Společný projekt ?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Společný projekt ?

#31

Příspěvek od MMys »

Nejlepší bude, když se ke mě přijedeš podívat, jak vypadá automatizovaný dalekohled a montáž, které jsem mimochodem celé postavil sám (tedy přesně to, co chceš dělat ty). Cena byla asi tak poloviční (možná ještě o něco méně) proti komerčnímu výrobku. O moc levněji to ale fakt už nejde (tedy má-li to fungovat), ani když nepočítáš svoji práci a část materiálu máš "v šuplíku".

Ostatní raději nebudu komentovat Viděl jsi už někdy, z čeho všeho se musí skládat taková automatizovaná sestava, aby alespoň chvilku fungovala ? Asi ne, že ?
Doporučuji zjistit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Společný projekt ?

#32

Příspěvek od Vabra »

Ke společným akcím tohoto typu jsem skeptický. Zejména pokud autor již ve druhém či třetím příspěvku na sebe prozradí, že o nemá ani tušení o dané problematice a ani finance, aby o něčem podobném mohl uvažovat jinak než čistě teoreticky.

Nicméně pokud bych někdy do budoucna uvažoval podobným směrem (např. jako bohatý důchodce rentiér :D), tak by to bylo něco jako telescope housing, propagovaný například zde:

http://www.spaceobs.com/en/Services/Telescope-Hosting

Budovat si všechno sám, a nemít nikoho v místě, kdo vyřeší třeba nějakou mechanickou drobnost, kvůli které se kopule/střecha nezavře a příští písečná/prachová bouře zničí techniku za statisíce... je absolutní nesmysl.

Naštěstí mne při astrofocení baví být pod stejnou oblohou a být u toho. Velmi pravděpodobně také cestovní náklady (1x rok autem Jižní Evropa a pod na týden, 1x5 let 2týdny letecky na jižní polokouli) budou podstatně nižší než provozní náklady takovéhoto automatizovaného dalekohledu. Dat posbírám i tak více než je mi milé.

Pokud mne totiž na astro něco vyloženě nebaví, pak je to vlastní zpracování posbíraných dat na PC...  >:(
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Společný projekt ?

#33

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

No já k tomu napíšu snad jenom to, že i ty triviálně jednoduchý kamery, co provozuju, s jedním PC a připojením k internetu potřebují každá tak 5-6 do roka manuální zásah...a v porovnání se složitostí zařízení, co má MMys pod střechou je to nic, vůbec nic.... připadá mi to, že o problematice nemáš šajn anebo si děláš čárky, kolik dalších jedinců se chytí...těžko říct, co je horší....

Abych nebyl za negativistu, tak update:

Mohlo by fungovat vysílání rádiových vln z ČR odrazem od ionosféry do Afriky na Saharu?

Jo, asi tak 3x do roka, při dostatečným výkonu...a ten vysílač budeš stavět tady nebo tam? Jenom pro představu vyčíslení malého vysílače pro potřeby radiového pozorování meteorů nás vyšlo na 5000 Eur cca., plus strašná spousta papírování, povolení, atd...a to by mělo dosah cca. střední Evropa v užším slova smyslu...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Společný projekt ?

#34

Příspěvek od Karell »

Určitě nejen já si pamatuji ohnivou diskusi, kterou tady rozpoutal nápad jednoho mladého kolegy postavit na Slovensku astrohotel skoro zadarmo. To vlákno, koneckonců, je tady možné stále ještě najít. Určitě nejen já si pamatuji, jak pro něj neexistoval neřešitelný problém a jak nám to chtěl dokázat. Michale, doporučuji si ho najít a přečíst, abys pochopil skepsi mnohých z nás k podobným nápadům. Od tohoto zmíněného uběhly 3 roky a o žádném hmatatelném výsledku nikdo z nás už neslyšel. Jen třeba já jsem zaznamenal rozprodej vybavení, které chtěl používat při demonstracích na tomto hotelu...tak asi tak. :)
Uživatelský avatar
Michal Trneny
Příspěvky: 46
Registrován: 19. 06. 2009, 12:33

Společný projekt ?

#35

Příspěvek od Michal Trneny »

Děkuji všem za vaše příspěvky. Do tohoto tématu jsem nepřišel jako ten, jehož štěstí by záviselo na realizaci dálkově řízeného dalekohledu. Spíše jen mi toto téma přišlo zajímavé. Tak jsem chtěl přispět aspoň svými (blbými) nápady a otázkami. To jsem udělal.

Snad některé naše příspěvky pomůžou pánovi se jménem tpol, který založil toto téma.
Ale už dlouho tady nic nekomentoval. Žije? Tak snad pomůžou aspoň pozůstalým.
Michal Trneny
Odpovědět