Jak přežít dlouhodobější jasno

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jak přežít dlouhodobější jasno

#1

Příspěvek od Vabra »

Zdravim,

Chtel bych se zeptat na to jak resite soubeh obcanskeho, rodinnehó a pracovniho zivota s svym konickem v situacich, jako nastala prave nyni, kdy se da pozorovat a/nebo astrofotit cele noci nekolikrat za sebou.

Osobne s tim mam velky problem a pokud nenaspim alespon 4-5 hodin za noc, tak vypadam druhy den jako zombie a me intelektualni vykony tomu take odpovidaji.

Aktualne dost pomaha zahradni a nebo blatecka pozorovatelna, kde mohu i pri foceni zamhourit jedno oko. Ale ani noc kterou prospim rozkouskovane neni uplne idealni.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Jak přežít dlouhodobější jasno

#2

Příspěvek od Prazan »

To bude asi hodně individuální. Osobně znám lidi, kteří nejsou velcí spáči a jednoho, kterému 4 hodiny spánku zcela stačí. Já jsem naprostý opak. 7 hodin spánku je pro mně nutné minimum - pokud chci druhý den opravdu fungovat. 4 hodiny je pro mně minimum na přežití do dalšího večera, kdy odpadnu do postele třeba v 8 večer. "Vydržet" 10 hodin spánku pro mně není problém. Proto jsem nucen řešit svůj koníček upřednostňováním spánku a civilního života přes den nebo astrofocení a následné přežívání. Případná podpora medikamenty pro mně nepřipadá v úvahu - to bych s tím koníčkem raději seknul.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Jak přežít dlouhodobější jasno

#3

Příspěvek od alda »

No upřímně, když je několik nocí po sobě krásně jasno a já musím druhý den vstávat v 5 do práce, tak si další dny přeju, aby už bylo konečně hnusně a já se mám na co vymluvit :-)
Jindy si zase říkám, že všechno prodám a pořídím raději Lunta na sluníčko (ten "drobekl" co má Honza Zahájský by byl ideální) no a někdy si říkám, že jsem si měl raději koupit motorku - choppera.  ;D

Fakt je, že jsem sova, tedy ponocování by mi nevadilo, kdybych ale nemusel druhý den do práce.

Jinak to jistí kafe - zrovna si po včerejšku jedno dávám.
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Jak přežít dlouhodobější jasno

#4

Příspěvek od cocky »

Z devadesáti procent jsem balkónový pozorovatel, to znamená, že ztrácím málo času přesuny z postele k dalekohledu a zpět. A stejně to chce vždycky trochu odhodlání po půlnoci vůbec vstát. Jednou či dvakrát týdně vstávám do práce po čtvrté a to taky není žádná legrace. Pokud pozoruji večer, tak manželka vrčí, "že pořád courám na balkón". Nicméně je málo zálib, které může člověk provozovat v tichu a s "hvězdným nebem nade mnou" (I.Kant). Asi bych to za choppera neměnil.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Jak přežít dlouhodobější jasno

#5

Příspěvek od alda »

Asi bych to za choppera neměnil.Já taky ne  ;) To bylo jen ze srandy.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jak přežít dlouhodobější jasno

#6

Příspěvek od Cztwerec »

To je naprosto jednoduché, fotím obden. Doma to mám pak na talíři - no konečně je hezky a ty jsi zase v p....i? Takle všem zavřu hubu a taky - všeho moc škodí.

A když je druhej den hezky jdu na Sluníčko, nebo na pívo, alespoň se lépe usíná :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
furac
Příspěvky: 77
Registrován: 09. 02. 2012, 13:24

Jak přežít dlouhodobější jasno

#7

Příspěvek od furac »

som/sme takteiz balkonovy pozorovatelia spolu somnou cumaakuje vacsinou aj manzelka sme zaciatocnici vacsi priemer sme zakupili pred cca mesiacom. je to pre nas relax takze to nezasahuje do rodiny len do prace... ale zas nad prahou neni tak casto pekne takze to moc ani tam nehra rolu.
s tym ze niekomu staci 4-5 hodin spanku moc neprehanat... ono i ludsky organizmus ma svoj biorytmus a dlhodobe narusanie sa urcite odrazi po zdravotnej stranke, co je zaujimave ze to ma tak trocha tiez spojitost s astronomiou :D
Dobry tuning je kvalitni nesackovy neporovany neteekane zeleny caj, je to aj prijemne na popijanie pri jarnom pozorovani zahreje a je aj povzbudivy :)
Celestron NexStar 6" SE, Canon 1000D, Celestron Firstscope, Lumenera LU070
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Jak přežít dlouhodobější jasno

#8

Příspěvek od Buby »

Já to mám podobné jako už výše psal Pražan. Bez min. 7 hodin spánku druhý den funguju špatně, když můžu, spím klidně okolo 10 hodin i více. Pokud je nějaká akce a já chci pozorovat 2-3 noci za sebou, musím do sebe nalít pár energeťáků v průběhu večera a noci, kafe ani cola v tu chvíli už moc nepůsobí. A dospat si těch pár hodin aspoň během dopoledne. Mám tu výhodu, že se nemusím starat o rodinu, jinak bych si to asi dovolit nemohl, kdybych měl doma ženu a 3 děti. ;)
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Jak přežít dlouhodobější jasno

#9

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Kafe, cigára, energeťáky...v míře nezbytně nutné a potřebné...v případě dlouhých sérií vynechávám většinou jednou za čas druhou část noci, jinak ale teď stejně není důvod to natahovat dýl než do druhé ráno, o zbytek se postarají kamery...takže ráno vstávám v 7:30 abych byl na 8 v práci (a stejně přijedu o půl deváté, že) a těch 5 hodin se dá vydržet celkem dlouho...horší to bylo kdysi na Orionidy, 14 dní v kuse kolem maxima jasno, jediná špatná noc a každý den v 6 ráno konec, pak do práce a večer dospávat a znovu a dokola:-)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Jak přežít dlouhodobější jasno

#10

Příspěvek od demonek »

Tak já jsem na tom jak Buby a Pražan.Taky potřebuji spát min. těch 7 hodin.Právě proto teď vypadám dost divoce a jak to tak vypadá bude to s mojí vizáží ještě horší.Zrovna dnes v noci jsem si říkal,že by se mohlo aspoň na jednu noc zatáhnout a já šel brzo spát.


Kafe, cigára, energeťákyKafe si dám a trochu to pomůže.Škoda těch cigár.Loni v říjnu jsem po 20 letech hulení Startek (jsou prostě nejlepší  :D ) toho nechal a potom,když už všechno focení jede automaticky se nemám najednou u toho čím zabavit.
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Jak přežít dlouhodobější jasno

#11

Příspěvek od ladin »

Když jsem unavenej, ordinuju si postel a den pauzu. Z pelechu by mě vytáhnul snad jen výbuch Betelgeuze a to maximálně na balkón. Před rokem, dvěma to je jiná historiie. Ani nevím, jak sme to s HoPim a MaGem mohli táhnout 2-3 dny v kuse, v duchu MaGova hesla - "Hodina spánku před prací mi musí stačit"
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Jak přežít dlouhodobější jasno

#12

Příspěvek od TomTom »

Z devadesáti procent jsem balkónový pozorovatel, to znamená, že ztrácím málo času přesuny z postele k dalekohledu a zpět. A stejně to chce vždycky trochu odhodlání po půlnoci vůbec vstát.Jojo, toto znám naprosto dokonale ...

Já jsem taky balkonový pozorovatel (většinou). Takže hodím ven dalekohled a jdu se učit, nebo si ustelu na gauči (odkud mám výhled na dalekohled - jednou mi do něj nasněžilo, takže od té doby ho mám raději pod dozorem) a natáhnu si budík na požadovaný čas - pak vstanu a pozoruju. Naprosto jednoduché, jenom člověk musí doopravdy vstanout a neprobudit se až ráno, což se mi několikrát stalo ...
Když je pak několik jasných nocí za sebou, tak to teda řeším způsobem spaní na gauči a nastavením budíku. Ve škole je pak občas problém (hlavně, když máme na 7), ale přežít se to dá ... v mojem věku to zatím není problém
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak přežít dlouhodobější jasno

#13

Příspěvek od MMys »

No, za mě to tenhle týden vyřešila chřipka :-/
To je jak za trest, tolik jasných dní, a nic z toho...

Jinak to řeším prostě tím, že to nehrotím a vynechávám, spát se prostě občas musí. Až bude hvězdárnička a budu bydlet na místě, bude využití lepší

M.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Jak přežít dlouhodobější jasno

#14

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Vy ste všichni ňáký hrozný nadšenci do tý astronomie. Já třeba pozoruju už jenom párkrát do roka, protože už mě to tolik nebere a navíc aby mě to přišlo zajímavý, tak musim jet do strašný tmy, která je obvykle daleko.

Ale i tak mě jasný počasí způsobuje obtíže, protože celý dny chdoim někde po přírodě a fotim ptáčky místo práce :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Jak přežít dlouhodobější jasno

#15

Příspěvek od ladin »

Ještě něco mě napadlo k tomuhle tématu a co teda u mě 100% zabírá - ledová sprcha a to aspoň 1 minutu.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět