Navštívili byste Astro-hotel?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Navštívili byste Astro-hotel?

#31

Příspěvek od Karell »

Tak teď už se musím zeptat. Kolik je ti let ? Ty si opravdu myslíš, že když jsou stroje, materiál, lidi a i to ostatní vaše, že je to zadarmo? A chceš to provozovat jako výdělečnou činnost ? Doufám, že ve vaší firmě jsou i kvalifikovaní účetní, nech si to od nich vysvětlit. :)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Navštívili byste Astro-hotel?

#32

Příspěvek od Homer »

Já jsem musel číst příspěvek capcara 2x a stále žasnu. Jak už píše Karell - lidé nepracují zdarma, pokud jsou řádně přihlášeni, platí se za ně odvody, stroje mají své odpisy a provozní náklady, stavět jen ze štěrku z řeky a rostlého dřeva v lese nelze ( pokud to nebude zemljanka ) atd. - to je jedna stránka věci.

Druhá jsou provozní náklady - i když se nám už myšlenka astro-hotelu vyvrbila na turistickou astro-ubytovnu s jakýmsi bufetem a s hotelem to nemá skoro nic společného. To opět omezuje potenciální zájemce ( už to hromadné spaní ...)

Takže pokud tomu dobře rozumím - stavba co nejlacinější, komfort minimální, služby omezené - jez, co ti nabídneme v bufetu, nebo si někam zajdi, to je tvoje věc.
Ještě se dozvědět podmínky k pozorování a porovnat to s tím, co má k dispozici řada z nás doma....
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Navštívili byste Astro-hotel?

#33

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já jsem  musel číst příspěvek capcara 2x a stále žasnu. Jak už píše Karell - lidé nepracují zdarma, pokud jsou řádně přihlášeni, platí se za ně odvody, stroje mají své odpisy a provozní náklady, stavět jen ze štěrku z řeky a rostlého dřeva v lese nelze ( pokud to nebude zemljanka ) atd. - to je jedna stránka věci.

Druhá jsou provozní náklady - i když se nám už myšlenka astro-hotelu vyvrbila na turistickou astro-ubytovnu s jakýmsi bufetem a s hotelem to nemá skoro nic společného. To opět omezuje potenciální zájemce ( už to hromadné spaní ...)

Takže pokud tomu dobře rozumím - stavba co nejlacinější, komfort minimální, služby omezené - jez, co ti nabídneme v bufetu, nebo si někam zajdi, to je tvoje věc.
Ještě se dozvědět podmínky k pozorování a porovnat to s tím, co má k dispozici řada z nás doma....

A jste si jistý, že tenhle přísutp je chyba? Mě to právě po tomto popisu začalo zajímat Těžko nějak hodnodit, jak je to ekonomicky udržitelný, ale podle mě je v tomhle druhu ubytování obrovská díra na trhu. Obvykle když někde koukám, co je za ubytování, tak je to plný předražených hotýlků se službama, který mě nezajímaj, tak obvykle skončim u spaní někde pod stromem. Ale pak sazmořejmě jedna noc nemůže stát 20-30 Euro, jak to uváděl autor v jednom z prnvích příspěvků.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Navštívili byste Astro-hotel?

#34

Příspěvek od Habl »

Nejdříve "Astrohotel" později...


No otazka bola ci by tam ludia prisli? Nie ci na to su prachy. Mame stavebnu firmu, ludi, stroje, vascinu materialu zdarma z nedalekej rieky a drevo lesa okolo hotela, ktory bude na nasom pozemku. To drevo je tiez nase. Kludne to moze byt cele z betonu az po druhe poschodie a bude to skoro zdarma...
To mne připomíná zemi, kde jsem jako stavař, též před lety působil...
takže, zde jsou každé rady drahé...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Navštívili byste Astro-hotel?

#35

Příspěvek od Homer »

Na to je jednoduchá odpověď - pokud bude tolik návštěvníků, aby tržba z jejich pobytu  zajistila rozumnou návratnost investice, provoz a přiměřený zisk, pak to chyba není.

Zkusím laicky ( neboť nejsem a nikdy jsem nebyl hoteliér ) propočet, který asi capcar ještě neudělal :
- investice vč. astrovybavení,  nábytku atd.   -  6 mil.
 požad. prostá návratnost řekněme 15 roků  - 0,4 mil./rok
- dva zaměstnanci (mzdy a odvody )/rok - 0,6 mil.
- režie ( otop, el., opravy údržba,voda,účto..)/rok -  0,15 mil.
- míra zisku z nákladů 10%  -  0,1 mil.
---------------------------------------------
    -  1,25 mil Kč
I noc - 25 euro = 625 Kč

V této případové studii tedy potřebujeme 2 000 člověkonocí ročně a to soustředěno pravděpodobně do doby dovolených či víkendů s hezkým počasím vhodným pro turistiku a pozorování.
Pokud vyjdeme z předpokladu, že takových víkendů bude 15 v roce, pro pokrytí výše uvedeného propočtu je třeba kapacity 130 lůžek, pokud tu bude na jedoho člověka 1,5 noci, pak řekněme 90.  I při předpokladu, že lidé se budou trousit i ve všední dny a i jiné víkendy a max. kapacita bude moci býti menší, stále to vychází špatně...

V tomto odhadu nechci polemizovat o jednotlivých položkách, jsou to skutečně hrubé odhady ( držím se při zemi ), ale podle mne něco vypovídají. Rozhodně nelze očekávat, že situaci udrží v černých číslech turisti typu Honzy Ebra...


Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Navštívili byste Astro-hotel?

#36

Příspěvek od hamr »

Přátelé, já myslím, že se odpověďmi v tomto vlákně zbytečně vysilujete :). Je to "výkřik do tmy".
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Navštívili byste Astro-hotel?

#37

Příspěvek od Homer »

Ono to zase tak značné duševní vypětí není, jen našinec někdy neví, zda si ti lidé dělají legraci, nebo to myslí vážně.
V každém případě musím uznat, že to není až tak hloupé, protože za podobné konzultace se platí slušné hodinové sazby...Třeba nám to ten nahoře započte k dobru :-).
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Navštívili byste Astro-hotel?

#38

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán:-)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Navštívili byste Astro-hotel?

#39

Příspěvek od MilAN »

Mě na tom zaujala myšlenka, jak to postavím skoro zadarmo, a těch 200.000Euro použiju na něco jiného = pro sebe. To je skutečně dobrá cesta- a celkem si dovedu představit , kde skončíš. Asi to nebude zrovna astrohotel :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
capcar
Příspěvky: 117
Registrován: 19. 04. 2010, 10:06

Navštívili byste Astro-hotel?

#40

Příspěvek od capcar »

Este raz:

TU NEJDE O PRACHY - nejde tu o to ci ten hotel (alebo cokolvek tu bude) bude zarabat alebo prerobi. Mna nezaujima jeho ekonomicka buducnost. Ide tu o to ze niekde kde nebolo nic, bude stat nieco co je u nas unikatne a ked sa tam raz za cas pride pobavit par ludi tak je to ok.

Mam to hned za barakom a ah EU dava vyzvy na podobne projekty, ak mam take stavebne moznosti a pozemok, tak nevidim problem.
sky-watcher 300 plnotubus, paracorr, uhc lumicon, panoptic 24, nagler 13, Explore Scientific 6,7 a 4,7 a kolimator...plossl hnusne setaky....
Uživatelský avatar
Katnel2
Příspěvky: 55
Registrován: 24. 12. 2011, 09:08

Navštívili byste Astro-hotel?

#41

Příspěvek od Katnel2 »

Ja ti neviem ale z mojho laickeho pohladu a po precitani poslednych prispevkov som dospel k nazoru ze tych 200 000€ ak chces investovat do astronomie, vybuduj si hvezdarnicku s poriadnou technikou. Ak to bude super kvalitna a draha technika, bude to unikatna hvezdarnicka medzi amatermi a ako bonus,bude mat urcite vacsi prinos. A potom mozu chodit tvoju hvezdarnicku navstevovat ludia... :)
SW 254/1200, SW 150/750, EQ 3-2, SW 28mm (seťák, 2"), SW 20mm SL (1.25"), SW SP 10mm (1.25"), Baader Hyperion 8mm (1.25"), SW UWA 6mm (1.25"), Kasai Ortho 5mm (1.25"), Castell UHC (1.25")
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

Navštívili byste Astro-hotel?

#42

Příspěvek od Jazzmen »

dovolte mi aby som pridal svoj názor na túto tému. Ja si myslím, že myšlienka to nie je zlá, bolo by to v skutku niečo nové, ale aby to bolo ekonomicky rentabilné, tak to astro by tam muselo byť ako doplnková služba, v rámci relaxačno-športových aktivít. Samozrejme toto asi neporieši nejaký mini hotelík s pár miliónovou investíciou. Ale naozaj sa čudujem, že to ešte žiadneho developera u nás nenapadlo. Veď výstavba wellness, výriviek, sáun, fitiek, športových areálov vyžaduje viac peňazí ako nákup astrotechniky a vybudovanie nejakej pozorovateľne pod strechou. Proste tak ako si dovolenkujúci idú omočiť svoje otlaky po túre alebo lyžovačke do bazénu, tak by si išli v noci pozrieť oblohu. Ja viem, že astronómia je pre ľudí bežne veľmi vzdialený koníček, ale pri tom si myslím, že je dosť dostupná aj pre chudobnejších a ľudia nevedia o čo sa pripravujú. Mám tri mesiace ďalekohľad a z mojich blízkych alebo priateľov nikto pred tým o oblohu ani nezakopol, ale každý keď je na návšteve, je zvedavý a chce sa pozrieť. V ľuďoch tá zvedavosť je, len to treba viac propagovať a určite vyrastie aj prvý hotel s takýmto druhom služieb...

Samozrejme, takýto objekt by sa mohol stať aj vyhľadávaným pre rôzne stretnutia amatérskych astronómov, prípadne si tam mohli konať rôzne konferencie a prednášky a pod.

Ale chápem tomu tak, že tu asi bola prvotná myšlienka iná, nie tak skomercializovaná, skôr ako "doupě" astro nadšencov. Tož, potom možno tie eurofondy európa financuje aj oveľa väčšie somariny...
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Navštívili byste Astro-hotel?

#43

Příspěvek od MilAN »

Ja ti neviem ale z mojho laickeho pohladu a po precitani poslednych prispevkov som dospel k nazoru ze tych 200 000€ ak chces investovat do astronomie, vybuduj si hvezdarnicku s poriadnou technikou.On je nechce investovat, on je chce od EU dostat. Takže si je bude těžko investovat do své hvězdárničky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Navštívili byste Astro-hotel?

#44

Příspěvek od Tharos »

capcar: Nemám bohužel v rukávu žádnou radu, ale rád bych se zeptal, kde by případný hotel stál? Rád bych si udělal představu o zmiňovaných podmínkách. Nemusí to být přesné GPS souřadnice, pro představu by bohatě stačilo zmínit nejbližší města nebo alespoň v jakém okrese by to bylo.
Uživatelský avatar
capcar
Příspěvky: 117
Registrován: 19. 04. 2010, 10:06

Navštívili byste Astro-hotel?

#45

Příspěvek od capcar »

+49° 4' 55.37", +21° 55' 22.04" - poloha. "Milan" - ty si jak na to prisiel ze ich chhem len dostat a nie investovat? Nevies, nerozumies, nechapes.....
Samozrejme ze ich chcem investovat, ty im musis ukazat dokumentaciu o nakladoch a vydavkoch. Ma to byt miesto na astrozrazy, posedenia s kamosmi, oslavy a pod. , nie 5 hviezdickovy hotel s bazenom a wellnessom. Niekto povedal ze ludia nepracuju z darma - noooo....obec ako spoluorganizator projektu ich tam zdarma posle (aktivacny prispevok) ak chcu dostat od statu prachy musia sa podielat na zveladovani obce. Kedze u nas uz je vsetko co sa dalo urobit hotove tak ti ludia budu "kolimovat teleskopy"a kopat jamy a pod. ..Europa dava velmi rada prachy na socialne slabsich ludi aby si trosku zarobili u nas. Predco asi? No viete preco, radsej im daju 10 miliard vo fondoch na hocico, nech abymali prist ku nim a kradnut peniaze z ich socialneho systemu. Oni velmi radi zaplatia vsetko, len nech ti ludia ostanu na slovensku. Oni vedia ze ich idem "trochu" ojebat, ale je im to jedno......mne nevadi ze tam nebude 20 ludi kazdy mesiac, ani 5, nemusi tam byt naval (a ani nebude), odvody platit nebudem bo to pojde cez fotra (ten ich plati rad a dost). Obec vam da zdarma pracovnu silu ak sa zaviazete ze vezmete dlhodobo nezamestnaneho z uradu prace na dva roky. Dokonca vam za neho daju prachy. Po dvoch rokoch ho vyhodite a zoberiete si ineho. U nas to bohuzial funguje tak, neviem jak u vas v CR.

Citajte z uradu práce soc. veci a rodiny:

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanos ... e_id=13087

A povodna otazky znela ci by ste prisli do takehoto zariadenia?

(ja som sa nepytal vsevediaceho velmimurdeho "milana" so 75 rocnyni skusenostami v stavebnictve a europskymi fondami nech mi poskytne svoj pohlad na vec).
sky-watcher 300 plnotubus, paracorr, uhc lumicon, panoptic 24, nagler 13, Explore Scientific 6,7 a 4,7 a kolimator...plossl hnusne setaky....
Odpovědět