Astronomické nesmysly a média, hoax

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Astronomické nesmysly a média, hoax

#31

Příspěvek od balkon »

Neviem prečo hneď OMG, ale asi si ma nepochopil.
Odhliadnuc od toho ich prekladu resp. výcucu z citácie Scotta Boltona, to stále nepovažujem za taký veľký nezmysel, ak je to naozaj prvé video takéhoto druhu. (Článok beriem ako celok, aj v samotnom videu je veta: ˇFor humanity, our first glimpse of celestial harmonic motion")

Do akých ďalších detailov si človek rozloží daný článok je jeho vec.

Pre mňa je proste väčší nezmysel ten druhý, lebo sa ma snažia oklamať (aj keď asi nevedome).

Toť môj názor. ;)

EDIT: Nechcem to už viac komentovať a zbytočne to tu zahlcovať o detailoch. Ak chcete nájdite si ešte čo o tom snímku povedal sám Scott.
Samotná veta je nezmysel, v článku sa však pre obyčajného človeka (ako som ja) stratí, stráca sa jej detailný význam, čo ma vedie k záveru, že v tom článku až tak neklamali ;)
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Astronomické nesmysly a média, hoax

#32

Příspěvek od Sajri »

Ach jo.
Na Novinkách použili výřez z videa (nebo sami ořízli), v němž zůstala z titulků jediná věta, a tu pak autor přetransformoval do toho prvního odstavce. Ale v originále (např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=zN7Dqzht73c ) je ta věta součástí širšího, spíš poetického textu a týká se Jupiteru jako takového a především minulosti, ne toho přibližovacího videa :-D.

For Millenia, Jupiter was but a wandering star.
For Galileo, a revelation.
For humanity, our first glimpse of celestial harmonic motion.
For Juno, a search for our beginning.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astronomické nesmysly a média, hoax

#33

Příspěvek od MilAN »

Vědci identifikovali jednu takovou mizející hvězdu, a jelikož si nejsou jisti, co se stalo a žádné jiné astrofyzikální vysvětlení není, znamená to, že se nedá vyloučit mimozemský zásah.

Zdroj: http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/ve ... ozemstany/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Astronomické nesmysly a média, hoax

#34

Příspěvek od stana85 »

Zajímavé a jak to tedy doopravdy je?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Astronomické nesmysly a média, hoax

#35

Příspěvek od Maser »

"nedá se vyloučit mimozemský zásah"
A já myslel, že vše ve vesmíru se neobejde bez zásahu pozemského. ;D ;D


Můj kolega v práci, kterého hvězdná obloha, planety, vesmír nikdy ani trošku nezajímali se mě mimochodem zeptal: "A jak to, že je noc. To Měsíc nějak zakryje Slunce?" Nesmysl, který mě pobavil. Tak jsem mu vysvětlil, že se Země otáčí, a že na tu druhou stranu jednoduše Slunce nesvítí. :)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7201
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Astronomické nesmysly a média, hoax

#36

Příspěvek od Artaban »

Článek vyšel taky 3.7. na OSLU http://www.osel.cz/8909-jak-najit-pokro ... -jevu.html Já myslím, že zhasínaj opatrně pomalu. Naše planeta se dalekohledy jen hemží :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astronomické nesmysly a média, hoax

#37

Příspěvek od Psion »

Já bych to programátorům vesmíru nevyčítal, holt někdy se chybička vloudí :)
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Astronomické nesmysly a média, hoax

#38

Příspěvek od balkon »

Můj kolega v práci, kterého hvězdná obloha, planety, vesmír nikdy ani trošku nezajímali se mě mimochodem zeptal: "A jak to, že je noc. To Měsíc nějak zakryje Slunce?" Nesmysl, který mě pobavil. Tak jsem mu vysvětlil, že se Země otáčí, a že na tu druhou stranu jednoduše Slunce nesvítí.To nemyslel vážne? :D

Mne kedysi na základnej škole učiteľka neverila, že na nočnej oblohe môžeme vidieť družice, vraj je to vždy lietadlo a hotovo. Tým pádom boli presvedčení aj spolužiaci a ja som bol za ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Astronomické nesmysly a média, hoax

#39

Příspěvek od Cztwerec »

Já bohužel slyšel, že Měsíc je údajně zapadající Sluníčko a že hvězdy jsou jen malý plíšky, který tam nahoře lítaj, takže vlastně tohle je ještě celkem v pohodě. Ikdyž to bylo od starších lidí (úcta především), tyhle názory mě celkem dostali.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Zavuloun
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 05. 2016, 22:14
Bydliště: Zlín
Věk: 38

Astronomické nesmysly a média, hoax

#40

Příspěvek od Zavuloun »

Mě spíš fascinuje, jak si někdo dá tolik práce, vynaloží tolik energie a času proto, aby lidem dokazoval pravost nesmyslů.

ZDE

Tak jsem se už dlouho nepobavil
Dobson 200/1200
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Astronomické nesmysly a média, hoax

#42

Příspěvek od Maser »

To jsem nevěděl, že na palubě Juno je kameraman, kterému se klepou ruce. ;D ;D
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Astronomické nesmysly a média, hoax

#43

Příspěvek od Cztwerec »

Předpokládám, že týhle animaci by věřil jen idiot. Na druhou stranu se mi líbí, že je k tomu tlačítko share on xichtbook, takže se o tom zřejmě brzo dozvíme na novinkách cz, ty mi totiž přijdou hltají neověřený informace a hoax pořád odkudkoliv - bude to totiž nenáročné a levné :D
Lectorem iustus...
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Astronomické nesmysly a média, hoax

#44

Příspěvek od Maser »

Lidé jsou z těch sci-fi filmů už tak zblblí, že si myslí, že když se záběr klepe, jsou v obraze nějaké záměrné kříže, atmosféra Jupitera se otáčí viditelně v reálném čase a obraz se přiblíží až na pixely, že to působí reálněji.
Právě díky tomu jde snadno poznat, že je to nesmysl. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astronomické nesmysly a média, hoax

#45

Příspěvek od MilAN »

Tu bude opravdové zklamání, až uvidí skutečné snímky z té miniaturní kamerky která je na Juno :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět