posledni obrazek na tomto foru je foceny objektivem od Prakticy, ktery jsem pred lety koupil v bazaru. Jen jsem se postaral o to, aby pasoval k novemu fotaku a ten sel dat na vylepsenou montaz i s pointacnim dalekohledem. Cena : 700Kc plus 20 hodin prace. Takze jsem sice dohromady utratil pres 100 tisic ( z toho skoro polovinu dela ten fotak ), ale vytvoril jsem uceleny komplet vybaveni v cene urcite pres 200 tisic ( kdybych to jako hotovy komplet kupoval ).

Trochu se to lisi od pristupu typu "Nemuzu fotografovat, dokud nekoupim novy fluoritovy refraktor na fotograficke montazi, pointacni refraktor, CCD kameru s autoguiderem a spoustu mechaniky, kterou se to smontuje dohromady". Tento pristup je vsak velmi casty u tech "institucionalizovanych amateru", mezi ktere radim i mnohe tzv. lidove hvezdarny ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
vah

Ztracené hvězdárny?

#36

Příspěvek od vah »

To je pravda, že to není jenom o drahých přístrojích. Samozřejmě lze fotit kvalitně přes TMB a SBIG ST-10XME, ale zrovna tak lze dělat pěkné fotky s Newtonem a EOSem za 30 tisíc dohromady. Já jsem investoval kolem 180 tisíc za rok a vůbec nevím, kde ty peníze jsou, protože mám naprostý základ pro pozorování a focení :). Ono se to nezdá, ale koníčky jsou prostě drahé. Když si vezmu fotografy, tak jsme proti nim žabaři, za to by si nekoupili ani pořádný objektiv - jak oni říkají.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Ztracené hvězdárny?

#37

Příspěvek od voko »

Radek napsal: Studuju hospodářskou politiku. K té diskuzi nad finančními možnostmi amatéra a lidové hvězdárny nevím co ještě dodat. Myslím, že je dost amatérů, kteří mají doma přístroje v řádu stovek tisíc korun, taky nějaké takové znám, ale proti tomu je řada lidí, kteří ty možnosti nemají nebo jim zrovna investice do dalekohledu nepřinese ten pravý osobní užitek. Myslím, že to je o tom a je těžké to srovnávat s lidovou hvězdárnou, která všechny finance, které někde na svou činnost získá automaticky pumpuje do vybavení.
Hvězdárna v Brodku je třeba ten první příklad, nevím jestli nám skauti něco přispějí, jestli bude ochota a ani netuším, jak moc jsou podporování oni sami. O tom jsme se ještě nebavili. Teď ze záčátku je to vyloženě hurá akce z naší strany a záleží to na tom co kdo dá z vlastní kapsy. Jsme na to jen dva, takže rekonstrukce půjde pomalu.A co takhle pouvažovat o využití čerpání peněz z fondů EU? Období 2007 - 2013 má být docela štědré (ale samozřejmě peníze nebudou padat z nebe) a šikovně napsaný projekt může zapůsobit. A žádat o peníze mohou nejenom právnické, ale i fyzické osoby. Není na to ale jednotný mustr, dá se žádat přes různé programy a rovněž pro jednotlivé oblasti se to bude lišit. Má to ale jeden háček - peníze se nedostanou předem, ale je třeba to nejdřív zafinancovat z jiných zdrojů (např. úvěr - lze o něj zažádat až po schválení projektu) a pak je vrátit na splacení úvěru. A u některých programů je dotace až 100%!
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Ztracené hvězdárny?

#38

Příspěvek od Kunzov »

voko napsal:
A co takhle pouvažovat o využití čerpání peněz z fondů EU? ...
Bohužel nemám zase tolik času, abych se v nějaké koncepci na užití té dotace zavazoval dělat na hvězdárně např. nějaký odborný program a obávám se že nemám možnosti zajistit ani úplně obyčejná pravidelná pozorování pro veřejnost. Mám to z domu na hvězdárnu 25 km, přes týdern jsem úplně mimo rodnou hroudu na škole, takže to vidím jen na občasné víkendové nájezdy. Druhý kolega se vytasil s tím že na rok jede na Nový Zéland. Na takový provoz mi asi z EU nic nekápne :-/
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Ztracené hvězdárny?

#39

Příspěvek od voko »

Možná Tobě to zrovna nevyhovuje, ale je spousta hvězdáren, které na tom nejsou finančně nejlíp, a ty by si takto k nějakým penězům (= modernizaci) dopomoci mohly. Myslel jsem to s těmi fondy EU více obecně než konkrétně na Tvůj případ.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ztracené hvězdárny?

#40

Příspěvek od VK »

MilAN napsal:
Ale to už je jen historie, to snad ani dnes necituj. Z toho už toho moc pravda není.
A vybavení a stav našich hvězdáren : je to opravdu spíš technické muzeum. Navíc, a to je daleko závažnější, v žalostném stavu.

Nehodí se, tak ho nemám citovat, fajn! To nám to pěkně začíná. Jenomže já za takovéhoto přístupu ostatních diskutujících končím. To opravdu nemá smysl. A vybavení našich hvězdáren - to s tím technickým muzeem myslíte vážně? No to snad ne!

To vah:
Jejich jména tajná nejsou, ale těch 5 lidí na forum občas chodí, mezi nimi i Skymaster.
Takže jsou. No comment ...

Vždyť se stačí podívat na stránky ostatních astronomů typu MMys, MP, Alien a zjistíš, že tito lidé investovali do vybavení za poslední rok dohromady stovky tisíc a to říkají, že jim chybí finanční prostředky a asi mají pravdu. Stačí zajít na stránky amatérských astronomů typu Bardon apod. a domyslíš si cenu jejich vybavení.
To si děláš srandu, ne? Vždyť právě tyto údaje v porovnání se stránkami hvězdáren svědčí o opaku toho, co tvrdíš! No comment ...

K anonymním jménům - je naprosto jedno zda budu mít uvedno jméno Václav Honejsek z Hodonína, je to jen další anonymní nic neříkající jméno a jak se říkávalo - "jména hloupých na všech sloupích."
Tak když je všechno jedno ... no comment ...

To už začínají být provokace a to opravdu nemá žádnou úroveň. Pak Holubec má asi pravdu, nedivím se některým jeho krokům!

V. K.
vah

Ztracené hvězdárny?

#41

Příspěvek od vah »

VK napsal:
To už začínají být provokace a to opravdu nemá žádnou úroveň. Pak Holubec má asi pravdu, nedivím se některým jeho krokům!

V. K.
Nevím, co myslíš provokací, ale pokud na forum budou chodit lidé, kteří jsou ochotni podávat trestní oznámení za názor (no comment), nebudu zde nikoho jmenovat a nebo uvádět o nich informace. Pokud se ti lidé ktejí pochlubit, že investovali např. 500 tisíc za rok do techniky, je to čistě jejich věc.

Jeden z provokatérů na foru jsi zřejmě ty a snažíš se o to, aby se s tebou pořád někdo o něčem dohadoval. Minulý rok jsem četl tvé příspěvky, kde obviňuješ někoho z podvodu atd.. prostě nechutný!!

Pokud by jsi chtěl rozumně diskutovat, tak si zjistíš, kolik se investuje do našich hvězdáren a hvězdárniček. Zjistíš, že např. hvězdárna v Karlových Varech dostala za 3 roky asi 3.3 milionu korun, ovšem to jsou neinvestiční peníze. Do techniky investují minimum. Vše jde většinou na mzdy, údržba budov, elektrika, topení a opravy techniky. Pokud máš nějaké statistické údaje, tak nám je ukaž a já pak uznám, že máš pravdu nebo ne. Takhle to je jedna paní povídala.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ztracené hvězdárny?

#42

Příspěvek od VK »

To MilAN, vah:

Omlouvám se za nadměrné používání výrazu "no comment".

To vah:

Nepřesvědčil jsi mě. Pokud se Ti mnou uváděné argumenty nehodí, buď je přímo ignoruješ, nebo prostě popíráš. Dobře, já Tě přece přesvědčovat nepotřebuji.

Nevím ale (nevzpomínám si), koho jsem v minulém roce tady na fóru obvinil z podvodu.

V. K.
vah

Ztracené hvězdárny?

#43

Příspěvek od vah »

VK napsal:
Nepřesvědčil jsi mě. Pokud se Ti mnou uváděné argumenty nehodí, buď je přímo ignoruješ, nebo prostě popíráš. Dobře, já Tě přece přesvědčovat nepotřebuji.

Nevím ale (nevzpomínám si), koho jsem v minulém roce tady na fóru obvinil z podvodu.

V. K.
Týkalo se to diskuze Budoucnost ATM :

Pro KAMI :
" Dostal jsi ode mě za tzv. přestavbu paralaktického stolku (lépe řečeno adaptaci) velmi slušně zaplaceno. Ten stolek nepoužívám, protože je prakticky nepoužitelný. Vrať mi peníze, které jsi ode mě dostal - stolek Ti milerád přenechám - a já si za ně potom u "hradeckých strojařů" nechám udělat něco jiného." Toto je jasná specifikace podvodu - prodaná věc, které je dle kupujícího nefunkční - PROSÍM NEHLEDÁM PRAVDU JENOM CITUJI.

Promiňte všichni, že se k té diskuzi vracím, jenom nechci vypadat jako lhář.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ztracené hvězdárny?

#44

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:

A vybavení našich hvězdáren - to s tím technickým muzeem myslíte vážně? No to snad ne!

Tak to myslím opravdu vážně.  Pokud nebudu oslněn výpočetní technikou, kterou ostatně najdu u každého, i s tím daleko podprůměrným platem doma. Nechme stranou  10    hvězdáren typu Hradec , ValMez, Praha,  kde jdou peníze do hodně milionů a počty zaměstnanců před deset ( nebo desítky )  a tím pádem jsou i  nějaké peníze na investice. Stav ostatních  několika desítek hvězdáren je naprosto žalostý, a mnohdy je udržován pouze velkou snahou zaměstnanců  ( pokud beru třeba i 0,2 ůvazku jako zaměstnace) , často i za jejich soukromé peníze.
Nedělám si žádnou statistiku, jak jsou na tom které hvězdárny, ale můžu Tě ujistit, že pokud  projedeš u nás skoro všechny  institucionární  hvězdárny a soukromé pozorovatelny a hvězdárny, možná si uděláš lepší  přehled a nebudeš podléhat velkým iluzím o vědeckých programech a důležitosti našich placených hvězdáren pro vědu.  Ony k tomu ostatně nebyly nikdy ani určeny.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ztracené hvězdárny?

#45

Příspěvek od VK »

vah napsal:

Týkalo se to diskuze Budoucnost ATM :

Pro KAMI :
" Dostal jsi ode mě za tzv. přestavbu paralaktického stolku (lépe řečeno adaptaci) velmi slušně zaplaceno. Ten stolek nepoužívám, protože je prakticky nepoužitelný. Vrať mi peníze, které jsi ode mě dostal - stolek Ti milerád přenechám - a já si za ně potom u "hradeckých strojařů" nechám udělat něco jiného." Toto je jasná specifikace podvodu - prodaná věc, které je dle kupujícího nefunkční - PROSÍM NEHLEDÁM PRAVDU JENOM CITUJI.

Promiňte všichni, že se k té diskuzi vracím, jenom nechci vypadat jako lhář.

Ty jako lhář vypadat nebudeš, protože ať napíšeš cokoli, bude to anonymní. Na rozdíl od Tebe já svoje jméno uvádím jasně a nepochybně, uvádím i odkaz na svoji internetovou stránku. To je velmi podstatný rozdíl. Kdyby toto fórum neumožňovalo skrývat se za nicneříkající shluky písmen, nejsem si jistý, zda bys psal totéž.

Já pro sebe zavedu tvrdou zásadu - reagovat jen na příspěvky těch, jejichž identita je jasná. Jinak to asi nejde.

V. K.
Odpovědět