Vysoká škola

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Ačánek
Příspěvky: 7
Registrován: 09. 11. 2012, 07:35

Vysoká škola

#1

Příspěvek od Ačánek »

Dobrý den,

měl bych dotaz ohledně vysoké škole. Chtěl bych v příštím roce nastoupit na vysokou školu obor astrofyzika, mě nejblížší je asi MU v Brně ale chtěl bych se také zeptat jestli je to dobrý nápad vzhledem k tbomu, že na střední škole jsem fyziku neměl takže mám jen znalosti ze Základní školy.

Ptám se především těch, kteří mají alespoň v tomto oboru nějaké zkušenosti, a jsou mi ochotni říct jak moc náročné to je. Fyzika a vesmír mě velice baví, bohužel vystudoval jsem ekonomickou školu což pro mě byla hrozná otrava tak se chci radši zeptat jestli je to dobrý nápad, co bych měl udělat pro přípravu na tuhle školu a podobně.

Předem děkuji za odpověď :-)
Uživatelský avatar
rehak
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 03. 2010, 19:37

Vysoká škola

#2

Příspěvek od rehak »

Predevsim by ses mel kamaradit s matematikou
Uživatelský avatar
Jakub Dolinsky
Příspěvky: 36
Registrován: 13. 11. 2010, 10:28

Vysoká škola

#3

Příspěvek od Jakub Dolinsky »

Zdravím, ja som akurát prvák. Som bol vlastne podobne na tom ako ty, čo sa týka fyziky, prakticky sme ju nemali, aj keď som študoval na gympli, takže na maturu to bolo viac-menej samoštúdium. Nemyslím, si, že som z tých, čo by zatiaľ mohli hovoriť o nejakých skúsenostiach a radách. Nejaké základy aspoň zhruba tej stredoškolskej fyziky by sa predsalen zišli, aby si vedel dobre pochopiť učivo, totiž v prvom semestri preberáme mechaniku a ide sa dosť z ostra, pričom sa využívajú matematické aparaty ako derivácie a integrály. Samozrejme nemusíš mať tu fyziku na urovni nejakého riešiteľa IFO, ale aspoň, aby si cca tušil potom o čom sa točí, čiže by som odporučil si zohnať staré hnihy z gymnázia - fyziku a trocha si to prelustrovať Inač musím súhlasiť s rehakom, ta matika je dosť makačka a pre mňa to bola riadne studená sprcha na začiatku a miestami stále je. Je potom dobré aspoň cca tušiť čo sú limity derivácie a trosku integrály, aj keď ťa to tu naučia, no aby sa ti to lepšie potom chápalo aj všetky suvislosti je fajn byť s tým aspoň cca zoznameny. Ja som trocha tušil, ale aj tak som mal dosť problém. Odomňa asi take postrehy, veľa šťastia prajem ;)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vysoká škola

#4

Příspěvek od Vabra »

Take bych prispel se svoji zkusenosti (byt negativni a 22let starou na MFF UK, obecna fyzika).

Celou stredni skolu jsem prosel bez nutnosti se cokoliv intenzivne ucit. Matematiku a fyziku na stredni skole lze absolvovat na 1 (na beznem gymnaziu) ciste selskym rozumem. A to jsem obcas "zatopil" profesorum a celkem slusne se zucastnoval matematickych /fyzikanich olympiad ci SOC...

Na prvaku MFF UK prislo vystrizliveni. Zejmena z matematiky, v podstate jsem udelal zkusenost, ze vyskoskolska matematika zacina, tam kde konci selsky rozum (N rozmerne prostory v linearni algebre, grupy, negativni dukazy pomoci Dirichletovy funkce v analyze..., vsechno ucivo prvniho semestru). Kdyz se k tomu pricetlo porevolucni nadseni r.1990, rozjezd malych pocitacovych firem (kazdy druhy jsme "v garazi" budovali novy Microsoft ci Apple) tak jsem to proste nezvladal a prvak nedokoncil, stejne jako asi 25-40% nastupniho rocniku na odborne fyzice/matice (ucitele meli ucivo jednodussi a odpad podstatne nizsi).

