Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2266

Příspěvek od MMys »

Pokud to drží, nechal bych to tam, a jen to vyčistil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2267

Příspěvek od Cztwerec »

Tak kraje jsou právě trošku "povolené" a někde "bublinky" ale samozřejmě to nemá žáden vliv na obraz a není to nic strašného. Skoro jsem přemýšlel o přemalování samotné sametky antireflexem, ale to je ještě větší blbost než to odlepovat.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2268

Příspěvek od MMys »

Možná není. Jestli si dobře vybavuju, tak Miloš Hroch tu sametku právě ještě stříkal naředěnou černou matnou barvou. Ta se do toho zasákla, a výsledkem bylo to, že se zalepily uvolněné chloupky, které pak postupem času nepadaly na zrcadlo, a jako bonus to bylo ještě matnější.

Ale samzřejmě to před tím chce vyčistit, pokud je v tom smetí. No ho tam zalakovat. A ty zvedlé kraje jdou dobře přilepit třeba chemoprenem. Namazat, nechat pozaschnout, a pak přitisknout.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2269

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše: ale to je ještě větší blbost než to odlepovat.
No já si to úplně nemyslím. Řekl bych, že část lidí to tak používá - jednak pro stabilizaci povrchu, ať nemají černé zrcadlo z uvolněných vláken a taky pokud se použije řídká barva, tak zůstane hrubší povrch barvy. Ale nemám s tím zkušenosti - třeba se někdo ozve.

já mám v jednom dalekohledu jem sametku pořádně vydrhnutou lepícím válečkem, ať nepouští chlupy - ale mám ho chvilku.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2270

Příspěvek od Beda »

Cztwerec píše:No tak to jste mě moc nepotěšili :D já to tam snad nechám... díky!
To by bylo moudré rozhodnutí ! ;) Sametka byla několikrát vysátá , určitě nepouští chlupy a nová by nebyla antireflexně lepší. Nátěr jakoukoliv barvou by byl v tomto směru spíše horší. Sametka navíc izoluje. Kromě opravdu velmi nečisté práce odpadne demontáž objímky s pečlivě zkolimovaným primár. zrcadlem a nutná nová kolimace.
Změna backfokusu axiál. posuvem sekundáru v jednotkách mm není problém, a následná oprava justáže je stejná jako u všech SCT. Nyní je BF nastaven na hodnotě 290 mm, podle výrobce by měl být 280 mm od zadní plochy primáru. Diference 10 mm ale korekci systému určitě neovlivní !
ivlisek

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2271

Příspěvek od ivlisek »

Zdravim, chci se zeptat na pojem,, meridián,,. Uvadi se, ze kdyz jsou hvezdy na teto kruznici, ze kulminuji, tedy jsou nejvyse nad horizontem. Nejak se mi nezda cast oblohy za polarkou, tam to prece ma obraceny efekt, ty hvezdy budou kulminovat az se kolem polarky otoci, ne? Pokud tedy meridian vede od horizontu po horizont. Dekuji za odpoved
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2272

Příspěvek od MilAN »

Definice místního meridiánu je trochu jiná. Je to kružnice, procházející pólem a zenitem ( a také nadirem) , . V české terminologii se nazývá místní poledník, prochází pólem , nadhlavníkem (a podnožníkem).
A pokud jde o kulminaci, rozeznává se horní a dolní
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2273

Příspěvek od Cztwerec »

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, ovlivňuje nějak pointaci nastavení trackingu montáže na PEC siderial? A nevíte kde přesně se ve standardní ručce Synscan nachází nastavení kroku pointace a na kolik by měla být nastavena?

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2274

Příspěvek od MilAN »

SETUP MODE > Auto Guide Speed
Rychlost 0.3 nebo 0.5 siderické by měly vyhovovat ( záleží na tuhosti, délce dalekohledu, velikosti odchylek ke korigování ....)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2275

Příspěvek od Cztwerec »

Nevíš Milane nějakou polopatictejsi cestu k tomu setup mode a autoguide speed? Ani ve schématu pro synscan to nemohu najít. Jinak opravdu děkuji za odpoved.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2276

Příspěvek od kesi »

Prosím mimo tuto diskusi a omlouvám se za její malé narušení.
https://www.astro.cz/clanky/vzdaleny-ve ... nosti.html

"Astronomové určili současnou hodnotu rychlosti rozpínání vesmíru na 73,5 kilometrů za sekundu na megaparsek."

Dá se ta rychlost nějak lépe dovysvětlit, převést...? A tím nemyslím zrovna km/h :) Děkuji.
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2277

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:Nevíš Milane nějakou polopatictejsi cestu k tomu setup mode a autoguide speed? Ani ve schématu pro synscan to nemohu najít. Jinak opravdu děkuji za odpoved.
V manuálu pro Verzi 3 je to strana 18, , nová verze ručky V4 na straně 17.
Na ovladači prostřední horní tlačítko, podle verze označené buď SETUP nebo MENU a dále listovat šipkami nahoru a dolů na položku . K tomu slouží ty šipky dole na ovladači , ne ty na křížovém ovladači. Vybranou položku potvrdit Entrem a dostaneš se na další úroveň
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2278

Příspěvek od MilAN »

kesi píše: "Astronomové určili současnou hodnotu rychlosti rozpínání vesmíru na 73,5 kilometrů za sekundu na megaparsek."
Dá se ta rychlost nějak lépe dovysvětlit, převést...? A tím nemyslím zrovna km/h :)
Na každý megaparsek vzdálenosti se rychlost "vzdalování od nás" zvětšuje o 75km/s
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2279

Příspěvek od Cztwerec »

Tak jediné co jsem našel je Enabled Slew Limits. No budu hledat dál, mám verzi 3+. Takže jsem měl asi špatný manuál. jen pro jistotu, opravdu se to jmenuje: setting autoguide speed? Chci jen zkontrolovat tu hodnotu, nastavovat ji nebudu. Ale v setup menu nic takového není.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#2280

Příspěvek od MilAN »

zde je i manuál : https://inter-static.skywatcher.com/upf ... 653149.pdf
Menu.jpg
Menu.jpg (244.2 KiB) Zobrazeno 1423 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět