Měsíc a UFO

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dyfi08
Příspěvky: 14
Registrován: 08. 10. 2011, 11:10

Měsíc a UFO

#1

Příspěvek od dyfi08 »


Dobrý den,

včera, tj. 7.10.2011 jsem po 9 hodině večer pozoroval se svým teleskopem (reflektor 130/900mm) na 90 násobné zvětšení Měsíc a kousek od jeho dolního levého cípu jsem si všiml, že byl slabý světelný bod - asi jako když pozoruji Jupiterovy měsíce tímto zvětšením. Ten bod odrážel sluneční světlo, avšak sám se po obloze nepobyhoval a vůči Měsíci také ne (nicméně od Měsíce byl nějaký kus, takže to nemohla být nějaká jeho osvětlená skála, či hora), ale jak Měsíc po obloze putuje, tak se ten bod posouval spolu s Měsícem (takže vím, že to nebyla nečistota na opice), z toho odvozuji, že byl ve stejné vzdálenosti od nás jako Měsíc - vypadalo to jako pevně daný satelit u Měsíce. Podle toho, jak je Měsíc veliký by ten objekt musel mít kilometry, nebo desítky kilometrův průměru. Viděl jsem ho tam svítit minutu, nebo 2 a potom zmizel, aniž by se jakkoli pohnul (to mě zarazilo nejvíce). Na kometu ani asteroid to myslím nevypadalo, prostě jen statický bod, který se posouval spolu s Měsícem a po pár min. zmizel aniž bych ho viděl se pohnout...

Má někdo tady podobné zkušenosti?? Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Měsíc a UFO

#2

Příspěvek od Andrej »

Ten svietiaci bod bol pri osvetlenej strane alebo neosvetlenej strane Mesiaca? Ak pri neosvetlenej, tak zrejme išlo o hviezdu, ktorá sa skryla za neosvetlenú stranu Mesiaca, preto to náhle zmiznutie. Videl si pravdepodobne zákryt hviezdy Mesiacom :)

edit: po deviatej bol zákryt hviezdy HIP 107820, jasnosť: 6,5m
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Měsíc a UFO

#3

Příspěvek od Lesák »

Ahoj. Na jaké straně Měsíce to bylo? Na západní (čili osvícené) nebo východní (u terminátoru). Jestli to bylo na východní straně tak to mohla být (a nejspíš taky byla) hvězda TYC 5789-1022-1; 6,54 mag; zákryt nastal ve 21:12 SELČ.
EDIT: Andrej byl rychlejší :).
Uživatelský avatar
dyfi08
Příspěvky: 14
Registrován: 08. 10. 2011, 11:10

Měsíc a UFO

#4

Příspěvek od dyfi08 »

No reflektor zrcadlově převracuje, ale zkrátka to bylo vidět když se díváte na měsíc tak jak je dole ten velký světlá kráter prostě tam kam měsíc dorůstá ,takže to může být tak jak říkáte. Díky. btw kde se dá zhistit v kolik hodin dochází k takovejm věcem?? apod..? Díky
Uživatelský avatar
dyfi08
Příspěvky: 14
Registrován: 08. 10. 2011, 11:10

Měsíc a UFO

#5

Příspěvek od dyfi08 »

Ale je mi to divné, že Měsíc, který produkuje tolik světla obvykle nedovoluje vidět moc objektů, nebo alespoň se mi to dřív nepoštěstilo
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Měsíc a UFO

#6

Příspěvek od Maser »

Já si taky myslím, že to byla hvězda. Už sem to totiž viděl, a byla to situace srovnatelná stím co píšeš.
Zkus se na to podívat třeba v programu Cartes du Ciel.
http://www.ap-i.net/skychart/start
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
jbakos
Příspěvky: 129
Registrován: 14. 08. 2010, 21:21

Měsíc a UFO

#7

Příspěvek od jbakos »


Dobrý den,

včera, tj. 7.10.2011 jsem po 9 hodině večer pozoroval se svým teleskopem (reflektor 130/900mm) na 90 násobné zvětšení Měsíc a kousek od jeho dolního levého cípu jsem si všiml, že byl slabý světelný bod - asi jako když pozoruji Jupiterovy měsíce tímto zvětšením. Ten bod odrážel sluneční světlo, avšak sám se po obloze nepobyhoval a vůči Měsíci také ne (nicméně od Měsíce byl  nějaký kus, takže to nemohla být nějaká jeho osvětlená skála, či hora), ale jak Měsíc po obloze putuje, tak se ten bod posouval spolu s Měsícem (takže vím, že to nebyla nečistota na opice), z toho odvozuji, že byl ve stejné vzdálenosti od nás jako Měsíc - vypadalo to jako pevně daný satelit u Měsíce. Podle toho, jak je Měsíc veliký by ten objekt musel mít kilometry, nebo desítky kilometrův průměru. Viděl jsem ho tam svítit minutu, nebo 2 a potom zmizel, aniž by se jakkoli pohnul (to mě zarazilo nejvíce). Na kometu ani asteroid to myslím nevypadalo, prostě jen statický bod, který se posouval spolu s Měsícem a po pár min. zmizel aniž bych ho viděl se pohnout...

Má někdo tady podobné zkušenosti?? Děkuji za odpověď
Ja som pozoroval niečo podobne ale s tím že zo stalo na mieste vedľa mesiaca asi 2 minutý. Mám na videu natočene ako som to sledoval a povedal  „ku*** ufo“. Proste po krátkej dobe to akcelerovalo a nestihol som ani teleskopom pohnúť a bolo to preč. Myslím si že v tvojom prípade to bola skôr hviezda.
Celestron AstroMaster 130/650 Dobson + OTG ( ako hľadáčik )
Celestron FirstScope 75
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

Měsíc a UFO

#8

Příspěvek od Dobycz1 »

SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Měsíc a UFO

#9

Příspěvek od elon254 »

Mi na tom videu připadá zajímavé to, že ten "neznámý objekt" po většinu času jeho pohybu, vůbec nekopíruje neklid celkového obrazu. Když okolní zabírané krátery v celkovém obrazu plavou, objekt zůstává ve zdánlivém klidu/rovnoměrném pohybu. To mi připadá jako by "přeběhl" po snímači, ale nevím jestli je to technicky možné.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Měsíc a UFO

#10

Příspěvek od Honza_K »

...proč to UFO nevrhá stín na opačnou stranu kráteru?! v tom poměru velikosti s kráterem, v jakém opustilo jeho stín, by měl být pohybující se stín zřetelně vidět.
Aby stín selsky nevrhalo, muselo by být ufo oproti kráteru mnohem menší a po opuštění kráteru by bylo vidět už z dálky jako zvětšující se světlá tečka na černém pozadí stínu. Ne? Přijde mi to jako další rozmazaný fake :/

P.s. žijeme v době, kdy si i na fotce z obyčejného mobilu pomalu spočítáme póry na nose. Ale jakmile se jedná o UFO, duchy, Yetiho a podobné paranormální věci, tak z HD he rázem VGA a stabilizace obrazuje se vypne :D
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Měsíc a UFO

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Že se tam neprojevuje seeing bych neřekl, spíš je to shoda náhod. I proto, že to vypadá jako by to "vylétalo" z toho kráteru. Podobných UFO mám nafocených celkem dost při fotografování Slunce přes den. Připomíná mi to to samé. Většinou se jedná o prach, různé chmýří apod. Ale UFO to i tak je o tom žádná :)
Lectorem iustus...
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Měsíc a UFO

#12

Příspěvek od Maser »

Je vidět, že se ten objekt pohybuje jinak než zbytek obrazu. Zajímavé je i to, že se pohybuje i jinou , rychlejší, snímkovou rychlostí než obraz Měsíce.
Mě to připadá, že ten záběr je pořízen nějakým mobilem natáčejícím monitor, kde po něm přešel nějaký hmyz.
Ale stejně tak dobře to UFO může být do záběru umyslně přidáno, lidé prostě mají rádi senzace. Na 12.5 palcový dalekohled to je totiž dost rozmazané. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Odpovědět