Takze moje shrnuti - zacit bez stredoskolske fyziky se dalo, vse zacinalo od pocatku a dovedu si predstavit ze nekdo hoodne pracovity a s vyssi inteligenci to zvladne. Zacit bez matematiky neslo. V kurzu fyziky se obcas predbihalo parallelni matematicke kurzy a stredoskolska matematika vetsinou nestacila takze se obcas probirala prakticka matematika i na fyzice...

Ale je to rehole a pokud nejsi matematicky genius, pocitej s tim, ze se prvni dva rocniky pekne zapotis a prosedis peknych par set hodin nad samostudiem a pocitanim prikladu...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Ačánek
Příspěvky: 7
Registrován: 09. 11. 2012, 07:35

Vysoká škola

#5

Příspěvek od Ačánek »

Děkuji mockrát, dnes jsem se už poohlížel o nějaké té učebnici a našel jsem jednu která by mohla stačit doufám. http://www.knihcentrum.cz/fyzika-pro-gy ... a/d-46548/

Matiku si budu muset taky dsot zopakovat a vzhledem k tomu, že jsem maturoval z angličtiny a na matiku jsem celkem kašlal bude to taky celkem zajímavy ale to se snad nějak zvládne.

Pokud by jste měli ještě někdo nějaké rady tak je mile rád uvítám. :-)
Uživatelský avatar
Ačánek
Příspěvky: 7
Registrován: 09. 11. 2012, 07:35

Vysoká škola

#6

Příspěvek od Ačánek »

Ale je to rehole a pokud nejsi matematicky genius, pocitej s tim, ze se prvni dva rocniky pekne zapotis a prosedis peknych par set hodin nad samostudiem a pocitanim prikladu...

No koukal jsem se na předměty které se studují na MU obor astrofyzika a matematika je tam jen v prvnim ročníku tak pokud je tomu tak tak je to jeden rok k dobru :-)

Matiku i fyziku si samozřejmě ještě prostuduji, projdu nějaké knížky, steré sešity + požádám o pomoc možná sestru, která teď soupeří s matematikou na Vš tak bude mít už nějaké znalosti) :-)
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Vysoká škola

#7

Příspěvek od TomasN »

Už se to tady řešilo několikrát. ;)

Pokud nemáš výbornou znalost matematiky a fyziky na střední škole na žádnou fyziku, tím méně astro, nechoď. To, že tě baví fyzika a vesmír opravdu nestačí. Navíc netuším, jak bys teda mohl udělat přijímačky.

No a pokud máš ekonomku, tak si nech astronomii jako koníček a zkus se živit něčím jiným.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 424
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Vysoká škola

#8

Příspěvek od Jarous1 »

Tahle potřebná matematika, a tím více fyzika, se nedá lajdácky našprtat jen do příštích zkoušek, tomu se musí důkladně rozumět a umět to používat, nejlépe přímo v praxi ;)
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Ačánek
Příspěvky: 7
Registrován: 09. 11. 2012, 07:35

Vysoká škola

#9

Příspěvek od Ačánek »

:-) no přimačky jsou TSP takže logika to mi problem nedělá díky ní jsem udělal maturitu.
Nikdy jsem se nic naspamět nešprtal, dělalo to asi 80% z naší třídy. přijde mi to dost divny. Když se podívam na to kteří lidi co já znám a vím jak se uči chodí na Vš a dávají to tam v pohodě tak mě to celkem štve e jsem nikam nešel.

když už se chci něco učit musí mě to zajímat pak je mím cílem to porozumět né se to naučit. :-)

Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

Vysoká škola

#10

Příspěvek od MartinZ »

Co se týká matematiky na VŠ, mě se celkem hodila následující kniha: http://www.kosmas.cz/knihy/100429/matematicke-vzorce/, ale samozřejmě to není jediný autor na trhu :-). Možná by pro tebe nebylo špatné do něčeho takového intenzivněji nakouknout :-).
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vysoká škola

#11

Příspěvek od vla »

Mě tedy dává dost problém porozumět co vlastně píšeš, když už pominu hrubky. Nechci tě zrazovat, ale mě to nějak celkově na studování VŠ nepřijde.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Vysoká škola

#12

Příspěvek od KpS »

Pokud by jste měli ještě někdo nějaké rady tak je mile rád uvítám.Studovat učebnice je nutné, ale bez samostatného(!) počítání příkladů to v matematice ani ve fyzice nejde. Čím víc tím líp. Není to biflování! Zapamatovat si je všechny nelze. Je to jen trening postupů, které zůstanou v paměti. Teprve ty umožní spojit teorii s uměním řešit problémy, na které je schopna odpovědět.
Karel
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vysoká škola

#13

Příspěvek od Vabra »

Acanek:
Ono je VS a VS. Na nektere je velmi snadne se dostat (i bez primacek) a na jinych je snadne se udrzet (i bez velmi narocneho studovani ci talentu). Bohuzel vetsinou jsou tyto dve mnoziny disjunktni.
Pokud uz se najde nejaky prunik, pak jsou to vetsinou obory produkujici nejvetsi pocet nezamestna(tel)nych vysokoskolaku (zejmena ruzne privatni manazerske, zurnalisticke, politologicke, sociologicke,... VS).
IMHO by jako rozumny kompromis snad mohla zafungovat nejaka pedagogicka fakulta.

MArtinZ:
IMHO Matematicke vzorce je temer ta posledni kniha, ktera je pri studiu vyssi matematiky potreba. To je spis pro techniky, ekonomy ci statistiky, kteri potrebuji studovat a hlavne pouzivat aplikovanou matematiku...

VS kurz matematiky na MFF (a predpokladam ze v Brne to nebude jine) je o tom jak ty vzorce konstruovat a dokazovat spise nez o tom jak je umet pouzivat. Cele je to stavene formou Veta/Dukaz/Definice... od zakladu. Priklady a vzorce jsou jen takova mnemotechnicka pomucka pri jejimz stonasobnem opakovani se zazijou i ty definice a dukazy nekde hluboko pod tim... ;)

PS: informace o VS mam spise zprostredkovane a tak mne neberte prilis vazne...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vysoká škola

#14

Příspěvek od Vabra »

dnes jsem se už poohlížel o nějaké té učebnici a našel jsem jednu která by mohla stačit doufám. http://www.knihcentrum.cz/fyzika-pro-gy ... d-46548/Ty nepotrebujes pro studium astrofyziky na VS nasprtat ucebnici astrofyziky pro SS.
Predpokladam ze za prvnich par semestru VS se o astrofyzice moc nepriblizite a budete mit vseobecny kurz fyziky. Proto budes potrebovat jako pripravu take celou vseobecnou stredoskolskou fyziku...(jen v te edici, ze ktere je tebou vybrana Astrofyzika se jedna o dalsich cca 15 knizek kazda s 100-300 stranami)

I kdyz jak jsem psal vyse, chleba se bude lamat spise na matematice (nejsem si vedom ze by kdokoliv z naseho rocniku vyletel kvuli fyzice, velka vetsina, pokud ne vsichni, jsme skoncili kvuli abstraktnosti matematiky a hlavne nasi vlastni lenosti spocitat vsechny ty tisice prikladu...) :-[
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Vysoká škola

#15

Příspěvek od KpS »

Cele je to stavene formou Veta/Dukaz/Definice... od zakladu.  Ne že bych s tím, co jste napsal, nesouhlasil. Ale pro zachování duševního zdraví je vhodné před touto etapou projít tu středoškolskou a té se týkala má rada. A nakonec i 'Větu' lze bez velké abstrakce považovat za příklad a její důkaz založený na dříve již dokázaných větách za jeho řešení.  
Karel
Odpovědět